siz bu cümlelerden ne anlam çıkarırsınız?

Bu konuyu okuyanlar

Gökhan Alkan

Asistan
Reaksiyon puanı
53
gayretullaha-dokunduk-azap-geldi-474x600.jpg

Bu paylaşımı yapan YTÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü'nde profesör Bedri Gencer.
Benim çıkardığım anlam Küçük yaşta zorla evlendirilmenin yasak olduğu için depremler oluyormuş.

savunması da şu şekilde

bedri.png
bedri2.png

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Şahsı tanımıyorum. Ama siz de yanlış anlam çıkarmışsınız.

Dikkat ederseniz orada zina ve livata (hemcinsler arası ilişki) yasallaştırılmasının, evlenebilecek yaştaki kızların evlendirilmesinin tecavüz sayılmasının (ki bunun ülkemizde yüzlerce mağduru var) Allah'ın hoşnut olmayacağı haller olduğunu söylüyor.

Depremler bu yüzden mi oluyor, bunu bilemeyiz. Fakat daha önce Lut peygamberin kavminin livata yüzünden helak edildiği, veya Allah'ın nizamına aykırı hareket eden bir çok ümmetin çeşitli şekillerde (deprem, sel, sağır edici ses vb.) helak edildiği Kur'an'da açıkça bildirilmektedir.

Bu nedenle Bedri Gencer'in dediği doğru mudur bilemeyiz, ama yanlış da diyemeyiz. Doğrusunu Allah bilir.

Stalker06

Asistan
Reaksiyon puanı
32

Dikkat ederseniz orada zina ve livata (hemcinsler arası ilişki) yasallaştırılmasının, evlenebilecek yaştaki kızların evlendirilmesinin tecavüz sayılmasının (ki bunun ülkemizde yüzlerce mağduru var) Allah'ın hoşnut olmayacağı haller olduğunu söylüyor.

Depremler bu yüzden mi oluyor, bunu bilemeyiz. Fakat daha önce Lut peygamberin kavminin livata yüzünden helak edildiği, veya Allah'ın nizamına aykırı hareket eden bir çok ümmetin çeşitli şekillerde (deprem, sel, sağır edici ses vb.) helak edildiği Kur'an'da açıkça bildirilmektedir.

Bu nedenle Bedri Gencer'in dediği doğru mudur bilemeyiz, ama yanlış da diyemeyiz. Doğrusunu Allah bilir.
Konuyu görünce uzunca bir cevap beni bekliyor derken hislerime tercuman olmussun saolasn ???

Gökhan Alkan

Asistan
Reaksiyon puanı
53

kızların evlenebileceği yaş nedir abi ?

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
kızların evlenebileceği yaş nedir abi ?

Bunun bir standartı yoktur. Bölgeden bölgeye ülkeden ülkeye değişebilir.

Fakat ülkemizde 16-17 yaşındaki kızların evlenmesi bile yasak. Kızın ve ailesinin rızası varsa neden yasak olsun ki?

Çocuğa cinsel istismar suçu adı altında açılan davalardan dolayı 4 bine yakın kişi, karısına tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklandı.

Mesela 3 çocuk annesi Özlem Doğualp'in kocası aynı gerekçe ile tutuklandı. Ailesinin, kendisinin rızasıyla evlendiğini ve bu evlilikten çocuklarının olduğunu dile getirse de, davadan 8 ila 16 yıla kadar ağır cezalarla karşılaştılar. Skandal kanunun çelişkileri bununla kalmıyor. Kadınlar, hukukun tecavüzcü dediği kocaları ile hapishanede pembe odalarda görüşebiliyor. Hem yok yere “tecavüzcü” damgası vurularak hapis yatan erkekler, hem çocuklarıyla ortada kalan kadınlar yardım bekliyor.

Bu çok saçma bir kanundur. Bakın burada Bedrettin Bey zorla evlendirilmekten bahsetmiyor. Kendi ve ailesinin rızasıyla evlenen bir kız, sırf 18 yaşından küçük diye niye kocası tecavüzcü olsun? Bu saçmalık değil mi?

