Şok: Türk Telekom'a Sabotaj

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Şu sıralar yerlerde sürünen internet hızının nedeni belli oldu.Şaka gibi ama gerçek. Türk Telekom'un yurtdışı çıkış kabloları makasla kesildi. İşte o fotoğraflar.
Yurtdışı çıkışında bir süredir anormal derecede yaşanan yavaşlığın nedeni sonunda belli oldu. Grev kararı alan işçilerden hemen sonra bazı önemli kablolar, sabotaj edilerek kesildi. Bu kesintiden sonra ise tüm ülkede internet yavaşladı. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak kesilen kabloların görüntülerini izleyebilirsiniz.

Fotoğrafları izlemek için buraya tıklayın.

Ülkedeki arızalı bölgeleri gösteren harita için buraya tıklayın.

Bu yasadışı operasyonla ilgili olarak Türk Telekom'un açıklamasını yayınlıyoruz.

"Grevin başladığı ilk günde fiber altyapımızda bazı noktalarda dış müdahale ile kesilmeler olmuştur. Edirne yurtdışı, İzmir'de iki ayrı güzergah, Bursa'da iki ayrı güzergah, Afyon-Burdur, Adana-Ceyhan, Ankara-Ümitköy-Çeltikçi, Mersin-Antalya, Batman ve dört ilçesi bu kesilmelerden etkilenmiştir. Görev başında olan personelimiz bu arızaların tamamını hızla gidermiştir.

Sendika yönetimi ile yapılan görüşmelerin bittiği saat olan 02.30 sonrasında birçok noktada fiber kabloların kesilmesi bizlerde bu olayların organize olduğu ve tek noktadan yönlendirildiği yolunda bir intiba uyandırmıştır. Ancak bu tür olayların greve katılmak zorunda kalan çalışanlarımızın birçoğu tarafından onaylanmadığını ve üzülerek izlendiğini biliyor ve takip ediyoruz.

Grev kanuni bir haktır ve şirketimiz tarafından çalışanlarımızın bu haklarını kullanması saygıyla karşılanmaktadır. Ancak kablo kesme-yakma gibi sabotaj eylemleri birer suçtur. Bu eylemler konusunda kanuni merciler nezdinde gerekli adımlar atılmaktadır.

Müşterilerimizin ve tüketicilerimizin sıkıntı yaşamaması için Türk Telekom elinden geleni yapmaktadır. Greve katılmayan çalışanlarımız, 24 saat esasına göre yoğun bir tempoda çalışacak şekilde her türlü müdahaleye hazır olarak örgütlenmiştir.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız
.

Türk Telekom"

SDN - http://shiftdelete.net

sugokhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bence türk telekom calısanlarına kötü bir imaj vermeye calısıyor bu sabotaj. baska bir amacı olmaz. türk telekom çalışnlarınını grevini sonuna kadare desteklıyorum

tuskilidi

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Bu sabotajdan çok fena etkilendim. Kesilen kablolardan dolayı dün geceden beri internet ve telefon yoktu. Sadece bende değil tüm şehirde böyle. Şu andada kaplumbağa hızında.

tertunc

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
21
tuskilidi dedi ki:
Bu sabotajdan çok fena etkilendim. Kesilen kablolardan dolayı dün geceden beri internet ve telefon yoktu. Sadece bende değil tüm şehirde böyle. Şu andada kaplumbağa hızında.
Yoo değil.

tertunc

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
21
Hayır.

Edit:Burada da bazen kesinti oluyor. :p

emubaltaci

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
129
tuskilidi dedi ki:
Talha Ertunç dedi ki:

Hocam Siirt'te mi oturuyorsunuz ?
;) rizedeyim yerlerde sürülüyor adsl :S

sugokhan dedi ki:
bence türk telekom calısanlarına kötü bir imaj vermeye calısıyor bu sabotaj. baska bir amacı olmaz. türk telekom çalışnlarınını grevini sonuna kadare desteklıyorum
ben desteklemiyorum sanırım senin telekomda çalışanların aldıkları maaşlardanda haberin yok arkadaşım, adamlarında açıkladıkları gibi piyasanın çok üstünde maaş alıyorlar ;) ayrıca her ne olursa olsun grev öncesi bu ne terbiyesizliktir.. kabloyu onların kestikleri resmne benli yoksa kim nerden bilecek kabloların nerde oldugunu... ben telekomn yerinde olsam grevden sonra hepsini çıkartırım işten veririm tazminatlarını eline... sonrada yeni eleman alırım bukadar basit..

