(Soru-Cevap) İnternet Yok, İnternet Yavaş, İnternet Sürekli Gidiyor

Bu konuyu okuyanlar

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,683
Bu konuda tecrübelerime dayanarak internet problemleri hakkında üç sorunun cevabını vermeye çalıştım, ekstra yöntem bilen arkadaşlar mesajlarda belirtebilir.

Soru - 1) İnternet yok (DSL Bağlantısı Yok)
Cevap - 1) DSL bağlantısının olmaması için 3 sebep vardır;
  1. ISS(İnternet Servis Sağlayıcısı) Kaynaklı Problem
  2. Kabloda Problem
  3. Modemde Problem
İlk önce kabloyu kontrol edin, eğer splitter kullanıyorsanız kabloyu splitterdan kurtarıp Voltrmetre veya RJ11 Tester ile kabloyu test edin, eğer bu cihazlar elinizde bulunmuyorsa ilkel yöntemi yani kabloya dilinizi değdirmeyi deneyebilirsiniz. Eğer kabloda elektrik varsa modeminizle ilgili bir problem vardır, tam tersi ise sorun ya kablodan ya da altyapıdan kaynaklanıyordur bu durumda müşteri hizmetlerini arayıp çalışma olup olmadığını öğrenin eğer çalışma yoksa arıza kaydı oluşturmalarını isteyin.

Soru - 1.1) İnternet yok (DSL Bağlantısı Var ama Işık Kırmızı Yanıyor)
Cevap - 1.1) Eğer modeminize reset attıysanız modem DSL kullanıcı adınızı ve şifrenizi otomatik olarak almakta problem yaşıyor olabilir, modem arayüzüne girip kullanıcı adı ve şifrenizi kontrol edin telesekreter üzerinden bilgilerinizi alabilirsiniz. Eğer DSL kullanıcı adı ve şifreniz doğru ise sorun ISS'den veya modemden kaynaklanıyordur, müşteri hizmetlerini arayıp durumu bildirin.

Soru - 2) İnternet Yavaş
Cevap - 2) Modem arayüzüne girip Wi-Fi ağınıza bağlanan cihazları kontrol edin, görev yöneticisinden ağınızı kullanan uygulamaları kontrol edin eğer buralarda bir problem görünmüyorsa modeminizi yeniden başlatmayı deneyin yine çözüm olmazsa sorun ISS kaynaklıdır, müşteri hizmetlerini arayın.

Cevap - 3) İnternet Sürekli Gidiyor
Cevap - 3) Bu problemin birden fazla nedeni var, problem ilk soruda olduğu gibi modemden, kablodan veya ISS'den kaynaklanıyor olabilir fakat bunu tespit etmek biraz daha zordur. Sürekli tekrar eden sinyal zayıflaması olabilir, altyapı çalışması olabilir (Son zamanlarda fiber kapsama haritası genişletme çalışmalarından dolayı bir çok yerde bu problem mevcut.), modem ile ilgili problem olabilir ve bu gibi durumlarda en doğrusu müşteri hizmetlerini arayıp arıza kaydı oluşturmaktır.

Son düzenleme:

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Türknet kullanıyorum Türk telekom geliyor hat geliyor diyor binaya binanın girişindeki ankastre kutusuna modem bağlıyoruz dsl oturmuyor en son türknet ekibi geldi ondada oturmadı dsl ne Türk telekom çözüm sunuyor ne türknet ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,683
Hocam birde internetimize bağlı olan IP adreslerinin kimlere ait olduğunu nasıl öğrenebiliriz?
Modem arayüzünden bağlı olan cihazların adını görebilirsiniz, ben Airties5442 üzerinden örnek veriyorum;
Screenshot_4.jpg

Eğer dışarıdan(Açık port üzerinden) bağlantı kuruluyorsa bunu öğrenmeniz mümkün değil.

