Sizce Erken Seçim Olur Mu? Olursa Hangi Muhtemel Adaylara Oy Verirsiniz?

Cumhurbaşkanlığı Oyu

• Recep Tayyip Erdoğan, Şu Anki Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, AK Parti Genel Başkanı

Kullanılan: 67 29.8%
  • Mansur Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı

Kullanılan: 105 46.7%
  • Meral Akşener, İYİ Parti Genel Başkanı

Kullanılan: 7 3.1%
  • Ali Babacan, DEVA Partisi Genel Başkanı

Kullanılan: 13 5.8%
  • Abdullah Gül, Türkiye Cumhuriyeti 11. Cumhurbaşkanı

Kullanılan: 2 0.9%
  • Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı; T.C 62, 63 ve 64. Hükümetler Başbakanı

Kullanılan: 1 0.4%
  • Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı

Kullanılan: 17 7.6%
  • Muharrem İnce, Eski CHP Milletvekili ve Öğretmen

Kullanılan: 13 5.8%

• Kullanılan toplam oy
    225

Bu konuyu okuyanlar

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Olası bir erken seçimde siz kime oy verirdiniz? Veya 2023 seçimlerinde hangi olası adaya oy verirsiniz?

Olası Millet ittifakı adayları:

Meral Akşener, İYİ Parti Genel Başkanı
1590019427436.png

Mansur Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı
1590019444130.png

Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı
1590019453690.png

Olası Cumhur ittifakı adayı:

Recep Tayyip Erdoğan, Şu Anki Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, AK Parti Genel Başkanı

1590019474197.png

Diğer Partilerden Olası Adaylar:

Ali Babacan, DEVA Partisi Genel Başkanı

1590019491968.png

Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı; T.C 62, 63 ve 64. Hükümetler Başbakanı
1590019503613.png

Muharrem İnce, Eski CHP Milletvekili/Memleket Partisi Genel Başkanı
1590019517156.png

Olası Bağımsız (Şu Anlık) adaylar:

Abdullah Gül, Türkiye Cumhuriyeti 11. Cumhurbaşkanı
1590019530475.png

Son düzenleyen moderatör:

_MusTy_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,308
Olası bir erken seçimde siz kime oy verirdiniz? Veya 2023 seçimlerinde hangi olası adaya oy verirsiniz?

Olası Millet ittifakı adayları:

Meral Akşener, İYİ Parti Genel Başkanı
Ekli dosyayı görüntüle 100107

Mansur Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı
Ekli dosyayı görüntüle 100108

Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı
Ekli dosyayı görüntüle 100109

Olası Cumhur ittifakı adayı:

Recep Tayyip Erdoğan, Şu Anki Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, AK Parti Genel Başkanı

Ekli dosyayı görüntüle 100110

Diğer Partilerden Olası Adaylar:

Ali Babacan, DEVA Partisi Genel Başkanı

Ekli dosyayı görüntüle 100111

Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı; T.C 62, 63 ve 64. Hükümetler Başbakanı
Ekli dosyayı görüntüle 100112

Olası Bağımsız (Şu Anlık) adaylar:

Muharrem İnce, Eski CHP Milletvekili ve Öğretmen

Ekli dosyayı görüntüle 100113

Abdullah Gül, Türkiye Cumhuriyeti 11. Cumhurbaşkanı
Ekli dosyayı görüntüle 100114
silivri soğuktur oy vermeye korkuyorum :)

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Listede HDP'den neden aday yok ?
Belki Millet ittifakı HDP'nin çatı adayında birleşecek. ( Selahattin Demirtaş'ı tekrar ceza evinden aday yapıp Cumhurbaşkanı seçtirip dışarı çıkaracaklar belki her ihtimali düşünmek lazım :) ? )

Jack Reis bile Ekrem Başkanı sildi ise demek ki İBB'de işler kötü gidiyor. ( Herşey güzel olmuyor demek ki )

Mansur Başkan'ı bende severim ama Cumhurbaşkanı adayı olacağını sanmıyorum. ( Daha doğrusu CHP'nin onu aday yapacağını sanmıyorum çünkü onları temsil etmez veya CHP çizgisinden gitmez cumhurbaşkanı olsada ) MHP kökenli olduğu için hatta Ankaradan CHP'nin adayı olarak seçilmesine rağmen CHP rozeti takmadı ve CHP'nin söylemlerinin hiçbirini desteklemez ve onaylamaz. Cumhurbaşkanı olursa HDP'yide hiçbir şekilde kucaklamıyacağı için zaten HDP o adayda birleşmez.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Davutoğlu'nun yeni partisi halkında ne düşünüyorsunuz?

