Sizce çalıştıcığım yerden ne kadar para istemeliyim

Bu konuyu okuyanlar

Mertb42

Asistan
Reaksiyon puanı
53
merhaba ben 15 yaşındayım yazın boş oturmiyim birde para biriktirmek için bizim dünürlerin mahhalede bir lokantası var orada çalışıyorum(yani akrabalarımız).Neyse işyerinde sabah 9 da orada oluyorum akşam 5 buçukta çıkıyorum bugün işe yeni başladım bu akşam işten çıkarken abi dediki sen yarın gel paranı yarın veririm(galiba kaytarmiyim diye öyle yaptı)neyse tamam dedim eve geldim kaç para vereceğini söylemedi sizce kaç para istemeliyim
Yaptığım iş şu sabah gidince kapının önündeki yaprakları süpürmek dükkanı paspaslamak çöp kutusunu boşaltmak depodaki çuvaldan soğanları leğene koyup getirmek gelen müşterilere servis açmak masaları silmek masaları sandalyeleri düzenlemek yaptığım iş bu
masada kalan tabakları lavaboya götürmek dükkanın cirosuna gelirsek
bugün lokantaya 60 kişi felan geldi gelen kişiler ortalama 10 tl lik yemek yedi lokantaya gelen pilav üstü döner alıyor içiek alıyor yanına birde salata birde cacık alıyor ortalama 10 tl lik harcama yapıyor 1 kişi
lokanta baya içicek satıyor
60 tane su sattı 1 tlye
40 tane filan ayran sattı 2 tl ye
10 tane kola sattı 2.5 tlye
Yani sadece içecekten 70 tl filan kazanıyor
dükkana giren ortalama para 500 tl felandı dükkanda bir ben varım bir ben varım birde dükkanın sahibi akrabam 500 tl dükkana giriyor 250 tl sebzeler tavuklar elektrik su felan desek 250 tl kendine kalıyor sizfe bana günlük kaç tl vermeli

Son düzenleyen moderatör:

Janberk

Asistan
Reaksiyon puanı
232
Mevzu işin hafif olması değil çalışma saatin. Günde 8 saat çalışıyorsan asgari ücretini alacaksın. En az 70TL öneriyorum.

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Valla adam ne kadar kazanıyor bilmem ama sana günlük 100 tl ile 150 tl arası vermesi lazım... verir mi? Vermez çocuk olduğun için.. tahminen 50 ile 70 tl arası verir

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Bir de hangi şehir de yaşıyorsunuz kardeşim

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,662
Kardeşim 2 yıl lokantada garson ve dışarıya hizmet eden çalışan olarak çalıştım. Ve günde 100 tl alıyordum. sabah 10 da gidip akşam 5 te dönüyordum. Lokanta zaten 3 tane et dürüm asıyordu yaklaşık 50 kiloaya yakın hepsi. Ve 100 tl yi hiç elleri geri çekinmeden veriyorlardı. Ve 20 yaşında falandım ben küçük de değildim. Senin alacağın maksimum 50tl dir.

alpacino_34

Müdavim
Reaksiyon puanı
495
Arkadaşım mevzuyu anlamıyorsunuz galiba? İş hafif olduğunda az ücret alacaksınız diye kural mı var??
Güzel kardeşim hiç bir işletme kolay kolay 100-150TL günlük keş para vermez 15 yaşında ki çocuğa ben 15 yaşında Elektrik pano atölyesinde çalışırken herif günlük 35TL para veriyordu. Hergün saat 18:30 ta da bi güzel yerleri pas pas yaptırıp tuvaletleri yıkatıyorlardı para kazanmak bu memlekette öyle kolay değil..

Janberk

Asistan
Reaksiyon puanı
232
Güzel kardeşim hiç bir işletme kolay kolay 100-150TL günlük keş para vermez 15 yaşında ki çocuğa ben 15 yaşında Elektrik pano atölyesinde çalışırken herif günlük 35TL para veriyordu. Hergün saat 18:30 ta da bi güzel yerleri pas pas yaptırıp tuvaletleri yıkatıyorlardı para kazanmak bu memlekette öyle kolay değil..
Bu memlekette para kazanmak kolay değil ise bu işçilerin suçudur. Hakkını aramayan kötüye şükreden insanlar olduğu sürece para kazanmak her daim zor olmaya devam edecektir. Hakkınızı aramak bu kadar zor değil.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Örneğin bizim buralarda 20 30 tane komi, 10 tane garsonun çalıştığı büyük restoranlarda komiler günlük 70-100 tl arası kazanıyor.
Lokantada 1 patron 1 çırak var. Klasik esnaf mantığıyla sana 20 30 bir şey verip yollamaya çalışacaktır. En az 50 TL için diretmelisin.

alpacino_34

Müdavim
Reaksiyon puanı
495
Bu memlekette para kazanmak kolay değil ise bu işçilerin suçudur. Hakkını aramayan kötüye şükreden insanlar olduğu sürece para kazanmak her daim zor olmaya devam edecektir. Hakkınızı aramak bu kadar zor değil.
İşçinin değil sistemin hatasıdır bugün 4 senelik Otomasyon mühendisi 2500TL Maaşla işe başlıyorsa bunda işçinin suçu yoktur bu memlekette 1 milyon tane işsiz üniversite mezunu var.

