Size Nasıl Mankurtlaştığımızı Anlatacağım...

Bu konuyu okuyanlar

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Önce, mankurtlaşmak nedir?

1623746803562.png

Gelelim benim olaya...

Bu sabah kahvaltıda yemek üzere simit almaya gittim çok sevdiğim bir fırına. Fırın cadde üzerinde, araç park etmek için yer bulmak çok zor. Bu yüzden fırının kendi açık otoparkına yöneldim, orası da dolu...

O esnada fırından çıkan bir vatandaş arabasına bindi, çıkış yapacağını anladım, arabamı trafiği aksatmayacak şekilde sağa çektim, flaşörleri yaktım, aradım çıkmasını bekliyorum.

O sırada yan aynadan gördüm ki trafik polisi durmuş aracın fotoğrafını çekiyor. Camdan baktım seslendim "Memur Bey, konu nedir?"

- Buraya park edemezsiniz, burası yaya geçidi. (Arabamın sadece bir bölümü yaya geçidinde)
- Ben zaten park etmiyorum, şu araç şu anda çıkıyor, onun yerine girmek için bekliyorum, arabamdayım gördüğünüz üzere. (Diğer araç da o sırada geri geri çıkış yapıyor.)
- Olmaz, buraya park edemezsiniz burası yaya geçidi.
- Memur Bey, buraya park etmiş değilim, çıkış yapan aracın yerine gireceğim, ona yol açmak için buraya çektim, park etmedim.
- Burası yaya geçidi, yaya geçidine park edemezsiniz...

Allahım, çıldırmak üzereyim. Ne desem aynı cevabı veriyor, kafa gitmiş, mankurtlaşmış, cezayı yazmaya odaklanmış, düşünme yeteneğini kaybetmiş, iletişim kuramıyoruz adamla.

Ben boşalan park yerine girdim, o da bastı gitti. "Lanet olsun kurduğunuz düzene" demekten başka yapacak bir şey yok.

Konu para değil, keseceği ceza 150 TL, veririm konu kapanır. Ama konu adaletsizlik, iletişimsizlik, mankurtlaşma, olayın sebebini maslahatını dinlemeden hüküm vermek...

İnsan konuyu yargıya taşımaya da korkuyor. Yargının polisi haksız beni haklı bulacağını hiç zannetmiyorum, maalesef onların dayılarına karşı mücadele verebilecek dayılarımız amcalarımız yok bir yerlerde. Her halükarda onlar haklı (!) çıkacaklar. Biz de 150 TL cezaya ek olarak binlerce TL avukatlık ve dava masrafları ödemiş olacağız.

Lanet olsun bu düzene.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Söz konusu bahsini geçtiğiniz kişiler her zaman hayatımızda olacak. Bunlar ile yaşamayı öğrenmeniz gerekiyor. Açıkçası yıllardır bu tarz insanlar ile çalışırım, yavaş yavaş bir süreden sonra insan alışıyor.

Çalıştığım ofis içerisinde insanlara sürekli olarak şikayet edilir. Hiç bir zaman şikayet etmeden devam ederim hayatıma. Görmezden gelinmiyor evet ama görmezden gelmediğiniz zaman belli bir süre sonra sinir kat sayınızı arttırıyorsunuz.

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Kağıt masraflarının altına girmektense eyvallah der geçerim diyor insan bir nokta da fakat dediğiniz gibi ceza yazmaya odaklandığını anlayınca olay çok farklı boyutlara evriliyor.​

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Söz konusu bahsini geçtiğiniz kişiler her zaman hayatımızda olacak. Bunlar ile yaşamayı öğrenmeniz gerekiyor. Açıkçası yıllardır bu tarz insanlar ile çalışırım, yavaş yavaş bir süreden sonra insan alışıyor.

Çalıştığım ofis içerisinde insanlara sürekli olarak şikayet edilir. Hiç bir zaman şikayet etmeden devam ederim hayatıma. Görmezden gelinmiyor evet ama görmezden gelmediğiniz zaman belli bir süre sonra sinir kat sayınızı arttırıyorsunuz.
Sinir katsayısının da sınırı var maalesef. Böyle insanlar hayat enerjimizi sömürüyor.

