Skype Ram Canavarı! Bi el atın

cankat88

Öğrenci
5 Mayıs 2011
7
0
0
Merhaba arkadaşlar

HP DV7 1285 DX kullanısıyım. Window 7 home premium var üzerinde. Skype kullanmaya başladığımda bilgisayarım çıldırmaya başlıyor. 300 mb gibi ram kullanmaya %60 üzerinde işlemci kullanmaya başlıyor.
Sorunun ekran kartından olduğunu düşündüm ve bir teknik servise götürdüm. Erkan kartı chipinde arıza tespit etmişler değiştirdiler. (M9600 GT C1)
Uzun bir test aşamasından sonra sorunun ortadan kalktığını söylediler. Şu an skype üzerinden 2 saattir görüşme yapıyorum ve skype değerlerimi kaydettim.
Konuştuğum arkdaşa sorum skype onda ne kullanıyor diye. İşlemci %3 Ram 130 mb geçmiyor dedi ŞOK oldum!
Ne sorun var çözemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Bu da arkadaşımın:

muratflash

Müdavim
Müdavim
9 Kasım 2008
13,809
510
3,293
Skype ağır bi program olmasına rağmen o kadar bellek kullanmaz..Yani sorunun bilgisayarda olduğu ortada..

Bilgisayar özellikleri düşükse belki ondanda olabilir..

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Skype ağır bi program olmasına rağmen o kadar bellek kullanmaz..Yani sorunun bilgisayarda olduğu ortada..

Bilgisayar özellikleri düşükse belki ondanda olabilir..
Bende de Skype var ama %1 işlemci ve de 12 MB bellek kullanımı gözüküyor? (Core i7 3960X işlemcili ve 32 GB 3000 MHz RAM bellekli PC'm var da)

cankat88

Öğrenci
5 Mayıs 2011
7
0
0
İşin garip tarafı sadece skype da bu şekilde bir sorun oluyor. Oyunlarda ya da internette herhangi bir işlem yaparken sorun yok...

Peki sorun varsa nelere bakmak lazım? Erkan kartı yeni değişti. İşletim sistemi olarak sorun olabilir mi?

muratflash

Müdavim
Müdavim
9 Kasım 2008
13,809
510
3,293
Skype sistemden tamamen kaldırıp sonra kendi resmi sitesinden tekrar indirip kurmayı dene..

Ayrıca skype için msn plus eklentisi var o filan kuruluysa kaldır.. Veya skype için daha başka 3.parti yazılımlar varsa onları kaldır.. Ama ilk önce temiz bi kaldırıp temiz bi kurulum yapmayı dene..

Bunun işletim sistemiyle alakası yok. Windows un hemen hemen hepsi aynı..

Birde videolu görüşme anında bellek kullanımı fırlıyorsa sorun webcam ve webcam driverındada olabilir..

cankat88

Öğrenci
5 Mayıs 2011
7
0
0
webcam den olması muhtemel. Temiz bir kurulum yaptım. HP de webcam driver olarak bulabilir miyim bilmiyorum. 20 üzerinde formatladım bilgisarı hiç birinde o şekilde bi driver kurmadım. Sizin bir öneriniz varsa denemek isterim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Merak edip bende baktım Windows 8 laptopta 56 mb gibi bir ram harcıyor internet explorer 180 mb idi galiba normal bende 8 GB ram var

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Skype 4.2 gayet hızlı. Ondan ilerisi eski sistemlerde anormal yavaşlamaya neden oluyor.

muratflash

Müdavim
Müdavim
9 Kasım 2008
13,809
510
3,293
webcam den olması muhtemel. Temiz bir kurulum yaptım. HP de webcam driver olarak bulabilir miyim bilmiyorum. 20 üzerinde formatladım bilgisarı hiç birinde o şekilde bi driver kurmadım. Sizin bir öneriniz varsa denemek isterim.
Skype ta normal mesajlaşma anında bellek kullanımı böyle yüksek mi??.. Webcam doğru çalışıyorsa tekrar kursakta değişen bişey olmaz.. Dahili webcam sanırım..

cankat88

Öğrenci
5 Mayıs 2011
7
0
0
Evet dahili. Zannerdersem sorunu çözdüm. Uyumluluk modunda xp olarak çalıştırıyordum. Uyumluluğu kaldırdığımda 130 mb gibi değerlere düştü şimdilik idare ediyor. Sistem de çok yeni olmadığı için bu rakamlar uygun diye düşündüm.

