Sonradan Google servisleri yüklenmiş Huawei telefonlar.

ByMoToRisT

Asistan
Reaksiyon puanı
181
Bildiğiniz gibi Huawei cihazlarda Google servisleri yok. Internette, Google servislerini yükleme rehberleri bir sürü var.
Sizce bu güvenli mi? Huawei alan birisi dışarıdan Google servislerini yüklediğinde kredi kartı, banka, hesap şifreleri vb. güvende olur mu?

Drogba39

Profesör
Reaksiyon puanı
381
Huawei servisleri zaten var tarayıcıdan Google a da girebiliyorsun. Neden saçma bir şekilde uğraşıyorsun.
Uygulamaların çoğu Google sertifikası filan istiyor. Google servisleri olmadığı için de bu cihazda uygulamalar açılmıyor, hepsi değil ama banka uygulamaları, harita-navigasyon uygulamaları vs. Bankanın işleri kolaylaştıran mobil uygulaması varken, tarayıcıdan mı girsin her seferinde ? Google'a ihtiyaç yok diyenlerin hepsi, Google servisleri olan bi telefon kullandığına eminim. Google'ın ne işe yaradığını bilmeyenler bu telefonları öneriyorlar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben olsam asla almazdım Google servisleri olmayan bi telefonu. Her ne kadar yüklenebiliyor dense de, ufak tefek sorunlarla karşılaşılabiliyor ve güvenlik konusunda da kesinliği yok, sonuçta apk filan indiriyorsun, telefona veya bilgilerine bir şey olsa, apk yüklediğin için o sorunları göze almış sayılırsın. P40 Lite düşünüyorsunuz diye tahmin ediyorum, o telefona 3500 TL verip, bu tür şeylerle uğraşmaya değicek nesi var ki ? Mi Note 10 Lite al geç derim ben.

KarabelaGustavo

Asistan
Reaksiyon puanı
52
Bildiğiniz gibi Huawei cihazlarda Google servisleri yok. Internette, Google servislerini yükleme rehberleri bir sürü var.
Sizce bu güvenli mi? Huawei alan birisi dışarıdan Google servislerini yüklediğinde kredi kartı, banka, hesap şifreleri vb. güvende olur mu?
Para verip masraf yaptığın telefona extra uğraşmak ne kadar doğru ayrıca apk yükleyip banka uygulamaları kurmak falan çok sakat bence ben güvenmezdim

Hakantoris

Profesör
Reaksiyon puanı
1,242
Güvenli değil bence

bindokuz103

Asistan
Reaksiyon puanı
150

Yaklaşık bir haftadır P40 Lite modelini kullanıyorum. Şu ana kadar Google servislerine ihtiyacım olmadı. Kullandığım banka uygulamalarında da , oynadığım oyunlarda da sıkıntı yaşamadım. Bence çok gerekli değilse Google servislerini yüklemekle uğraşma. çok stabil çalışacağını sanmıyorum.

ByMoToRisT

Asistan
Reaksiyon puanı
181
Yaklaşık bir haftadır P40 Lite modelini kullanıyorum. Şu ana kadar Google servislerine ihtiyacım olmadı. Kullandığım banka uygulamalarında da , oynadığım oyunlarda da sıkıntı yaşamadım. Bence çok gerekli değilse Google servislerini yüklemekle uğraşma. çok stabil çalışacağını sanmıyorum.
WhatsApp, instagram gibi sık kullanılan uygulamalar yok diye biliyorum. Onu kullanmıyor musun?

grbzz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
"Google Servislerine ihtiyaç duymuyorum, gereksiz, çok yer kaplıyor" ilginç yorumlar dönüyor.
Haritalar, fotoğraflar, Drive, Gmail, çeviri, Gboard, YouTube... daha onlarca uygulama sayılabilir. Hatta bazıları (buna ben de dahilim) mesaj, takvim, saat gibi uygulamaları bile stok uygulamaları değil Google'ın uygulamalarını tercih ediyor. Gerçekten bunlardan herhangi birine ihtiyaç duymayan bir kişi yalan söylüyordur. Evet, bunlar Huawei cihazlara yüklenebiliyor ama ne kadar doğru çalıştığı da önemli bir mesele; lisansı olan cihazlardaki performansı beklememek lazım. Ayrıca Google her cihaza aylık olarak güncellemeler de veriyor.
Son olarak burada gizlilik de önemli bir faktör. Ben şahsen Galaxy Store'dan uygulama bile indirmiyorum değil ki apk yoluyla indireyim.

