Soma'da büyük felaket: 301 madenci hayatını kaybetti!

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Yitip giden 282 can var, o da şu anlık.

Yaşadığımız acı çok büyük.

Bunun bilincinde olmak ve bundan sonra neleri değiştirebileceğimize bakmalıyız.

O nedenle saçma sapan şeylerle kimse kimseyi germesin, huzursuzluk çıkarmasın.

Mesajlarımızı özenle yazalım arkadaşlar.

quelpascquelreg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ya anladık hepiniz 'haklı' 'erdemli' 'insan'larsınız,yardım etmeye çalışanlar yazsın sadece,bilgisi olanlar yazsın lütfen

TARIK KFY

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Yitip giden 282 can var, o da şu anlık.

Yaşadığımız acı çok büyük.

Bunun bilincinde olmak ve bundan sonra neleri değiştirebileceğimize bakmalıyız.

O nedenle saçma sapan şeylerle kimse kimseyi germesin, huzursuzluk çıkarmasın.

Mesajlarımızı özenle yazalım arkadaşlar.

Gerçekler ortada ama burada yazamıyorum yoksa sen ve yandaşların siler

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Herkes bir şeylerin veya birilerinin yandaşı, taraftarı, hayranı, takipçisi v.s. olmak yerine kendi aklını kullanmayı bi becerebilse, bu ülkede çok şeyler değişir. Ama, her zaman her olay bir Karagöz Hacivat oyununa dönüştürülür, ve herkes birinin tarafını tutar. Oysa benim 2 yaşındaki yeğenim bana, oyuncaklarını konuşturuyormuş gibi yapınca, o oyuncak, konuşamaz demişti. Gelecek nesil daha akıllı olacak gibi görünüyor. Başkalarının sözcülüğünü yapmak yerine, 5 dakika bir düşünün, " acaba benim kendi fikrim nedir ? " Bu 5 dakika size çok şey kazandırabilir. (Tabii bir zorunluluğu yok, bu sadece bir öneri)

