Skype kullanana 15 yıl hapis cezası

mr_rain

Guru
[h=3]
[/h]


Etiyopya’da geçtiğimiz günlerde kabul edilen “Telekom Suçlarını Önleme ve Kontrol Beyannamesi” yasası internet üzerinden sesli ve görüntülü iletişime büyük cezalar getiriyor.

Etiyopya’da geçtiğimiz günlerde kabul edilen “Telekom Suçlarını Önleme ve Kontrol Beyannamesi” yasası internet üzerinden sesli ve görüntülü iletişime büyük cezalar getiriyor. Yasaya göre, Skype, Voip, Viber, Paltalk, Yahoo Messenger ve Google Voice gibi programları kullananlar 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (Reporters Without Borders) iletişim özgürlüğünü önemli boyutta kısıtlayan yasanın Afrika Birliği’nin merkezi olan Etiyopya’da 24 Mayıs’ta sessizce parlamentodan geçtiğini belirtti. Örgüt, Etiyopya hükümetinin yeni yasayla internet ve medya üzerindeki kontrolünü artırdığını bildirdi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nden Ambroise Pierre, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Etiyopya hükümeti her türlü bilgi alışverişine müdahale ediyor. Zaten yazılı basın üzerinde büyük bir baskı var. Geçen yıl birçok gazeteci tutuklandı.” sözleriyle yeni yasayı eleştirdi.

Öte yandan Etiyopya hükümetinin yeni yasayla Skype, Voip gibi ücretsiz veya çok ucuz konuşma hizmeti veren servislerin, devletin Ethio Telekom’u ile doğrudan rekabetine engel olmayı amaçladığı yorumları yapılıyor.

82 milyon nüfusa sahip olan Etiyopya’da sadece 360 bin kişi internet erişimine sahip. Uluslararası kuruluşlar Etiyopya’nın gazeteler ve diğer medya üzerindeki baskısını sık sık eleştiriyor.

kaynak
 

intricate

Profesör
Başlıklar zaten öyle olmalı biraz da :) tabi bazı haber siteleri gibi abartmayı da doğru bulmuyorum.
 

muhendisbey

Asistan
öncelikli olarak bizim memleketle ilgili haberleri verirsek hani, faydalı olur; yıllardır kullanıp heyecan yapanlar olabilir başlığa bakıp :)
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
başlık ve içerik süper uyum.. bırak bu işleri arkadaşım git pazarda limon sat onuda kavun diye tanıtırsın... :=)
 

Son mesajlar

Üst