Soru Sizce dolarda yine bir 20 Aralık gecesi olur mu?

20 Aralık gibi olur mu?

• Evet, olur

Kullanılan: 3 30.0%
  • Hayır, olmaz

Kullanılan: 7 70.0%

• Kullanılan toplam oy
    10
  • Anket kapatılmış .

Bu konuyu okuyanlar

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Merhaba arkadaşlar 20 Aralık kķm çıktı şapkadan.. dolar 18 den 11 kadar düşmüştü..
yakın da yine böyle bir şey olacak deniliyor.. bence olur ama tam olarak ne zaman olur Bilemiyorum

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Bence kulaktan dolma bilgilerle herkes haberi yayıyor, söylenti haline geliyor.
Dolar 2021 son aylardaki gibi yukarı doğru ivmelenmez yavaş yavaş tırmanırsa birşey yapacaklarını düşünmüyorum.

murat zorluu

Bende iPhone köşemdeyim 14 256 GB ile…
Reaksiyon puanı
685
Ekonomi üzerine 6 yıl üniversite okumu bir ekonomist olarak diyorum ki dolarak senede enaz 2 defa ansızın bir gece müdahalelerine alışın

Doların yükselmemesi için serbest piyasa ekonomisinden vazgeçilmesi ve kapalı kutuya dönülmesi gerek.

Bunun içinde tüm ürününü kendin üretmelisin ki ülkede döviz ile fiyat belirlenmesin TL ile belirlensin böyle olunca şahıslar veya özel şirketler dövizden bir kazanç elde edemeyecekleri gibi zarar ederler.Böyle olursa dövizden vazgeçerler.Haliyle yabancı yatırımcı dövizi ile gelip şahsın değil devletin projesine yatırım yapacaktır.Devletin kasasındaki döviz rezervi artacak böylece döviz kuru TL karşısında değer kaybedecektir.

Üstelik özel şirketler de ihtiyaç fazlası ürünleri yurtdışına pazarlayacakları için hem ihracat hemde döviz girdisi artacaktır

Bunu 1 hafta okuyacağınız kadar uzatabilirim.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Zamlardan sonra ekonomiyi ellerinde tutamadıklarını düşünmeye başladım. Kendi iradeleri dışında bir şeyler oluyor gibi.
Başka bir 120 milyar dolar veya kur korumalı hesap benzeri taktikleri var mı tartışılır.
Bana kalırsa başka kozları yok. Varsa bile şu dönemde kullanmaları pek mantıklı değil. Seçime 6 ay kala bir şeyleri düzeltirlerse kaybettikleri oylarıda geri toplarlar. Sonuçta artık kimse kim bozdu kim düzeltti bakmıyor, kendi hatasını düzeltti diyip savunmaya geçiyor. Siyasetçilerde bunun farkında olduğundan böyle bir kozu erkenden ortaya çıkarmazlar.

Dertsizali

Reaksiyon puanı
2,177
Doların yükselmemesi için serbest piyasa ekonomisinden vazgeçilmesi ve kapalı kutuya dönülmesi gerek
Vallahi bende serbest piyasa ekonomisinin mantıksız olduğunu düşünüyorum ama kalkarsa yer yerinden oynar..
Mesaj otomatik birleştirildi:

dönemde kullanmaları pek mantıklı değil. Seçime 6 ay kala bir şeyleri düzeltirlerse kaybettikleri oylarıda geri toplarlar.
Zannetmiyorum bu kadar çileyi niye çektim o zaman der oy vermez.

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
Vallahi bende serbest piyasa ekonomisinin mantıksız olduğunu düşünüyorum ama kalkarsa yer yerinden oynar..

Zannetmiyorum bu kadar çileyi niye çektim o zaman der oy vermez.
Herşeyi kendin ürettikten sonra hiçbirşey olmaz örnek fransanın ekonomisi ülkede serbes piyasa ekonomisi yok.E tabi bu durum birilerini kızdırır.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Kesinlikle düşüş olmaz bütün kozlar oynandı. Daha da yükselecek ne alabiliyorsanız alın.

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
Kesinlikle düşüş olmaz bütün kozlar oynandı. Daha da yükselecek ne alabiliyorsanız alın.
Hiçbir koz oynanmadı ekonomide çare tükenmez işi bilen her adam krizi aşar.

Bizim hocalarımız bize şöyle derdi; Ekonomiyi yönetirsen iyi bir ekonomist olursun krize çare bulursan en iyisi olursun derlerdi.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Hiçbir koz oynanmadı ekonomide çare tükenmez işi bilen her adam krizi aşar.

Bizim hocalarımız bize şöyle derdi; Ekonomiyi yönetirsen iyi bir ekonomist olursun krize çare bulursan en iyisi olursun derlerdi.
En iyi ekonomisti getirin ülkede üretim yok ki. Her yer de özelleştirilmiş nasıl olacak açıklayın. Lafla sözle peynir gemisi yürümez. Altta yatan daha büyük kriz var ama saklanıyor. Üstüne de göçmenler dolduruldu ekonomi çok iyiymiş gibi.