TARIK KFY

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Türkiye’yi yasa boğan maden faciasında yürek burkan ölümlerin yanısıra mucizevi kurtuluşlar da yaşandı. Yangının yaşandığı ocakta 3,5 saat boyunca yardım bekleyen madencilerden Fatih Ocay, oksijen dolu boruları dele dele zehirli gazın arasından yaşama uzandı.Fatih Ocay, yüzlerce madenciye mezar olan ocaktan kurtulan madencilerden biri. Evli ve 2 çocuk babası olan Ocay emekliliğine sadece 5 ay kala yüz yüze geldiği faciada yaşananları ve kurtuluş hikayesini Milliyet’e şöyle anlattı:“Patlamadan sonra panoların kenarlarında bulunan bir kaçamağa sığındık. Bulunduğumuz alana Duman sızmasını önlemek için bölüme bez ve sunta gibi ekipmanlarla perdeleme yaptık.‘Ölümü bekliyordum’Başımızda teknikerler, mühendisler ve emniyetçiler de vardı. Tek tek isimlerimizle sayımızı belirledim. 143 kişi kaçamak noktasına sıkışmıştık. Emniyetçiler perdelemenin bizi idare edeceğini ve kurtulacağımızı düşünüyorlardı.Ancak bu perdeleme bizi sadece 3,5 saat idare etti ve bu 3,5 saatte yardımımıza kimse gelmedi. Zehirli duman ilerliyordu. İlerleyen monoksitli dumanı iyiden iyiye hissetmeye başlamıştık. Gaz maskelerimizi kaçamağa gelmek için kullanmıştık. Dolayısıyla maskelerimiz de bitmişti. Duman iyiden iyiye hissedilmeye başlayınca herkes ordan oraya kaçmaya başladı. Dua edenler, tekbir ve Kelime-i Şehadet getirenler vardı. Kimi de çocuklarının, sevgililerinin, eşlerinin ve ailelerini ismini sayıklıyordu.Emniyetçiler içerideki gaz artınca herkesi ayak kısmına doğru yönlendirdi. Çünkü orada temiz hava olduğu söylendi. Herkes oraya doğru ilerlerken ben bir süre daha bekledim. Resmen ölümü bekliyordum. Birden aklıma istim boruları geldi. İstim borularında temiz hava vardır. Bende madende borucu olarak çalışıyorum. Bu boruları dele dele ilerleyebileceğimi düşündüm. Borucu olduğum için gerekli ekipmanlarım da yanımdaydı. İlk boruyu delip temiz havayı soluyarak tahliye edilen monoksitli dumanı takip ederek ilerlemeye başladım. Arkama baktığımda beni takip eden 4 arkadaşım vardı. Ben delip oksijen ihtiyacımı gördükten sonra arkamdakileri çağrıyordum. Onlar da oksijeni soluyup beni takip ettiler. Bu sırada bir arkadaşım bana doğru gelirken önüme düştü. Ne oldu diyemeden öldüğünü anladım. Bir diğeri ise birkaç metre arkamda hayatını kaybetti. Beni borucu olmam kurtardı diyebilirim. Birkaç yüz metre ilerledikten sonra kömürün ocaktan yüzeye tahliye edildiği banda ulaştık. Kendimizi banda bıraktık. Sonrasında yüzeydeydik.”Ocay, kendisini takip etmeyip dumanın karşı yönüne doğru ilerleyen 138 kişiden ise aradan geçen yaklaşık 20 saate rağmen bir daha haber alamadığını söyledi. Ocay, “Aksi yöne gidenlerden kimseyi göremedim. Monoksitli hava ilerliyordu.Muhtemelen temiz hava onlara yarım saat yetmiştir” dedi. Ocay, bir daha madende çalışmak istemediğini belirtirken oğlu ise “Ben artık babamın bu işi yapmasını istemiyorum” diye konuştu.‘Oksijen tüpü bulduk’Vardiyasının bitimine 45 dakika kala göçük altında kalan Recep Gök ise olay anını korku ve panikle şöyle anlattı: “Gaz maskelerimizle bir süre idare ettik. Şans eseri oksijen tüpü bulduk. Biz patlama olduğunda aşağıda 5 kişiydik. Zemine çıktığımızda ise sadece 2 kişiydik. 3 Arkadaşımız aşağıda gözümüzün önünde can verdi. Onları kurtarmaya gitmek istedik.Ancak emniyetçiler tehlikeli olduğu için bizi geri çevirdi. Geri çevirmeseler büyük ihtimalle biz de ölecektik. Şimdi arkadaşlarımızı son yolculuklarına uğurlayacağız.”Serseriler, Paşalar için madendeydiSomadaki madende işçiler üç vardiyada çalışıyordu. Vardiyalara kendi aralarında isim veren işçiler Sabah 08.00 ile akşam 16.00 arasındaki vardiyaya “Gündüz Vardiyası”, akşam 16.00 gece 00.00 saatleri arasında olan vardiyaya “Paşa Vardiyası”, gece 00.00 ile sabah 08.00 arasındaki vardiyaya ise “Serseri Vardiyası”diyorlardı.‘Bir an bile düşünmedik’Patlama gündüz vardiyasının bitimine 45 dakika kala olduğu için “Paşa Vardiyası”nda çalışan bazı işçiler de vardiya değişimi için madenin içindeydi. Gece sokakta ancak serserilerin olacağından hareketle ‘serseri’ adını verdikleri vardiyada arkadaşlarını kurtarmak için canlarını dişlerine takan madenciler, Milliyet’e konuştu. Serseri vardiyasında görevli olduğunu söyleyen Hasan G. isimli madenci, “Arkadaşlarımız için bir an bile düşünmeden aşağı indik. Kendimiz çalışıyoruz, kendimiz ölüyoruz, ölülerimizi kendimiz kurtarıyoruz. Madenin S panosunda 60 arkadaşımızın olduğunu öğrendik. Ancak birçoğu için geç kaldık” dedi.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Herkes bir şeylerin veya birilerinin yandaşı, taraftarı, hayranı, takipçisi v.s. olmak yerine kendi aklını kullanmayı bi becerebilse, bu ülkede çok şeyler değişir. Ama, her zaman her olay bir Karagöz Hacivat oyununa dönüştürülür, ve herkes birinin tarafını tutar. Oysa benim 2 yaşındaki yeğenim bana, oyuncaklarını konuşturuyormuş gibi yapınca, o oyuncak, konuşamaz demişti. Gelecek nesil daha akıllı olacak gibi görünüyor. Başkalarının sözcülüğünü yapmak yerine, 5 dakika bir düşünün, " acaba benim kendi fikrim nedir ? " Bu 5 dakika size çok şey kazandırabilir. (Tabii bir zorunluluğu yok, bu sadece bir öneri)

Zaten sürü sistemi olmasa ülke bu halde olmazdı.Körü körüne halen aynı kafada gidiyorlar.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Bankaların web sitelerinden araştır. Bu tür kampanyalar için özel hesaplar açılır. Kızılay'ın ise sms üzerinden bir kısa numarası olacak. Numarayı hatırlayamadım, operatörlerin web sitelerinden bulabilirsin.