Davutoğlu'nun "Stratejik derinlik" siyaseti çöp oldu. Bu AK PARTİ'nin de dış siyasette büyük hatalar yapmasına neden oldu. Tayyip bey ona çok güveniyordu, onun stratejilerini uygulamakta tereddüt etmemişti, ona değer vermişti... Lakin o ihraz ettiği makamlara sayesinde geldiği adama sırtını döndü. Onu takmamağa, kazandığını zannettiği popülaritesinin onu alt edebileceği zehabına kapıldı... Ve kaybetti tabii... Bu millet nankörlük edeni asla affetmez.

Sfatihmehmed

Asistan
Reaksiyon puanı
321
Davutoğlu'nun "Stratejik derinlik" siyaseti çöp oldu. Bu AK PARTİ'nin de dış siyasette büyük hatalar yapmasına neden oldu. Tayyip bey ona çok güveniyordu, onun stratejilerini uygulamakta tereddüt etmemişti, ona değer vermişti... Lakin o ihraz ettiği makamlara sayesinde geldiği adama sırtını döndü. Onu takmamağa, kazandığını zannettiği popülaritesinin onu alt edebileceği zehabına kapıldı... Ve kaybetti tabii... Bu millet nankörlük edeni asla affetmez.
??

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Davutoğlu'nun yeni partisi halkında ne düşünüyorsunuz?

Benim gözümde siyaset cesurların işi. Eğer Ahmet Davutoğlu ilk istifa ettiği ( Yada Ettirildiği ) Gün çıkıp parti kursa anlardım ve hatta dinler mantıklı konuşursa oy bile atabilirdim. Hatta o zamanlar benim ağızımdan tek bir kelime AKP ve Erdoğan eleştirisi duymadınız duymayacaksınız diyede sözler etmişti.

Ama partiden ayrılmış 3-4 sene sonra çıkıp ben parti kuruyom dedimi olmadı bence. Şimdi AKP'nin o zaman ki işlerini eleştirince adama ister istemez soruyorlar 15 yıl o partinin içinde bulundun dışişleri bakanlığı milletvekilliği Başbakanlık yaptın herşey iyi hoştu hiç bir sıkıntı eleştiri yoktu partiden ihraç edildin gene bir söylem yoktu üstünden kaç yıl geçmiş şimdi meydana çıkıp eleştirmeye çalışıyon diye sorarlar bence yanlış oluyor. Üstüne sana her fırsatta hakaret eden dinlemeyen CHP ile yan yana gözükmek veya durmakta hiç yakışmıyor. Gerekirse 20 vekil veririrz diyor muhalefet :)

Ayrıca Ahmet Davutoğlunu dinlemeye ve anlamaya çalışıyorum ilk parti kuracam dediği günden beri. Bir konuşursam insan içine çıkamazlar şunu yaparsam çok utanırlar şu belge çıkarsa yanarlar ortada hiçbir şey yok.
Daha geçen gün Cüneyt Özdemir'in programında özellikle dikkatlice dinledim bu kadar muhallak konuşulmaz. İsim vermeyim ama şu oldu isim vermeyim bir gazete isim vermeyim bir ülkenin üst düzey görevlisi. ( Tüm anlattıkları ve olaylar havada kalıyor isim belli değil devlet belli değil kime taş atıyor ne anlatıyor hiçbir şey anlaşılmıyor. Belki siyasiler anlıyordur ama vatandaşa ihat etmiyor anlattıkları ) Ya cesur olup ne biliyorsa açıklamalı yada korkacaksa hiç siyasete girmemeli bence.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Erken seçim falan yok. Cumhurbaşkanı 2023 seçimlerine hazırlanıyoruz dedi. Görevini tamamlayacak ve bir daha aday olamayacak. Bu listede adı olması anlamsız. Parti adlarının koyulması daha doğru.