Stalker06

Asistan
Reaksiyon puanı
32

Fakat ülkemizde 16-17 yaşındaki kızların evlenmesi bile yasak. Kızın ve ailesinin rızası varsa neden yasak olsun ki?

Çocuğa cinsel istismar suçu adı altında açılan davalardan dolayı 4 bine yakın kişi, karısına tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklandı.

Mesela 3 çocuk annesi Özlem Doğualp'in kocası aynı gerekçe ile tutuklandı. Ailesinin, kendisinin rızasıyla evlendiğini ve bu evlilikten çocuklarının olduğunu dile getirse de, davadan 8 ila 16 yıla kadar ağır cezalarla karşılaştılar. Skandal kanunun çelişkileri bununla kalmıyor. Kadınlar, hukukun tecavüzcü dediği kocaları ile hapishanede pembe odalarda görüşebiliyor. Hem yok yere “tecavüzcü” damgası vurularak hapis yatan erkekler, hem çocuklarıyla ortada kalan kadınlar yardım bekliyor.

Bu çok saçma bir kanundur. Bakın burada Bedrettin Bey zorla evlendirilmekten bahsetmiyor. Kendi ve ailesinin rızasıyla evlenen bir kız, sırf 18 yaşından küçük diye niye kocası tecavüzcü olsun? Bu saçmalık değil mi?
hocam anne baba ve vasi rızası ile 16 yaşından itibaren evlenmede hukuksal bir sıkıntı olmuyor diye biliyordum

Gökhan Alkan

Asistan
Reaksiyon puanı
53

kişisel görüşüne saygı duyarım ama 16 yaşında bir kız çocuğunun nerede olursa olsun evlenmesi yada evlendirilmesi bana saçma geliyor.

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Zaten sorun kavramsal

Siz 16 yaşındaki kıza çocuk diyorsunuz

Ama 16 yaşındaki kız artık bir çocuk değil.

Tabi bu kişiden kişiye değişir.

Bunun pedofili ile de alakası yok. Ama düşünme eylemini beyin ile yapmayınca genelde hakaret ile çıkış yolu aranır.

Bu konu çok yönlüdür. İklimden tutun da sosyal şartlara kadar çok yönlüdür.

Mesela Afganistan'a gidin, 16 yaşında ama mental olarak 40 yaşındaki kadın olgunluğunda kızlar görürsünüz.

Ama Türkiye de hala ergen olan 27 yaşında kızlar da var.

Gökhan Alkan

Asistan
Reaksiyon puanı
53
Zaten sorun kavramsal

Siz 16 yaşındaki kıza çocuk diyorsunuz

Ama 16 yaşındaki kız artık bir çocuk değil.

Tabi bu kişiden kişiye değişir.

Bunun pedofili ile de alakası yok. Ama düşünme eylemini beyin ile yapmayınca genelde hakaret ile çıkış yolu aranır.

Bu konu çok yönlüdür. İklimden tutun da sosyal şartlara kadar çok yönlüdür.

Mesela Afganistan'a gidin, 16 yaşında ama mental olarak 40 yaşındaki kadın olgunluğunda kızlar görürsünüz.

Ama Türkiye de hala ergen olan 27 yaşında kızlar da var.
Allah nasip ederde bir kız çocuğun olursa, (benim yok) 16 yaşına geldiğinde evlenme isteği içerisinde bulunursa, düşüncesine saygı duyup evlendirirsin umarım.

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
pedofili hakaret degil. tanimli bir bozukluk ve tedavi edilebiliyor.

ayrica deprem birileri cocukla evlenemedi diye olmuyor. tektonik hep bunlar.

