Sıvı Soğutma Hakkında Bilgiler

Bu konuyu okuyanlar

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Merhaba arkadaşlar, bu konuda su-sıvı soğutma hakkında biraz bilgi paylaşmak istiyorum.
Bir bilgisayar içinde en çok ısınan iki parça işlemci ve grafik işlemcidir.Ufak bir alan içerisine sıkışmış olan milyonlarca transistorun, elektrik enerjisine gösterdiği dirençle ortaya çıkan ısı enerjisi, bu parçaların sıcaklığının istenmeyen seviyelere ulaşmasına yol açar.Parçaların ısınmasının ne zararı var diye sorabilirsiniz. En temel fizik kurallarından biri, maddelerin ısınınca genleştiğini söyler. Bu kural elbettebilgisayar bileşenleri için de geçerli.
Çalıştıkça ısınan işlemci genleşir, kapattığınızda soğuyarak tekrar eski halini alır. Isınma ve sıcaklık artışı ne kadar büyük olursa, bu genleşme de ona göre daha fazla olur. Bu da sürekli büyüyüp, küçülen işlemcininüzerinde küçük çatlakların olmasına yol açabilir.Bunun dışında, çok fazla ısınan işlemcinin elektrik iletkenliğinin azalması,sistemin kilitlenmesine yol açar. Bütün bu negatif etkileri ortadan kaldırmak için, işlemci ve grafik işlemcide zorunlu olmak üzere, tüm bilgisayar bileşenlerinde soğutma sistemi kullanılabilir.
Hava soğutmanın yetmediği yerlerde su soğutma sistemleri devreye giriyor. Hava soğutma sistemlerinde işlemciye temas eden kısmın üzerinde, genelde alüminyumdan yapılmış kanatçıklar yer alır. Bu kanatlar, işlemciye temas eden yerdeki ısıyı alır, üst ya da yan tarafta bulunan fan ise bu ısıyı kanatların üzerinden uzaklaştırır.Sıvı soğutma sistemlerinde ise ısıyı taşıma görevi genelde sudadır. İşlemciler için kullanılan su soğutma sistemleri temel olarak üç parçadanoluşur. İşlemciye temas eden yerdeki su bloğu, pompa ve genelde bir adet fan ve radyatörden oluşan ısı değiştiriciden ibaret olan sistemlerde su, borular aracılığıyla taşınır.
Su soğutmayı, hava soğutmadan daha üstün kılan iki temel fiziksel özellik var. Bunların ilki, suyun ısı iletkenliğinin havaya oranla 25 kat daha fazlaolmasıdır. Bu sayede su, havadan çok daha hızlı bir şekilde ısıyı fanın olduğu bölgeye aktarabilir.İkinci üstün özellik ise suyun ısı kapasitesinin, havadan çok daha fazla olması. Isı kapasitesi havaya oranla 4 kat daha fazla olan su, sıcaklığının artması için dört kat daha fazla ısı enerjisine gerek duyuyor.Su soğutma sistemleri bu kadar avantaja sahipse, niye hepimiz hava soğutma sistemi kullanıyoruz? Avantajlarının yanı sıra, su soğutma sistemlerinin bazı dezavantajları da var. Bunların başında su sızdırmariski ve bakım ihtiyacı geliyor.Hava soğutmaları belli aralıklarla tozdan arındırdığımız sürece, başımıza çok büyük sorun yaşatmayacaklardır. Öte yandan su soğutma sistemlerinde her zaman için sızdırma riski vardır.Çalışan bir bilgisayarın üzerine su dökülmesi çok büyük hasara yolaçabilir. Bu sebeple, su soğutma sistemlerini sık sık kontrol etmeli ve bakımdan geçirmeliyiz.
Bu makale SDN den alıntılanmıştır ancak ben bunların üstüne biraz daha detay ilave ederek neler yapabileceğimizi anlatmak istiyorum.
Öncelikle iki seçeneğimiz var su soğutmada, hazır halde bulunan ürünlerden seçebiliriz, kendimiz bize özel seti geliştirebiliriz.
Hazır su soğutmalar:
23033002976l.png