Türkiyede bu kadar işssiz adam var..işe girene kadar şekilden şelne girerler işe girdikten sonrada eski günlerini hemen unuturlar ;)

Siyahi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Ben Giresun'da ikamet ediyorum. Şuan bağlantı iyi burayı etkilememiş görünüyor ama yinede bu olayı kınıyorum. Ayrıca bu fiber kabloların kesilmesinde terör örgütünün aktif rol oynadığına inanmaktayım...

emubaltaci

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
129
Siyahi dedi ki:
Ben Giresun'da ikamet ediyorum. Şuan bağlantı iyi burayı etkilememiş görünüyor ama yinede bu olayı kınıyorum. Ayrıca bu fiber kabloların kesilmesinde terör örgütünün aktif rol oynadığına inanmaktayım...
olayı oralara getirme istersen :)
yurt içindeki bağlantılar iide yurt dışı çıkışlarında sorun var ;)

Siyahi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Olayı bir yere getirdiğim yok sadece görüşümü bildirdim. Hepsi bu...

savruk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
emubaltaci dedi ki:
sugokhan dedi ki:
ben desteklemiyorum sanırım senin telekomda çalışanların aldıkları maaşlardanda haberin yok arkadaşım, adamlarında açıkladıkları gibi piyasanın çok üstünde maaş alıyorlar ;) ayrıca her ne olursa olsun grev öncesi bu ne terbiyesizliktir.. kabloyu onların kestikleri resmne benli yoksa kim nerden bilecek kabloların nerde oldugunu... ben telekomn yerinde olsam grevden sonra hepsini çıkartırım işten veririm tazminatlarını eline... sonrada yeni eleman alırım bukadar basit..

Türkiyede bu kadar işssiz adam var..işe girene kadar şekilden şelne girerler işe girdikten sonrada eski günlerini hemen unuturlar ;)
sen bu kafayla sakın bi işletme açayım deme.

25 bin küsür işçinin işten çıkarılması, o kadar basit değil.
1- işçi sendikaları telekomun ümüğünü alırlar, acımazlar.
2- grev yapmak en büyük hakları
3- yeni bir çalışanın telekoma maliyeti, eski çalışanından kat kat fazla olur(eğitim di şuydu buydu...)
4- ki düşün 25bin kişinin tazminatını nasıl ödersin?
Düzenleme: 5- bir de çıkardı diyelim, zaten yaralı olan imajı iyice yerle bir olur.

sürç-i lisan ettimse affola

emubaltaci

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
129
savruk dedi ki:
emubaltaci dedi ki:
sugokhan dedi ki:

sen bu kafayla sakın bi işletme açayım deme.

25 bin küsür işçinin işten çıkarılması, o kadar basit değil.
1- işçi sendikaları telekomun ümüğünü alırlar, acımazlar.
2- grev yapmak en büyük hakları
3- yeni bir çalışanın telekoma maliyeti, eski çalışanından kat kat fazla olur(eğitim di şuydu buydu...)
4- ki düşün 25bin kişinin tazminatını nasıl ödersin?
Düzenleme: 5- bir de çıkardı diyelim, zaten yaralı olan imajı iyice yerle bir olur.

sürç-i lisan ettimse affola
senin bildiklerini biz bilmiyoruz yani :S töbe töbe... sendikalar hiç bir şey yapamaz arkadaşım... ayrıca hemen çıkarmasınada gerek yok 1 yıl bilemedin 2 yıl içinde düzenli bir şekilde kapının önüne koyar. tazminat konusuna gelince aksa jeneratör denen bir firma var belki bilirsin reklamlarada çıkar.. sahibi grev yaptılar die, grev yapanların hepsini kapının önüne koymustu tazminatlarınıda tıkır tıkır ödemişti...

son olarakta grev yasal hakları olabilir buna bisey demiyorum zaten benim dedigim farklı birseydi

Not: kaplo kesmekte yasal hakları arasına giriyorki ekmek yedikleri yere bunu yapıyolar...

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
iki seçenek var;

- kabloyu türk telekom kesti. grev yapanları kaka göstermek için.

- grev yapanlar kabloyu kesti. "biz olmasak bir hiçsiniz" demek için.

olan bize oldu. siteler yavaşladı, kullanamadığımız internetin faturasında değişen bir şey olmadı, vs...

