Soru Sizce yeni yılda asgari ücret kaç olacak? Tahminleri alalım

Bu konuyu okuyanlar

Applemania

Profesör
Reaksiyon puanı
3,460
Asgari üret bence 7500 & 8500 fiyat aralığında olabilir.
Keşke asgari ücret artıp, hiçbir şeye zam gelmese ancak o zaman insanlar rahatlar.
7500tl olur diye düşünüyorum.Asgari ücret 100k bile olsa enflasyon düşmediği sürece bir anlamı yok.

wildecooke

Asistan
Reaksiyon puanı
76
önemli olan asgari ücretin yükselmesi değil kurun düşmesi. asgari ücret 10k olsa dolar kuru 25 olacak.

zam zam zam zam zam zam.

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Resmi enflasyon %85. Karara kadar %90 olur %10 puanda iktidar seçim için yapar %100 bulur yani 10k ve üzeri olur diyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ama ekmekte 10 lira olur

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Dolar endeksli bir miktar çıkacak kanısındayım ben.

Bu yıl dolar bazında 330$'a kadar çıkmıtı asgari ücret. Doların yükselmesi ile 290$ lara kadar geriledi Tahminim seçim öncesi hediyeler promosyonlar ile tekrar 350$ bandına çıkarmaya çalışacaklardır. Dolarda yılbaşına kadar 19 TL olsa 6750 TL eder. Hadi seçim öncesi 250 TL de promosyon veya havadan ek zam denilebilir ve 7000 TL olur diye düşünüyorum.

Direkrt 8000 TL olur 10 bin TL olur gibi rakamlar bana aşırı uçuk geliyor. 300 Dolardan 520$ lara çıkarmış olursun maaşları matematiksel olarak mantıken imkansız gibi bir şey. Çoğu işveren bu paraları ödeyemez zaten...

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Gelecek artıştan daha önemlisi eflasyonun düşmesi. Düşmeden arttırmanın hiç bir anlamı yok. Hiç attırmasın eflasyonu düşürsün daha makbul geçer

Ekto02

Profesör
Reaksiyon puanı
1,326
Gelecek artıştan daha önemlisi eflasyonun düşmesi. Düşmeden arttırmanın hiç bir anlamı yok. Hiç attırmasın eflasyonu düşürsün daha makbul geçer
Geçende Aynısı Oldu Maaşlarımız Türk Lirası Olarak Zamlandı Sonra Dolar Ve Enflasyon Fırladı Bi Bakmışız Türk Lirası Olarak Zamlanmış Maaşımız Dolar Bazında Küçülmüş Dahada Azaltılmış :D

Dvac72

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Resmi enflasyon %85. Karara kadar %90 olur %10 puanda iktidar seçim için yapar %100 bulur yani 10k ve üzeri olur diyorum

Ama ekmekte 10 lira olur
Yani zam da birşey değiştirmeyecek gibi, daha kötü olmazsa iyidir.

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,627
Artmasa güzel olur. Aynı oranda zamlar da geliyor zaten.

Harnapazade

Profesör
Reaksiyon puanı
1,442
Enflasyonu düşüremedikleri için mecburen herkesin yapabileceği en kolay yöntem olan karşılıksız veya normal para basarak çözmeye çalışıyorlar ki günü kurtarıyor sadece ileriye yönelik hiç iyi olmuyor. 6000 ₺ diyen kimse olmaz herhalde şaka mısın derler bana en az 7000 taş çatlasa 8000 olur. Bunun üzerine çıkmaz imkansız gibi duruyor.

James Howlett

Profesör
Reaksiyon puanı
4,251
Hiç zam yapmadan maaş 10.000₺ olursa, bir nebze 2019 yılına döneriz oda kira barınma fatura ve mutfak masrafı olarak

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Hiç zam yapmadan maaş 10.000₺ olursa, bir nebze 2019 yılına döneriz oda kira barınma fatura ve mutfak masrafı olarak

Musluklardan çikolata derelerden süt aksın birde :) Parayıda ağaçtan toplayalım ?

Şaka bir yana hem havadan 10 bin TL yapıp hem hiç bir şey artmayarak aradaki farkları nereden sağlayacak gerek firmalar gerek devlet gerekse fabrikalar !!!

Bu dediğin en basitinden işçi giderlerini yüzde 100 arttırmak demek 5500 TL'den 10 bin TL bandına çekmek. Bunun yanıdan elektirik ve doğalgaz minimum yüzde 30-40 zamalanacaktır yılbaşına kadar oradanda yüzde 60-70 fark bindi. Akaryakıtı ve yeni yıl ile yeniden endekslenecek devletin aldığı vergileri saymıyorum bile !!!

