Son Dakika!! Türkiye Suriye'yi vurdu!

Bu konuyu okuyanlar

Erdem-FB

Dekan
Reaksiyon puanı
28
Karşılık olursa bencede savaş olur

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Aynen öyle ve bunu bilerek Esad yapıyor. Bir savaş çıksa da Suriye halkını arkama alsam diye. Hala bir özrün gelmemesinin sebebide budur. Eğer askeri tepki verilecekse, bu savaş olarak değil de, istihbaratın yapacağı gizli operasyonlarla olabilir.

NATO bir haçlı ordusudur. Bakmayın şimdi sanki Türkiye' nin her zaman yanındaymış gibi durduğuna. Türkiye Suriye' ye girsin anında yalnız kalır. Burdan karlı çıkanda her zamanki gibi ABD, İsrail olur.
arkadas ne tuhaf bi mantik mekanizmaniz var ya :p
biraz daha abartip muhalifleri de esat destekliyo diyceksiniz . gerci hos onu iddia edenler de var :p

MBrv

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Hiçbir ülke açıktan, bir ülkeyi hedef alan teröristleri vatanında bakıp, besleyip, silahlandırıp komşusuna göndermez. Dünya gözünde sizce Türkiye'nin şu anki durumu ne olabilir. Terörü destekleyen, başka ülkelerin iç işlerine karışan bir ülke konumundadır.
Bal gibi de bunların hesabını soracaklar. Şimdi bizi gazlayan batılı ülkeler, gelecekte bizi giyotine sokmaya çalışacak. Yapılmayan ermeni soykırımı için tüm dünya ülkemizi köşeye sıkıştırmaya çalışırken bu açıktan, belgeli, kanıtlı, dünyanın şahit olduğu pis duruma ne diyecek? Biz gazladık mı diyecek?
Saf olmayın Allah aşkına. Sömürgecilerin çıkarları doğrultusunda hareket etmek bu ülkeye çok şey kaybettirecek.

Darbecilerin ağzıyla konuştuğunun farkında değilsin. Yazık çok yazık :)

MBrv

Profesör
Reaksiyon puanı
23
arkadas ne tuhaf bi mantik mekanizmaniz var ya :p
biraz daha abartip muhalifleri de esat destekliyo diyceksiniz . gerci hos onu iddia edenler de var :p

Benim yorumumla Esad-muhalif arasındaki bağlantıyı nasıl kurdun acaba merak ediyorum. Halbu ki ben çok farklı bir şey söyledim. Neyse 10 kez oku benim yorumumu "belki" anlarsın :)

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
İzlediğimiz berbat dış politikalar başarıyla sürüyor! Biri bize emretmediği sürece ne öldürülen askerlerimizin ne de öldürülen vatandaşlarımızın hesabını soruyoruz. Obama sopayı fırlatıyor suriyeye doğru biz de gidip getireceğiz. Keşke BİRİ çıksa da değiştirse bu karanlık günleri aydınlık gelecekle

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bizimkiler neden israile böyle yapamadı, bırakın biz şöyleyiz,böyleyiz diye gaz vermeyi...

SincapHenry

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Savaş Suriye ile olmayacak. Tezkere'nin tam açıklamasını vermiyorlar. Amaç orada yuvanlamış Pkk ve Kandile giden yolu açmak. Kandile girilip savaş tamtamları yapan Bahoz Erdal gibileri alıp gelicekler. Demedi demeyin. Zaten savaşa bile girse Suriye ile Türkiye 2 hafta sürer en fazla. Askerliğimi yaptığım da Suriye ile ortak harekatlarda adamların halini gördüm. Biz kötüyüz diyordum ama onları görünce kendime geldim.

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
-tarihte-rezil-rusva-olacaksiniz--2685883.Jpeg

"Tarihte rezil rüsva olacaksınız"

İranlı Ayetullah Mekarim Şirazi, Suriye nedeniyle Türkiye’yi sert dille eleştirirken Türk yetkililerine yönelik "Sizler gaspçı İsrail ile ele vermişsiniz, masum insanları katletmek için Suriye'ye terörist gönderiyorsunuz ve bu yüzden tarihte rezil rüsva olacaksınız" diye konuştu.

kaynak

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
Tezker karrı doğru bi karar. Bu savaş için değil, atıyorum biri bize aniden saldırdı ve geri çekildi. Bunun için TBMM'den karar çıkması gerek. Buda bi kaç gün sürer. Bu yüzden böyle bi durumda hemen karşılık verilip sınırötesi bi askeri saldırı yapılabilir. En azından karar bi köşede dursun. Ki anladığım kadarıyla Türkiye, Suriye'den daha çok istiyor savaş çıkmamasını.