Janberk

Asistan
Reaksiyon puanı
232
İşçinin değil sistemin hatasıdır bugün 4 senelik Otomasyon mühendisi 2500TL Maaşla işe başlıyorsa bunda işçinin suçu yoktur bu memlekette 1 milyon tane işsiz üniversite mezunu var.
Sistemin hatası olduğu kadar kendini köle gören, azla yetinen hak ettiğini istemeyen, "100TL benim neyime 50TL yeter bu işten kovarlarsa başka iş bulamam" diye düşünen halkın da suçu vardır. Bu işler arz-talep ilişkisi ile yürür. Tabiri caizse ağlamayana kimse meme vermez! Hakkını arayacaksın ki alabilesin.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Sistemin hatası olduğu kadar kendini köle gören, azla yetinen hak ettiğini istemeyen, "100TL benim neyime 50TL yeter bu işten kovarlarsa başka iş bulamam" diye düşünen halkın da suçu vardır. Bu işler arz-talep ilişkisi ile yürür. Tabiri caizse ağlamayana kimse meme vermez! Hakkını arayacaksın ki alabilesin.
Evet bulamazsın, gideceksin orayada tecrübesiz eleman diyip yine asgari ücrete çalıştırılacaksın. Tecrübe şart.

SHKFTT

Asistan
Reaksiyon puanı
217
merhaba ben 15 yaşındayım yazın boş oturmiyim birde para biriktirmek için bizim dünürlerin mahhalede bir lokantası var orada çalışıyorum(yani akrabalarımız).Neyse işyerinde sabah 9 da orada oluyorum akşam 5 buçukta çıkıyorum bugün işe yeni başladım bu akşam işten çıkarken abi dediki sen yarın gel paranı yarın veririm(galiba kaytarmiyim diye öyle yaptı)neyse tamam dedim eve geldim kaç para vereceğini söylemedi sizce kaç para istemeliyim
Yaptığım iş şu sabah gidince kapının önündeki yaprakları süpürmek dükkanı paspaslamak çöp kutusunu boşaltmak depodaki çuvaldan soğanları leğene koyup getirmek gelen müşterilere servis açmak masaları silmek masaları sandalyeleri düzenlemek yaptığım iş bu
masada kalan tabakları lavaboya götürmek dükkanın cirosuna gelirsek
bugün lokantaya 60 kişi felan geldi gelen kişiler ortalama 10 tl lik yemek yedi lokantaya gelen pilav üstü döner alıyor içiek alıyor yanına birde salata birde cacık alıyor ortalama 10 tl lik harcama yapıyor 1 kişi
lokanta baya içicek satıyor
60 tane su sattı 1 tlye
40 tane filan ayran sattı 2 tl ye
10 tane kola sattı 2.5 tlye
Yani sadece içecekten 70 tl filan kazanıyor
dükkana giren ortalama para 500 tl felandı dükkanda bir ben varım bir ben varım birde dükkanın sahibi akrabam 500 tl dükkana giriyor 250 tl sebzeler tavuklar elektrik su felan desek 250 tl kendine kalıyor sizfe bana günlük kaç tl vermeli
70 tl den aşağıya sakın düşme eğer daha az paraya çalışırsan bu çalışmak değil kölelik

alpacino_34

Müdavim
Reaksiyon puanı
495
100TL benim neyime diyen kimi gördün merak ettim ? Tabi ki bende öyle şükürcü davranıp emeğinin hakkını aramayanlara tilt olurum ama bugün herkes muhtaç olduğundan çalışıyor memlekette üretim yapan fabrika yok ? Hammadde dışarıdan aliminyum dışarıdan işveren sana neden 8 BİN TL verip işe soksun öyle bir dünya yok burası Muz Cumhuriyeti orta doğu yani , o dediklerin Avrupa da geçerli

Reaksiyon puanı
6,381
Günlük 40-50 tl ve sabır yeterlidir diye düşünüyorum. Eğer aceleniz yoksa tabii