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
İhracat için yine tl yi düşürebilirler

Yani 10 k normal

Ekli dosyalar

• Screenshot_20221110-230610_Chrome.jpg
    Screenshot_20221110-230610_Chrome.jpg
    70.5 KB · Görüntüleme: 38

Webhead

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Asgari üret bence 7500 & 8500 fiyat aralığında olabilir.
Keşke asgari ücret artıp, hiçbir şeye zam gelmese ancak o zaman insanlar rahatlar.
Asgari ücreti arttırmak yerine alım gücünü arttırsınlar o zaman refaha kavuşuruz.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,094
Asgari ücreti arttırmak yerine alım gücünü arttırsınlar o zaman refaha kavuşuruz.
İlk önce alacağınız maaş iyi olabilmeli ki heryerde rahatlıkla para harcayabilesiniz.

Maaş zayıf olarsa fakirin açtığı dükkandan ürün almazlar.

Şimdi böyle söyliyim. Fakir adam dükkan açıyor vergisi, maaşı, kirası cartı curtu derken masraf bunlar.
Alacağı ürünlerin üzerine baya bir para eklemeli ki masrafları karşılasın.

Sende bakıyorsun aman bak Trendyolda 3 kat ucuz satıyorlar aynı ürünü. Neden bakkaldan alayım ki? Değil mi?
Ve dükkanda adamın satacağı ürün elinde kalıyor.

Webhead

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
İlk önce alacağınız maaş iyi olabilmeli ki heryerde rahatlıkla para harcayabilesiniz.

Maaş zayıf olarsa fakirin açtığı dükkandan ürün almazlar.

Şimdi böyle söyliyim. Fakir adam dükkan açıyor vergisi, maaşı, kirası cartı curtu derken masraf bunlar.
Alacağı ürünlerin üzerine baya bir para eklemeli ki masrafları karşılasın.

Sende bakıyorsun aman bak Trendyolda 3 kat ucuz satıyorlar aynı ürünü. Neden bakkaldan alayım ki? Değil mi?
Ve dükkanda adamın satacağı ürün elinde kalıyor.
Esnaflar da kan ağlıyor hocam dün 1 liraya sattığı çikolata bugün 4 lira her gün etiket degistiriyor zam yapıyor yapmak zorunda kalıyor cünkü dükkan kirası elektrik masraflarını nasıl karşılayacak esnaf da kasıtlı olarak zam yapmıyor ki. Benzine zam gelince her şeye zam geliyor. Bu iktidar kalın kafalı asgari ücreti arttırmak çözüm değil her şeyin fiyatını düşürse İPhone 5-6 bin olsa yeter bugün 40 bin lira yazık günah hocam

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Esnaflar da kan ağlıyor hocam dün 1 liraya sattığı çikolata bugün 4 lira her gün etiket degistiriyor zam yapıyor yapmak zorunda kalıyor cünkü dükkan kirası elektrik masraflarını nasıl karşılayacak esnaf da kasıtlı olarak zam yapmıyor ki. Benzine zam gelince her şeye zam geliyor. Bu iktidar kalın kafalı asgari ücreti arttırmak çözüm değil her şeyin fiyatını düşürse İPhone 5-6 bin olsa yeter bugün 40 bin lira yazık günah hocam
düşürün demekle düşseydi çoktan düşürürlerdi zaten sistem o şekilde işlemiyor maalesef dünyada...

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Mültecileri besleyip fabrikaları satarlarsa tabiki düşmez TR tarım ülkesidir üretmek zorunda

Halen tarım diyorsunuz. Sen 1 tır dolusu domates üretecem diye 1 yıl kendini paralıyon. Adamlar 1 araba ile 1 telefon ile alıyor bir tır malı...

Tarım ile hiç bir şey olmaz. Teknolojik veya katmadeğeri yüksek ürün üretmek lazım...

Buğray üretiyon 1 yıl o kadar masraf edip ederi 1 tonu 6 bin TL. 10 Ton buğday 25 dönüm tarladan çıkıyor. 1 yıl uğraş çabala 60 bin TL kazan. O para ile banttan 3-5 dk da çıkan 1 tane Iphone 14 pro max al para gitsin...

Webhead

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Halen tarım diyorsunuz. Sen 1 tır dolusu domates üretecem diye 1 yıl kendini paralıyon. Adamlar 1 araba ile 1 telefon ile alıyor bir tır malı...

Tarım ile hiç bir şey olmaz. Teknolojik veya katmadeğeri yüksek ürün üretmek lazım...

Buğray üretiyon 1 yıl o kadar masraf edip ederi 1 tonu 6 bin TL. 10 Ton buğday 25 dönüm tarladan çıkıyor. 1 yıl uğraş çabala 60 bin TL kazan. O para ile banttan 3-5 dk da çıkan 1 tane Iphone 14 pro max al para gitsin...
Teknolojik veya katma değeri yüksek ürün üretmek için çok geç kalındı ayrıca tarım diyorum çünkü yediğimiz meyve, sebze, ekmek bile ithal yani dışarıdan geliyor. Bizim ihracat yapmamız lazım yani kendimiz üretip dışarıya satmamız gerek böylece alım gücü artar ve dolar karşısında TL değer kazanır.
Haksız mıyım @Applemania hocam ?

