Anket Sizce dolar euro altın düşüşü suni mi?

Döviz düşüşü suni mi

• Evet

Kullanılan: 9 60.0%
  • Hayır

Kullanılan: 6 40.0%

• Kullanılan toplam oy
    15

Bu konuyu okuyanlar

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,239
Dolar 10.70₺ euro 12.13₺ lere düştü bu çok ciddi bir düşüş, esasen iyi birşey ama suni bir düşüş mü yoksa 1 ay içinde 20₺ leri tekrar görür mü?

Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Şayet düşe düşe dolar 7-8 lere euro 10 lara düşerse kalıcı olarak bu ciddi bir refah sağlar en az 2015 li yıllara döner ülke, ama nasıl kalıcı olacak sorun bu, fabrikalar kapatıldı üretim yok ihracat yok.

Akıllara gelen soru, bu hale gelmiş bir ülkede dolar ciddi düşebiliyorsa, fabrikalar kapanmasa tarım tam gaz olsa ihracat olsa, ülkenin geleceği durumu varın siz düşünün ?

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,841
Dolar 10.70₺ euro 12.13₺ lere düştü bu çok ciddi bir düşüş, esasen iyi birşey ama suni bir düşüş mü yoksa 1 ay içinde 20₺ leri tekrar görür mü?

Şayet düşe düşe dolar 7-8 lere euro 10 lara düşerse kalıcı olarak bu ciddi bir refah sağlar en az 2015 li yıllara döner ülke, ama nasıl kalıcı olacak sorun bu, fabrikalar kapatıldı üretim yok ihracat yok.

Akıllara gelen soru, bu hale gelmiş bir ülkede dolar ciddi düşebiliyorsa, fabrikalar kapanmasa tarım tam gaz olsa ihracat olsa, ülkenin geleceği durumu varın siz düşünün ?
Bu düşüş fiyatlara halen yansımadı, artışta saatler içerisinde zam yapanlar 3 gün oldu indirim yapmıyor. Yazık gerçekten.

source offical

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
150

Bim hala indirim yapmiyor.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
2015 veya 2016 gibi olsa dolar keşke. Düşmesini çok isterim. İnşallah daha da düşer de ülkedeki herkes rahatlar. Fiyatlar da düşer. Çünkü fiyatlar çok yükseldi. Neyse ki Dolar'ın 40 veya 60 falan olmasını görmedik. Dolar 18'ken bile çok pahalılaştı diye şikayet ediyorduk. O zaman daha kötü olurdu.
Ama yine de ilerideki günlere bakacağız. Bakalım düşecek mi daha? Doları düşük seviyede tutabilecekler mi? Bunlar önemli.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,097

Benim bildiğim kadarıyla suni kötü birşey
Kötü bir düşüş mü yoksa 1 ay içinde 20 TL leri tekrar görür mü
İki tane olumsuz soru var
yapma, yapay.
2.
MEC.
eğreti, yapmacık.

Keylogger

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Kuru durduk yere kim yükseltti... Kurun yükselmesi suniydi ama düşmesi değil çünkü kur, eski yerine doğru iniyor yani yükselmeden önceki yerine doğru gidiyor. Şahsen ben ihracatçılar için doların 10-12 seviyesinde tutacaklarını düşünmüştüm.

Mr.Pavarotti

Doçent
Reaksiyon puanı
584
Bu düşüş fiyatlara halen yansımadı, artışta saatler içerisinde zam yapanlar 3 gün oldu indirim yapmıyor. Yazık gerçekten.
Nerde bu devlet denetimi ve mekanizması hiç anlamış değilim.. Yahut Neden üretim politikası açıklamaz mesela? tohum hibeleri gibi küçük büyük baş hayvancılık için belli bir teşvik mesela.. Ücretsiz yem gübre Vs gibi maddelerden oluşan..

Ama yok öğrenmişler..ancak şükredin kötüleri var.. Hiç o uçak filosu, saray, koruma orduları, özel plakalı konvoylar,takım elbiseli godoman hayatı, şatafatlı sofralar, ejder meyveleri Vs Vs bunlar görünmez gözlerine.. Bizim yaşlı dayımız gözyaşı içinde ekmek kuyruğunda " hakkımı helal etmiyorum " dedi mi carcar carıldar bu cahil güruh işte şükredin diye..