Türknet kullanıyorum Türk telekom geliyor hat geliyor diyor binaya binanın girişindeki ankastre kutusuna modem bağlıyoruz dsl oturmuyor en son türknet ekibi geldi ondada oturmadı dsl ne Türk telekom çözüm sunuyor ne türknet ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz
Türk Telekom'a dilekçe yazın, ayrıntılı inceleme yapacak ekip gelsin.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Modem arayüzünden bağlı olan cihazların adını görebilirsiniz, ben Airties5442 üzerinden örnek veriyorum;
Ekli dosyayı görüntüle 107808

Eğer dışarıdan(Açık port üzerinden) bağlantı kuruluyorsa bunu öğrenmeniz mümkün değil.

Türknet oim üzerinden teknik bildirim kısmında upload hızları download hızları vs görünüyor kesinti olunca görünmemesi lazım illallah ettim resmen.

Reaksiyon puanı
769
Ekli dosyayı görüntüle 107808

Bende isim değil IP adresi yazıyor sadece.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Huawei HG658V2 modem kullanıyorum, hem ipleri hemde kullandıkları cihazların isimlerini görebiliyorum.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,683
Bende isim değil IP adresi yazıyor sadece.
Bu durumda MAC adresi de görünmeli, MAC adresini alıp bloklayın kimin interneti giderse o IP onundur ?

TP-Link-TD-WD9970 model ismi artık eski mi yeni mi anlamam.
Çokta eski değil, demek ki TP-Link o modelde böyle bir özellik kullanmamış.

Türknet oim üzerinden teknik bildirim kısmında upload hızları download hızları vs görünüyor kesinti olunca görünmemesi lazım illallah ettim resmen.
Anlaşılan sizin altyapıda bayağı problem var, bence bir dilekçe yazmak şart gibi.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Bu durumda MAC adresi de görünmeli, MAC adresini alıp bloklayın kimin interneti giderse o IP onundur ?

Çokta eski değil, demek ki TP-Link o modelde böyle bir özellik kullanmamış.

Anlaşılan sizin altyapıda bayağı problem var, bence bir dilekçe yazmak şart gibi.
Altyapıda problem olması imkansız komşum kullanıyor sorunsuz bir şekilde ben 10 gün kullandım ve dsl gitti.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,683
Altyapıda problem olması imkansız komşum kullanıyor sorunsuz bir şekilde ben 10 gün kullandım ve dsl gitti.
O zaman portunuzda veya modeminizde problem vardır, farklı bir modem denediniz mi?

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
O zaman portunuzda veya modeminizde problem vardır, farklı bir modem denediniz mi?
4 farklı modem denedim türknet teknik ekibi geldi onlarda denedi hatta ankastreden direkt olarak bağlantı kurmayı denediler ama sonuç nafile.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Portumda sorun olabileceğini düşünüyorum abonelik iptali için faks gönderdim ben ttden geçiş yapmıştım birde sıfırdan abonelik açtırmayı deneyeceğim en azından yeni port ve yeni devre vermek zorundalar o şekilde sorunum çözülürse çözülür olmazsa tt mahkumluğuna devam edeceğiz. ?

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,683
4 farklı modem denedim türknet teknik ekibi geldi onlarda denedi hatta ankastreden direkt olarak bağlantı kurmayı denediler ama sonuç nafile.
Tuhaf bir durum, şimdi hatırladım da siz bu problem hakkında konu açmıştınız port değişimi için abonelik iptali vs. yapılacaktı.

Portumda sorun olabileceğini düşünüyorum abonelik iptali için faks gönderdim ben ttden geçiş yapmıştım birde sıfırdan abonelik açtırmayı deneyeceğim en azından yeni port ve yeni devre vermek zorundalar o şekilde sorunum çözülürse çözülür olmazsa tt mahkumluğuna devam edeceğiz. ?
Bence de sorun portta, hayırlısı olsun umarım çözülür ama bence çözülür gibi.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Tuhaf bir durum, şimdi hatırladım da siz bu problem hakkında konu açmıştınız port değişimi için abonelik iptali vs. yapılacaktı.