webrettin

Profesör
Reaksiyon puanı
49
"Tarihte rezil rüsva olacaksınız"

İranlı Ayetullah Mekarim Şirazi, Suriye nedeniyle Türkiye’yi sert dille eleştirirken Türk yetkililerine yönelik "Sizler gaspçı İsrail ile ele vermişsiniz, masum insanları katletmek için Suriye'ye terörist gönderiyorsunuz ve bu yüzden tarihte rezil rüsva olacaksınız" diye konuştu.

kaynak

Sosyalist arap partisi Baas ve ordularının müslümanlığa yaklaşımını herkes biliyor propaganda değil, masumların üzerine günlerdir atılan bombalarla günlük 20 - 70 - 80 rakamı artık bizi etkilemiyor. İranlı ayetullah rejiminin baskı rejimi olduğunu ve nüfuslarının 30 milyon kısmının Azeri kardeşlerimizden olduğunu hatırlarsak bu şekilde konuşmaları da doğaldır ve Ayetullah gibilerinin de elleri kanlıdır, baskı ve zorbalık ile ülke yönetmektedirler.Bugün iranda yaşayan kardeşlerimiz kimliklerini açıklamakta yaşamakta korkmaktadırlar.Ermeni çocukları kendi dillerinde okuyabildikleri halde azeriler asimilasyona maruzdurlar. Azerbaycanlı kardeşlerim çok iyi bilir varsa onlar paylaşsa daha doğru olur.Baskı rejimlerinin hepsi korkmaktadırlar, Sularının ısınmasından korkuyorlar başka açıklaması yok. israil pkk ilişkisini bilmeyen yok ve suriye pkk ilişkisini de bilmeyen yok.Bu tür yönetimler herzaman haindir.Ta ki milleti git dediğinde başkaldırabildiğinde başka devletler olarak düşüncelerinizi açıklayabilir, safınızı seçersiniz.

Başka bir dini liderin açıklamaları da şöyle;
'ESAD'IN MEZHEBİ İSRAİL'DEN DAHA KÖTÜ'
Şeyh El Karni, Beşar Esad'ın meşruiyetini yitirdiğini söylediği konuşmasında çocukların katledildiğini, camilerin yıkıldığını da ileri sürdü. El Karni fetvasını şu sözlerle sürdürdü: "Bu yüzden Esad'ın katli vaciptir. Şu an için Beşar Esad’ın öldürülmesi İsraillilerin öldürülmesinden daha önemlidir. İsrail Başbakanı Ariel Şaron ile kıyaslandığında Esad, din sapkını mezhebinden ve kötü niyetinden dolayı Şaron’dan önce gelir ve ondan daha kötüdür. Golan’ı özgürleştirmekten kaçan haindir. Müslümanların katilidir ve idam edilmesi şarttır”.

Kaynak

ikspi

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Bizi zorla savaşa sokma isteğindeler, tabiki yapılan saldırılara sessiz kalmamalıyız, ama savşırsak da kendi çıkarlarımızı gözetmek için savaşmalıyız, başkalarının işine yaramak için değil.

Turk_ST@Rs

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bugün gün boyu savaş uçakları iskenderun üstünde suriyeye soğru uçuşlar yapıyordu. İncirlikten kalkan ihalarında suriyeye doğru gittiğini gören varmış (başkasının yalancısıyım iha konusunda) ve bugün diyarbakır devegeçidinde vatani görevini yapan canımdan öte bi arkadaşım uçak savarları herşeyi yükledik sınıra doğru kaydırılıyoruz dedi yaklaşık 1 saat önce Rabbim sonumuzu hayırlı eylesin

phoenix_

Doçent
Reaksiyon puanı
0
buradan yazmak ne kadar da kolay değil mi gençler? :)

goodtornado

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Hiçbir ülke açıktan, bir ülkeyi hedef alan teröristleri vatanında bakıp, besleyip, silahlandırıp komşusuna göndermez. Dünya gözünde sizce Türkiye'nin şu anki durumu ne olabilir. Terörü destekleyen, başka ülkelerin iç işlerine karışan bir ülke konumundadır.
Bal gibi de bunların hesabını soracaklar. Şimdi bizi gazlayan batılı ülkeler, gelecekte bizi giyotine sokmaya çalışacak. Yapılmayan ermeni soykırımı için tüm dünya ülkemizi köşeye sıkıştırmaya çalışırken bu açıktan, belgeli, kanıtlı, dünyanın şahit olduğu pis duruma ne diyecek? Biz gazladık mı diyecek?
Saf olmayın Allah aşkına. Sömürgecilerin çıkarları doğrultusunda hareket etmek bu ülkeye çok şey kaybettirecek.