Reaksiyon puanı
2,554
16 yaşındaki bir kızın evlenmesi anca 21 yaşındaki biriyle olabilir.Malum erkekler biraz daha geç hayata hazır oluyor askerlik iş falan derken.Burda biraz da kızın olgunluk durumuna bakılır bunu da anca yetiştiren ailesi bilebilir.Kimi insanlar daha lisede çok daha akıllı aklı başında olabiliyor.Kimisi de 30una gelmesine rağmen hala ergen gibi davranabiliyor.Kişi hazır olduğu yaşta evlendirilmeli sonuçta boşanmalar her yaşta oluyor bunun gençlikle alakası yok.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Bana göre 18in altındaki çocuktur bu yaş grubu ile evlilik düşünmek en hafif tabiri ile saçmalığın daniskasıdır.

Reaksiyon puanı
2,554
Bana göre 18in altındaki çocuktur bu yaş grubu ile evlilik düşünmek en hafif tabiri ile saçmalığın daniskasıdır.
Zaten günümüzde pek mümkün olmuyor 16 yı geçtim 20 de bile evlenmiyor kızlar erkeklerin hali zaten ortada üni askerlik iş birikim derken nerdeyse 30u buluyorsun.Bu tip şeyler çok eski zamanlarda kaldı.

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Peki o yaşlarda çocukların flört etmesi ve cinsel ilişki yaşamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Ee hocam doğal olarak mesela sen ilk defa restorantta çalışacaksan direk seni garson yapmazlar önce komi olursun.Burda evliliği garsonluk gibi düşünebiliriz ☺
hmm, aradaki tek sorun yani bir deftere imza atmış olmak. (nikah defteri)

evli bir çiftin yapacağı her haltı yapmak "çocuk"lar için normal, ama aynı şeyleri nikah defterine imza atarak yapmak tecavüz. İlginçmiş.

Reaksiyon puanı
2,554
hmm, aradaki tek sorun yani bir deftere imza atmış olmak. (nikah defteri)

evli bir çiftin yapacağı her haltı yapmak "çocuk"lar için normal, ama aynı şeyleri nikah defterine imza atarak yapmak tecavüz. İlginçmiş.
Aslında onu da normal karşılamıyorlar çünkü insanlar normal olan herşeye karşı.Doğrusu genç yaşta çalış kariyer yap herşey otursun ondan sonra ne halt yiyeceksen o zaman ye e o zamana kadar arzular boşver onları bastır tarzı düşünüyorlar.Ben öyle yaptım mesela çalıştığım dersler beni kurtarmadı üstüne devlete borçlu oldum asosyal oldum şimdi borç yok çok şükür ama sağlam işte yok birikim de ve yaş olmuş 30 hal böyleyken de evlen evlenebiliyorsan babayiğitsen.30 yaşında gençlik bitmiş oluyor tersini söyleyen hiç kimseye de inanmıyorum 18li yaşlardaki gibi değilsin çoğu şeye isteği bile kalmıyor insanın.Bir insan gençken hayatını istediği gibi yaşamalı bence ister evlensin ister evlenmesin buda benim düşüncem çoğu kişiden farklı olarak.

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
koca adamlarin cocuga goz dikecek midesiz olmalari ama bunu "karakteri guzel ve olgun" yalaniyla suslemeleri cok yaygin. neyse arkadasin dedigi gibi. biri kiziniza ayni kafayla yaklastiginda da o sekilde dusunursunuz umuyorum.

erkek boyledir. ben herkesle cikarim yatarim, herkese bakarim ama kimse bunu karima kizima yapamaz diye dusunur.