Apple Lover

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
- Buraya park edemezsiniz, burası yaya geçidi. (Arabamın sadece bir bölümü yaya geçidinde)
- Ben zaten park etmiyorum, şu araç şu anda çıkıyor, onun yerine girmek için bekliyorum, arabamdayım gördüğünüz üzere. (Diğer araç da o sırada geri geri çıkış yapıyor.)
- Olmaz, buraya park edemezsiniz burası yaya geçidi.
- Memur Bey, buraya park etmiş değilim, çıkış yapan aracın yerine gireceğim, ona yol açmak için buraya çektim, park etmedim.
- Burası yaya geçidi, yaya geçidine park edemezsiniz...
Şu polisler kadar kıl insanlar yok geçen bende baya tartışmıştım adamın asabını bozuyorlar
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şu polisler kadar kıl insanlar yok geçen bende baya tartışmıştım adamın asabını bozuyorlar
geçen babamla birlikte arabayla biryerden geliyoruz sonra babam su istedi yolun üstündede duracak yer yok bende mecbur otos durağının önüne bıraktım arabayı babam su almaya gitti bende içerde oturuyordum 2 dakika sonra sakallı 50 yaşlarında bir polis geldi araban çok iyi dedi sonra yalnız buraya park edemezsin burası otobüs durağı gelen geçen olur dedi sonra bende birisini bekliyorum hemen çıkarım dedim kaç dakika diye sordu bende 4 dakika falan dedim sonra şu arabayı çek yoksa ceza yazmak zorunda kalırım dedi bende bak anlamıyorsunuz galiba beyefendi 2 dakika birini bekliyorum arabayı park edicek yer yok buraya bıraktım dedim sonra dediki ama park edemezsiniz beyefendi dedi sonra bende napıyım arabayı dedim o arada babam geldi sonra bastık gittik. Gerçekten çok terbiyesizler

Son düzenleyen moderatör:

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
İçinde tek başıma olduğum aracımı rutin kontrolde durdurup "beyefendi neden maskeniz yok" diyen gibi bir adalet katilinin benzerine denk gelmişsin. Sağda solda "biz emir kuluyuz elimizden bir şey gelmez" demeleri sizi aldatmasın, kendisini bir şey zannetmesine vesile olan "emir" onun için çok tatlıdır. Tahmin etmesi zor olmayan bir şey söyleyeyim; bana tek kişilik araçta neden maske takmadığımı soran alçağın kendi maskesi de yoktu. Yani çenesine indirilmiş olarak bile yoktu. Arkadaşı bile bundan utanıp "abi şöyle vereyim sana" diye kendi yanından bir maske verdi.

Birine zarar verme yetkisinin kendisine tanınmış olmasından haz duyan bir adam, adaletin en büyük düşmanıdır. Emir kulu değildir, adaleti öldürmek için hevesle çalışan, zalimlere hizmet eden zalim bir kişidir. Bahsettiğin "aynı şeyi papağan gibi tekrarlama" tutumunu birçok poliste görebilirsin. Çünkü zalim olduğunu kendisi de biliyor; verecek herhangi bir cevabı olmadığını, yaptığı şeyin alçaklık olduğunu kendisi de biliyor. Başka bir şey söylemesi imkansız olduğu için "duymuyorum, lalalala" gibi ilkokul çocuğu tadında davranıyor. Duymuyorsun tabii, çünkü "onların kulakları vardır ama duymazlar, gözleri vardır ama görmezler".

CraYen

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,005
Herkes parasında bu düzende. Düşünsene, Dünya'ya sadece bir kağıt parçasına bağlanıp ona itaat edeceğini bilsen, gelir miydin? Ve ya Dünya'nın böyle adaletsiz olduğunu bilsen. Ya da, böyle insanların olduğunu bilsen. Bu insanların böyle olma sebebi para. Adamlar para ile yaşıyor. Para ise zor kazanılıyor. Hele de Türkiye'de isen...