ysf.taskin

Asistan
22 Şubat 2012
432
9
18
bende w8 i5 4gb ram var. gece sadece nette gezinirken bi sıkıntı yok. ama skype yi açınca fan birden çalışmaya başlıyor. açılırken da farketmişinizdir zaten. pc yi kasıyor sonra normale dönüyor. msndeyken böyle değildi. bi eklentisi fln da yok. neden bu kadar kasıyor bu skype anlamış değilim

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bu skype yüzünden 3 kere format attım düzelmiyor...
makina i7 8gb ram.. ssd disk de taktım.. skype yükleyince 2 gün sorun yok sonra başlıyor kasmaya ben yazıyorum yazılar geriden geliyor..
win 7 64 acaba skype nın 64 biti varmı dei batım oda yok.. çözüm yok.. virüs desem norton 360 yüklü combofix ve ccleaner da çalıştırdım.. sonuç sıfır :(

playact

Öğrenci
22 Mart 2013
1
0
1
@27-02-2013, 10:25

Aynı sorun bendede var.
Sistemin:
Windows 7 Ultimate
İntel i7 2600K
16 GB DDR3 1600
Asus Maximus Genz/Gen3
Nvdia GTX 670

İlk 1-2 gün gayet iyi kulanıyorum. Sonrasında öyle bir kasmaya başlıyor ki bilgisayarı donduruyor, anlık kitlenmeler oluyor, lag gbi aynı. anca görev yöneticisinden skype.exe sonlandırsam düzeliyor. Dediğin gibi yazılar geriden geliyor felan. Simge durumuna kütültme ve sonra geri büyütle işlemlerinde 8-9 saniyelik laglar oluyor.
Bu arada bu sorun aylardır var arkadaşlar, kaçkez format attım, farklı sürümler denedim gene aynı ilk 1-2 gün normal sonra b..ka sayır program...

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=336886]playact[/MENTION]

Sorunun ne oldugunu bilmiyorum, ama bilgisayarla alakali oldugunu sanmiyorum.

Eger benim dandik laptop'da sorunsuz calisiyorsa senin bilgisayarda sorun olmamasi lazim.

Sistem özelliklerini merak ediyorsan:

WIN XP SP3
İntel Pentium M islemci 1.73 GHZ :p
2GB RAM
Mobility Radeon X600 64MB

Diger kullandigim bilgisayarda da sorun yok.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bende de Core I8 9999XXX 1TB 1GHz RAM bellekli pc var ama skype calismiyor.

AZRAIL1.4

Öğrenci
3 Aralık 2010
4
0
0
skypenın anakart üzerinde uyumsuzlupu olabiliyor diye birşey duymuştum. dandik bir pc de uyumlu şekilde çalışması süper bir pc de sorunsuz şekilde çalışacağı anlamaına gelmiyor malesef

S

SDN Okuru

SDN Okuru
anti vüris programınız varsa kaldırın ve tekrar ram durumuna bakın düşüşü fark edeceksiniz

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Beyler çok saçma sapan cevaplar veriyonuz ya anlamıyorumki sizi çözümü bende bulabilmiş değilim tam olarak ama şöyle birşey var sistemim çok basit 3gb ram pentium 4 işlemci nvidia 8400 gs ekran kartı var windows 8 ve 7 de hiç donmadan kullanırken xp kurduktan sonra aşırı derecede donma başladı ya isterse 1gb ram yesin sonuçta ram var ama cpu nun anasını sömürüyor resmen uyumluluk modundan 7-8i seçmek fayda etmiyor asıl sistemi kurana kadar. Herşeyi kapatıp sadece skypeyi açıyorum cpu %50-55 hep böyle win 8.1 kurmayı düşünüyorum bu aralar kurunca size haber veririm kasıyomu kasmıyormu diye.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
olay tamamen skype hesabından kaynaklı çözemedim ama aynı sorunu yaşıyorum eski silinen geçmiş sürekli geri geliyor falan başka bir skype adresi ile giriş yaptığımda sorun olmuyor :/

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bence fazla harcamıyor benim bilgisayar mesela hala çok hızlı çalışıyorşuan yok ama varken de bir hata yoktu arkadaşım bana çok yer kaplıyor demişti ama
öyle değil arkadaşımın pc yavaştı o kadar