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Ya anladık hepiniz 'haklı' 'erdemli' 'insan'larsınız,yardım etmeye çalışanlar yazsın sadece,bilgisi olanlar yazsın lütfen

Arkadaşım ne tür yardım icin yardım edeceksin bir yaz bakalım kusurabakma kimse seni tanımıyor nesin kimsin cinmisin perimisin önce kim olduğunu gercek bilgilerini paylaş insanlar güvensin yardım etmek isteyen yardım eder zaten bir nickle gelip buraya yazıyorsun yardım edene bilgi verim diyorsun zaten bankalarda yardım hesapları acılır yardım etmek isteyen banka gider acılan hesaba yardımını yapar yardım toplayan güvenilir kuruluşlar mesajla destek istiyor zaten gerken sms atan oldu bende dahil.

quelpascquelreg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşım ne tür yardım icin yardım edeceksin bir yaz bakalım kusurabakma kimse seni tanımıyor nesin kimsin cinmisin perimisin önce kim olduğunu gercek bilgilerini paylaş insanlar güvensin yardım etmek isteyen yardım eder zaten bir nickle gelip buraya yazıyorsun yardım edene bilgi verim diyorsun zaten bankalarda yardım hesapları acılır yardım etmek isteyen banka gider acılan hesaba yardımını yapar yardım toplayan güvenilir kuruluşlar mesajla destek istiyor zaten gerken sms atan oldu bende dahil.
Hmm fazla açık olmamışım cidden,yardımları ben alayım demek istemedim.Googledan arattım baya,herhangi bir kurumun aktif eylemini göremedim gören olursa yazsın başka platformlarda da paylaşırım diyeyim o zaman.

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19

[h=2]Türk Eczacıları Birliği (TEB), Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasında hayatını kaybeden ve yaralanan maden işçilerinin ailelerine destek amacıyla yardım kampanyası başlatacak.[/h]TEB Merkez Heyeti'nden yapılan yazılı açıklamada, Birliğin, Soma'daki kömür ocağında çıkan yangın sonucu yaşamını yitiren ve yaralı kurtulan maden işçilerinin ailelerine destek olabilmek, ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine bir nebze de olsa katkıda bulunabilmek için yardım kampanyası düzenleyeceği bildirildi.
Yarın başlayacak kampanyanın 30 Mayıs'a kadar süreceği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Yardım kampanyasına katkıda bulunmak isteyen eczacılar, kendi belirleyecekleri miktarda nakit yardımını bizlere ulaştıracaklar. Bir kez daha bu yürek yakan olaydan sonra yaşamını yitiren tüm maden işçilerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve tüm Türkiye'ye sabır diliyor, acılarını yürekten paylaştığımızı bilmelerini istiyoruz. 30 bin eczacı adına yürüttüğümüz yardım kampanyamızın acıların dinmesine bir nebze olsun katkı sağlamasını ümit ediyoruz."

AA

Hmm fazla açık olmamışım cidden,yardımları ben alayım demek istemedim.Googledan arattım baya,herhangi bir kurumun aktif eylemini göremedim gören olursa yazsın başka platformlarda da paylaşırım diyeyim o zaman.

evet yanlış anlamışım ÖZÜR sandım yardım icin aracı sen olacaksın kusurbakma işdeyim bir gözüm işte bir gözüm ile okuyordum yanlış okumuşum Tekrar Özürdilerim.

Milli Yas Bitikden sonra maden mahsur kala Ölü ve ya diri cıkardıkdan sonra coğu banka ve Tv kanalları yardım kampanyaları başalcak.

quelpascquelreg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Estağfurullah,şimdi o olaydan sonra maalesef bazı ailelerin(özellikle çocukların) gelecekleri çok sıkıntılı olacak,acılarını dindiremeyiz ama biraz katkıda bulunabiliriz.

leolord

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Allah Soma'daki şehit kardeşlerimizin ailelerine ve sevenlerine sabır versin.
Türk Milletinin başı sağolsun...

