Soru Sizce nokia tekrar başarabilir mi?

Bu konuyu okuyanlar

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,608
2010 yılından sonra nerdeyse altüst olan firma. 2021 yılında tuşlu telefon üreten aynı firma. Androide geçmemesi, lumia telefon üretmesi ve yeniliklere açık olmaması gibi nedenler onu çökertti. Nokia sahibi bile neyi yanlış yapıyoruz diyorlar. Şimdi güncel android telefonlar yapıyorlar ama alan sayısı çok az çünkü alternatifleri baya güçlü xiaomi sansung huawei iphone oppo falan. Sizce nokia ne yaparsa tekrardan tahtına oturabilir? Amiral gemisi telefonlarmı? Oyun telefonlarımı? yoksa telefon sektöründen çıkıp başka ürünleremi yoğunlaşmalı? Cevaplarınızı bekliyorum

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,734
2010 yılından sonra nerdeyse altüst olan firma. 2021 yılında tuşlu telefon üreten aynı firma. Androide geçmemesi, lumia telefon üretmesi ve yeniliklere açık olmaması gibi nedenler onu çökertti. Nokia sahibi bile neyi yanlış yapıyoruz diyorlar. Şimdi güncel android telefonlar yapıyorlar ama alan sayısı çok az çünkü alternatifleri baya güçlü xiaomi sansung huawei iphone oppo falan. Sizce nokia ne yaparsa tekrardan tahtına oturabilir? Amiral gemisi telefonlarmı? Oyun telefonlarımı? yoksa telefon sektöründen çıkıp başka ürünleremi yoğunlaşmalı? Cevaplarınızı bekliyorum
Eski günlerindeki gibi herşeyin ilki olsalar, belki birşeyler başarabilirler.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Nokia öldü artık geri gelemez. Benzer şekilde Siemens telefonlar Arcatel telefonlar Sony telefonlar gibi. Çağa ayak uyduramayan piyasadan siliniyor.

Onun dönemi bitti. İnsanlar Nokia iyi telefon yapamıyor artık algısına kapıldı bu saatten sonra on numara telefonda üretse almazlar. ( Son kurşunları bu Nokia Numia oldu çevremde alan 1-2 kişide gördüm Nokiaa abi ne olabilir ki deyip onlarda bin pişman oldu sonradan o telefona para verdiğine.)

f1rinci

Asistan
Reaksiyon puanı
83
iyi bir android arayüz, snapdrogon işlemci, carl zeiss kamera, iyi batarya, 3-4 yıl güncelleme garantisi ve rekabetçi fiyat ile neden başaramasınlar ki. Firmanın isim değeri hala var bana göre, millet samsung ile apple arasında sıkışıp kaldı onun dışında hep çinli üretici zati.

Mateist

Profesör
Reaksiyon puanı
238
Nokia artık telefon sektöründe tutunamaz. Apple ve Samsung a karşı şansının olabileceğini hiç sanmıyorum.

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,608
Nokia artık telefon sektöründe tutunamaz. Apple ve Samsung a karşı şansının olabileceğini hiç sanmıyorum.
Huawei ve Xiaomi ye de aynısını demişlerdi ama BOM! bir anda sektörü altüst ettiler :)

kadirunlu9041

Asistan
Reaksiyon puanı
156
kim satıyor kaça satıyor garanti servis yedek parça sorunları var ayrıca android ile ne kadar uymlu bir çok soru varken akılda başarılı olamaz artık

Gul10

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Sektörde yine eskiye dayalı bir tuşlu cihaz pazarı var. Bilinen ve güvenilir bir marka olduğu için de kullanıcıların genel olarak tercihi oluyor tabi ki. Eh tabi ne kadar az detay o kadar çok uzun pil ömrü de oluyor. Firmanın çalışmaları devam ediyor pes etmiş değil.

JanRuan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Nokia maalesef tutunamadı. Eskilerin güvenilir tercih edilebilecek bir markaydı.

