Sizce hangisi en uygun ve sağlıklı ?

Bu konuyu okuyanlar

QuietTouch

Asistan
Reaksiyon puanı
187
Herkese merhaba arkadaşlar, kafamı çok kurcalayan bir konu üzerinde size danışmak istedim. Ben freelancer olarak iş yapıyorum ve ödemelerimi banka hesaplarıma alıyorum. Şuan şirketleşmek için çok erken onu karşılayacak vergi stopaj vb. şeyleri ödeyemem. Bu ay gelirim ilk defa asgari ücreti geçti, bu ilerde vergi olarak benim başıma dert açabilir onun çaresine kendim bakıcam artık. Fakat size sormak istediğim bir soru var sizce para alışverişlerinde kullanmak için hangi platformu kullanmalıyım artık platform mu denir ya da başka bir şey mi bilmiyorum. Örnek: Papara, Ininal, Skrill (Keşke Paypal olsa :) ) Şimdiden teşekkür ederim. Vergi kaçırmıyorum bu arada :D %18 KDV'si hesabımda duruyor hepsi hesaplı şekilde şirket haline gelince vergisini vericem. :D

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Profesyonel birisi değilim ancak bildiklerimi aktarabilirim. Ben de her ne kadar birkaç yüz tl tutarını geçmemiş olsa da freelance çalıştım. Ben ödemelerimi bir site üzerinden alıyordum o site üzerinden müşteri bulduğum için. Ancak size papara öneririm. Hem kullanımı kolay hem para transferi hızlı hem de ücretsiz. Açık ara en önde benim gözümde papara. Vergi konusuna gelecek olursak, vergi vermeniz için illaki şirket açmanıza gerek yok. Eğer geliriniz düzenli değil ise tabi. Düzenli olarak her ay belli bir miktarda para kazanıyorsanız kesinlikle şirket açmalısınız diye biliyorum. Ancak düzenli kazanmıyorsanız, bir ay kazanıp 2 ay kazanmıyorsanız mesela, o zaman arızi kazanç statüsüne giriyor. Belli bir tutar sınırı var yıllık toplam arızi kazanç için. O tutarı geçmezseniz vergilendirmeye tabi değil. Ancak geçerseniz vergisini vermeniz gerek ki hatırladığım kadarıyla bu tutar 2000tl civarındaydı ve siz çoktan geçmişsiniz sanırım. Bunu da şirket kurmadan, bir şahıs olarak internet üzerinden beyanname doldurarak vergisini ödeyebiliyorsunuz. Vergi işleri ciddi sıkıntılara yol açabilir. Bu konu hakkında çok çok büyük cezalar ödemek zorunda kalan bir youtuber arkadaşın videosunu örnek verebilirim:
Vergi konusunda kesinlikle bir uzmandan (mali müşavirlerden) bilgi ve destek almanızı öneririm. Bu işler şakaya gelmez çünkü. Umarım az da olsa yardımcı olabilmişimdir :) Kolay gelsin.

QuietTouch

Asistan
Reaksiyon puanı
187
@atkaksoy501 cevabın için çok teşekkür ederim. Evet bu videoyu çok önceden izledim. Kötü bir durum, ilk defa 3000 TL gibi bir rakama ulaştım. normalde 200-400 bandında kazancım vardı. Bu ay ile birlikte 4. ayım, dediğiniz gibi yarın ilk işim bir muhasebeci ya da mali müşavirin yanına gidip bilgi almak, aynı duruma düşmeyi hiç istemem. Eğer çok zor durumda kalırsam muhtemelen ya freelancer çalışmayı bırakacağım ya da şirket açmak zorunda kalacağım. Tekrardan cevaplarınız için teşekkür ederim beni aydınlattınız.