<font color="#000000"><span style="font-family: verdana">[video=youtube;wnAXvbuBTFg]http://www.youtube.com/watch?v=wnAXvbuBTFg[/video]

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Özür dilerin arkadaşım yanlış anlamışım seni ben sandım yardım icina aracı olacaksın dikkatli okumadım yazdığını kusurabakma.

[MENTION=380466]quelpascquelreg[/MENTION]

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Çocuk/kadın tecavüzleri, cinayetleri olduğunda kimse kalkıp da siyaset yapmayın, sakin olun, bırakın acımızı yaşayalım, ölülerin ruhuna fatiha okuyun, fırsatçılık yapmayın demiyordu. Herkes bu işin sorumlularından en ağır biçimde hesap sorulması ve cezalandırılması adına eleştirilerde, taleplerde bulunup isyan ediyor, siyasileri göreve davet ediyordu.

Şimdi kalkmışlar siyaset yapmayın diyorlar, 282 kişi ölmuş, bu insanların hayatı daha mı değersiz? Hesap sorulmaya sorulmaya bu bilançolar ortaya çıktı, işin ucu taparcasına sevdiklerinize dokununca, eleştirilerin önünü kesmek adına hemen siyaset yapmayın acımızı yaşayalım edebiyatı yapılıyor, bu söylemin arkasında hangi bilincin yattığını çok iyi biliyoruz.

Siz kimsiniz?

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
İdarenin denetim kusurunu eleştirelim evet fakat unutmayın asıl sorumlu şirket sahibidir. Neden halen malum medya bu adamın adını zikretmiyor!?

Yılmaz34

Asistan
Reaksiyon puanı
0
konuyu açaçak başlık bulamadım özür dilerim. ben galaxy s2 kullanıyorum sarjı cabuk tukenıyor. bende gıdıp orjınal bır s2 bataryası alacagıma harıcı bır sarj cıhazı alıp her cıhazda kullanırım dıye dusundum.

simdi bana onerebilceginiz iyi bi cihaz var mı sizin kullandıgınız ya da bildiginiz. 2500 mah falanda olur. fiyat en fazla 45-50 tl olsun. linkleri bekliyorum cok acil lütfen.. kaliteli bir marka olursa yanı uzun sure dayanırsa ıyı olur

c0lin

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Allah Mekanlarını Cennet eylesin Allah yakınlarına sabır ihsan eylesi. Amin

S

SDN Okuru

SDN Okuru
İdarenin denetim kusurunu eleştirelim evet fakat unutmayın asıl sorumlu şirket sahibidir. Neden halen malum medya bu adamın adını zikretmiyor!?

asıl sorun bu sistem.

o şirkete o ihale nasıl peşkeş çekildi, adamlar 1/6 fiyatına kömür çıkarmayı taahüt ederken kimse sormadımı kardeşim bu nasıl olacak? hangi masraf kalemlerinden kıscaksın diye.

vahşi kapitalizm'in sömürünün bu kadar kölesi olmayalım. zenginler daha fazla para kazanacak diye bizlerin emeğini sömürmesine, hayatımızı riske atmasına göz yummayalım.

bu işin fıtratında bu yok!!! bu işi bu noktaya getirenlerin fıtratında var beceriksizlik, ihmalkarlık, kar hırsı, sömürü, peşkeş.

savcılık soruşturma açmış fakat gözaltına alınacaklar madende ölmüş diyerek kestirip attı. bu olay böyle mi soruşturulmalı? maden sahibi, iş güvenliği uzmanları, müfettişler, denetmenler, bürokratlar, belediyeler, başkanlar, müdürler, bakanlar vs, kimse bu işin gerçek sorumlularına soruşturmayacak mı? tek kelime etmeyecek mi? tüm kabak gariban 3-5 madenciye amire mi çıkacak ki zaten ihmaller sonucu hayatlarından olmuşlarken.

1 kere olsun emekçinin, işçinin, sömürülenin yanında olsanız, onların sömürülmesine, haklarının çiğnenmesine isyan etseniz ne olur, ne kaybedersiniz. hep güçlünün, müktedirin, devletin, zenginin, silahlı gücün, otoritenin, vasatın yanında saf tutmaktan bıkmadınız mı? aklınızın başınıza gelmesi ve hakkınız olanı savunmanız, savunanlara da destek olmanız içine ne olması gerekir?

