Sony SLT-A57 aldım

by_matrix

Doçent
Reaksiyon puanı
3
aslında ben elimdeki makinayıda çok seviyorum ama;
compact flash card ve xd card destekliyor sadece
ayrıca usb girişi biraz kalın.kabloyu kaybetsem yenisini bulmak zor olucak.ben istiyorum ince küçük girişli usb girişlerden olsun.
lens olarakda orjinal zuiko lensi var üzerinde.zoom çok düşük.
alttaki lensi alsam zoom nasıl olur çok anlamıyorum bu lenslerden

http://www.olympusamerica.com/cpg_section/product.asp?product=1346&page=support

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
aslında ben elimdeki makinayıda çok seviyorum ama;
compact flash card ve xd card destekliyor sadece
ayrıca usb girişi biraz kalın.kabloyu kaybetsem yenisini bulmak zor olucak.ben istiyorum ince küçük girişli usb girişlerden olsun.
lens olarakda orjinal zuiko lensi var üzerinde.zoom çok düşük.
alttaki lensi alsam zoom nasıl olur çok anlamıyorum bu lenslerden

http://www.olympusamerica.com/cpg_section/product.asp?product=1346&page=support

kit lensin hangisi tam bilemiyorum ama eğer kit lens olarak 17-45 mm kullanıyorsan bu lensi aldığında eski lensine göre yaklaşık 6x daha fazla yakınlaştırmaya ulaşırsın.

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
arşivden bu çıktı :)

dsc03339nl.jpg

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
kadrajda sıkıntı var gibi sağ tarafa 5 derece kadar daha dönse daha iyi olurmuş sanki bir eksik çıkmış.

tripod olmadığından böyle kaymaları normal karşılamak lazım :) gerçi rahle üzerinde çektim bu fotoğrafı ama yine de kaymış azıcık.

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
klavuz çizgilerini kullan o zaman ben öyle yapıyordum çok faydasını gördüm bazen öyle anları yakalıyorsunuz ki kadrajı nasıl ayarlayacağını bilemiyor insan o zaman çok faydasını görüyorsunuz işte :D

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
klavuz çizgilerini kullan o zaman ben öyle yapıyordum çok faydasını gördüm bazen öyle anları yakalıyorsunuz ki kadrajı nasıl ayarlayacağını bilemiyor insan o zaman çok faydasını görüyorsunuz işte :D

klavuz çizgileri açık zaten, hatta dijital terazi de açıktı ama yine de tripod olmayınca milimetrik ayarlamaları yapmak çok zor. :) zaten hobi olsun diye yapıyoruz simetrik olacak diye stres yapmaya gerek yok. :D

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Kusursuza yakın bir fotoğraf son fotoğraf.
Ancak o kadar olur, ordan gerisi PS işidir kırpma, döndürme vs.
Oda keyfe isteğe bağlı iştir bence gayet başarılı.

Koca Adam

Profesör
Reaksiyon puanı
13
ellerine sağlık bu aralar fotoğraf yüklemedi mi dedim az önce :)

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
altın oranı tturmuşsun ama objeyi ortalamamalısın. ona göre farklı bir kadraj seçersen daha başarılı olur.

vurgulamak istediğim objeyi ortalamamaya dikkat ediyorum ama bazen öyle gerekebiliyor. :)

dsc05754v.jpg

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Fotoğraflarını hiç PS de işliyormusun?
Renkler biraz fazla abartılmış gibi, minareli resim ise renk anlamında tam bira facia bozuk denecek düzeyde.

Sanki monitörünün bir renk kalibrasyonuna ihtiyacı var gibi.

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
Fotoğraflarını hiç PS de işliyormusun?
Renkler biraz fazla abartılmış gibi, minareli resim ise renk anlamında tam bira facia bozuk denecek düzeyde.

Sanki monitörünün bir renk kalibrasyonuna ihtiyacı var gibi.

renk ve ışık ayarlarını yapıyorum, mesela yukardaki fotoğrafı güneş doğmaya yakınken çekeceğim bir fotoğraf için ayarladığım beyaz dengesi ile çektim. oysaki o fotoğrafta güneş tam karşıdan kapıya vuruyor ve bozuk beyaz dengesine sahip fotoğrafı toparlamak zor olabiliyor. normalde her fotoğraf için beyaz dengesini yeniden ayarlarım ama bazen unuttuğum zaman minarede olduğu gibi facialar olabiliyor. :D monitör konusuna gelirsek aslında monitörüm o kadar adi ki şu an ekranda gördüğüm renkleri kafamı birkaç santim yana kaydırınca daha açık ya da koyu görebiliyorum. :D