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Bir tarafta Ahmet Davidov, Abdo Rose, Ali Fatherjahn ve diğer tarafta da Tavukçu Muharrem olsa ben Tavukçu Muharrem'e oy veririm. Çünkü adama o kadar şey yaptı CHP yine de partisini, davasını satmadı. Bu üç muğlak muallak kendilerini bakan başbakan cumhurbaşkanı yapan Erdoğan'ı ilk fırsatta sattılar. Fırdöndü Meral'i, Beton Ekrem'i, 25 milyon Mansur'u vs direkt geçin. Onlar balondan başka bir şey değil. Üç'ü içinde tercih yapmak zorunda kalırsam da 25 milyon Mansur derim. Ayrıca listede oy verilecek bir tane adam var. Ötekilere değil ülkeyi evimi 3 saat emanet etmem.

Son düzenleme:

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Kılıçdaroğlu'nun olmadığı bir CHP de İnce yada Yavaş'ı desteklerim.

Aksi takdirde aynen devam...

Sorun şu ki Kemal Kılıçtaroğlu koltuğu bırakmıyor bu gidişlede gene bırakmayacak. Aynı zamanda Cumhurbaşkanlığına adayda olmuyor. Bana göre Mansur Yavaş'ıda aday yapmayacaktır. ( Kazanacağını bilse bile. )

Ortaya değişik bir durum çıkıyor. Muhalefet liderisin ama Cumhurbaşkanlığına aday olamıyon. Partiden bir aday belirledi ve Ekrem İmamoğlunu aday yaptı ve kazandı diyelim. Yasal olarak Partili Cumhurbaşkanı var şuan sistemde. Ekrem İmamoğlu Cumhurbaşkanı olacak. Ama parti başkanı ondan kademe ve kıdem olarak yüksek :D
Adam yüzde 51 oy ile seçilecek ama seçimlerde yüzde 25 alan Muhalefet lideri adamın üstü olarak. O cumhurbaşkanı nasıl hareket edecek nasıl kararlar alabilecek partiyi ve ülkeyi nasıl yönetecek çok ilginç işler olacak. Üstüne hadi Cumhurbaşkanı CHP'li oldu diyelim Meclis çoğunluğu durumu var. Yüzde 25 CHP yüzde 15 HDP yüzde 8 İYİ parti ve yüzde 1'er diğer 3 parti oldu diyelim bu partiler sürekli oy birliği sağlayabilecek mi sizce ? Şuan MHP ve AKP kader birliğinde gibi çıkan her yasa veya teklif ortak karar alınabiliyor o durumda sizce alınabilecek mi ? HDP kaç kere ülke çıkarı diyebilecek. İYİ parti HDP ile kaç kere ortak oy atabilecek ? Bunlar hep ileriye dönük sıkıntı olacak işler. ( Tabi bunlar CHP kazanırsa ortaya çıkacak durumlar )

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Kılıçdaroğlu'nun olmadığı bir CHP de İnce yada Yavaş'ı desteklerim.
İyi de abicim, Mansur MHP kökenli, milliyetci bir adam. Tamam, belediye başkanlığı farklı bir durum ama CHP'nin başına getirirler mi hiç?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir tarafta Ahmet Davidov, Abdo Rose, Ali Fatherjahn ve diğer tarafta da Tavukçu Muharrem olsa ben Tavukçu Muharrem'e oy veririm. Çünkü adama o kadar şey yaptı CHP yine de partisini, davasını satmadı. Bu üç muğlak muallak kendilerini bakan başbakan cumhurbaşkanı yapan Erdoğan'ı ilk fırsatta sattılar. Fırdöndü Meral'i, Beton Ekrem'i, 25 milyon Mansur'u vs direkt geçin. Onlar balondan başka bir şey değil. Üç'ü içinde tercih yapmak zorunda kalırsam da 25 milyon Mansur derim. Ayrıca listede oy verilecek bir tane adam var. Ötekilere değil ülkeyi evimi 3 saat emanet etmem.
? ?