Ozet;

Akil akildan ustundur, kararlari hukumet verirmis gibi gozukuyor ama bu ulkeyi yuzlerce akademisyen yonetiyor aslinda. Dikdatorlerin ve dini liderlerin yonettigi ulkelerdan yarar degil zarar geliyor bize, teror orgutu iranda, irakta, suriyede halen cirit atiyor, Rusyanin ussu suriye ve iran, kim somurge. emin ol Dunya da iki lobi konusulurdu, yahudi ve ermeni lobisi, simdi ise Turk lobisi konusuluyor,

Ayrintilar;

Acikcasi saf olma konusu tartisilir da, Turkiye batinin gozunde nasil biliyor musun, tum avrupa ulkeleri bizi ekonomik olarak, stratejik topraklara sahip bir ulke oldugumuz icin, genc nufusa sahip bir ulke oldugumuz icin, cografyasi tertemiz bir ulke oldugumuz icin kiskaniyor, Soykirim konusunda her sey lobiye bakar, Dunya da iki lobi gucludur, ermeni ve yahudi lobisi. Ekonomimiz yerlerde surunuyordu, dogal olarak savunma sanayi de yerlerde surunuyordu, yeni yeni nefes alir oldu ulkemiz, simdi ekonomi iyi, savunma hepten iyi, tabi bazi vatandaslar vergi,elektrik kacirmasa, kayit disi bitse her sey daha guzel olacak. Artik Turk lobisi konusuluyor, dunyada sayili radar savunma sistemlerinin yeni jenerasyonu arge calismalari bitmis durumda, uretime gecmek uzereyiz, Disa bagimlilik gereksinimlerimize bakinca tamamen bitmis durumda, Bir ulkeyi ulke yapan ilk once milletidir, sonra o milletten gucu alan devlet-ordu-yargidir, Bakiyorsunuz bu devleti kim yonetiyor, bir kisi mi yonetiyor, bu devleti yoneten hukumetin akademisyen ordusunu bir arastir, sagcisi ile solcusu ile yuzlerce docent, profesor yonetiyor bu ulkeyi, sadece basbakan yok bu ulkenin basinda, her kafadan ayri ayri sesler cikiyor.