Operat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Önceliğim fotoğraf, video çekme kalitesi olduğundan Huawei favori markalarımdan. Pazar savaşındaki rekabet sayesinde Çinli markaların seviyeyi ne kadar yukarıya çıkardığı ve mevcut markaları ne kadar zorladığı malum. Günümüzde donanımda hem teknoloji hem de fiyatta öne geçen Çinlileri, yazılım savaşıyla geriletme çabasında bundan en çok etkilenenler biz tüketiciler oluyoruz fakat bu mücadelenin daha kısa süreceğini ve geçici olduğunu düşünüyorum çünkü yazılım şirketleri hızla adapte olmaktalar.

Google üzerinden bir çok servise alışmış standart kullanıcı -dolayısıyla Google sansür ve hantallığına da- donanım ne kadar iyi olsa da bundan etkileniyor fakat biraz daha bilgili tüketici için zaten Google alternatif servis sağlayıcısı. Bu servisler, ya Google'dan ilham alınarak yazılıyor yada Google onlardan ilham alarak servise sokup daha çok tüketiciye ulaşıyor.

Huawei telefonu olup da ben ne yapıyorum... Telefonumda AppGallery, MoreApps, Aptoide, APKPure, Uptodown yüklü. Hepsi Play Store alternatifi ve incelerseniz üst versiyonları daha çabuk yayımlarlar ve her indirilen Huawei'in servis kontrolü sonrasında kurulabiliyor. Google da olmayan veya ücretli olan programları da burada rahatlıkla bulabiliyorum. Drive olarak eskiden beri Yandex Diski, Youtube yerine Youtube Vanced'i -tavsiye ederim yine Youtube ve premium özellikler + tek tıkla indirme- Çeviri olarak Microsoft Çeviri, Haritalar, street view, fotoğraflar ve navigasyon da Yandex'i daha iyi performansla kullanırım. Mailde yine gmail, icloud, yandex, yahoo rahatlıkla kullanılıyor zaten.

Bir tüketici olarak her türlü rekabeti ve çeşitliliği olumlu olarak görüyorum, sonuçta bu bizlere yarar. Hatta bu yaptırımlara kişisel inat olarak Mate 30 Pro'dan sonra şimdi de P40 Pro ile devam etmekteyim.

Güvenlik de en önemli konulardan biri elbette fakat bu en başta kullanıcının sorumluluğudur yoksa ne Amerika'lı ne Çinli hatta keşke olsa milli, internete çıkan herşey güvensizdir. Bir de şu lafı çok tutuyorum. Bir ürünün fiyatı yoksa ürün sizsinizdir...

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Sonuçta APK indiriyorsun ne kadar güvenli olabilir.

Reaksiyon puanı
3,028
Sonuçta APK indiriyorsun ne kadar güvenli olabilir.
Play Store'un yaptığı da APK yüklemek, zaten APK dosyaları Android için .exe gibi. Asıl sorun bu dosyalarda değişiklik yapılıp biz farkına varmadan kötü amaçlı kodlar entegre edilebilmesi. Güvenli sitelerden bu dosyaları edinirsek bir sorun olmayacaktır.

Yalnız şöyle bir sıkıntı var Google'ın güvenlik algoritması G-Apps yüklenmiş bazı cihazlarda Google Pay gibi servisleri kullandırmıyor. Şuan için yüklenebilir olsa da ilerde çalışmayabilir.