Reaksiyon puanı
5,172
İyi de abicim, Mansur MHP kökenli, milliyetci bir adam. Tamam, belediye başkanlığı farklı bir durum ama CHP'nin başına getirirler mi hiç?

Getirirler mi getirmezler mi orasını bilmem ancak ben bu forumda c.b. seçimlerinde daha önce İnce'yi destekledim. Eğer Yavaş yada İnce'den biri aday olursa yine desteklerim.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
YKS ertelenmemesiyle beraber 2023 seçimlerinde mevcut İktidar'a oy vermem diyen birçok kişi var. Konumuz güncel!

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Zaten mevcut iktidara vermeyi düşünen varken mi dönmüş oluyorlar ?

Bu ülkede her yıl ortalama 2-3 milyon yeni seçmen katılıyor diye biliyom. Ve onlarca kes sınav sitemi değişti snav takvimi değişti okul türleri değişti liseler 3 yıldı 4 yıl oldu puan sistemi 300 puan üstündeyken 500 puan üstünden oldu adrese dayalı sistem geldi düz lisesi kaltı İmamhatipler açıldı vb. ( Ne değişti sosyal medyada belli bir azınlık hep aynı çığırtkanlığı yaptı ne oldu sonunda. ? )

18 yıldır AKP iktidarda CHP yüzde 23-24 oy oranında. AKP oylarının artıra artıra giti CHP oy oranının arttıramadı bile.
Demekki bu çocuklar AKP'ye oy vermese bile Muhalefettende umutlu değil benim gözlemim.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Kim Cumhurbaşkanlığına aday olmaz diye sorulsa Kılıçdaroğlu derdim. Çünkü geçen seçimde Muharrem İnce'nin kazanamayacağını biliyordu. Onu aday yaparak hem milletvekilliğinden etti. Hem de seçimi kazanamadığı yaftası vurdu. Yani ayrılıkçı bir rakibini oyun dışı bıraktı. 1 taş ile 2 kuş vurdu.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Kim Cumhurbaşkanlığına aday olmaz diye sorulsa Kılıçdaroğlu derdim. Çünkü geçen seçimde Muharrem İnce'nin kazanamayacağını biliyordu. Onu aday yaparak hem milletvekilliğinden etti. Hem de seçimi kazanamadığı yaftası vurdu. Yani ayrılıkçı bir rakibini oyun dışı bıraktı. 1 taş ile 2 kuş vurdu.

Benim gözümde bir siyasal partinin lideri otomatikman Cumhurbaşkanı adayı olması gerekir... Diğer türlüsü hem korkaklık olur hemde çift başlılık.

Atıyorum Şimdi Kemal Kılıçtaroğlu CHP lideri. Ekrem İmamoğlunu aday yaptı ve seçildi ne olacak sonra ? Partili cumhurbaşkanı var. Kemal Kılıçtaroğlu yüzde 24 oyu ile parti başkanı. Cumhurbaşkanı yüzde 51 ile Cumhurbaşkanı seçilmiş. Ama parti lideri Cumhurbaşkanından üstün flan çok değişik birşey olur.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Benim gözümde bir siyasal partinin lideri otomatikman Cumhurbaşkanı adayı olması gerekir... Diğer türlüsü hem korkaklık olur hemde çift başlılık.

Atıyorum Şimdi Kemal Kılıçtaroğlu CHP lideri. Ekrem İmamoğlunu aday yaptı ve seçildi ne olacak sonra ? Partili cumhurbaşkanı var. Kemal Kılıçtaroğlu yüzde 24 oyu ile parti başkanı. Cumhurbaşkanı yüzde 51 ile Cumhurbaşkanı seçilmiş. Ama parti lideri Cumhurbaşkanından üstün flan çok değişik birşey olur.
Evet, çift başlılık olacaktır. Veya HDP'nin eş başkanlığı gibi olur artık, Eş Cumhurbaşkanlığı. ?
Ya da ikide bir İmamoğlu'nun yanında poz veren Kaftancıoğlu gibi olur.
Sonuç olarak muhtemelen anlaşmazlığa düşerler.
Ama Kılıçdaroğlu bunu düşünmüştür. İlla ki bir planı vardır.

Son mesajlar