Suriyede ezelden beridir pkk yapilanmasi var, ayni sey irakta ve iranda var, bunlara kim dur diyecek, bu ulke yeni kurulmadi, bu yonetimden onceki iktidarlar ulkeyi mahvetti, o gunleri cok iyi hatirliyorum, egri oturup dogru konusalim, Ataturk halifeligi neden kaldirdi, halifelik unvani kisisel cikarlara alet edildigi icin kaldirildi, Ataturk bir goruntusunde ebedi dostumuz Abd demis, acikcasi simdiye kadar abd bizim ulkemize bir top, fuze atmis degil, guvenlik geregi bazi prosedur hatalarinin ve yanlis anlamalarin otesinde aramizda bir sorun oldu mu, tansiyon yukselmisken bile onlar veya biz sag duyuyla hareket ettik, iran desen kac kisi yonetiyor irani belli degil,mezhep savaslarinin bitmedigi iran,irak,suriye yi ya dikdatorler yonetiyor, ya da dini lidere bagli siyasi bir yari otorite yonetiyor. Israil desen, kendi halki israilde her gun miting yapiyor, israil hukumeti sorunlu bir hukumet ama suriye gibi kendi halkina ates mi aciyor, koyleri yok ediyor mu, etmiyor, Turkiye icin bazilari diyorlar ki musluman muslumana bunlari yapar mi, su anda muslumanligi en iyi yasayan ulke Turkiye dir, iran zorlamayla bas ortusu taktirir,namaz kildirir, suriye desen, o kistirilmis etik anlayisin konsantre yasandigi bir ortamda, islam dini ne kadar guzel yasanir, Tum bu soyledigim konulara bakarsak kimin somurgeci kimin uniter bir ulke ve devlet oldugunu anlarsin, Bu ulke otoritesi Allah olan insanlar oldugu surece batmaz, batiracak olanlar iftiracilar, giybetciler gibi insandan bozmalar basa gelince batar,Turkiye ye sagdan bakarsan solculari gorursun, soldan bakarsan sagcilari gorursun, yukaridan bakarsan essiz haritasini ve cografi guzelliklerini gorursun, dogudan bakarsan batiyi gorursun, batidan bakarsan doguyu gorursun, kisacasi Turkiye ye aklin ile kalbin ile bakarsan Osmanli hanedanini gorursun, gozunu para burumus insanlarin elinde ne hale geldigini gorursun, sonra da umutsuzlugun nasil umuda donustugunu Ataturk ile gorerek yasarsin. Bu ulke sahipsiz degil, yanlis yolda da degil, suriye halki canimizdir, suriye yi yoneten nuseyrilerin yuzdeligi kactir 100 de 2-3 gibi bir azinlik sunni cogunlugu yonetiyor, zengin kim nusayri azinlik, olen kim, sunnilar, suriye teror ulkesi olmus, halen savas istemiyoruz diyor bazilari, bizimkisi savas degil, gelisi guzel bomba atan top atan ulkenin yaptigina savas denir, radar sistemlerini defalarca teyit eden Turk Silahli Kuvvetlerinin yaptigi da baris icin savastir, ben doguda gorev yaptim, kisa donem teklif ettiler, ozellikle komandoluk icin dilekcemi verdim ve gittim, ortami yasamak lazim, gecmiste yasanilan sorunlar bir parmak siplatmasiyla hemen degismiyor, emin ol bu ulkenin ordusu da guclu, hukumeti de guclu, kurumlari hic olmadigi kadar guclu, artik degisim zamani.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
[MENTION=279733]goodtornado[/MENTION], öncelikle yapıcı yaklaşımınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Sizin gibi insanlarla farklı görüşe sahip de olsam konuşmaktan zevk duyarım. Bazıları gibi hadsizlik edip 200 metrelik adam, 500 metrelik adam diye yaklaşmamışsınız, teşekkürler.

Benim Suriye, İran, Irak, Mısır, Libya vs. yönetimlerini/diktatörlerini savunduğum yok zaten. İran zaten geçmişten bu yana milletimize diş biliyor. Bir fırsata bakar. Benim tek derdim ister batıdan, ister doğudan, ister kuzeyden-güneyden gelecek olan sömürgecilerin İslâm âlemini hakimiyet altına alıp hem birbirini kırdırması hem de zenginliklerini çalıp gitmesidir. Ne zaman ki bir ülke hedefe konuldu, hemen dilden dile karalamalar başlıyor. Yok Baas rejimi, yok nusayri, yok pkkya yardım-yataklık vs. İyi de bunlar bugün mü ortaya çıktı, yıllardır var. Dün sarılıp koklaştığın adam bugün mü değişti? 40 yıllık Kaddafi bugün mü kötü oldu?
Bir değişim rüzgârı var belli. Bu rüzgârı estiren de o ülkelerin halkı değil, batı kaynaklı o da belli. O zaman Türkiye niye kendi çıkarları ile çatışan ABD-İsrail-AB kaynaklı planlara ortak oluyor? Bu şekilde bölge lideri mi olunurmuş? BOP'un neresi Türkiye'nin çıkarlarına uygun?

Suriye'de iç savaş mı var? Yoksa Libya teröristleri yeni bir iş mi almıştır? ÖSO denen çapulcular desteği kimden bulmaktadır?

ABD niye bize ateş etsin ki? Cumhuriyet kurulduktan kısa süre sonra zaten o yardım, bu yardım diyerek avucunun içine almayı başarmış. ("Para almaya alışan buyruk almaya da alışır." IV.Murat) Kaç darbe yapmış ülkede. Üslerini kurmuş ülkeye. Şimdi bölge lideriyiz ama Irak'a ABD'nin izni olmadan giremiyoruz bile.

Savunma sanayi ve orduya gelirsek, o plan-bu plan diyerek kozmik odalarımıza girilmiş, bütün gizli belgeler ABD'nin önüne serilmiş, nerede göze batan komutan varsa içeri alınmış, İzmir karargâh olmuş, Hatay terörist kampı olmuş, Malatya göz olmuş, Hakkari elimizde eğreti durur olmuş, upuzun Suriye sınırı pkk terörüne açık olmuş; nerede güzel bir gelişme göremedim.

Neyse uzatmayacağım, her şeyi zaman gösterecek. Umarım ileriki günler bütün Türk-İslâm Dünyası için güzel olur.

