1568726821463.png


Fenerbahçe, Alanyaspor maçında kural hatası olduğu gerekçesi ile 48 saat içerisinde federasyona maçın tekrar oynanması için başvuru yapma kararı aldı.
Süper Lig’in 4.haftasında oynanan Aytemiz Alanyaspor – Fenerbahçe maçının ardından flaş gelişmeler yaşanıyor… Fenerbahçe yönetimi, 3-1 kaybettikleri Alanyaspor maçında kural hatası olduğu gerekçesi ile Türkiye Futbol Federasyonu’na başvurma kararı aldı.

Alanyaspor’un attığı ilk golde kullanılan taç atışının kurallara uygun olarak atılmadığı ve el değiştirmesi gerektiği tartışmaları yaşanırken Fenerbahçe yönetimi yaptığı değerlendirmenin ardından konuyla ilgili Türkiye Futbol Federasyonu’na başvuru yapma kararı aldı.

Aynı zamanda Alanyaspor’un ikinci golünü atan Papiss Cisse’nin Fenerbahçe kalecisi Altay’ın aut atışı kullanıldığı sırada ceza sahası içerisinde bulunması nedeniyle yine kural yatası yapıldığı belirtilerek büyük tartışmalar yaşanmıştı.

TAÇ ATIŞI GÖRÜNTÜSÜ İSTENDİ

Yayıncı kuruluştan tartışılan taç atışı görüntülerini talep eden sarı lacivertliler maçın tekrar oynanması için TFF’ye başvuru yapacak. Özellikle iptal edilen taç atışı ekranlara yansımadığı için söz konusu pozisyonun pilot görüntüsü talep edildi. Kurallara göre -hakemin yerinden kullanın uyarısı sonrası- taç atışı kullanılmadıysa taç el değiştirmiyor. Ancak taç atışı yapıldıysa atışın rakip takıma yani Fenerbahçe’ye geçmesi gerekiyor.

CİSSE’NİN POZİSYONU


IFAB'ın geçtiğimiz günlerde yayınladığı kurallara göre aut atışı sırasında ceza sahası içerisinde rakip oyuncunun bulunmaması gerekiyor. Ancak aynı zamanda IFAB'ın belirlediği futbol kurallarında ‘kale vuruşu hızlı kullanılmış ve rakip oyuncular ceza sahasını terk etme fırsatı bulamamışsa hakem oyunu devam ettirebilir' deniyor. Ancak Cisse’nin pozisyon boyunca ceza sahası içinde bulunmasının rakip oyuncuyu rahatsız ediyor kuralı içinde değerlendirilebileceği yorumları da yapılıyor.

İŞTE IFAB KURALLARINDA YER ALAN İLGİLİ MADDE:Kaynak: Skor
 

Constantin87

Profesör
Futboldan anlamam ama Mehmet Demirkol'un futbol yorumunu severim eyyamcı biri değildir bana göre, bildiğim kadarıyla kurul hatası yok dedi kendisi, benim için konu kapanmış gibi oldu.
 

The Commander

Profesör
Kural hatası falan kesinlikle yok. Maddede söylendiği gibi ‘kale vuruşu hızlı kullanılmış ve rakip oyuncular ceza sahasını terk etme fırsatı bulamamışsa hakem oyunu devam ettirebilir' aynen bu şekilde oluyor. Cisse arkası dönük ceza sahasından çıkarken Altay hemen Jailson'a oynuyor. Her şeyi geçtim topu kapan adam zaten Cisse değil, ceza sahasının dışından baskıya gelen oyuncu. Daha sonrasında ise Cisse golü atıyor.
 
Üst