Sizce eğer yeni bir Windows sürümü çıkarsa UEFI BIOS zorunlu olacak mı?

Sizce yeni bir Windows sürümü çıkarsa UEFI BIOS desteği zorunlu mu olacak?

• Evet, uyumluluk ve yenilik açısından zorunlu olmalı.

Kullanılan: 3 75.0%
  • Hayır, bence böyle bir zorunluluk olmamalı.

Kullanılan: 1 25.0%

• Kullanılan toplam oy
    4

Bu konuyu okuyanlar

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
Merhabalar,
Uzun zamandır bazı yabancı sitelerde konuşulan "yeni bir Windows sürümü çıkacak mı?" sorusunun yanında bir de bu işletim sistemi çıkarsa bu işletim sisteminin sadece "UEFI BIOS'lu" sistemleri destekleyeceğine dair bazı söylentiler vardı.
Ekran_Alıntısı_Windows10_2004.png

Sizce bu doğru olabilir mi, gerçekten Legacy sistemler yeni bir Windows sürümü çıkarsa kullanamayacaklar mı?

Şahsen bence Legacy sistemlere de destek verilmeli.

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,926
Merhabalar,
Uzun zamandır bazı yabancı sitelerde konuşulan yeni bir Windows sürümü çıkacak mı? sorusunun yanında bir de bu işletim sistemi çıkarsa bu işletim sisteminin sadece UEFI BIOS'lu sistemleri destekleyeceğine dair bazı söylentiler vardı.
Ekli dosyayı görüntüle 121168
Sizce bu doğru olabilir mi, gerçekten Legacy sistemler yeni bir Windows sürümü çıkarsa kullanamayacaklar mı?

Şahsen bence Legacy sistemlere de destek verilmeli.
Bence verilmemeli. UEFI, standart artık daha doğrusu zorunluluk. Legacy olan cihazlara destek verilmemeli. Sebebi eski bileşenliler ve güçlerinin yeteceğini hiç zannetmem. :)

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
Sebebi eski bileşenliler ve güçlerinin yeteceğini hiç zannetmem.
2 TB Disk sınırı olduğunu biliyorum legacy'de. Bence de UEFI zorunluluk olmalı, ancak halihazırda donanımı yeni Windows sürümüne yeten kullanıcılar için de bence legacy sistemlere destek verilmeli.

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,926
2 TB Disk sınırı olduğunu biliyorum legacy'de. Bence de UEFI zorunluluk olmalı, ancak halihazırda donanımı yeni Windows sürümüne yeten kullanıcılar için de bence legacy sistemlere destek verilmeli.
Legacy ve (U)EFI'nin disk ile bir ilgisi yok. MBR olarakta zaten (U)EFI boot yapılabilmekte. Gelmişken gelecek açısından GPT'yi yaptı Intel ve IA-64 için (U)EFI'yi. (U)EFI, GPT ile bağdaştırıldı. MBR'de aynı şekilde Legacy ile bağdaştırıldı. Destek verilmemeli. :)

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Windows 10 devam edecek diye biliyorum.
Tabii microsoft arka planda yepyeni bir sistem üzerinde de çalışıyor olabilir cloud tabanlı tüm verilerinizin microsoftun elinde tutulduğu vs.