Sizce nasıl?

Bu konuyu okuyanlar

~ KaanCK ~

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
-

2719,47TL

İlerde İşlemci+Ekran kartı yükselteceğim.

İşlemciler,ekran kartları ile ilgili videolar çekeceğim o yüzden işlemciyi satamam sonradan.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şimdi oyuna 1 el gireceğim. Ondan sonra yazarım.

DiegoKante

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
-

2719,47TL

İlerde İşlemci+Ekran kartı yükselteceğim.

İşlemciler,ekran kartları ile ilgili videolar çekeceğim o yüzden işlemciyi satamam sonradan.

Şimdi oyuna 1 el gireceğim. Ondan sonra yazarım.
çöp

enes.wtp

Asistan
Reaksiyon puanı
772
Bu yorumu yapmaktansa, neden kötü olduğunu yazarak @KaanCK dostuma yardımcı olabilirsin.

Güç kaynağı çok giriş seviyesi ve pek kaliteli bir ürün değil. Kasa çok kaliteli değil ama mesh panel bir artı. M2 yerine SATA alınız, NVMe ile aralarında fark edilir bir olay yok. Anakart olarak ASRock PRO4 mATX öneririm, artıları çok fazla. RAM olarak daha uygun bir şeyler tercih edebilirsin. Corsair Vengance LPX kullanıyorum ve öneririm. Bazı parçalardan kıs ve 2X8 GB al derim.

Güç kaynağı olarak P650B'de alabilirsin veya SilverStone Strider 600W 80+

~ KaanCK ~

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Anakartı değiştiremem. Sipraiş verdim.
İlerde 2x8 yapacağım.
Sata BX500 alacağım.

Ve güç kaynağını değiştireceğim @VECTORRR bir tane önermişti.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Bir bilgisayarın en önemli parçaları İşlemci ve ekran kartıdır. Herşeyden kısılır ama bu iki ürün alabildiğinin en kalitelisi olmalı bence. Sistemin içinde ekran kartı yok 1 önceki nesil Ryzen 3 2200G bence yetersiz bir işlemci.
Böyle parça parça toplamaktansa hazır sistemlere yönelsen çok daha iyi olur. Ryzen 5 1600 yeni nesil 12 nm ve yanına Rx 570 olan sistemlere yönelebilirsin 200-300 TL daha ekleyip bence.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İlla da RGB dediğin için ,bu anakartı aldın. :) Fakat işini de görecektir.
Poweri değiştir.Yukarda yazılanlar gibi,giriş seviyesinde bi power.

enes.wtp

Asistan
Reaksiyon puanı
772
Bir bilgisayarın en önemli parçaları İşlemci ve ekran kartıdır. Herşeyden kısılır ama bu iki ürün alabildiğinin en kalitelisi olmalı bence. Sistemin içinde ekran kartı yok 1 önceki nesil Ryzen 3 2200G bence yetersiz bir işlemci.
Böyle parça parça toplamaktansa hazır sistemlere yönelsen çok daha iyi olur. Ryzen 5 1600 yeni nesil 12 nm ve yanına Rx 570 olan sistemlere yönelebilirsin 200-300 TL daha ekleyip bence.
Ekran kartı ve işlemci değil PSU'dur.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Ekran kartı ve işlemci değil PSU'dur.
:D Ekran kartı ve İşlemci olmadan PSU'mu oynayacak oyunları veya omu yapacak işlemleri.
Evet PSU'nun kaliteli olması herzaman iyidir güzeldir ama sıradan bir kullanıcı OC yapmayacak birşey yapmayacak ise PSU kalitesi bence 2. planda kalır. ( Şahsen ben kendime sistem toplasam kaliteli ve pahalı bir PSU alırım çünkü en uzun süre ve uzun ömürlü kullanılan parça bir kere alırım 700-800W bir daha 10 sene arkama bakmam)
Ama 2500-3000TL bütçesi olan adama ne diyek şimdi ( Yok dandik PSU evi yapar PC'yi yakar gibi laflarda eskide kaldı ne kadar dandik leş bir PSU taksanda artık yeni nesil anakartlar akım korumalı yüksek voltaj korumalı ekstra önemleri flan var hiçbir şey olmuyor. Ben daha dandik PSU yüzünden PC'si yanan duymadım yeni nesil sistemlerde en kötü PSU yanar )