Son düzenleyen moderatör:
Reaksiyon puanı
2,554
koca adamlarin cocuga goz dikecek midesiz olmalari ama bunu "karakteri guzel ve olgun" yalaniyla suslemeleri cok yaygin. neyse arkadasin dedigi gibi. biri kiziniza ayni kafayla yaklastiginda da o sekilde dusunursunuz umuyorum.

erkek boyledir. ben herkesle cikarim yatarim, herkese bakarim ama kimse bunu karima kizima yapamaz diye dusunur.
Erkekler böyledir değil çocuğu kendi isteklerini yapması için robot gibi eğiten ebeveynlerin düşüncesidir bu.Karısı onun eşidir elbette karısına kimse bişey yapsın istemez kendisinin de başkasının karısına yapması doğru değil.Ancak çocuklar bizim el yapımı robotlarımız değil belli bir yaşa kadar eğitirsin gerisi onlara kalır bir birey olarak kendi kararlarını verir gerekirse hata da yapar ki anlasın hayatı.Bundan daha acı bişey varsa oda şudur ki çevremde çok duymuşumdur mesela kızının kötü bişey yapacağından dolayı endişeli olmasının ilk ve temel sebebi ya duyulursa rezil oluruz vallahi elalemin yüzüne nasıl bakarızdır.Yani genel olarak çocuk düşünülmez ve aslında insan genelde kendi değer yargısını düşünür.Sizin burda anlamadığınız bir nokta var her 16 yaşındaki kız çocuk değildir sizler şehirde büyümüş olabilirsiniz el bebek gül bebek büyümüyor herkes.Mesela ben iş gereği çok köy gezdim.İnsanı çalışkan köylere gidin 16 yaşındaki kız neler yapıyor bir görün ev idaresinden tut kardeşlerine bakması tarlaya bile gitmesi dahil yaptıklarını gördüğünüz zaman şok oluyorsunuz normal bizim bildiğimiz el bebek gül bebek yetişen 25 yaşındaki kızlardan bile daha olgunlaşmış oluyorlar.Eğer kendi de istiyorsa ebeveyni de yeterli görüyorsa askerliğini yapmış 21 yaşındaki bir erkekle evlenmesi çokta mantıksız değil biz demiyoruz 30 yaşında adam alsın kendi yaşıtı olsun.Ben 30 yaşındayım benden iyi ev idare ederler bunu çok net söylüyorum herşey yaş değil.Evet hep söylüyorum insanlar genelde normal olan şeylere karşıdır çünkü önce değer yargıları gelir normal olması onları bağlamaz.

Son düzenleyen moderatör:
Reaksiyon puanı
5,172
16 yaşında bir insan nasıl evlendirilir? Tamda duygusal geçişler yaşadığı dönemde... Akıldan mantıktan uzak hareket ettiği dönemde...

Muhtemelen 16 yaşında evlendirilen biri 17 yaşındada baba yada anne olur. Bu kapsamda daha çocukların zorunlu eğitimi bile bitmeden nasıl bu yük üzerlerine yüklenir?

Yapmayın Allah aşkına. Gerçek hayatta karşıma çıksa böyle bir tablo çok daha farklı tepki verirdim ancak şuan klavye delikanlılığı yapmak istemiyorum. Söylenenler eğer doğru anladıysam hoş karşılanacak şeyler değil...