Bence de sorun portta, hayırlısı olsun umarım çözülür ama bence çözülür gibi.
İnşallah düzelir tek umudum o, hızından çok memnundum o fiyata o hızları bulmak imkansız gibi birşey. Siz türknet kullanıcısı mısınız?

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,683
İnşallah düzelir tek umudum o, hızından çok memnundum o fiyata o hızları bulmak imkansız gibi birşey. Siz türknet kullanıcısı mısınız?
Yıllardır Vodafone ADSL kullanıyorum, buraya fiber yeni geldi ama ev kira ve yakında taşınacağım için hiç uğraşmak istemiyorum. Fiberli bir ev bulursam Türknet'i tercih edebilirim eğer 16Mbps vb. port olursa alabileceğim hız kadar limit veren ucuz kampanyalı paketleri tercih ediyorum.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Yıllardır Vodafone ADSL kullanıyorum, buraya fiber yeni geldi ama ev kira ve yakında taşınacağım için hiç uğraşmak istemiyorum. Fiberli bir ev bulursam Türknet'i tercih edebilirim eğer 16Mbps vb. port olursa alabileceğim hız kadar limit veren ucuz kampanyalı paketleri tercih ediyorum.
Anladım, yardımlarınız için teşekkür ederim, hayırlı geceler. ?

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Şu an internet yok bende güncel diye açtınız sandım genel bir problem mi acaba türk telekom... Dsl var ama lan yazan yerlerde ışık yanmıyor. Wireless yazan yanıyor

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Şu an internet yok bende güncel diye açtınız sandım genel bir problem mi acaba türk telekom... Dsl var ama lan yazan yerlerde ışık yanmıyor. Wireless yazan yanıyor
Genel bir problem yok sanırım sizden kaynaklı birşey İnternet ışığı yanmıyorsa dsl sabit yanıyorsa modem kurulumunda hata yapmış olabilirsiniz. Dsl yanıyorsa binanıza hat geliyor demektir.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,683
LAN yanmıyorsa kablonun diğer ucundaki cihaz porta sinyal vermiyordur. Wi-Fi üzerinden kontrol ettiniz mi? Bazen DSL ışığı yeşil yansa bile erişim problemi olabiliyor, mesela ödemeden dolayı yapılan kısıtlamalarda bağlantı kesilmez bu yüzden DSL yeşil yanar fakat tüm sunuculara veya online fatura ödeme yapılan sunucu hariç tüm sunuculara erişim engellenir.

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Genel bir problem yok sanırım sizden kaynaklı birşey İnternet ışığı yanmıyorsa dsl sabit yanıyorsa modem kurulumunda hata yapmış olabilirsiniz. Dsl yanıyorsa binanıza hat geliyor demektir.
Evet dsl yanıyor internet yanmıyor ama zaten çalışan bir aletti yani yeni kurmadık arada gidiyor modemi kapatıp açınca falan geliyodu şu an internet yanmıyor.
LAN yanmıyorsa kablonun diğer ucundaki cihaz porta sinyal vermiyordur. Wi-Fi üzerinden kontrol ettiniz mi? Bazen DSL ışığı yeşil yansa bile erişim problemi olabiliyor, mesela ödemeden dolayı yapılan kısıtlamalarda bağlantı kesilmez bu yüzden DSL yeşil yanar fakat tüm sunuculara veya online fatura ödeme yapılan sunucu hariç tüm sunuculara erişim engellenir.
Çok anlamıyorum kardeşim baktıda normalde arada gidiyor modemle uğraşınca düzeliyodu şimdi dsl yanıyor internet yazan yanmıyor. :/