geçmiş olsun.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Telekom çalışanları zaten yeterince iyi maaş alıyorlar. Memur oldukları gunleri utuvermişler. Onların yüksek maaş alması, grev öncesi kablo kesilmesinin, sabotajı Telekom'un kendi kendine yapmış olma ihtimalini arttırıyor. (Amerika'nın kendi kendini uçakla vurması gibi.) Yani zaten yeterince iyi maaş alırken böyle bir alçaklık yapmaları düşük bir ihtimal. Ayrıca sabotajı Telekom'un kendi kendine yapmış olması ihtimalini arttıran başka sebepler de şunlar;
- Telekom özelleştiğinde memurlar kaçmasın diye çalışanlara çok fazla imtiyaz tanındı ve Telekom bu imtiyazlardan rahatsız.
- Telekom özelleştikten sonra milleti feci şekilde dolandırmaya başladı. Örneğin;
- ADSL'den çok büyük vurgun yapıldı.
- ADSL kullanmak için telefon hattı kullanma zorunluluğu dolayısıyla ayrıca vurguna vurgun katıldı.
- Telefon hatları için kesilen abonman ücreti isimli absürd ödeme eskiden kontör olarak kullanılırken şimdi hava parası olarak ödenmeye başlandı. (Yani örneğin eskiden abonman 7 YTL idi, 10 liralık konuştuğunuzda 7 YTL abonman, 3 YTL konuşma ücreti olmak üzere 10 YTL fatura ödüyordunuz. Şimdi ise 10 liralık konuştuğunuzda 9 YTL abonman, 10 YTL konuşma ücreti olmak üzere 19 YTL ödüyorsunuz. Abonman 100 kontöre karşılık alınıyordu.)
- İhtimali çok güçlendiren bir başka olay ise, geçenlerde yapılan ADSL'de yaz kampanyası. Sözde ucuzluk olarak 14.99 'a indirilmişti ADSL bir kaç aylığına. Herkes fiyatın azlığına kanarak 2 yıl boyunca 29'dan fatura ödemeyi taahhüt ediyordu farkına varamadan. Böylece bir sürü kişiyi kandıran Telekom, yaptığı pisliğin farkında olduğu için "Danıştay'dan durdurma kararı gelene kadar kampanyamıza devam edeceğiz" şeklinde pişkin bir açıklama yaptı. Aslında Türkçe tercümesi şuydu: "Birisi bize dur diyene kadar keklik avlamaya devam edeceğiz." Durdurma kararı çıkınca da sanki kendilerini mağdur edilmiş gibi gösterip "Ühü ühü, biz vatandaşımıza kampanya yapalım dedik, içine sindiremeyenler buna engel oldu" ayaklarına yatarak timsah göz yaşları döktüler. Bunu yapan Telekom'un kendi kablolarını kesmesi bana çok yakın bir ihtimal gibi görünüyor.

Kısacası Telekom çok pislik bir firma oldu çıktı. Trilyonlar kazanırken alt yapıyı salladı durdu. Tek olmanın ve devletin getirdiği prestijli ismin avantajlarını çok fena derecede kötüye kullandı.

Bütün bunlara rağmen, çok güzel maaşlar alan personelin çıkıp grev yapması daha fazlasını istemesi de bencilliktir, cebinden başka bir şey düşünmemektir. Herhalde şöyle düşündüler, "Telekom nasılsa milleti sövüşlüyor, bari biz de ondan ne koparabilirsek koparalım". Sonuçta grev, iş vereni zor durumda bırakmak için yapılır ve bu kablo kesme olayı iş vereni daha da zor durumda bıraktı. (Telekom da bunu biliyor tabi.) "Biz olmasak siz hiçsiniz" diyen akılsızlar da (demişlerse) ancak ülke düşmanı olabilirler sanırım. Hele de Telekom teknik personelinin elinden çektiğimizi düşünürsek! Onlar olmasa bırakın hiç olmayı, rahatlarız bile. Sanki başka kimse yok mu çalışacak!

Her iki durumda da Telekom da çalışanlar da zan altındalar. Bu zanlardan hangisi doğru çıkarsa çıksın ikisi de suçludur.

muratcanberber

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
En büyük zararı yine biz kullanıcılar görüyoruz . İnternet kopa kopa bir hal oldu.

Tamamen giderse diye korkuyorum. Hem o kadar para veriyoruz hemde adam gibi hizmet alamıyoruz böyle olmaz bu iş.

Özellikle türkiye'nin bu kritik dönemimde bunun yapılmaması lazım. Alternatifler çıksa (adam gibi) bende bayılmıyorum ttnet'e .

Elimiz mahkum işte ne yaparsın.Grev tamam hakları olabilir ama bizim alın terimizle kazanıp verdiğimiz onlarca lira (aylık 50 ytl ödüyorum) 'yı hak etmiyorlar.

Bir an önce işlerin yoluna girmesini diliyorum

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Doğrusu eğer Telekom bu kablo kesilmelerinde suçsuz ise, o zaman interneti sıkıntı içinde olan vatandaşa bir jest yapmalıdır. Zira biraz iyi niyet göstergesine ihtiyacı var.