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
hocam, o kadar güzel özetlemişsin ki, üstüne yazılacak sözün boynu bükük kalır. tebrik ediyorum.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Ozet;

Akil akildan ustundur, kararlari hukumet verirmis gibi gozukuyor ama bu ulkeyi yuzlerce akademisyen yonetiyor aslinda. Dikdatorlerin ve dini liderlerin yonettigi ulkelerdan yarar degil zarar geliyor bize, teror orgutu iranda, irakta, suriyede halen cirit atiyor, Rusyanin ussu suriye ve iran, kim somurge. emin ol Dunya da iki lobi konusulurdu, yahudi ve ermeni lobisi, simdi ise Turk lobisi konusuluyor,

Ayrintilar;

Acikcasi saf olma konusu tartisilir da, Turkiye batinin gozunde nasil biliyor musun, tum avrupa ulkeleri bizi ekonomik olarak, stratejik topraklara sahip bir ulke oldugumuz icin, genc nufusa sahip bir ulke oldugumuz icin, cografyasi tertemiz bir ulke oldugumuz icin kiskaniyor, Soykirim konusunda her sey lobiye bakar, Dunya da iki lobi gucludur, ermeni ve yahudi lobisi. Ekonomimiz yerlerde surunuyordu, dogal olarak savunma sanayi de yerlerde surunuyordu, yeni yeni nefes alir oldu ulkemiz, simdi ekonomi iyi, savunma hepten iyi, tabi bazi vatandaslar vergi,elektrik kacirmasa, kayit disi bitse her sey daha guzel olacak. Artik Turk lobisi konusuluyor, dunyada sayili radar savunma sistemlerinin yeni jenerasyonu arge calismalari bitmis durumda, uretime gecmek uzereyiz, Disa bagimlilik gereksinimlerimize bakinca tamamen bitmis durumda, Bir ulkeyi ulke yapan ilk once milletidir, sonra o milletten gucu alan devlet-ordu-yargidir, Bakiyorsunuz bu devleti kim yonetiyor, bir kisi mi yonetiyor, bu devleti yoneten hukumetin akademisyen ordusunu bir arastir, sagcisi ile solcusu ile yuzlerce docent, profesor yonetiyor bu ulkeyi, sadece basbakan yok bu ulkenin basinda, her kafadan ayri ayri sesler cikiyor.

Suriyede ezelden beridir pkk yapilanmasi var, ayni sey irakta ve iranda var, bunlara kim dur diyecek, bu ulke yeni kurulmadi, bu yonetimden onceki iktidarlar ulkeyi mahvetti, o gunleri cok iyi hatirliyorum, egri oturup dogru konusalim, Ataturk halifeligi neden kaldirdi, halifelik unvani kisisel cikarlara alet edildigi icin kaldirildi, Ataturk bir goruntusunde ebedi dostumuz Abd demis, acikcasi simdiye kadar abd bizim ulkemize bir top, fuze atmis degil, guvenlik geregi bazi prosedur hatalarinin ve yanlis anlamalarin otesinde aramizda bir sorun oldu mu, tansiyon yukselmisken bile onlar veya biz sag duyuyla hareket ettik, iran desen kac kisi yonetiyor irani belli degil,mezhep savaslarinin bitmedigi iran,irak,suriye yi ya dikdatorler yonetiyor, ya da dini lidere bagli siyasi bir yari otorite yonetiyor. Israil desen, kendi halki israilde her gun miting yapiyor, israil hukumeti sorunlu bir hukumet ama suriye gibi kendi halkina ates mi aciyor, koyleri yok ediyor mu, etmiyor, Turkiye icin bazilari diyorlar ki musluman muslumana bunlari yapar mi, su anda muslumanligi en iyi yasayan ulke Turkiye dir, iran zorlamayla bas ortusu taktirir,namaz kildirir, suriye desen, o kistirilmis etik anlayisin konsantre yasandigi bir ortamda, islam dini ne kadar guzel yasanir, Tum bu soyledigim konulara bakarsak kimin somurgeci kimin uniter bir ulke ve devlet oldugunu anlarsin, Bu ulke otoritesi Allah olan insanlar oldugu surece batmaz, batiracak olanlar iftiracilar, giybetciler gibi insandan bozmalar basa gelince batar,Turkiye ye sagdan bakarsan solculari gorursun, soldan bakarsan sagcilari gorursun, yukaridan bakarsan essiz haritasini ve cografi guzelliklerini gorursun, dogudan bakarsan batiyi gorursun, batidan bakarsan doguyu gorursun, kisacasi Turkiye ye aklin ile kalbin ile bakarsan Osmanli hanedanini gorursun, gozunu para burumus insanlarin elinde ne hale geldigini gorursun, sonra da umutsuzlugun nasil umuda donustugunu Ataturk ile gorerek yasarsin. Bu ulke sahipsiz degil, yanlis yolda da degil, suriye halki canimizdir, suriye yi yoneten nuseyrilerin yuzdeligi kactir 100 de 2-3 gibi bir azinlik sunni cogunlugu yonetiyor, zengin kim nusayri azinlik, olen kim, sunnilar, suriye teror ulkesi olmus, halen savas istemiyoruz diyor bazilari, bizimkisi savas degil, gelisi guzel bomba atan top atan ulkenin yaptigina savas denir, radar sistemlerini defalarca teyit eden Turk Silahli Kuvvetlerinin yaptigi da baris icin savastir, ben doguda gorev yaptim, kisa donem teklif ettiler, ozellikle komandoluk icin dilekcemi verdim ve gittim, ortami yasamak lazim, gecmiste yasanilan sorunlar bir parmak siplatmasiyla hemen degismiyor, emin ol bu ulkenin ordusu da guclu, hukumeti de guclu, kurumlari hic olmadigi kadar guclu, artik degisim zamani.