(Evo)lution

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
5,639
"Google Servislerine ihtiyaç duymuyorum, gereksiz, çok yer kaplıyor" ilginç yorumlar dönüyor.
Haritalar, fotoğraflar, Drive, Gmail, çeviri, Gboard, YouTube... daha onlarca uygulama sayılabilir. Hatta bazıları (buna ben de dahilim) mesaj, takvim, saat gibi uygulamaları bile stok uygulamaları değil Google'ın uygulamalarını tercih ediyor. Gerçekten bunlardan herhangi birine ihtiyaç duymayan bir kişi yalan söylüyordur. Evet, bunlar Huawei cihazlara yüklenebiliyor ama ne kadar doğru çalıştığı da önemli bir mesele; lisansı olan cihazlardaki performansı beklememek lazım. Ayrıca Google her cihaza aylık olarak güncellemeler de veriyor.
Son olarak burada gizlilik de önemli bir faktör. Ben şahsen Galaxy Store'dan uygulama bile indirmiyorum değil ki apk yoluyla indireyim.
Aynen.

bindokuz103

Asistan
Reaksiyon puanı
150
WhatsApp, instagram gibi sık kullanılan uygulamalar yok diye biliyorum. Onu kullanmıyor musun?
Whatsapp çalışmayan telefonu kim ne yapsın? Bu bilgiyi sana kim verdiyse muhtemelen Huawei markasını kötülemek için yalan söylemiştir... Bence bir sor o arkadaşa neden böyle yaptığını...

Whatsapp, insta, facebook, işcep,türknet, türkcell dijital operatör, e-devlet, telegram, nesine,bein connect, mhrs, here we go, tandex navi, netflix, hayat eve sığar, sahibinden, migros sanal market, spotify, snapchat, e-nabız, thy, yemek sepeti, opera, skype, zoom, ziraat mobil, puhu tv, maçkolik, blu tv, kitap yurdu kullandığım uygulamalar....

Pubg, cod, mobile legends, asphalt, Game of thrones, kafa topu 2, mythwars, kelimelik, oynadığım oyunlar...

ek olarak en son çiçek sepetini de yükledim. önceden de bunları kukllanıyordum şimdi de bunları kullanıyorum. Dedim ya Google ihtiyacım hala olmadı. Merak ettiğin bir uygulama oyun varsa yükleyip deneyebilirim..

TheTruthHurts

Profesör
Reaksiyon puanı
3,139
Yeni huawei cihazlarına GMS indirseydim hiç bankayla aları şeyler/kredi kartı ekleme gibi şeylerle uğraşmazdım.

Google play,youtube gibi uygulamalarda yeni hesap yaratırdım ve telefon numarası gibi kişisel bilgilerimi koymazdım.

Son düzenleme:

bindokuz103

Asistan
Reaksiyon puanı
150

Dostum telefonu bir haftadır kullanıyorum ve yalan söylemiyorum:) Az önceki eklediğim yorumda neleri kullandığımı yazdım. Evet eksikleri var mı evet var ama halledilemeyecek gibi değil. Evet Appgallery'de yok mu bazıları yok ama Moreapps üzerinden indirdim. haklı olarak neden uğraşayım diyebilirsin. kolayı varken neden bu diyebiliriz. Ama bir yıl sonra Huawei marketi tam anlamıyla geliştiğinde Google kalkıp ülkenizi banlıyorum dediğinde kara kara düşünmeyeceğiz. benim fikrim bu :)

Constantin87

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1,955
Faturalı hat ve cihaz da bankacılık uygulamaları var ise ben yüklemeni tavsiye etmem. Huawei bu yaptırımdan dolayı benim seçenek listemden silindi hiç bir ürününü değerlendirmeye alamam maalesef

grbzz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
Dostum telefonu bir haftadır kullanıyorum ve yalan söylemiyorum:) Az önceki eklediğim yorumda neleri kullandığımı yazdım. Evet eksikleri var mı evet var ama halledilemeyecek gibi değil. Evet Appgallery'de yok mu bazıları yok ama Moreapps üzerinden indirdim. haklı olarak neden uğraşayım diyebilirsin. kolayı varken neden bu diyebiliriz. Ama bir yıl sonra Huawei marketi tam anlamıyla geliştiğinde Google kalkıp ülkenizi banlıyorum dediğinde kara kara düşünmeyeceğiz. benim fikrim bu :)
Google'ın kimseyi banladığı filan yok güzel güzel anlaştılar geçti bitti o dönem. Asıl kara kara düşünmesi gereken Huawei, her şeyleri Trump'ın iki dudağı arasında :) Tabii ki yine de bu bir sonraki kullanıcıları kapsar.
Her ne olursa olsun Android kullanıcılarının çok büyük bir çoğunluğu Google'a bağlıdır. Siz azınlık olabilirsiniz ama bu hiçbir şeyi değiştirmez.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Play Store'un yaptığı da APK yüklemek, zaten APK dosyaları Android için .exe gibi. Asıl sorun bu dosyalarda değişiklik yapılıp biz farkına varmadan kötü amaçlı kodlar entegre edilebilmesi. Güvenli sitelerden bu dosyaları edinirsek bir sorun olmayacaktır.