Gul10

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Tutunamaması değil aslında çünkü hala aktif piyasada! Şu anda piyasada yerli yabancı çok fazla çeşit marka çıktı ki harmanlandı ve aralarında kayboldu açıkçası. Yoksa hala aktif bir marka. Sadece ben Luna android serisini ve sonraki 3-4 modeli kontrol ettiğimde henüz büyük ekranlı akıllı telefonlara hazır olamadıklarını ve bu yeni teknoloji için çok analog kaldıklarını düşünüyordum.

Misal çok fazla ısınam ekran kalitesi düşüklüğü vs. Genelde nokianın en fazla düşkün olduğu uzun pil ömrü ve kasa kalitesiydi bunları yapıp gerilerinde teknolojik geride kalmalarını normal karşıladım.

berat güven

Doçent
Reaksiyon puanı
422
eski videsini kaybetti bence nokie eski haline gelemsi için bu pazarlama ve satım reklam işini yapan kişilerin acilen değişmesi lazım yeniliğe ayak uyduramayan geride kalır bu kadar basit bi kural aslında

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Nokia hala telefon üretmeye devam ediyor, ülkemizde satışı varmı bilmiyorum ama öyle batma noktasında değiller, Akıllı Telefon üretmede geç kaldılar, sonrasında Microsoftla başarısız denemeleri oldu ama yaklaşık 4-5 senedir Android telefon üretiyorlar. Marka değeri hala sağlam ve bence şuan antrenmandalar amiral gemisi olarak adamakıllı bir telefon üretirler ve PR-Lasmanıını da iyi yaparlarsa 3. veya 4. sıraya yerleşmeleri işten bile değil.

Ayrıca ABD ve AB Huaweiye karşı Nokiayı destekleme kararı aldılar, efsaneler ölmez...

Gul10

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Nokia hala telefon üretmeye devam ediyor, ülkemizde satışı varmı bilmiyorum ama öyle batma noktasında değiller, Akıllı Telefon üretmede geç kaldılar, sonrasında Microsoftla başarısız denemeleri oldu ama yaklaşık 4-5 senedir Android telefon üretiyorlar. Marka değeri hala sağlam ve bence şuan antrenmandalar amiral gemisi olarak adamakıllı bir telefon üretirler ve PR-Lasmanıını da iyi yaparlarsa 3. veya 4. sıraya yerleşmeleri işten bile değil.

Ayrıca ABD ve AB Huaweiye karşı Nokiayı destekleme kararı aldılar, efsaneler ölmez...

Olay zaten iyi bir PR yapabilmekte bu şekilde satış ve pazar tirajını arttırabilirsin dediğin gibi. Lakin nedense eski marka güvenirliğine mi yoksa marka sadık müşteri algısına mı güvendiler bu zamanda bilinmez! Bilinen tek şey var ki o güvendikleri ve seçtikleri hamle taşa vurdu! Eve nokia hala pazarı var özellikle tuşlu telefonlarda re-branding durumundalar da... ama nereye kadar?

Mexy_1864

Öğrenci
Reaksiyon puanı
75
Nokia öldü artık geri gelemez. Benzer şekilde Siemens telefonlar Arcatel telefonlar Sony telefonlar gibi. Çağa ayak uyduramayan piyasadan siliniyor.

Onun dönemi bitti. İnsanlar Nokia iyi telefon yapamıyor artık algısına kapıldı bu saatten sonra on numara telefonda üretse almazlar. ( Son kurşunları bu Nokia Numia oldu çevremde alan 1-2 kişide gördüm Nokiaa abi ne olabilir ki deyip onlarda bin pişman oldu sonradan o telefona para verdiğine.)
Alcatel batmadı, birkaç yıl önce ürünleri TCL'ye lisanslandı. Bu lisans da hatırladığım kadarıyla 1-2 yıl sonra bitecek.