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
24 yaşına gircek bir kız olarak yorum yaparsam 18 yaşın altı çocuktur bana göre denilirse sana göre ne demek diye sorulur.Bana görede şu an 25 yaşın altındaki çoğu erkek çocuk.Çocuktan kastınız davranış,olgunluk olarak küçük bir insan gibi davranmaksa bunun ölçümünü kimse yapamaz.Asıl soruna gelecek olursak maalesef günümüzde çocuk dediğimiz lise grubunda sorumluluk vs duygusu kesinlikle yok. Bunun nedenide ailelerin 20,30 yaşlara kadar bile çocuklarını pohpohlayıp aman sen bunu yapma yapamazsın ben yapayım diyerek hayattan dünyadan uzak yetiştirmeleri.Bu yüzden insanlar 16 yaşta evlenmek deyince sanki 10 yaşında biriymiş gibi düşünüyor evet bende şimdiki 16 yaşında bir genci böyle düşünüyorum.Eskiden insanlara baktığınızda daha ilkokul çağında birşeylerim sorumluluğunu almış insanların 15,16 yaşında evlilik için hazır olduğunu görüyorsunuz bu biyolojik olarak da mental olarak da mümkün olan bir şey.Sonuçta bizim 16 yaşındaki gençler için düşüncelerimiz onun çocuk olmadığı gerçeğini değiştirmiyor aileler ne kadar ona çocuk desede gizli saklıda olsa bir şeylerin peşinde oluyor bu yaştaki insanlar.Bunun sonucunda karşısınıza evlenmek istiyorum diye çıkıyorsa kendi çocuğunuzı kendiniz tanıyor ve biliyor olacaksınız bu olgunluğa sahipse buna karşı çıkmak kötüye doğru onu meylettirecektir.Belki kaçacak,belki çözümü başka türlü arayacaktır.Bu durumlar için konuşursak o yaş aralığının çocuk olup olmadığı biyolojik ve akıl olarak farklı algılanıyor. Ama şu düşünceyle insanları sıkıştırmak bunu çözmeyecek senin kızın olduğunda görürüz vs.Bu herkesin yaşayabileceği sıkıntılar ve evet kimse çocuk olduğunu düşündüğü kızını böyle bir yaşta evlendirmek istemez. Dediğim durumlarda orta yolu bulup güzelce konuşabilmek gerekecektir.

Reaksiyon puanı
2,554
Benim anlamadığım bir kız 16 yaşında çocuksa 18 yaşında da çocuktur ne yani 2 yılda dünyaları mı keşfetti sanki.Neden 18 diyorum çünkü yasal olarak 18 normal yani 18de evlense kimse daha çocuktu demez.Eğer hala eğitime bakılacaksa ona göre karar vereceksek 20 yaşında da çocuk bu durumda en az 24 yaşında olmalı.Şimdi de tam tersini düşünelim yasal olarak da 24 yaş altı evlenemesin sizce sonucu ne olur.Kadınların kendi itirafına göre de çoğu zaten 30undan sonra akıllanıyor.Yukardaki epsilon06 nın yorumuna da katılıyorum erkekler de 25in altında genelde çocuk gibiler hala.Ben şahsen gözlerimle gördüm köyde yetişen insanlar daha çocukken bile sorumluluk almaya başlıyor 16 yaşında 27 yaşındaki günümüz kızlarından daha güzel ev yönetecek olgunluğa geliyorlar bu durumda kendi de istedikten sonra ben sakınca görmem ama bizler öyle değiliz şehirdeyiz sorumluluk yüklemiyor anne babalar o yüzden de çocuk kalıyorlar.Yani bu biraz uç bir örnek olacak ama şuna benziyor kadınlar futboldan anlamaz futbol erkek işidir e topla o zaman takımını oyna bakalım kadınlar milli takımımızla bakalım kim kazanıyor.Yıllardır futbolu erkekler oynuyordu tabiki kızlar acayip geliyordu ama şimdi onların da profesyonel takımları var acaba bir babayiğit var mı ben mahalleden arkadaşları toplarım biz yeneriz onları diyen.Özetle yaş cinsiyet vs önemli değil önemli olan tecrübe yapılanlar ve olgunluktur ben bunlara bakarım tabi herkesin kendi kararı.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
5,172
Benim anlamadığım bir kız 16 yaşında çocuksa 18 yaşında da çocuktur ne yani 2 yılda dünyaları mı keşfetti sanki.Neden 18 diyorum çünkü yasal olarak 18 normal yani 18de evlense kimse daha çocuktu demez.Eğer hala eğitime bakılacaksa ona göre karar vereceksek 20 yaşında da çocuk bu durumda en az 24 yaşında olmalı.Şimdi de tam tersini düşünelim yasal olarak da 24 yaş altı evlenemesin sizce sonucu ne olur.Kadınların kendi itirafına göre de çoğu zaten 30undan sonra akıllanıyor.Yukardaki epsilon06 nın yorumuna da katılıyorum erkekler de 25in altında genelde çocuk gibiler hala.Ben şahsen gözlerimle gördüm köyde yetişen insanlar daha çocukken bile sorumluluk almaya başlıyor 16 yaşında 27 yaşındaki günümüz kızlarından daha güzel ev yönetecek olgunluğa geliyorlar bu durumda kendi de istedikten sonra ben sakınca görmem ama bizler öyle değiliz şehirdeyiz sorumluluk yüklemiyor anne babalar o yüzden de çocuk kalıyorlar.Yani bu biraz uç bir örnek olacak ama şuna benziyor kadınlar futboldan anlamaz futbol erkek işidir e topla o zaman takımını oyna bakalım kadınlar milli takımımızla bakalım kim kazanıyor.Yıllardır futbolu erkekler oynuyordu tabiki kızlar acayip geliyordu ama şimdi onların da profesyonel takımları var acaba bir babayiğit var mı ben mahalleden arkadaşları toplarım biz yeneriz onları diyen.Özetle yaş cinsiyet vs önemli değil önemli olan tecrübe yapılanlar ve olgunluktur ben bunlara bakarım tabi herkesin kendi kararı.