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
En iyi ekonomisti getirin ülkede üretim yok ki. Her yer de özelleştirilmiş nasıl olacak açıklayın. Lafla sözle peynir gemisi yürümez. Altta yatan daha büyük kriz var ama saklanıyor. Üstüne de göçmenler dolduruldu ekonomi çok iyiymiş gibi.
Ekonomi üzerine 6 yıl üniversite okumu bir ekonomist olarak diyorum ki dolarak senede enaz 2 defa ansızın bir gece müdahalelerine alışın

Doların yükselmemesi için serbest piyasa ekonomisinden vazgeçilmesi ve kapalı kutuya dönülmesi gerek.

Bunun içinde tüm ürününü kendin üretmelisin ki ülkede döviz ile fiyat belirlenmesin TL ile belirlensin böyle olunca şahıslar veya özel şirketler dövizden bir kazanç elde edemeyecekleri gibi zarar ederler.Böyle olursa dövizden vazgeçerler.Haliyle yabancı yatırımcı dövizi ile gelip şahsın değil devletin projesine yatırım yapacaktır.Devletin kasasındaki döviz rezervi artacak böylece döviz kuru TL karşısında değer kaybedecektir.

Üstelik özel şirketler de ihtiyaç fazlası ürünleri yurtdışına pazarlayacakları için hem ihracat hemde döviz girdisi artacaktır

İstersen sana burada bunu detayıyla anlatırım inan okuyamazsın

Dertsizali

Reaksiyon puanı
2,177
2002 ile 2018 arası şirketler ucuz diye iğneden ipliğe ne varsa ithal edildi.. iktidar da göz yumdu.. herkesin bayıldığı ama benim hiç sevmediğim bir ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı babacan vardı ya benim dönemimde iyiydi diyor o dönem kimi getirirsen getir iyi olurdu zaten çünkü dolar bolluğu vardı millet köyünde kendi ihtiyacı kadar üretiyordu misal ben 95 doğumluyum 2005 de keçi tavuk beslerdik.. sonra Antalya geliştikçe şikayetler geldi yok kokuyor yok ses yapıyor şimdi yapmak için içi giden var ama neyse... hep bu yönetim sorumlu.. umarım o babacan da seçilmez...

Yani haklısın şirketlerin ithal etmesini engellemek lazım ama zaten bunu iktidar istedi..

Son düzenleme:

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
2002 ile 2018 arası şirketler ucuz diye iğneden ipliğe ne varsa ithal edildi.. iktidar da göz yumdu.. herkesin bayıldığı ama benim hiç sevmediğim bir ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı babacan vardı ya benim dönemimde iyiydi diyor o dönem kimi getirirsen getir iyi olurdu zaten çünkü dolar bolluğu vardı millet köyünde kendi ihtiyacı kadar üretiyordu misal ben 95 doğumluyum 2005 de keçi tavuk beslerdik.. sonra Antalya geliştikçe şikayetler geldi yok kokuyor yok ses yapıyor şimdi yapmak için içi giden var ama neyse... hep bu yönetim sorumlu.. umarım o babacan da seçilmez...

Yani haklısın şirketlerin ithal etmesini engellemek lazım ama zaten bunu iktidar istedi..
O neden devlet neden oldu şirketlerin ithalatına göz yumdu ürün kıtlığı çekmeyelim diye ama bunun yerine üretim nüfusa oranla daha fazla artırılmalıydı.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839

İstersen sana burada bunu detayıyla anlatırım inan okuyamazsın
Tamam dikkatli okuyun zaten bende aynı şeyi söyledim sonuç olarak üretim yok.

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
Tamam dikkatli okuyun zaten bende aynı şeyi söyledim sonuç olarak üretim yok.
Ben dikkatli okudum zaten üretim olsada olmasada özelleştirme olsada olmasada türkiye serbest piyasa ekonomisinden yani piyasayı serbest bırakmaktan vazgeçmezse ne ürünlerin fiyat artışını engelleyebilir nede dövizin yükselişini engelleyebilir.Hadı büyük üretimleri özelleştirmeyip devlette tuttun...

Orta veya küçük çaplı işletmeler yada büyük holdingler yine kafasına göre fiyat koyup döviz depolayacaklar.O yüzden çözüm için serbest piyasa ekonomisinden vazgeçilmeli...

Serbest piyasa ekonomisi nedir?

Ekonomik faaliyetlerin tam rekabet şartları içinde serbestçe yapılabildiği, ekonomik sorunların çözümünün devletin ekonomiye müdahalesiyle değil fiyat mekanizması aracılığı ile gerçekleştirildiği ekonomidir.

Arz ve talebin temel belirleyici olarak kabul edildiği bu tür ekonomilerde fiyat mekanizmasının iyi işlemesi zorunludur. İdeal serbest piyasa ekonomisinde üreticilerin ve tüketicilerin pazarda aynı şartlar altında bulunduğu varsayılır. Pazara giriş ve çıkışlar sınırlandırılmamıştır.

Son düzenleme:

Dertsizali

Reaksiyon puanı
2,177
Bu aralar daha da çok işitir oldum 10 haberden neredeyse 5 dolarda çok ani bir iniş olacağı yönünde.. buda Ekm sayesinde olacak deniliyor yani enflasyon korumalı mevduat sayesinde...

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,234
Birilerinin ceplerinin dolması lazım, Eylül sonrası dolar ciddi derece artacak birileri dolar bozacak sonra tekrar 11₺ lere düşer ?

Linux gibi çocuk

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
233
Madem paramız dışında her şey yabancılaştı, paramız da Dolar ve ya Euro olabilir :D.