Soru Sizce yaş ilerlese de beyni geliştiren şey nedir?

Buse Özübek

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
260
Uzmanlar belli bir yaştan sonra beyin gelişimini durdurup, geriye doğru yani çocuklaşmaya doğru yol aldığından bahsediyor.

Fakat bazı durumlarda yaş ilerlese de insan beyni gelişmeye devam ediyor.

Sizce bu duruma neden olan olaylar nelerdir?

Bence, insanın bir işle meşgul olması. Okuyup, yeni şeyler öğrenmesi ve deneyimlemesi.

Reaksiyon puanı
145
Uzmanlar belli bir yaştan sonra beyin gelişimini durdurup, geriye doğru yani çocuklaşmaya doğru yol olduğundan bahsediyor.

Bence, insanın bir işle meşgul olması. Okuyup, yeni şeyler öğrenmesi ve deneyimlemesi.
Annem doktor hep çalışan birisi bana
Beyini ni zorlamassan beynin ölür hep öğrenmeye çalış derdi sanırım sebebi de bu

Martin Archimbaud

Profesör
Reaksiyon puanı
3,692
Beyin jimnastiği. Bir beyin hiç pratik yaptırılmadan, her gün basmakalıp aynı bir şekilde yıllarını geçirirse, üstüne de depresyon falan eklenirse alzheimer gibi hastalıklar sonunu getirir. İnsan yeni şeyler öğrenecek ve deneyimleyecek ki, beyni sürekli aktif kalacak.
Dediklerim bu arada genetik sebepli alzheimer gibi olayları kapsamıyor.

Buse Özübek

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
260
Beyin jimnastiği. Bir beyin hiç pratik yaptırılmadan, her gün basmakalıp aynı bir şekilde yıllarını geçirirse, üstüne de depresyon falan eklenirse alzheimer gibi hastalıklar sonunu getirir. İnsan yeni şeyler öğrenecek ve deneyimleyecek ki, beyni sürekli aktif kalacak.
Dediklerim bu arada genetik sebepli alzheimer gibi olayları kapsamıyor.
Kesinlikle katılıyorum. Beyin jimnastiği dediğiniz şeye örnekler verir misiniz?

mel25

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
bir uğraş vermediğin zaman beyini zorlamadığın zaman beyin küçülür. Bunu bir videoda doktor anlatıyordu. Bence Her zaman yeniliklere açık olmak lazımdır bence. Yeni bir dil öğrenmek,spor yapmak,çalışmak,zihin egzersizleri yapmak yani beyni boş bırakmamak lazım. Her zaman beyni çalıştırmak lazımdır.

Mr.Pavarotti

Doçent
Reaksiyon puanı
584
Sürekli okumak , öğrenmek gerek bir dil gerek bir müzik aleti..

Martin Archimbaud

Profesör
Reaksiyon puanı
3,692
Kesinlikle katılıyorum. Beyin jimnastiği dediğiniz şeye örnekler verir misiniz?
Beyin jimnastiği derken daha genel şeylerden bahsediyorum. Bu yeni bir dil öğrenmek olabilir, yeni bir hobi edinmek olabilir farketmez. Yeter ki beyin boş kalmasın, bir şeylerle uğraşsın. Doktor olmadığım için yapabileceğim en fazla yorum bu.

ahmtcanyldrm

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
0
Beyni zorlaması, beyni zorlamazsan aynı beden gibi tembelleşir

neptün yüksel

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
100
Akış hallerine kapılırsan beynini geliştirirsin. Konstre olman gerekecek.
Yaş ilerledikçe konstre olmanı engelleyen durumlar artar ama bir şekilde odaklanırsan akış hallerine girersin ve beyin öğrenme dalgasının en üst salınımını yapar.

Bilimsel bir şey bu.
Akış haline kaptırırsan kendini, doğuştan yeteneğin olmadığı bir şeyde bile yetenek edinirsin. Akış haline hemen girmez insan. Bir işe yavaş yavaş başlayacaksın, tüm odağın o iş olacak. Sonra kapılıyor insan ve zamanın nasıl geçtiğini bile anlamıyorsun.

Aslantaş

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Yeni insanlar tanımak ve bilgisayar oyunlarının bazıları beynin gelişimine katkı sağlar...

xYavuz

Doçent
Reaksiyon puanı
1,229
Uzmanlar belli bir yaştan sonra beyin gelişimini durdurup, geriye doğru yani çocuklaşmaya doğru yol aldığından bahsediyor.

işleyen demir pas tutmaz ipin ucunu bırakmazsa hiç bir şey de olmaz

MadResister

Doçent
Reaksiyon puanı
394
Bana soracak olursanız akıl yaşta değildir baştadır. Der geçerim yok vay efendim biz görmüş geçirmiş yaşamış insanlarız diyen bunak ihtiyarlar malum organımda bile değillerdir.