Allah
Hiç kimseye kendi asgari ücrete talim edipte o saray milletini yolsuzluklarını ve onların o şatafatlı hayatını savunacak kadar şuursuz etmesin..

thecreator

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
3
Ben kesinlikle suni olduğunu düşünüyorum.
Fiyatlar düşmedi ve düşmeyecek çünkü artık hiç kimse türkiye'deki piyasaya güvenmiyor.

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Suni olduğunu düşünüyorum...

Madem nas var faiz haram ki öyle o zaman sıfırlanmalı bu şart fakat insanlara faiz düşürülüyormuş izlenimi veriliyor % 14 politika faizi ama gidin bir bankaya sorun bakalım % kaç veriyor size arka planda neler neler dönüyor kim bilir. Şu anda bu yeni kur korumalı mevduat TL hesabıyla bildiğiniz limitsiz faize geçilmiş oldu. Piyasaya en az 40-50 milyar $'lık bir sıcak para girişi oldu yoksa asla 18'den 11-12'lere düşemez. Bizim yatırımcılar veya halk salak değil sadece paraya ihtiyacı olanlar zararına sattı ama diğerleri bekliyor bence çünkü şirketlerin dövize ihtiyacı var öyle kimse Türkiye'de çok yüksek miktarda döviz bozma şansı yok borçları var öyle basit değil.

Bu senaryoyu arkadaşlar biz 2020 yılında da yaşadık. Naci Ağbal göreve geldiğinde merkez bankasına faizi %19'a çıkartarak belki de daha fazla da olabilir bilemiyoruz ülkeye muazzam bir sıcak para girişi sağladı ve dövizi 6.90'lara kadar çekmişti hatırlarsanız şu anda benzer bir senaryo yaşanıyor.

Bence yapılması gereken herkes karşı çıkacak biliyorum ama eğer İslami bir ülkeysek kardeşim ve faiz haram mı evet ülke ekonomisini yiyip bitiriyor mu zengin daha zengin fakir daha fakir oluyor mu evet daha bir sürü şey sayarsın o halde faiz sıfırlanmalıdır bu şart başka yolu yok. İsterse döviz 30-40 olsun farketmez. Bizim sorunumuz insanlar ₺'ye güvenmiyor o yüzden dövize yönelme var halbuki faiz sıfırlandığında insanlarımız borsaya, hisse senetlerine ve kira sertifikalarına yönelse böyle bir durum yaşanmayacak yani Türk Lirası ile yatırım yapılması gerekiyor bu ülkede ama başımızdakiler Türk Lirasına güvenmiyor ki biz güvenelim sorun orada :)

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Çok değil, yine aylar sonra bu sefer halk " güvendik, kandırıldık" diyecek. " İmam\Cemaat "

Bu modelin benzeri uygulandı yıllar önce, sonuç kaçınılmaz son.

Her zaman derim, Ekonomi bir bilimdir. Acımasız bir bilimdir, etkinin sonucunu tepki olarak eninde sonunda sert bir şekilde verir.

Kimileri günü kurtaracağım derken, bir milletin yıllarını heba ediyor.

Umarım yanılırım, keşke ekonomi okuduktan sonra bu tabloya iyimser bakabilsem. Nereden tutsan elinde kalıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şu anda bu yeni kur korumalı mevduat TL hesabıyla bildiğiniz limitsiz faize geçilmiş oldu. Piyasaya en az 40-50 milyar $'lık bir sıcak para girişi oldu yoksa asla 18'den 11-12'lere düşemez. Bizim yatırımcılar veya halk salak değil sadece paraya ihtiyacı olanlar zararına sattı ama diğerleri bekliyor bence çünkü şirketlerin dövize ihtiyacı var öyle kimse Türkiye'de çok yüksek miktarda döviz bozma şansı yok borçları var öyle basit değil.

Son derece haklı bir soru, nasıl bu kadar geriledi ?

Çok sağlam bir perde arkası koordinasyon " bankalar vs" ve piyasaların tepki veremediği zaman diliminde at koşturdular. İstedikleri gibi de oldu. Normalde çok yüklü miktarda para ile yapılacak şeyi düşük miktarda yaptılar, bankalar alış/satış makaslarını çok açık bıraktı, sanırım 1.8 2 lira arasıydı ve bak sen şu işe ki dünyanın en iyi bankacılık sisteminde birden bire işlem yapmakta zorlanma olurken, bazıları deli gibi işlem yapabildi.