Bence yanlışların var, iyi niyetli yaklaşıyorsun fakat bu iyi niyet doğruları görmeni engelliyor bence. Söylediklerinin bir kısmına katılıyorum ama kendimizi dev aynasında görüp tüm ortadoğuya ayar vermekten vazgeçmeliyiz. Henüz o kadar güçlü değiliz ne yazikki.

Avrupa çok pasif de dünyada olup bitenlere fransız kaldıkları için onların ne düşündüklerine çok takılmamak lazım. Önemli olan ABD, Rusya ve İran. Bugun Rusya ve İran için Suriye neyse, ABD içinde Türkiye odur. Türkiye 2-3 yıl önce ortadoğu da ve dünyada sözü dinlenen bir ülkeyken bugun herkes ile savaş eşiğinde olmamızın nedeni izlenen yanlış politikalar. Bu ülkeyi yüzlerce akademisyen yönetiyor demişsin :) 10larca akademisyen danışman olabilir ama bu ülkedeki her konuda her kararı kendi veriyor ne yazikki. Ekmeğe gelecek zam'dan milli eğitim müdürü atamalarına kadar başbakanın hoşuna gitmeyecek hiçbirşeyi yapmaya cesaret edemiyorlar. Çok sesliyiz demişsin, elbette ortadoğudaki diktatörlüklerden daha çok sesliyiz ama her geçen gün hem medyada hemde yönetimde o çok seslilik hızla azalıyor. Eğer bu gerçeği göryemiyorsanız çok büyük algı ve bilgilenme sorunlarınız var demektir. Santranç da olduğu gibi bir noktaya takılıp kalırsanız ve çok yönlü düşünemezseniz, sonunun şah-mat dır. Son zamanlarda her politikamızda bizi mat ediyorlar ne yazıkki.

Türkiye elbette herşeye rağmen güçlü bir ülkedir, islamın en güzel yaşandığı ülkedir ama dışa bağımlılığımızın kalmadığını söylemek çok büyük yanlıştır. Dünyada tüm savaşlar ne için çıkıyor? Enerji kaynakları için ve Türkiye Enerji olan %90 dışa bağımlıdır. Doğalgaz ve Petrolü siyasi olarak sürekli sorun yaşadığımız ve çıkarlarımızın bir türlü örtüşmediği İran ve Rusya'dan aldığımız bir durumda nasıl dışa bağımlılığımızın olmadığını söylersiniz şaşırıyorum. Yapacağımız her sınır ötesi operasyonda ABD nin onayı olmadan adım atamıyoruz ne yazikki.

