Sizce çalıştıcığım yerden ne kadar para istemeliyim

Bu konuyu okuyanlar

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Yorumları kahkaha ile okudum. 12 saat çalışıyorum günlük 91 liraya geliyor. 24 yaşındayım. Bazı arkadaşlar dışarı çıkmıyor sanırım. Kafeye gittiğinizde size çay getiren o adam 80 liraya çalışıyor günlük. Siz Türkiye de sanırım işletmelerin 8-9 saat çalıştığını fazlasını mesai olarak verdiğini sanıyorsunuz. Esnaflıkta böyle bir şey yok. Fabrika veya kurumsal bir yerde çalışıyorsanız tabi ki sonuna kadar sigortanızı asgari ücret ve mesainizi alırsınız. Fakat özel işletme ise maximum asgari ücret sigorta yapılmaz. 12 saat çalışırsın. Milletin cebinde para yok. Siz hala çalışma madem diye ahkam kesin. Banka arayacak ne diyeceksin ? Ben mekanlara rest çekiyorum istediğim şartı sağlayan esnafı bulasıya kadar ödemiyorum mu? Bu söylediklerim genelde şehire göre değişir ama ortalama aynıdır. Devlet denetleme yapmıyor. Sigorta zorunlu ama devlet denetlemiyor. Millet para bulduğuna şükrediyor. Ortalıkta cebinde parası olan ahkam kesiyor parası olmayan cefasını çekiyor. Kimse çözüm üretmiyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

15 yaşındaki kardeşim sen ne verse al esnaflık öğrenirsin ileride sana katkısı olur. Zaman geçtikçe de daha çok kazanmaya başlarsın.

Mehmedxr

Asistan
Reaksiyon puanı
238
Bu memlekette para kazanmak kolay değil ise bu işçilerin suçudur. Hakkını aramayan kötüye şükreden insanlar olduğu sürece para kazanmak her daim zor olmaya devam edecektir. Hakkınızı aramak bu kadar zor değil.
Kötüye şükreden mi ? Şükredecek tabi kardeşim ne demek o şükredecek daha çok çalışacak daha çok kazanacak şayet kötü dediğin milyarlarca insanın hayali şayet zaten işci fazla isterse işçi cıkarılır işsizlik artar sistem hatası bu .

Dobby

Asistan
Reaksiyon puanı
74
Arkadaş konuyu açıp kaçmış galiba keşke devamını da anlatsaydı

Janberk

Asistan
Reaksiyon puanı
232
Arkadaşlar size laf anlatmak çok zor! N'aparsanız yapın cidden ya.

Mertb42

Asistan
Reaksiyon puanı
53
Arkadaş konuyu açıp kaçmış galiba keşke devamını da anlatsaydı
Günlük 35 tl alıyorum pilav üstü tavuk+mercimek çorbası içiyorum 30 tl de bayram harçlığı verdi belki 5 6 gün peş peşe gitsem 40 45 tl verir

Dobby

Asistan
Reaksiyon puanı
74
Günlük 35 tl alıyorum pilav üstü tavuk+mercimek çorbası içiyorum 30 tl de bayram harçlığı verdi belki 5 6 gün peş peşe gitsem 40 45 tl verir
En az 60-70 almalısın 35tl ayda 1050tl gibi bir para yapıyor (hergün gidersen)1050 TL günümüz şartlarında nerdeyse normal mesai kadar çalışan biri için az

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
En az 60-70 almalısın 35tl ayda 1050tl gibi bir para yapıyor (hergün gidersen)1050 TL günümüz şartlarında nerdeyse normal mesai kadar çalışan biri için az
Birde sürekli ayaktasın o tarafa koş bu tarafa koş oraya servis aç buraya servis aç akşama kadar ve aldığın para 35 tl.

Kaansenn34

Doçent
Reaksiyon puanı
680
Hocam günlük 50'den yukarıdan çıkmaz öyle bol kepçe lokantası bulursan beni de çağır beraber çalışalım.(Adres Kocaeli) :)

Son düzenleme:

Son mesajlar