RTX ON

Asistan
Reaksiyon puanı
43
Katılıyorum. Ekran kartsız sistemler var. 2700'e Ryzen 5 1600 veya 1600x li bir sistemde alabilirdin. Seçili donanımı yükselebilme imkanıda sunuyorlar. Belki Aorus'un bu model anakartı yoktur ama daha iyileri mevcuttur aynı fiyata. Tabi siz daha iyisini bilirsiniz. Benim düşüncelerim bu yönde. Bu arada powersuppyle gelecek olursak, arkadaş çöp demiş bence sisteme göre gayet iyi. Kaliteli bir ps de bulunan birçok özellikte bulunuyor.

~ KaanCK ~

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Sonradan Overlock yapacağım.

Zaten bütçemi aştım. Daha çok aşamam ama daha iyi bir PSU Alacağım.

Hangisini önerirsiniz?

@enes.wtp @VECTORRR @Emir Aydın @TRTURKEYTR @met 35 @Görkem Say
@The Judge

---

Bu arada @met 35 bu anakart ile iyi bir overclock olurmu?

Son düzenleme:

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
:D Ekran kartı ve İşlemci olmadan PSU'mu oynayacak oyunları veya omu yapacak işlemleri.
Evet PSU'nun kaliteli olması herzaman iyidir güzeldir ama sıradan bir kullanıcı OC yapmayacak birşey yapmayacak ise PSU kalitesi bence 2. planda kalır. ( Şahsen ben kendime sistem toplasam kaliteli ve pahalı bir PSU alırım çünkü en uzun süre ve uzun ömürlü kullanılan parça bir kere alırım 700-800W bir daha 10 sene arkama bakmam)
Ama 2500-3000TL bütçesi olan adama ne diyek şimdi ( Yok dandik PSU evi yapar PC'yi yakar gibi laflarda eskide kaldı ne kadar dandik leş bir PSU taksanda artık yeni nesil anakartlar akım korumalı yüksek voltaj korumalı ekstra önemleri flan var hiçbir şey olmuyor. Ben daha dandik PSU yüzünden PC'si yanan duymadım yeni nesil sistemlerde en kötü PSU yanar )
Benim kuzende Gamepower 500W psu vardır,tam modelini hatırlamıyorum ama bakmıştım Yüksek-Düşük Voltaj koruması vesaire yazmıyordu,şimdi yalan olmasın ama yazmadığına göre koruması yoktu sanırım,internette bulamamıştım en azından.Bizim buradaki bir elektrik direğine yıldırım düşmüştü.Tahmin edeceğin üzre onun bilgisayar pert.Aslında tüm bilgisayar değil,sadece psu ekran kartı ve hdd gitmişti.Bende ise High Power 500W 80+ Eco Bronze modeli var ve sadece psu yandı,sonra garantiye yolladım yenisini yolladılar.Olan bizim buzdolabıyla çamaşır makinesine oldu,onların garantisi bitmişti.Yenisini almak zorunda kalmıştık.

~ KaanCK ~

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Son düzenleme:

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Hocam,
Bunu önerirmisiniz?

Hocam Abdullah abi FSP dedi onu alacağım.
Evet Gigabyte B700H modeli oldukça iyidir.Dolu dolu bir psu kendisi.

~ KaanCK ~

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Hocam FSB nasıl peki? Abdullah abi FSP iyi dedide.

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Hemen hemen aynı psu lar.Pek farkları yok.Ben olsam modülerlik açısından Gigabyte tercih ederdim.

~ KaanCK ~

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Tamam hocam teşekkürler. Ama FSP Daha ucuz. FSP alsam sıkıntı çıkmaz dimi?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
O bütçelere Çıkabiliyorsan FSP Hydro 700 güzel bir PSU çok övülen ve önerilen bir marka zaten.
Benim kuzende Gamepower 500W psu vardır,tam modelini hatırlamıyorum ama bakmıştım Yüksek-Düşük Voltaj koruması vesaire yazmıyordu,şimdi yalan olmasın ama yazmadığına göre koruması yoktu sanırım,internette bulamamıştım en azından.Bizim buradaki bir elektrik direğine yıldırım düşmüştü.Tahmin edeceğin üzre onun bilgisayar pert.Aslında tüm bilgisayar değil,sadece psu ekran kartı ve hdd gitmişti.Bende ise High Power 500W 80+ Eco Bronze modeli var ve sadece psu yandı,sonra garantiye yolladım yenisini yolladılar.Olan bizim buzdolabıyla çamaşır makinesine oldu,onların garantisi bitmişti.Yenisini almak zorunda kalmıştık.
Hocam normal bir kullanıcı ve normal oranda şanslı birisi için diyorum :) Evinizin önündeki direğe yıldırım düşmese o PSU yanarmıydı durup dururken böyle düşünmek lazım :D yıldırım düşebilir diye şimdi adam bütçesi yok iken 300 TL fazladan borca mı girsin. HDD zaten bozulmaya çok müsait bir parça durup duruken bile elektirik gitsin gelsin bozulabilir.