AsK_GRiBi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sessiz bir gün gözlerden akan yaş bugünOnca insan toprak oldu sadece iki günMaden işcileri diyerek milli yas ilan edildi sadece üç günAllah geride kalanlara sabırlar versin hergün(m.y)ALLAH gani gani ragmet eylesin mekanları cennet olsun. inşallah

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Bnqep17IEAAe3MS.jpg

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
asıl sorun bu sistem.

o şirkete o ihale nasıl peşkeş çekildi, adamlar 1/6 fiyatına kömür çıkarmayı taahüt ederken kimse sormadımı kardeşim bu nasıl olacak? hangi masraf kalemlerinden kıscaksın diye.

vahşi kapitalizm'in sömürünün bu kadar kölesi olmayalım. zenginler daha fazla para kazanacak diye bizlerin emeğini sömürmesine, hayatımızı riske atmasına göz yummayalım.

bu işin fıtratında bu yok!!! bu işi bu noktaya getirenlerin fıtratında var beceriksizlik, ihmalkarlık, kar hırsı, sömürü, peşkeş.

savcılık soruşturma açmış fakat gözaltına alınacaklar madende ölmüş diyerek kestirip attı. bu olay böyle mi soruşturulmalı? maden sahibi, iş güvenliği uzmanları, müfettişler, denetmenler, bürokratlar, belediyeler, başkanlar, müdürler, bakanlar vs, kimse bu işin gerçek sorumlularına soruşturmayacak mı? tek kelime etmeyecek mi? tüm kabak gariban 3-5 madenciye amire mi çıkacak ki zaten ihmaller sonucu hayatlarından olmuşlarken.

1 kere olsun emekçinin, işçinin, sömürülenin yanında olsanız, onların sömürülmesine, haklarının çiğnenmesine isyan etseniz ne olur, ne kaybedersiniz. hep güçlünün, müktedirin, devletin, zenginin, silahlı gücün, otoritenin, vasatın yanında saf tutmaktan bıkmadınız mı? aklınızın başınıza gelmesi ve hakkınız olanı savunmanız, savunanlara da destek olmanız içine ne olması gerekir?

İsyan etmediğimizi kim söylüyor? Ben işletme sahibinden başlıyorum, sen iktidardan!

AsK_GRiBi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sessiz bir gün gözlerden akan yaş bugünOnca insan toprak oldu sadece iki günMaden işcileri diyerek milli yas ilan edildi sadece üç günAllah geride kalanlara sabırlar versin hergün(m.y)ALLAH gani gani ragmet eylesin mekanları cennet olsun. inşallah

SARKAT

Profesör
Reaksiyon puanı
68
Maden Mühendisleri Odası'nın araştırmasına göre Türkiye‘de sadece 4 madende 20 işçinin 55 saat yaşayabileceği sığınma odaları bulunuyor.

Sığınma odaları; Siirt‘teki Madenköy Bakır Madeni, Kastamonu‘daki Eti Bakır İşletmeleri, Rize Çayeli‘ndeki bakır madeni ile Bergama‘daki Koza Altın İşletmesi‘nde mevcut.

http://www.aksam.com.tr/guncel/sadece-4-madende-yasam-odasi-var/haber-307870

Bildiğim Koza Madenciliğinde madenleri paralelci diye usülsüz kapatıldı.

Şimdi bunu Soma Holdingin madeninde bu yoksa nasıl modern maden oluyor. Nasıl denetimden geçiyor.

Bunu siyasileştirmeyin diyenler nasıl siyasallaşmasın bi söyleyin.

Reaksiyon puanı
16,118
mdenci değilim ama basit bir panik odasını koymayı düşünebiliyorum bu şey olsaydı hepsi kurtulurdu.

Odessa

Profesör
Reaksiyon puanı
432
mdenci değilim ama basit bir panik odasını koymayı düşünebiliyorum bu şey olsaydı hepsi kurtulurdu.

Bahsettiğin odadan, sabah madenden kurtulan bir işçi de bahsetti. Belki rastlamışsındır. Borudaki oksijeni kullanmayı akıl eden abimiz. Onun söylediğine göre, duman acil durum odasının yönünden geldiği için oraya ulaşmak imkansızmış.

GelirVergisi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Allah rahmet etsin. Gerçekten haberleri izleyemedim. Çok acı bir olay

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
10347183_10152454185699265_2130308345330628408_n.jpg

Değerli Galatasaraylılar ve Kamuoyu...

