Snapdragon 845 vs Kirin 970

Bu konuyu okuyanlar

farukdogan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Selam dostlar, her yerde gördüğüm şu meşhur Kirin 970 ile SD 845’i biraz araştırdım ve kendi bakış açımdan ufak bir karşılaştıracam. Şimdi her iki işlemcide baya güzel öncelikle onu söyliyim. SD 845te özellikle 835’e göre CPU ve GPU açısından pek çok iyleştirmeler yapılmış, zaten bunu kullanan telefonların performans testlerinden anlıyoruz. Yalnız Huawei anladığım kadarıyla yapay zeka teknolojisi üzerinde çok duruyor. Bu yüzden olsa gerek, kendi ve alt markası Honor’un üst modellerinde hep Kirin 970’i kullanıyor. Kirin 970te NPU diye bir yonga seti var, ben kısaca şöyle anladım yapay zeka teknolojisini telefona yazılımsal değil de donanımsal olarak kazandırmak için böyle bir yonga seti geliştirmişler. İlginç ama gayet güzel bence. Ama SD 845’te böyle bir şey yok. Yapay zeka için CPU, GPU ve DSP kullanıyor, bunun da tam olarak yeterli olduğunu sanmıyorum açıkçası. Neyse sonuç olarak Kirin 970 en azından yapay zeka konusunda daha avantajlı. Yapay zekanın da fotoğrafçılık, sesli asistan vs. gibi konularda çok avantajı var.

Yabancı forumlarda şöyle bir resim buldum. Bu resimde Honor 10’un yapay zeka performansıyla ilgili bazı sonuçlar var. Anladığım kadarıyla Kirin 970’li Honor 10, yapay zeka açısından SD 845 kullananan Galaxy S9’a açık ara fark atmış. Neyse dediğim gibi Kirin 970 daha çok yapay zeka ağırlıklı, ha elbette bu CPU ve GPU performansı kötüdür demek değil. SD 845 kadar olmasa da gayet güçlü bir işlemci olduğu tartışmasız. Artık burada tercih tamamen senin benim. Belli noktadan sonra işlemci gücü farkı benchmark testlerinden öteye gitmiyor. Yoksa her iki işlemci de gayet iyi bence. Fakat geleceğin teknolojisini kullanan bir işlemci daha güzel bir deneyim yaşatabilir.

1.jpg

Sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Biz yapay zekayı kullanamayacağımıza göre Snapdragon 845 platormlu cihaz almak daha mantıklı olur.

farukdogan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Erişim yok. Kullanılmaya daha hazır değil. O kadar şey söylendi kimse yapay zekayla ilgili test videosu hazırlamadı. :)
yine de ben yapay zekanın geleceğinden umutluyum. bizim ülkemiz her alanda olduğu gibi bu alanda da geç kavuşacak belki...

Akif52

Müdavim
Reaksiyon puanı
110
Snapdragon bence de. Daha iyi olduğunu düşünüyorum

M

Murat Burç

SDN Okuru
Exynos 9810 ve 845 hatta 835 ve 8895. Kirin 970'i kamera tarafında video perforamnsı olarak inim inim inletiyorken hala kamera tarafınad AI konuşuyoruz komik.