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
renk ve ışık ayarlarını yapıyorum, mesela yukardaki fotoğrafı güneş doğmaya yakınken çekeceğim bir fotoğraf için ayarladığım beyaz dengesi ile çektim. oysaki o fotoğrafta güneş tam karşıdan kapıya vuruyor ve bozuk beyaz dengesine sahip fotoğrafı toparlamak zor olabiliyor. normalde her fotoğraf için beyaz dengesini yeniden ayarlarım ama bazen unuttuğum zaman minarede olduğu gibi facialar olabiliyor. :D monitör konusuna gelirsek aslında monitörüm o kadar adi ki şu an ekranda gördüğüm renkleri kafamı birkaç santim yana kaydırınca daha açık ya da koyu görebiliyorum. :D

Fotoğrafçılık ile uğraşıyorsan IPS monitör şart.
Bende laptop da işlediğim fotoğraf iş yerinde farklı, masaüstü PC de farklı görünüyor.
Çok iyi bir Samsung led monitörüm var ama fotoğraf işlerken kullanamıyorum çok parlak çok garip geliyor. IPS monitör alacağım bende.

Ben hiç bir zaman WB ayarı yapmam. Sürekli otomatikdedir kamera ancak sürekli RAW formatında çeketim, o sebepten WB nin hiç anlamı olmuyor. WB yi ayarlamak 2 tık a bakıyor.
Eğer PS kullanıyorsan bence sende RAW çek ve öyle işle daha iyi oluyor.

http://www.bascek.com/3448/her-zaman-hamraw-cekin/
Şurayı biraz okuyabilirsin.

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
Fotoğrafçılık ile uğraşıyorsan IPS monitör şart.
Bende laptop da işlediğim fotoğraf iş yerinde farklı, masaüstü PC de farklı görünüyor.
Çok iyi bir Samsung led monitörüm var ama fotoğraf işlerken kullanamıyorum çok parlak çok garip geliyor. IPS monitör alacağım bende.

Ben hiç bir zaman WB ayarı yapmam. Sürekli otomatikdedir kamera ancak sürekli RAW formatında çeketim, o sebepten WB nin hiç anlamı olmuyor. WB yi ayarlamak 2 tık a bakıyor.
Eğer PS kullanıyorsan bence sende RAW çek ve öyle işle daha iyi oluyor.

http://www.bascek.com/3448/her-zaman-hamraw-cekin/
Şurayı biraz okuyabilirsin.

ben de raw çekerim hep ama beyaz dengesini kemdim ayarlamak daha hoşuma gidiyor. etraftan bakanlara "ben şipşakçı değilim, bakın bir poz için iki saat ayar yapıyorum" mesajını verdiği için de olabilir belki, bilemiyorum orasını :D bu arada adı geçmişken bascek.com sitesine sonsuz teşekkür ediyorum. gerçekten de fotoğrafçılık konusunda başvurulabilinecek çok büyük bir kaynak.

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
fotoğrafta kompozisyonu güçlendirmek için photoshop ile ne derece müdahale edilebilinir. bu konuda görüşü olan arkadaşlar bu konudaki fikirleriniz nelerdir? Mesela daha önce çektiğim bir fotoğrafta anlamı daha güçlendirmek için bu müdahalede bulunmak fotoğrafçılık etiğine aykırı bir durum mudur yoksa kabul edilebilir bir müdahale midir?

bu orjinal fotoğraf
41518336841587498852070.jpg

bu da üzerinde oynanmış fotoğraf
36362756s.jpg

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
arkadaşımın açtığı fotoğraf sergisinden bir kare.

dsc05764r.jpg

ahgsql

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tuskilidi, resimler gerçekten çok hoş. Bu arada arkadaşlar Twixtor bir program değil, After Effects programı içinde kullanılabilinen bir plugin- eklentidir. Bununla ilgili ders hazırlıyorum, sdn de link paylaşmak yasak değilse bu konu altından link gönderebilirim, yasak ise youtube linkini verebilirim..

İyi forumlar

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
[MENTION=296925]ahgsql[/MENTION] teşekkür ederim. henüz yolun başındayız. :)

Tekno Çocuk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Çok güzel fotoğraflar,ama çalınma ihtimali yüksek,fotoğrafların üzerine imza atabilir veya adını yazabilirsin ;)

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
1- Fotoğraflarını biraz daha küçük ebatlarda ekle ki kullanamasınlar.
2- Hangi lens ile çektin o kuşu ?
200mm ama lens ne?