Yaşını bilmiyorum ancak 16 yaş ile 18 yaş arasında dağlar kadar fark var. Bir insan beyin gelişimini zaten 18inde tamamlıyor. Zaten pek çoğu kişi ve aile de 24 ten önce evliliğe bu devirde sıcak bakmıyorken 16ları konuşmak dünyanın en mantıksız ve bana göre sapık şeyi. Belki burada konuşulması gereken şey evlilik yaşı 18 den 20 ye çıkarılmalı mıdır olabilir... Ama 16 yaş asla...

Reaksiyon puanı
2,554
Yaşını bilmiyorum ancak 16 yaş ile 18 yaş arasında dağlar kadar fark var. Bir insan beyin gelişimini zaten 18inde tamamlıyor. Zaten pek çoğu kişi ve aile de 24 ten önce evliliğe bu devirde sıcak bakmıyorken 16ları konuşmak dünyanın en mantıksız ve bana göre sapık şeyi. Belki burada konuşulması gereken şey evlilik yaşı 18 den 20 ye çıkarılmalı mıdır olabilir... Ama 16 yaş asla...
Hocam ben 30 yaşındayım bu yıl yanlış anlaşılmasın yani bende sıcak bakmıyorum şuan günümüzdeki duruma göre ama işte herkes aynı değil az da olsa 16 yaşında olup çocuk olmayanlar var.Dediğim gibi bazıları daha çok küçükken sorumluluk alıyor 16sında hazır olabiliyor bir zorlama olmadan kendi isteği olursa olabilir ama zaten bunlar çok nadir olacak şeyler şahsen benim kızım olsa ben o şekilde yetiştiremeyeceğimi bildiğim için olmaz derim mesela senden farklı olarak ben sapıkça olduğunu düşünmüyorum ancak şöyle sapıkça olur zorlanırsa evlenmeye veya kendinden çok büyük biri olursa sapıkça olur.

Reaksiyon puanı
5,172
Hocam ben 30 yaşındayım bu yıl yanlış anlaşılmasın yani bende sıcak bakmıyorum şuan günümüzdeki duruma göre ama işte herkes aynı değil az da olsa 16 yaşında olup çocuk olmayanlar var.Dediğim gibi bazıları daha çok küçükken sorumluluk alıyor 16sında hazır olabiliyor bir zorlama olmadan kendi isteği olursa olabilir ama zaten bunlar çok nadir olacak şeyler şahsen benim kızım olsa ben o şekilde yetiştiremeyeceğimi bildiğim için olmaz derim mesela senden farklı olarak ben sapıkça olduğunu düşünmüyorum ancak şöyle sapıkça olur zorlanırsa evlenmeye veya kendinden çok büyük biri olursa sapıkça olur.
Hocam 16 yaşındaki bir cocuğun kendi iradesi olamaz. Dolayısı ile kendi düşüncesini ailesine kabul ettirmediği gibi ailesinin düşüncesine karşı koyamaz. Dolayısıyla bu yaşta evlenen çocuklar genelde para karşılığı satılan(evlendirilen) çocuklar. Bu yüzden bu kadar karşı çıkıyoruz... ki gönüllü olarak evlenmek isteseler bile yine çok mantıksız. Hayır yani niye flört etmek varken neden bir insanın üstüne bu yük yüklensin.