Resimde de görüldüğü üzere, fanları, radyatörü, soğutma bloğu, pompası ve sıvısı her şeyiyle takım halde gelen bu sistemler genelde işlemcilere uygulanıyor. Peki modifiye bağımlıları bununla yetinir mi? Tabiki ekran kartına da aynı sistemi uygulayabilirsiniz. Ekran kartının soğutucu sistemi söküldükten sonra internette satılan montaj aparatları ve ya kendin yap tarzında çözümlerle ekran kartımıza da aynı soğutucuyu ekleyebiliriz.
Pek tabi sistemde soğutulması gereken pek çok bölge var. Bu tarz hazır setlerden uzaklaşıp daha da profesyonel ya da şov amaçlı yapılan bir kasada şu donanımları soğutmak mümkün
1-) CPU
2-) Ekran Kartı
3-) Kuzey Köprüsü
4-) Güney Köprüsü
5-) Ramler
6-) HDD
7-) Mosfetler
Bunların hepsi için marka model ya da universal soğutma blokları var. Blokları ayrıca almaya da gerek olmayabiliyor. Örneğin EVGA gibi markanın bazı ekran kartlarında su soğutma hazır geliyor. Size sisteminizin kablolarını oraya kadar uzatmak kalıyor. Blokların seçimi: blokların alt yüzeyleri bakırdır. Bu kaplama değil saf madendir. Soğutmayı oldukça iyi iletmesini sağlar. Alt yüzey ne kadar parlaksa işin aslı ürün o kadar kalitelidir ;) AMD intel uyumlu olarak gelir cpu blokları ancak yine de almadan önce bakmak gerek ;) Ekran kartı için iki seçenek var, sadece işlemciyi soğutan standart bir blok alınabilir ancak bütün ekran kartı yüzeyini kaplayan daha sağlıklıdır. Bunun nedeni transistörler, mosfetler tam boy olmayanda aşırı ısınabilir. Kuzey köprüsünden güney köprüsüne kadar uzanan anakart blokları olduğu gibi bu standart olarak gelen anakartlar da var. Örneğin asusun bu şekilde bir ürünü var. Genelde raid0 gibi uygulamalarla pek uğraşmayan kullanıcılar sadece kuzey köprüsünü soğutmayı tercih ediyor ve bunun da performansa katkısı oldukça önemli, çip setin işlevinden ötürü. Peki sadece blokları almak yeter mi? Tabiki hayır. Pompa, radyatör, fitting denen hortumları bloğa bağlayan apartlar, rezervuar, hortum ve soğutma sıvısı. Pompayı seçerken eğer büyük bir ağ oluşturduysak en hızlı devir yapanı seçmekte fayda var. Saatte 800L gibi rakamlar fazla fazla yetecektir. Radyatör en az 240mm olmalı yani üstüne 2 adet fan bağlanabilmeli. Böylelikle yeterli soğutmayı sağlayacaktır. Rezervuar ise dvd okuyucu yerine monte edilebilecek şekilde ya da kasanın her hangi bir yerinde konumlanacak şekilde olabilir. Şimdilik aklıma gelenler bu şekilde. Bu konu altında uzun uzadıya konuşulabilir , birkaç resimle süsleyelim
sub-zero_cooler.jpg

picture.php

senemmm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
benim pc'im ısınınca çok ses yapıyor, bu işe yarar mı acaba?

21olcaybaba21

Doçent
Reaksiyon puanı
2
benim pc de 3 dene fan var kocaman taş gibi buz gibi :D tabi oc yapsam ölür :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Kardeş Eline Diline Klavyene Sağlık Şimdi bu sıvı soğutma konusunu çok düşündüm
Ve artık fiyatı ne olursa olsun bu sisteme geçeceğim…
Sizden tek ricam internetde araştırma yapmama rağmen parçalarının satışını herhangi bir yerde bulamadım Arkadaşım nerede satılıyor bu sistemin parçaları tek tek alıp monta etmek istiyorum…
Araştırmalarıma göre bir kaç siteden öte Net’de satan site bulamadım (Onlarda numuneymiş gibi parçaların yarısı var yarısı yok uyan var uymayan var ..) link paylışırsanız yada bi adres verirseniz çoook sevinirim
Şimdiden teşekkürler