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Teknolojik veya katma değeri yüksek ürün üretmek için çok geç kalındı ayrıca tarım diyorum çünkü yediğimiz meyve, sebze, ekmek bile ithal yani dışarıdan geliyor. Bizim ihracat yapmamız lazım yani kendimiz üretip dışarıya satmamız gerek böylece alım gücü artar ve dolar karşısında TL değer kazanır.

Geç kalındı diye geri niye gitmeye çalışıyorsun :D İleri gitmeliyiz teknolojik ürün üretmeliyiz işte.

Tarımda üretim geri gitmez zaten. Diğer üretimlerde ileri gitmek lazım. Yeni yeni teknolojiler üretmen lazım. Tarım ile sadece karın doyar ne uzar ne kısalırsın.

Bak Rusya bir S400 satıyor 3-5 Milyar $ Öbürü uçak satıyor 15-20 Milyar $ paralar dönüyor havada. Öbürü bir araba satıyor 50-100 bin$ telefon satıyor 1000$ Sen diyorsun ki tarım yap 50 cent 1$ etmeyen şeyleri sata sata ne olacak 85-90 milyonluk ülke kalkınacak mı sanıyorsunuz.

Son zamanlarda yaptığımız İHA-SİHA tarzı patenti bizde olan kirpi tank askeri silah tarzı şeylere odaklanmalıyız onun yanında piyasad ederi değeri olacak teknolojik ürünlere....

Mesela 1 tane Bayraktar SİHA'nın satış fiyatı 5 Milyon Euro gerisini sen hesap et. Onun maliyeti nedir 300-500 bin yoktur bir kere ürettikten sonra. 1 koyup 10 alıyorsun resmen.

Son düzenleme:

Applemania

Profesör
Reaksiyon puanı
3,460
Haksız mıyım @Applemania hocam ?
Öyle ama ülkeyi yönetenler günü birlik yaşayıp insanların aklıyla alay etmeyi tercih ediyorlar.

Webhead

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Geç kalındı diye geri niye gitmeye çalışıyorsun :D İleri gitmeliyiz teknolojik ürün üretmeliyiz işte.

Tarımda üretim geri gitmez zaten. Diğer üretimlerde ileri gitmek lazım. Yeni yeni teknolojiler üretmen lazım. Tarım ile sadece karın doyar ne uzar ne kısalırsın.

Bak Rusya bir S400 satıyor 3-5 Milyar $ Öbürü uçak satıyor 15-20 Milyar $ paralar dönüyor havada. Öbürü bir araba satıyor 50-100 bin$ telefon satıyor 1000$ Sen diyorsun ki tarım yap 50 cent 1$ etmeyen şeyleri sata sata ne olacak 85-90 milyonluk ülke kalkınacak mı sanıyorsunuz.

Son zamanlarda yaptığımız İHA-SİHA tarzı patenti bizde olan kirpi tank askeri silah tarzı şeylere odaklanmalıyız onun yanında piyasad ederi değeri olacak teknolojik ürünlere....

Mesela 1 tane Bayraktar SİHA'nın satış fiyatı 5 Milyar Euro gerisini sen hesap et. Onun maliyeti nedir 300-500 milyon yoktur bir kere ürettikten sonra. 1 koyup 10 alıyorsun resmen.
Geri gitmeye çalışmıyorum sadece geç kalındığını vurgulamak istedim ilerlemek zorundayız ama halen 20 sene öncesi ile kıyaslayan dayılar amcalar yüzünden ilerleyemiyoruz.

Öyle ama ülkeyi yönetenler günü birlik yaşayıp insanların aklıyla alay etmeyi tercih ediyorlar.
RTE televizyona çıkınca kanal değiştiriyorum daha doğrusu ben tv izlemiyorum bana zaman kaybı geliyor ayrıca benim tek bir cumhurbaşkanım var o da Mustafa Kemal Atatürk gerisi önemsiz benim için.

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,990
Maaşın bir anda 10.000 TL olup hiçbir şey üretmeden her şeyin şeyin zamlanmaması mümkün değil, arap ülkelerine döneriz paramızın hiçbir değeri kalmaz. Siyaset basit bir şey değil. TOGG gibi firmaların tutması lazım.

Yahya Furkan

contravolta
İçerik Editörü
Reaksiyon puanı
2,483
Enflasyon düşmedikçe isterse asgari ücret 50 bin olsun bir işe yaramaz.

Tahminen 7500 olur ki, yoksulluk sınırının 24k olduğunu düşünürsek çok çok az.