Şu bir gerçek ki Türkiye ABD ile müttefik olmak zorundadır(ABD den hiç hazetmesem de) fakat kilit nokta onun maşası olmamaktır. Masa da kendi çıkarlarını korumalıdır. Suriyede ve İranda ezelden beri teröristler cirit atıyordu, dün dostken bugun savaşmak üzereysek burada bazı yanlışlara menfaatlerimiz varken gözyummuşuz demek ki. Ayrıca Suriyeli mualiflere(bence terörist, aralarında el kaide ve ajan dolu) yapılan yardımlar ile bugun tüm ortadoğu daki tüm sempatiyi kaybettik. 1 sene önce ortadoğu da tüm meydanlarda çoşku, posterleri varken bugun o destekçiler evlerine çekilip büyük bir şaşkınlık ve hayal kırıklığı yaşıyorsa biryerlerde yanlışlar yapılmıştır demekki. Hükümet Osmanlı'yı tekrardan canlandırmak ve eski coğrafyası üzerinde hakimiyet kurmak istiyor ve bu buradaki ülke ve insanları korkutuyor artık. Bugun sınırlar din kavramı ile çizilmiyor ne yazikki, millet unsurunu da dikkate almalısınız.

MBrv

Profesör
Reaksiyon puanı
23
[MENTION=34511]7.42[/MENTION] yazının bir kısmına katılmakla beraber yanıldığın kısmı sana söyleyeyim.

Öncelikle Arap Baharı denilen olayın Batı kaynaklı olduğunu ben de kabul ediyorum. Ancak bu olaylar zincirinin Batının işine gelmediği gibi gelişmesini de kabul etmek gerekir. Mısır' da istediklerini başa getiremediler, Libya' da istedikleri kaynakları elde edemediler, bu sefer gözlerini Suriye' ye çevirdiler. Anca Suriye' ye bakınca da, bu işin sonunda istedikleri olmayacak, Esada karşı gösterilen tepki bir anda geri çekildi Türkiye yalnız kaldı. Türkiye yalnız kaldı diye sustu mu ? Hayır, susmadı aksine her geçen gün daha da tepki gösterdi.

Zannediyorsun ki Türkiye bir türlü Batının güdümünden çıkamadı. Hayır, son zamanlarda yaşanan olaylar bunu temizlemeye yönelik. Irak' da ABD' nin egemenliği kısmi olarak devam ediyor, bazı operasyonlarda izin almak da bunun içindir, ancak bugün jetimiz Irak' da herhangi bir hedefi vurmak için ABD' den izin almıyor. Çünkü çekilmeye başladılar.

Senin o savunduğun komutanlar, zamanında darbeyi destekleyen komutanlardır. Onları dışarı salsan, inan bana ağızlarında salya aka aka darbe yapmak isteyeceklerdir.

Bu konu hakkında 100 sayfa yorum yapsam da yetmeyecektir. En azından 2-3 paragrafta özetlemeye çalıştım...

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
@7.42 yazının bir kısmına katılmakla beraber yanıldığın kısmı sana söyleyeyim.

Öncelikle Arap Baharı denilen olayın Batı kaynaklı olduğunu ben de kabul ediyorum. Ancak bu olaylar zincirinin Batının işine gelmediği gibi gelişmesini de kabul etmek gerekir. Mısır' da istediklerini başa getiremediler, Libya' da istedikleri kaynakları elde edemediler, bu sefer gözlerini Suriye' ye çevirdiler. Anca Suriye' ye bakınca da, bu işin sonunda istedikleri olmayacak, Esada karşı gösterilen tepki bir anda geri çekildi Türkiye yalnız kaldı. Türkiye yalnız kaldı diye sustu mu ? Hayır, susmadı aksine her geçen gün daha da tepki gösterdi.

Zannediyorsun ki Türkiye bir türlü Batının güdümünden çıkamadı. Hayır, son zamanlarda yaşanan olaylar bunu temizlemeye yönelik. Irak' da ABD' nin egemenliği kısmi olarak devam ediyor, bazı operasyonlarda izin almak da bunun içindir, ancak bugün jetimiz Irak' da herhangi bir hedefi vurmak için ABD' den izin almıyor. Çünkü çekilmeye başladılar.

Senin o savunduğun komutanlar, zamanında darbeyi destekleyen komutanlardır. Onları dışarı salsan, inan bana ağızlarında salya aka aka darbe yapmak isteyeceklerdir.

Bu konu hakkında 100 sayfa yorum yapsam da yetmeyecektir. En azından 2-3 paragrafta özetlemeye çalıştım...

Türkiye bıçkın mahalle delikanlısı gibi davranıyor. Aklıyla değil kişisel yaklaşıyor olaya. ABD ve AB nin suriyedeki özgürlük umrunda mı? Onlar ortadoğuyu karıştırmak istiyorlar ve sömürmek istiyorlar. Baktılar ki Türkiye işi abarttı ve bu davayı onlardan fazla sahiplendi. Esad ile çok çetin polemiklere girmeye başladı, o zmn dediler ki bırakalım bu sorunu Türkiyenin başına yıkalım. Hem 1 taş ile 2 kuş vurmuş oluruz. Türkiye de Suriyede bu işin sonunda yıpranacak ve tüm bunlar bitmek üzereyken ABD ve Avrupa hooop diye olaya tekrardan dahil olup tüm kaymağını yiyecek. Sonuç olarak da Türkiye ortadoğu da itibarsızlaşmış, güvenilmez ve Osmanlının eski topraklarına göz dikmiş bir ülke konumuna gelecek.