Byilmaz91

Asistan
Reaksiyon puanı
133
Ulan diyorum ki kural var racon var. Ses etmeyeyim, laf söylemeyim. Ama gel gelelim bazı arkadaşlarımız burada boş boş yok ana baba rızası varsa 16 yaşında evlendirilir, yok sıkıntı olmaz yok şöyledir yok böyledir. Be güzel kardeşim Medeni Avrupa Yasaları'na göre, insanların reşitlik ve evlendirilmesi için gereken minimal yaş 18'dir. Bunun sebebi sırf adet gelenek görenek, din gibi muhabbetlerden değil, İsviçreli bilim adamlarının yaklaşık 4 sene boyunca araştırmasını gerçekleştirdiği ve ortaya koydukları hipofizlerin yasa haline getirildiği araştırmalardan kaynaklanır. Yani sen gelip burada din adet görenek örf muhabbeti yapacağına şu interneti bir aç ve araştır neden reşitlik yaşı 18'dir diye. Burada boş muhabbet yapmayın, bunun yanı sıra böyle saçma sapan konuşmalar gerçekleştiren sözde "Profesör" olan Şahıs, dünyadaki tek eğitimin akademik eğitim olduğunu düşünen ve hayatı boyunca laik, milliyetçi düşünemeyen bir kişiliktir. Bu dünyadaki her olayı dine ve geleneklerinize bağdaştırırsanız daha çok beklersiniz bu ülkenin gelişmesini. Pirinci, okuyorsunuz, suyu okuyorsunuz, taşı, mermeri, evleri okuyorsunuz depremlerden korunmak için. Azıcık da açıp kitap okuyun, adam gibi ev yapın. Öyle orada burada çıkıp çok bilmişlik taslayarak bir yerlere varılmıyor.

Wikipedia; Age of majority - Wikipedia

Bu arada Türk Medeni Kanunu ve çocuk haklarını bilmediğiniz, hayatınızda hiç tarih okumadığınız için buraya anayasa maddelerini de bırakıyorum.

Ekli dosyalar

• akarca.pdf
    236.4 KB · Görüntüleme: 668

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,762
Öyle insanlara reaksiyon verilmemesi gerek. Ölü takliti yapın kendi yazdığınıda unutur zamanla. Cahillik devrine geri dönüyor insanlar malesef.

Reaksiyon puanı
2,554
Zaten günümüz modern zamanına göre karar vereceksek günümüz kızları 18 yaşında hala 10 yaşında gibi bana göre 18 de çok erken olur bizim burda olur dediğimiz örnek evlilik sorumluluğunu taşıyabileyecek yaşıtlarından çok daha akıllı iradeli olgun zaten evlenmeden de bu yükü taşıyabildiğini gösteren kişiler ki bu tip kişiler günümüzde nerdeyse yok ayrıca sadece ana baba rızası gerekmez kendi isteği de olmalı.Ben ne bilime ne dine heleki gelenek göreneklere asla bakmam ben mantığımı kullanırım mantıken bu kişi bu yaşa kadar ne yaptı bu yaptıkları bu sorumluluğu taşır mı taşırsa o imzada çok bişeyi değiştirmez.Mantık gerçeklikle desteklenince yanılmaz kolay kolay ama sadece sayılara takılırsak çok yanılırız.%99.9 ihtimalle ben de karşıyım 16 yaşa %98 ihtimalle 18 yaşa da bana göre ideali genel olarak 22 üstüdür.

Son mesajlar