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,683
Çok anlamıyorum kardeşim baktıda normalde arada gidiyor modemle uğraşınca düzeliyodu şimdi dsl yanıyor internet yazan yanmıyor. :/
Anladım, durum kırmızı DSL ışığına dönmüş. Bazı modemlerde Internet ve DSL ışıkları ayrı olarak veriliyor fakat bazılarında tek ışıkta ikisi kullanılıyor, birinde kırmızı yakarken(DSL var internet yok) diğerinde Internet yakmıyor(DSL var internet yok). Bir yerlerden test amaçlı modem bulup kullanıcı adını ve şifresini yedekleyin ardından kendi bilgilerinizi girin bakalım, ne gibi sonuç olacak.

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Anladım, durum kırmızı DSL ışığına dönmüş. Bazı modemlerde Internet ve DSL ışıkları ayrı olarak veriliyor fakat bazılarında tek ışıkta ikisi kullanılıyor, birinde kırmızı yakarken(DSL var internet yok) diğerinde Internet yakmıyor(DSL var internet yok). Bir yerlerden test amaçlı modem bulup kullanıcı adını ve şifresini yedekleyin ardından kendi bilgilerinizi girin bakalım, ne gibi sonuç olacak.
Teşekkürler:) Modemimiz biraz sıkıntılı da bakalım sabaha düzelecek mi.Ttnet üzüyor işin kötüsü şehrin göbeğinde vodafone da çekmiyor doğru düzgün evde mobilde sıkıntılı en iyisi sabah ola hayr ola arada böyle gitmesi iyi oluyodur belki de?

Merchrior

Asistan
Reaksiyon puanı
160
Çok güzel bi konu olmuş. Herkes konuyu kaydedip sorunu oldukça buraya sorarsa kaliteli bilgi yığını oluşturulabilir. Benim sorum Wake-on-LAN için sadece cihazın desteğinin olması yetiyor mu yoksa bunun için özel donanıma mevcut modemler mi var? Kafamda bir oturtamadım gitti şu Wake-on-LAN’ı :/

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,683
Çok güzel bi konu olmuş. Herkes konuyu kaydedip sorunu oldukça buraya sorarsa kaliteli bilgi yığını oluşturulabilir. Benim sorum Wake-on-LAN için sadece cihazın desteğinin olması yetiyor mu yoksa bunun için özel donanıma mevcut modemler mi var? Kafamda bir oturtamadım gitti şu Wake-on-LAN’ı :/
Şöyle düşünürsek aslında o kadar da karmaşık olmadığını anlayabiliriz;
Wake-On-Lan (WOL) desteği olan bir bilgisayar kapalı olsa bile ağa bağlı kalır çünkü LAN üzerinden tetikleme bekler, siz modem arayüzünden portunuzu açıp IP ayarınızı yaptıktan sonra Windows üzerinden ethernet kartınızın ayarlarına girip bu özelliği aktif edersiniz ve bilgisayarınız artık bu duruma hazır olur. Diğer cihazınıza herhangi bir uygulama indirirsiniz ve bu uygulama üzerinden IP ve port bilgilerinizi girerek uygulamanın sizin modeminize WOL isteği atmasını sağlarsınız modem de bu isteği bilgisayarınıza iletir. Yani modemin buradaki en büyük amacı uzaktan bağlantı kurabilmek oluyor, bu durumda port açabildiğiniz her modemden bunu yapabilirsiniz. Port açamazsak dışarıdan bağlantı kuramayız bu durumda uygulama modemimize istek gönderemez.

Teşekkürler:) Modemimiz biraz sıkıntılı da bakalım sabaha düzelecek mi.Ttnet üzüyor işin kötüsü şehrin göbeğinde vodafone da çekmiyor doğru düzgün evde mobilde sıkıntılı en iyisi sabah ola hayr ola arada böyle gitmesi iyi oluyodur belki de?
Arada gitmesi iyi oluyor, ucundan da olsa soba başında çay demlendiği zamanlara dönüyor insan ?