Yardım siz olsanız hangisini alırdınız?

Bu konuyu okuyanlar

Mly

Asistan
Reaksiyon puanı
79
ryzen 8 çekirdek intel 4 çekirdek

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,094
İntel olanı alırdım. Çünkü eski nesil amd laptopum var. Ne hikmetse sitesinde sadece 8.1 sürücüleri var.

Windows 7 yazayım dedim. Arkadaş driver bulamıyom ya. Ryzen değilsin İntel yeni nesil işlemci değilsin Bu ne tripler?

İntel Core 2 duo yada İ3 1 nesil felan alsaydım Windows XP ye kadar sürücü bulmam mümkündü.

Bu yüzden İntel diyorum ki, ileride çıkacak program olsa onlarada hızlıca sürücü yapılır.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,972
İntel olanı alırdım. Çünkü eski nesil amd laptopum var. Ne hikmetse sitesinde sadece 8.1 sürücüleri var.

Windows 7 yazayım dedim. Arkadaş driver bulamıyom ya. Ryzen değilsin İntel yeni nesil işlemci değilsin Bu ne tripler?

İntel Core 2 duo yada İ3 1 nesil felan alsaydım Windows XP ye kadar sürücü bulmam mümkündü.

Bu yüzden İntel diyorum ki, ileride çıkacak program olsa onlarada hızlıca sürücü yapılır.
İşlemci ne?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,094

1.5 ghz 2 çekirdek Apu model, abuk subuk model ismi var aklımda tutamıyom. Laptopu köyde kullanıyom.
Ssd taktım bi çare olmadı hızına. Laptopun içinde toz yok ve macunlu.
Telefonum ondan baya hızlı hani.

Satmaya da elim varmıyor. Mesela Browser açıyorum işlemci 100% takılıyor 5-6 saniye sonra Browser açılıyo.

Daha bilgisayarı yeni yeni öğrendiğimde almıştım. SSD taktığımdan sonra değişiklik olmayınca, Bir daha AMD ye yaklaşmam dedim

Son düzenleme:

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,972
1.5 ghz 2 çekirdek Apu model, abuk subuk model ismi var aklımda tutamıyom. Laptopu köyde kullanıyom.
Ssd taktım bi çare olmadı hızına. Laptopun içinde toz yok ve macunlu.
Telefonum ondan baya hızlı hani.

Satmaya da elim varmıyor. Mesela Browser açıyorum işlemci 100% takılıyor 5-6 saniye sonra Browser açılıyo.

Daha bilgisayarı yeni yeni öğrendiğimde almıştım. SSD taktığımdan sonra değişiklik olmayınca, Bir daha AMD ye yaklaşmam dedim
E eski işlemci.Yeni işlemciler iyi.

Mly

Asistan
Reaksiyon puanı
79

çekirdek sayıları hakkında new düşünüyorsunz burda intel 4 amd 8 çekirdekliymiş,mimarlık için kullanılacak pc hangisini tercih etmeliyim bilemedim

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
11370H cop bir islemci. Intel'in ne yapmaya calistigini anlamadigim seri. Islemci guclu ama 4 cekirdek sebebiyle her seyde darbogaz yaratiyor. Guncel programlar ve oyunlar icin yeterli degil artik. 5800H cok guclu bir islemci, kiyas edilemez bile. Sana tavsiyem bugun Itopya'nin karne indirimine bak. Orada RTX 3060 - 5800H'li Lenovo Ideapad 3 veya 11800H - 3060'li Gigabyte Aorus indirime girebilir 17-18K civarina.

ikakbay

Asistan
Reaksiyon puanı
65
userbenchmark değerlerine göre AMD 86 intel 75 puan almış, her ne kadar benchmark sonuçları her zaman doğru olarak yansımasa da kullanıp deneme şansın olmadığından, ve daha ucuz olduğundan amd tercih edilebilir.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,094
çekirdek sayıları hakkında new düşünüyorsunz burda intel 4 amd 8 çekirdekliymiş,mimarlık için kullanılacak pc hangisini tercih etmeliyim bilemedim
Sana tek önerim Laptopta Amd tarafa gitme.
Ha ne kadar İntelden performanslı olur orasını bilemem ama küçücük gözle görülmeyen performans farkına göre altyapısı Sağlam olan İntelden vazgeçme.

2 saniyede yapmasın 3 saniyede yapsın işimi ama bana ileride sıkıntı yaşatmasın diye İntel'i seçerim.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Sana tek önerim Laptopta Amd tarafa gitme.
Ha ne kadar İntelden performanslı olur orasını bilemem ama küçücük gözle görülmeyen performans farkına göre altyapısı Sağlam olan İntelden vazgeçme.

2 saniyede yapmasın 3 saniyede yapsın işimi ama bana ileride sıkıntı yaşatmasın diye İntel'i seçerim.

O fark kalmadi usta. Su an Intel neyse AMD'de de o kalite anlaminda. AMD ciplerini bugun en iyi uretici olan TSMC'den aliyor zaten. Model model bakip hangisi performansli ise o alinmali.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,094
O fark kalmadi usta. Su an Intel neyse AMD'de de o kalite anlaminda. AMD ciplerini bugun en iyi uretici olan TSMC'den aliyor zaten. Model model bakip hangisi performansli ise o alinmali.
Alsın Ryzen zaten bundan sonra kimse Win 7 - 8.1 kullanmıyor.
İkisinde de win 10 + 11 sürücüleri mevcut.

Bu arada Bilgisayarlar için Windows`a bir rakip Gaming işletim sistemi üretilse daha iyi olur.
Driver Sürücü kısmında sadece Windows gördüğümde sinirleniyorum artık.

Koskoca Firmasınız, Oraya MAC OS atmasanız da olur ama LİNUX driver seçeneği atmak zorundasınız hiç olmasa.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992

Mly

Asistan
Reaksiyon puanı
79
anladım o zaman ryzen olan iyi gibi şimdilik başka bir pc öneriniz olursa bekliyorum bir de şöyle bir sorum olacak bana bu pc eylülde lazım şimdiden mi alsam yoksa beklesem mi iyi olur fiyatlar nasıl şekillenir okullar açılmaya yakın yükselir mi ?

Mly

Asistan
Reaksiyon puanı
79
pc eylülde lazım şimdiden mi alsam yoksa beklesem mi iyi olur fiyatlar nasıl şekillenir?

Memocuk1234

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
anladım o zaman ryzen olan iyi gibi şimdilik başka bir pc öneriniz olursa bekliyorum bir de şöyle bir sorum olacak bana bu pc eylülde lazım şimdiden mi alsam yoksa beklesem mi iyi olur fiyatlar nasıl şekillenir okullar açılmaya yakın yükselir mi ?
her daim yükselecek bence milletimiz bu seviyeye alıştı yoksulluk seviyesinin altınında altına getircekler milleti
Mesaj otomatik birleştirildi:

her daim yükselecek bence milletimiz bu seviyeye alıştı yoksulluk seviyesinin altınında altına getircekler milleti
hergün 3,4 kuruş artıyolar kuru altan altan

Mmofpstoryking

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ryzen 5800h daha iyi bence. Çünkü benim bildiğim 5800h 11800h ile eşit