Günlerdir kalbimiz, aklımız, ruhumuz Soma’da yanıyor.

Soma’da yaşadığımız elim kaza ve sonuçları Ülkemizin malumudur.

Ulusumuzun yaşadığı bu ağır acılara, yaralara bir nebze merhem olmak için bildiğiniz gibi iki gündür ultrAslan olarak Soma’dayız.

Kaybettiğimiz vatandaşlarımızın ailelerini ve kazadan sağ kurtulan kardeşlerimizi asla yalnız bırakmayacağız, yaraları beraber saracağız.

Bölgede yaptığımız gözlemler ve tespitler sonucunda ultrAslan olarak Soma’da bir "MERKEZ" oluşturmak için girişimlerimize başladık.

İlk adım olarak bizlerle birlikte acılı aileleri ziyaret edecek ve merkezimizde yardımcı olacak gönüllü PSİKOLOG ve PEDAGOGLAR arıyoruz.

Babalarını ve yakınlarını kaybeden çocuklarımızın durumdan en az şekilde etkilenmesi, doğabilecek olumsuzlukları önlemek için kaçınılmazdır.

Bu toprakların yetiştirdiği evlatları, Gönüllü Psikolog ve Pedagoglarımızı Soma’ya DAVET EDİYORUZ!

Karanlıkta yitirdikleri Babaları gibi karanlığa mahkum olmasınlar, aydınlık bir gelecek için bu çocuklara ve ailelerine destek olmalıyız.

Gönüllü psikolog ve pedagoglarımızın bize "0533 616 8888" numaralı telefondan ulaşmasını rica ediyoruz.

#PsikologPedagogArıyoruz İletişim: 0533 616 88 88

S

SDN Okuru

SDN Okuru
İsyan etmediğimizi kim söylüyor? Ben işletme sahibinden başlıyorum, sen iktidardan!

Hani nerede isyan etmissin?

Birileri çıkıp;
-bu isin fıtratında var diyor, etmiyorsun.
-100-200 yıl öncesinden, insanların kasklarında gaz lambaları ile madencilik yaptıkları dönemlerden örnekler verilip, doğal karşılamımızı bekliyorlar, etmiyorsun.
-9 ay önce verilmis önerge, 20 gün önce reddedilmiş, etmiyorsun.
-şirket sahibi başbakanı somada protokolde karşılıyor, el ele tokalaşıyor, etmiyorsun.
-müşavirler, acılı vatandaşı tekmeliyor, etmiyorsun.
-içeride kalan işçi sayısı hala açıklanmıyor, etmiyorsun.
-ailelere, şehitlerinin nerede olduğu bile söylenemiyor, herkes feryat figan kocasını, babası morg morg, depo depo arıyor, etmiyorsun.
-1300-1400tl ye , insanlar ederinin çok altında, köle misali çalıştırılıyor, etmiyorsun.
-vahşi kapitalizm ile tüm işçiler sömürülüyor, etmiyorsun.
-bütün hükümet, el ele vermiş, iş vereni ve kendileri aklamaya, iş kazası olarak göstermeye, sorumluluktan kaçmaya çalışıyor, etmiyorsun.

bana isyan ediyorum deme, konunun başından sonuna kadar sadece eleştirenlere, isyan edenlere karşı tepki koymak dışında hiçbirşey yaptığınız yok.

eğer siz birşeylere isyan edebiliyor, yanlış dur diyebiliyor, eleştirebiliyor olsaydınız, birilerini denetliyor, koltuğunun gidici olduğunu hissetiriyor olsaydınız, yozlaşmanın ve yolsuzluğun üzerine gidebiliyor olsaydınız herşey çok farklı olurdu. sizin fıtratınızda yok bu..

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
"Çizmeleri çıkarayım mı?" diyen madenci anlattı

[video=youtube;RluZkfyuROY]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&amp;v=RluZkfyuROY[/video]

Soma'da felaketin yaşandığı madenden çıkarılan Murat Yalçın, ambulansta sedyeye alınırken "sedye kirlenmesin" diye çizmelerini çıkarmak istemiş ve bütün Türkiye'yi duygulandırmıştı. 36 yaşındaki Murat Yalçın, o gün yaşadıklarını TRT ekibine anlattı. KAYNAK

<SxA>

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Güncel rakamın ne olduğunu bilen varmı acaba