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
O bütçelere Çıkabiliyorsan FSP Hydro 700 güzel bir PSU çok övülen ve önerilen bir marka zaten.

Hocam normal bir kullanıcı ve normal oranda şanslı birisi için diyorum :) Evinizin önündeki direğe yıldırım düşmese o PSU yanarmıydı durup dururken böyle düşünmek lazım :D yıldırım düşebilir diye şimdi adam bütçesi yok iken 300 TL fazladan borca mı girsin. HDD zaten bozulmaya çok müsait bir parça durup duruken bile elektirik gitsin gelsin bozulabilir.
Ama onunki bozuldu benimki bozulmadı sorun o :D
Bende de HDD var ama bozulmadı.
PSU ikimizinki de yandı ama benim diğer bileşenler sağlam.Gamepower önerilmez,sebebi bu işte.Kağıt üstünde iyidir ama pratikte böyle sorunlar gözlenir.
Direk derken bir nevi mahalle trafosu gibi.Bir çok evde sorun çıktı.Tedaş da öyle baktı uzaktan :D

enes.wtp

Asistan
Reaksiyon puanı
772
FSP Hydro modelini alabilirsin, Gigabyte eski ünite kullanmış. Gigabyte'ın P650B önerebilirim, araştırdığıma göre oldukça iyi bir güç kaynağı. Yabancı forumlarda yapılan incelemleri de izleyince iyi olduğu anlaşılıyor. @OzkanK. ya sen RX 5700XT ve R7 3700X al, güç kaynağı önerim ise Hadron 1000W. 12V kanalından sağlamca 500W bile veremez ama sizin mantığınıza uygun.

~ KaanCK ~

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Onu seçtim bende. Sistem o PSU yu aldına tam olmuş oluyor dimi. İşlemci ve ekran kartı ilerde Alıncak iyi bir tane?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078

:(

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,897
Ama onunki bozuldu benimki bozulmadı sorun o :D
Bende de HDD var ama bozulmadı.
PSU ikimizinki de yandı ama benim diğer bileşenler sağlam.Gamepower önerilmez,sebebi bu işte.Kağıt üstünde iyidir ama pratikte böyle sorunlar gözlenir.
Direk derken bir nevi mahalle trafosu gibi.Bir çok evde sorun çıktı.Tedaş da öyle baktı uzaktan :D
Bende de monitörün adaptörü ve hoparlör havaya uçtu ama PSU hayla sağlam nagas marka 12V kanalından en fazla 360W beslese de ve 10 tl'ye almış olsam da PC havaya uçmadı iyi ki. :D koruması olduğunu da sanmıyorum demek ki marka olarak da bir kıyaslama yapmak lazım.

İlerde yükselttine tam olur :D
Ama sonuç olarak baktığında zararda oluyorsun malesef ve daha ucuz bir ışığlı mışığlı anakart seçebilirsen daha iyi olur b450 aorus çok da iyi bir anakart değil.

~ KaanCK ~

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Biliyorum zarar ama çekeceğiz. Kararımı verdim zaten. Birde DA çekilişinden Ekran kartı veya işlemci çıksa tam olur veyutta SSD.

şanslımıyım banamı öyle geliyor?
Neden böyle bir video geldi Anakart yüksek alınırsa işlemciyi de biraz yüksek almalısınız, dengeyi sağlamalısınız. diyiyor.

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
O sözü, çok yüksek bi anakart alıp da çok para verdikten sonra,ucuz ve performanssız bi işlemci almayın diye söylemiş.
Yalnız kasa içi havalandırmasının ,temper cam ile ne alakası var onu da ben anlamadım.:)