Sony hisseleri, Xbox’ın son hamlesinden etkilendi!

  • Konuyu başlatan Fuat Keleş
  • Başlangıç tarihi

Bu konuyu okuyanlar

F

Fuat Keleş

SDN Okuru
Sony, Xbox'ın Activision Blizzard hamlesinden olumsuz etkilendi. Şirketin Tokyo borasında hisselerinin düştüğü öğrenildi.

Sony ve Microsoft‘un oyun dünyasındaki rekabeti gittikçe kızışıyor. Oyun konsolları ile başlayan yarış, oyunculara da farklı seçenek konusunda oldukça geniş alternatifler sunuyor. Hatta son dönemlerde rekabeti donanımdan ve cihazdan çıkaran iki dev, sürpriz hamleleri ile de oyuncuları şaşırtmakta.

Sony cephesi özel oyunları ile konsol satışlarını daha geleneksel bir yolda yürütürken, Microsoft cephesi bambaşka planlar ile sektörü etkilemekte. Son olarak Activision Blizzard‘ı satın alan Xbox, Japon devinde çalkalanmalara sebep olacak gibi gözüküyor.

Xbox Game Pass abonelik sisteminin güncel abone sayısı belli oldu. Phil Spencer, program dahilinde kaç oyuncunun olduğunu açıkladı.​

Sony hisseleri, son hamleler sonrası düştü​

Activision Blizzard‘ı satın alarak bir kesim oyuncuları sevindiren Microsoft, oyun dünyasındaki dengeleri de değiştirdi. Daha önceden de Bethesda‘yı 7.5 milyar dolara satın alan şirket, son hamlesi içinse 70 milyar doları gözden çıkardı. Sony ile rekabetinde farklı tarzda ilerleyen Xbox cephesi, özellikle Game Pass imkanlarıyla da şimdiden dikkatleri üzerine çekti. Henüz Microsoft‘un hamlesine yanıt veremeyen Sony ise, bu durumdan olumsuz etkilenmeye başladı.

sony-hisseleri-xboxin-son-hamlesinden-etkilendi3.jpg


Satın alımın duyurulduğu çarşamba günü Sony hisseleri, tam yüzde 12.8 düşüş yaşadı. Tokyo borsasında yaşanan bu gerileme, Nikkei 225 endeksi için de yüzde 2.8 kayıp anlamına geliyor. Konsol ve özel oyun yarışında her ne kadar Sony üstünlüğünü görsek de, oyuncuya ulaşma konusunda şirketin Microsoft kadar efektif olamadığı yorumları yapıldı.

Satın alma sonrası PlayStation ekosisteminde daha az oyunla baş başa kalma tehlikesi de yaşayabilme ihtimali olan Sony için kesinlik bir hamle yapmalı, yorumları yapıldı. Öte yandan Microsoft’un da bu hamle sonrası Tencent ve Sony ile birlikte oyunlardan en çok gelir elde eden şirket konumuna yerleşmesi, Japon devi için bir tehlike arz edebilir. Zira hali hazırda Tencent ve Epic Games ile ortaklıklar yürüten şirketin, başka bir rakiple nasıl yarışacağı merak konusu.

Sony

Xbox Game Pass alternatifleri yönünde çalışmalar yürüten PlayStation cephesi, daha fazlasını yapmak zorunda kalabilir. Zira katalog konusunda Microsoft, Bethesda, Activision Blizzard ve abonelere özel ilave ücret ödenmeyen EA Play seçeneklerini oyunculara sunuyor. Bakalım şirket, tüm bu olanlara nasıl yanıt verecek.
Kaynak: Sony hisseleri, Xbox'ın son hamlesinden etkilendi!
 
Son düzenleyen moderatör:

Son mesajlar

Üst