Yahu bu yapılır mı ? Tamam bazılarının işine gelecekte, şunları gören bir yabancı yatırımcı nasıl güvensin de parasını soksun bu ülkeye artık. Faiz kararlarını ne olacağını X kişisinin kardeşinden öğrenilen bir Madagaskar ülkesine yatırımcı nasıl gelsin arkadaş. Neyse Nas neyi emretti ? Mozambik nasından bahsediyorum ama faiz haramdır lakin sınırsız faiz helaldir.

Sonuçta bir kereden bir şey olmaz.

Son düzenleme:

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Azcık vicdanı olan en muhalif ekonomist bile Türkiye'de Doların olması gereken yerin 8.5-9TL bandında olması gerektiğini söylüyor.

Yabancı kaynaklı çoğu firmada veya devlette 8-10 TL arası olması gerektiğini bildiğiyor. Tabi işin içine panik ve karamsarlık pompalayanlar girince ve piyasaya birileri sürekli dolar alın dolar alın dolar 15 olacak 20 olacak 50 olacak satar zengin olursunuz evi arabayı satın dolar alın kredi çekin dolar alın ben aldım zengin oldum bitcoin alın Euro alın diye pompalarsa olacağı bu. Bu ülkede dolar düşüyor diye karalar bağlayan insanlar gördük :(

Not: Ne yazık ki bu dolar düşüşü piyasaya yansıması 2-3 ayı bulacaktır. Ürünleri 17-18 Dolardan alan çoğu esnaf onları dolar 10-12 TL bandında satmayacaktır. Aklı sıra kar edecek diye 300-400 bin TL lik arabaları daha bayiden kamyondan inmeden 500-600 Bin TL lere toplayanlar onları geri o fiyatlara vermeyecektir ne yazık ki :( Veya Fiyatları Uçuran Apple geri kolay kolay inmeyecektir kısa vadede.

Not: Sınırsız faiz oldu diyenlerde bu işi gram bilmiyorlar demek ki. O insanlar paraları dolarda tutsa zaten o parayı alacak dolar 18-19-20 panik her geçen gün artacak ve 100 TL si olan bile dolar almaya çalışacak. Şuan bir alternatif oldu ve parayı vermeme şansın oldu. Dolar yükselmez ve 9-10 TL bandında kalırsa ne olacak ? Piyasanın bir umuda ışığa ihtiyacı vardı buda ilaç gibi geldi uzun vadede olacakları görecez tekrar.

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Ah Özkan ah, öngörülemeyen dolar artışında ki kaynaklanan TL zararını absorbe etmek için aradaki fiyat farkının karşınlanmasını bir bilinmeyendir, bilinmeyen zarar hasarı kapatmakta -X sonsuz ve +X sonsuzdur.

Neyse sen cezalıydın yeni geldin, fazla yüklenmeyeyim sana. Hem reisül ekonomist varken bize ne oluyor, Allahın İsveçinden bana rahat batıyor zaten ülkemin iyiliğini düşünüyorum.

Neyse sende ekmeğinin peşindesin sonuçta, işin zor.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Ah Özkan ah, öngörülemeyen dolar artışında ki kaynaklanan TL zararını absorbe etmek için aradaki fiyat farkının karşınlanmasını bir bilinmeyendir, bilinmeyen zarar hasarı kapatmakta -X sonsuz ve +X sonsuzdur.

O aradaki fark Dolar yükselecek diye evini arabasını satanın piyasayı gazlayanların kredi çekenin çektirenin her şeyini dolara yatıranın ZARARI. Ve HİÇ UMRUMDA DEĞİL. Beter olsunlar.

Not: Arada ürün almak zorunda kalan mal almak zorunda kalan esnafya var mıdır. İllaha vardır ona yapacak bir şey yok.

Ama Türkiye'de bankada Doları Eurosu olan yüzde 50 lik kısım Türkiye'nin sadece yüzde 1 ini temsil ediyormuş... Ve bunların çoğu sürekli kısa yoldan paradan para kazanma karaborsa stokçuluk alsatçılık ile köşe olmaya çalışan insanlar.

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Neyse Özkan sen biraz ısın öyle gel, alakasız alakasız konuşmaya başladın yine.