Sony’den, Microsoft’un Activision Blizzard hamlesi sonrası ilk açıklama!

Bu konuyu okuyanlar

E

Enes K.

SDN Okuru
Sony, Microsoft'un Activision Blizzard'ı satın alması sonrası sessizliğini koruyordu. Japon şirketten ilk resmi açıklama geldi.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Microsoft, oyun ve eğlence sektörü tarihinin en büyük anlaşmalarından birine imza atmıştı. Ünlü Amerikan şirket, oyun dünyasının en büyük isimlerinden biri olan Actvision Blizzard için hemen hemen 70 milyar dolarlık bir anlaşmaya imza atarak firmayı bünyesine katmıştı. Anlaşma sonrası bir süredir sessizliğini koruyan Sony cephesinden ilk resmi açıklama en sonunda geldi.

Sony, Activision oyunları ile ilgili açıklama yaptı!​

Microsoft’un Activision Blizzard gibi bir devi satın almasının yankıları halen sürüyor. Anlaşmanın duyurulması sonrası oyun dünyasında adeta deprem etkisi yaratan gelişme sonrasında, Sony hisseleri yüzde 15’e varan düşüşler yaşamıştı.

xbox-game-pass-guncel-abone-sayisi-belli-oldu.jpg


Üstelik tüm bu süreç beraberinde birçok soru işaretini de getirmişti: Activision Blizzard’a ait olan Hearthstone, Overwatch ve özellikle Call of Duty gibi yapımların bundan sonra Sony PlayStation için çıkıp çıkmayacağı da merak konusu oldu. Konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan Xbox’un patronu Phil Spencer, Sony PlayStatation oyuncularını bu oyunlardan koparmayacaklarını söylese de ortada henüz kesin bir gelişme yok.

Konuyla ilgili iki gündür sessizliğini koruyan Sony cephesinden küçük de olsa bir açıklama geldi. Sony yetkililerine ulaşan The Wall Street Journal editörü Yang Jie, Microsoft’un bu satın alım sonrası ne yapacağı ile ilgili tahminlerini, ismi verilmeyen bir Sony yetkilisine sordu. Sony cephesinden gelen açıklama oldukça kısa olsa da bu yapımların PlayStation için çıkarılmaya devam etmesini istedikleri çok net.

sony-playstation-5-icin-yeni-patent-aliyor


İşte o açıklama:
“Microsoft’un sözleşmeye dayalı anlaşmalara uymasını ve Activision Blizzard oyunlarının çok platformlu olmasını sağlamaya devam etmesini bekliyoruz.”​
Elbette Microsoft’un mevcut durumda satışta olan oyunları geri çekmesi oldukça düşük bir ihtimal. Buna karşın yeni dönemde piyasaya sürülecek olan Activision Blizzard oyunlarının da Sony PlayStation için piyasaya sürülmesi beklenmiyor. Özellikle Microsoft bünyesine geçen oyunların arasında Crash Bandicoot gibi PlayStation ile özdeşleşmiş yapımlar dahi varken ünlü şirketin ne yapacağı merak konusu.
Kaynak: Sony'den, Microsoft'un Activision Blizzard hamlesi sonrası ilk açıklama!
 
Son düzenleyen moderatör:

Son mesajlar

Üst