Sosyal ağ sağlayıcılarının yükümlülüklerine ilişkin BTK kararı yayımlandı

Bu konuyu okuyanlar

allura

Asistan
Katılım
4 Tem 2013
Mesajlar
285
Reaksiyon puanı
61
Puanları
28
Sosyal ağ sağlayıcılarının yükümlülükleri ve uygulama esaslarına ilişkin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) kararı yayımlandı.

1601624933066.png


Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan karara göre, yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye'de yetkili en az bir gerçek veya tüzel temsilci belirlemekle yükümlü olacaklar.

Yurt içi veya yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye'deki kullanıcılarının verilerini Türkiye'de barındırma yönünde gerekli tedbirleri alacak.

Sosyal ağlar, bu temsilcinin bilgilerine sitelerinde yer verecekler. Temsilcinin unvan, iletişim bilgilerini BTK'ya bildirecekler. BTK tarafından yapılan bildirim sonrası 30 gün içinde temsilci belirleme yükümlülüğünü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcıya 10 milyon TL para cezası verilecek. Sosyal ağ sağlayıcı, cezanın tebliğinden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğü yerine getirmemesi halinde 30 milyon TL daha idari para cezası uygulanacak.

İkinci kez verilen cezanın tebliğinden itibaren 30 gün içinde temsilci belirleme yükümlülüğünün yerine getirilmemesi halinde ise Türkiye'de vergi mükellefi gerçek ve tüzel kişilerin ilgili sosyal ağa yeni reklam vermesi yasaklanacak.

Kaynak: Sosyal ağ sağlayıcılarının yükümlülüklerine ilişkin BTK kararı yayımlandı
 

Son mesajlar

Üst