Şoför, görme engelliyi GPS ile fark edecek

Bu konuyu okuyanlar

llavinya

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
92
Şoför, görme engelliyi GPS ile fark edecek

otobus.jpg

Gören göz projesinin pilot uygulaması, Türkiye'deki 1,5 milyon görme engellinin büyük kısmının yaşadığı Ankara ve İstanbul'da başlayacak. Görme engellilere dağıtılacak 5 bin cihazla, uygulamanın eksikleri tespit edilecek.Ulaştırma Bakanlığı, görme engelli vatandaşların yardım almadan istediği yere gidebilmelerini sağlayacak 5 bin 'gören göz' cihazı için ikinci kez ihaleye çıkıyor.

Proje, araçlarda kullanılan navigasyon (seyrüsefer) cihazlarını, özel bir yazılımla görme engellilerin hizmetine sunuyor. Böylece görme engelliler, sesli olarak istedikleri adrese gidebilecek. Cihaz, görme engellilerin sadece adres ve yön bulmasına değil, hiçbir yardım almadan otobüsleri kullanmalarına da imkân tanıyor. Aynı şekilde otobüs şoförlerinin durakta görme engelli biri olup olmadığını anlayabilmelerini de sağlıyor. Bunun için otobüslere GPS alıcısı yerleştirilecek. Alıcı sayesinde, otobüs şoförleri durakta görme engelli biri olduğunu anlayarak, durağa yanaşacak. Görme engellinin elindeki cihaz da, sesli olarak otobüsün durağa yanaştığı uyarısını yapacak. Mesela uyarı; "261 numaralı otobüs durağa yanaştı, 20 metre ileride sağ tarafta bekliyor" şeklinde yapılacak. Engelli de santim santim yapılan tarif üzerine beklediği otobüse binecek. Otobüsün içinde, her durak, engelliye sesli olarak iletilecek. Böylece görme engelli vatandaşlar, yanında oturan birinin yardımına dahi ihtiyaç duymadan seyahat edebilecek. Bakanlık daha önce ihale ilanı çıkarmış ancak birçok firmanın şartname almasına rağmen ihaleye katılmamalarından dolayı iptal etmişti. Bakanlığın üzerinde durduğu proje için Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Karanlığa bir yol feneri" nitelemesini yapıyor. Gören göz projesinin pilot uygulaması, Türkiye'deki 1,5 milyon görme engellinin büyük kısmının yaşadığı Ankara ve İstanbul'da başlayacak. Görme engellilere dağıtılacak 5 bin cihazla, uygulamanın eksiklerini görme fırsatı yakalanacak. Projenin maliyeti yaklaşık 6 milyon Euro'yu bulacak. Maliyet, haberleşme hizmetlerinden toplanan paralarla oluşturulan Evrensel Hizmet Fonu'ndan karşılanacak. ZAMAN