Yalnız şöyle bir sıkıntı var Google'ın güvenlik algoritması G-Apps yüklenmiş bazı cihazlarda Google Pay gibi servisleri kullandırmıyor. Şuan için yüklenebilir olsa da ilerde çalışmayabilir.
Yani, ne kadar güvenebilirsin ki? Sonuçta Google play gibi resmi bir şey değil, kimse yaptıklarının arkasında durmayacaktır öyle bir durumda.

Reaksiyon puanı
29
Bence Google Play Servisleri yüklemeye hiç değmez. App Galery ve Google rakibi uygulamalar iş görüyordur bence. Güvenlik konusunda ise indirdiğimiz .apk dosyasının değiştirilip değiştirilmemesine bağlı gibi. TR yama dosyalarına virüs yükleyenleri gördüm .apk dosyasına kim bilir neler yaptılar.

bindokuz103

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Google'ın kimseyi banladığı filan yok güzel güzel anlaştılar geçti bitti o dönem. Asıl kara kara düşünmesi gereken Huawei, her şeyleri Trump'ın iki dudağı arasında :) Tabii ki yine de bu bir sonraki kullanıcıları kapsar.
Her ne olursa olsun Android kullanıcılarının çok büyük bir çoğunluğu Google'a bağlıdır. Siz azınlık olabilirsiniz ama bu hiçbir şeyi değiştirmez.

Ya değiştirirsek :) Ya bir gün Google bizi banladığında benim gibi azınlıkta olanların sayesinde gelişen Huawei Mobil servisleri alternatif olursa? Huawei'n başarısını görüp kendi servislerini geliştiren yeni markalar çıkarsa? Bu olmaz nasıl olsa deyip, Google'a teslim olmayı da ben anlayamıyorum dostum.

grbzz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
Ya değiştirirsek :) Ya bir gün Google bizi banladığında benim gibi azınlıkta olanların sayesinde gelişen Huawei Mobil servisleri alternatif olursa? Huawei'n başarısını görüp kendi servislerini geliştiren yeni markalar çıkarsa? Bu olmaz nasıl olsa deyip, Google'a teslim olmayı da ben anlayamıyorum dostum.
O iş anca -se/-sa 'da kalır :)

bindokuz103

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Play Store olmadığı için uygulama indirmek ve kullanmak güvenli değil diyoruz ya, Gerçekten Play store kullanıp da telefonu virüs kapmayan, kişisel bilgilerini çaldırmayan hiç kimse yokmuş gibi rahat konuşuyoruz. gerçekten böyle mi? Google servislerine gözünüz kapalı güveniyor musunuz? Küresel firmalardan bahsediyoruz. Huawei Mobil servislerini kullanıp bundan dolayı canı yanan tek bir kişi çıksa bütün rakipleri üzerine üşüşüp yok etmeye çalışır. Bunu hepimiz biliyoruz. Bunu bile bile gerçekten Huawei böyle bir riske girer mi? Play store'dan uygulama indirip kişisel bilgilerini kaptıran canı yanan dünya üzerinde belki binlerce kişi var ama kimse bunu sorgulamıyor. Konu Huawei olunca ortada tek bir olumsuz somut bir kanıt yokken saldırmak ne kadar kolay... Neden biraz daha açık görüşlü olamıyoruz? Mesela Google tekelinden kurtulmayı neden kimse istemiyor? Adamlar ne isterse yapacaklar ve biz eyvallah diyeceğiz diyoruz zaten. Bundan rahatsız olan tek kişi ben miyim?