Nasıl zamanında ABD Irak a demokrasi getirecem diyerek , saddamı devirmek için binlerce insanın ölmesine sebep olduysa, Türkiye de bugun Suriyeye özgürlük getirip Esad'ı deviricem diyerek muhaliflere destek olarak binlerce insanın ölümüne sebep oluyor. Türkiyenin burada samimi olarak özgürlük isteyip istememesi binlerce insanın bu yüzden öldüğü gerçeğini değiştirmiyor.

goodtornado

Profesör
Reaksiyon puanı
4
@goodtornado, öncelikle yapıcı yaklaşımınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Sizin gibi insanlarla farklı görüşe sahip de olsam konuşmaktan zevk duyarım. Bazıları gibi hadsizlik edip 200 metrelik adam, 500 metrelik adam diye yaklaşmamışsınız, teşekkürler.

Benim Suriye, İran, Irak, Mısır, Libya vs. yönetimlerini/diktatörlerini savunduğum yok zaten. İran zaten geçmişten bu yana milletimize diş biliyor. Bir fırsata bakar. Benim tek derdim ister batıdan, ister doğudan, ister kuzeyden-güneyden gelecek olan sömürgecilerin İslâm âlemini hakimiyet altına alıp hem birbirini kırdırması hem de zenginliklerini çalıp gitmesidir. Ne zaman ki bir ülke hedefe konuldu, hemen dilden dile karalamalar başlıyor. Yok Baas rejimi, yok nusayri, yok pkkya yardım-yataklık vs. İyi de bunlar bugün mü ortaya çıktı, yıllardır var. Dün sarılıp koklaştığın adam bugün mü değişti? 40 yıllık Kaddafi bugün mü kötü oldu?
Bir değişim rüzgârı var belli. Bu rüzgârı estiren de o ülkelerin halkı değil, batı kaynaklı o da belli. O zaman Türkiye niye kendi çıkarları ile çatışan ABD-İsrail-AB kaynaklı planlara ortak oluyor? Bu şekilde bölge lideri mi olunurmuş? BOP'un neresi Türkiye'nin çıkarlarına uygun?

Suriye'de iç savaş mı var? Yoksa Libya teröristleri yeni bir iş mi almıştır? ÖSO denen çapulcular desteği kimden bulmaktadır?

ABD niye bize ateş etsin ki? Cumhuriyet kurulduktan kısa süre sonra zaten o yardım, bu yardım diyerek avucunun içine almayı başarmış. ("Para almaya alışan buyruk almaya da alışır." IV.Murat) Kaç darbe yapmış ülkede. Üslerini kurmuş ülkeye. Şimdi bölge lideriyiz ama Irak'a ABD'nin izni olmadan giremiyoruz bile.

Savunma sanayi ve orduya gelirsek, o plan-bu plan diyerek kozmik odalarımıza girilmiş, bütün gizli belgeler ABD'nin önüne serilmiş, nerede göze batan komutan varsa içeri alınmış, İzmir karargâh olmuş, Hatay terörist kampı olmuş, Malatya göz olmuş, Hakkari elimizde eğreti durur olmuş, upuzun Suriye sınırı pkk terörüne açık olmuş; nerede güzel bir gelişme göremedim.

Neyse uzatmayacağım, her şeyi zaman gösterecek. Umarım ileriki günler bütün Türk-İslâm Dünyası için güzel olur.

Amin Hocam, cumlemiz icin guzel gunler gelir insallah.

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
Başbakan Erdoğan, atılan top mermilerinin Akçakale’de 5 kişinin yaşamını yitirmesine yol açması nedeniyle Suriye’ye misliyle yanıt verildiğini belirterek, “Biz asla savaş meraklısı değiliz. Ancak savaştan da uzak değiliz. Benim vatandaşım şehit edilecek, biz hâlâ barış diyeceğiz. Ne barışı?” dedi.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
nul lol mu koysam karar veremedim Yada !

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
Atatürk'ü bile ABD dostu yapmışlar. QOMİQ:)