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Kardeş Eline Diline Klavyene Sağlık Şimdi bu sıvı soğutma konusunu çok düşündüm
Ve artık fiyatı ne olursa olsun bu sisteme geçeceğim…
Sizden tek ricam internetde araştırma yapmama rağmen parçalarının satışını herhangi bir yerde bulamadım Arkadaşım nerede satılıyor bu sistemin parçaları tek tek alıp monta etmek istiyorum…
Araştırmalarıma göre bir kaç siteden öte Net’de satan site bulamadım (Onlarda numuneymiş gibi parçaların yarısı var yarısı yok uyan var uymayan var ..) link paylışırsanız yada bi adres verirseniz çoook sevinirim
Şimdiden teşekkürler
Bu işi en kolay yurt dışı sitelerden toplayarak yapabilirsin. EKWB yi öneririm ;) Blokları tercih ettikten sonra adaptörleri toplayacaksın. Rezervuar motor sıvı gibi gereklilikleri burda satan bir site var. Googledan bulabilirsin. Radyatörü de ordan almanı öneririm çünkü yolda zarar görme ihtimali yüksek :(

lqnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
dolanan sıvıyı bir noktada peltier ile soğutma gibi bir düşüncem var sence mantıklı mı ? peltierin ısınan kısmı için 120mm radyatör yeterlimidir 84w bir peltier için örneğin h80 gibi bir loop

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
dolanan sıvıyı bir noktada peltier ile soğutma gibi bir düşüncem var sence mantıklı mı ? peltierin ısınan kısmı için 120mm radyatör yeterlimidir 84w bir peltier için örneğin h80 gibi bir loop
Benim bildiğim onların soğutan kısmından çok ısınıyor sıcak kısmı. Bu yüzden onu soğutmaktansa bir fanla radyatör soğutmak daha kolay gibi? Ayrıca soğuduğu zaman donma yapmayacak mı? Denenebilir tabiki, ancak çok da rahat bir kullanım sunmaz gibi düşünüyorum. Çünkü eskiden popüler bir üründü soğutma sistemi olarak

lqnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Benim bildiğim onların soğutan kısmından çok ısınıyor sıcak kısmı. Bu yüzden onu soğutmaktansa bir fanla radyatör soğutmak daha kolay gibi? Ayrıca soğuduğu zaman donma yapmayacak mı? Denenebilir tabiki, ancak çok da rahat bir kullanım sunmaz gibi düşünüyorum. Çünkü eskiden popüler bir üründü soğutma sistemi olarak

sistemdeki sıvıyı dondurmaz özel coolant lar var ama dediğin gibi ısınan peltier kısmı yerine direk sisteme dahil etmek o radyatörü daha mantıklı olabilir denemek lazım.Rahat kullanıma gelince devasa kasalar var onlarda yapılabilir gibime geliyor.

Phase change hakkında ne düşünüyorsun sağlıklı olur mu acaba :D bildiğin buzdolabı sistemi

http://www.frozencpu.com/products/1...Mid-Tower_Case_115V_-_Black.html?tl=g49#blank

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
sistemdeki sıvıyı dondurmaz özel coolant lar var ama dediğin gibi ısınan peltier kısmı yerine direk sisteme dahil etmek o radyatörü daha mantıklı olabilir denemek lazım.Rahat kullanıma gelince devasa kasalar var onlarda yapılabilir gibime geliyor.

Phase change hakkında ne düşünüyorsun sağlıklı olur mu acaba :D bildiğin buzdolabı sistemi

http://www.frozencpu.com/products/1...Mid-Tower_Case_115V_-_Black.html?tl=g49#blank
Çok merak ediyorum 50bin TL bilgisayar toplatıyorsun, en uç soğutma çözümlerine bakıyorsun... Bize bir sürpriz mi yapacaksın yoksa :D sıvı soğutma çözümleri hala standart bir kullanıcı için yeterli :D Bir kasaya 1200$ vermek çok zor, katı buz kullanımı, sıvı nitrojen kullanımı... Bunlar oldukça popüler overclockcular arasında halen

lqnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Çok merak ediyorum 50bin TL bilgisayar toplatıyorsun, en uç soğutma çözümlerine bakıyorsun... Bize bir sürpriz mi yapacaksın yoksa :D sıvı soğutma çözümleri hala standart bir kullanıcı için yeterli :D Bir kasaya 1200$ vermek çok zor, katı buz kullanımı, sıvı nitrojen kullanımı... Bunlar oldukça popüler overclockcular arasında halen

her an herşey olabilir sürpriz konusunda :D ama yakın gelecekte yok gibi görünüyor benim açımdan... kasaya gelince o normal içi boş bir kasa değil farkındaysan :D overclock şampiyonları bugüne kadar çeşitli rekorlar kırdı ama anlık hepsi günlük hayatta kurduktan sonra 6-7 ghz e çekip keyfine bakabileceğin bir sistem hala yok 5 dk da bir ln2 mi dökelim yani ? hadi dökme işini geçtim ona da bi sistem uydurdun otomatik ln2 döken ln2 almaya can mı dayanır eve 1 tonluk ln2 tankeri mi koyalım :D

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
her an herşey olabilir sürpriz konusunda :D ama yakın gelecekte yok gibi görünüyor benim açımdan... kasaya gelince o normal içi boş bir kasa değil farkındaysan :D overclock şampiyonları bugüne kadar çeşitli rekorlar kırdı ama anlık hepsi günlük hayatta kurduktan sonra 6-7 ghz e çekip keyfine bakabileceğin bir sistem hala yok 5 dk da bir ln2 mi dökelim yani ? hadi dökme işini geçtim ona da bi sistem uydurdun otomatik ln2 döken ln2 almaya can mı dayanır eve 1 tonluk ln2 tankeri mi koyalım :D
Evganın çift işlemcili anakartlarını tavsiye ederim :) bu işte sınır yok ama yine de bazı sınırlar içinde kalmak lazım :D

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
çift cpu dan ziyade bana x16/x16/x16/x8 sli yapabileceğim bir kart lazım
Bulamazsın. Bulsan bile PCIe 2.0'dır. Server tarzı kartlar var. Bunlarda belki bulabilirsin. Bir anakart bir sistem parasına gelebilir.

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
çift cpu dan ziyade bana x16/x16/x16/x8 sli yapabileceğim bir kart lazım
ASRock X79 Extreme11 diyor ki , 4way x16 desteğim var... x16/x16/x16/x16 yani...
7 (PCIE1/PCIE2/PCIE3/PCIE4/PCIE5/PCIE6/PCIE7: x16/0/16/0/16/0/16 mode or x16/8/8/8/8/8/8 mode) (2 x PLX PEX8747 Bridges to support 4-Way SLI in Gen3 x16/16/16/16 mode)

Umarım yardımcı olmuşumdur :D

lqnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
ASRock X79 Extreme11 diyor ki , 4way x16 desteğim var... x16/x16/x16/x16 yani...
7 (PCIE1/PCIE2/PCIE3/PCIE4/PCIE5/PCIE6/PCIE7: x16/0/16/0/16/0/16 mode or x16/8/8/8/8/8/8 mode) (2 x PLX PEX8747 Bridges to support 4-Way SLI in Gen3 x16/16/16/16 mode)

Umarım yardımcı olmuşumdur :D

yazdım bunu 8 tane de sata3 var lsi controller dan gelen... bu anakart bir harika dostum :D son derece hayvani bir kart ancak çipset ve mosfet için sıvı bloğu bulunur mu acaba

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Tavsiye etmem HP Z420 worksation 'ımda sızdırma yaptı anakarta kısa devre yaptı. Kesinlikle tavsiye etmiyorum.

myk1905

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Makale güzel. Fakat birde hava soğutma ile sıvı soğutma karşılaştırması yapılsa daha iyi olur. Zira bazı arkadaşlar hazır sıvı soğutmaya vereceğim parayla taş gibi hava soğutma alırım bakım derdinden, sızdırcakmı heycanından kurtulurum diyor. Aslında eğer daha sessiz bir soğutma sağlayacaksa sıvı soğutma, tercih edilebilir gibi duruyor.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşlar ben sıvı soğutma aldım ZALMAN LQ315 hala aynı ısı değerlerini alıyorum ne bir artısı nede bir eksisi yok.