Yardım Sistemimi Yükseltmek İstiyorum

Bu konuyu okuyanlar

unplugged

Asistan
Reaksiyon puanı
27
Merhaba,

Yaklaşık 4 yıl önce satın aldığım pcmin bazı temel bileşenlerini yükseltme zamanının geldiğini fark ettim.

Özellikler
Ekran Kartı- Cerberus GTX 1050Ti
İşlemci- Ryzen 3 2200g
Anakart- Asus Prime A320M-K
Psu- Powerboost 400w(modelini bilmiyorum)
Ram- 2x8 Gskill ripjaws 3000mhz
SSD- James Donkey m2 240gb
HDD- 1TB Seagate

Bu dönemde ekran kartı yükseltmesi yapmak çok kolay olmadığından ekran kartı yerine işlemcimi 3600x/3700x düzeylerinde bir işlemciye yükseltmeyi düşünüyorum. Anakartım AM4 chipset olduğundan ilk tercihim AMD'den yanaydı fakat Intel'in bazı modelleri(12400f, 12600k, 12100f)"cpu.userbenchmark" sitesinde AMD'ye göre f/p açısından çok daha uygun ve mantıklı olduğu için epey ilgimi çekti. Bunların yanında PSU değiştirmem gerektiği ve Intel alırsam anakart değiştirmem gerektiğini de biliyorum fakat pek deneyimim olmadığından hangilerinin iyi olduğu konusnda pek bir bigim yok. İşlemciler hakkında da çok bilgi sahibi değilim bu yüzden ufak ve önemli farklar hakkında yorumlar yapamıyorum, yardımcı olursanız sevinirim.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Mevcut anakartın çok zayıf ve giriş seviyesi bi anakart. Öyle yüksek seviye AMD işlemciler ile kullanamazsın. Hem işlemciden tam performans alamazsın,hem de anakartın cayır cayır yanar.İşlemci beslemesi bile 4 pin olan bi anakart. Düşünün yani.

Ne kadar bütçe ayırabilirsiniz bu işe. Mevcut anakart ve işlemcinizi de daha sonra, hemen, 2. el satabilirsiniz.

unplugged

Asistan
Reaksiyon puanı
27
İşlemciyi ve anakartı 2. el almayı düşünüyorum bu yüzden bütçem biaz düşük gelebilir, 3000. Ayrıca şöyle bir video buldum .

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
8,007
A320 anakarta güncel Ryzen takmanız teorik olarak evet çalıştırır fakat tam verim alamazsınız. Anakartın güç beslemeleri yetersiz kalacağından turbo frekanslarına çıkamaz. Ek olarak güç yongaları sürekli işlemciye güç yetiştirmek için yüksek baskı altında çalışacağından ısınacaktır, bu da anakart ömrünü kısaltıyor. O yüzden en azından ikinci el sağlam bir üreticiden B serisi anakart almanız işlemci yükseltmeniz için en sağlıklısı olur. Zaten sisteminizde şu an tek göze batan parça işlemciniz. İşlemciden sonra PSU ve M2 Ssd değiştirdiğiniz taktirde bir süre daha rahat götürür o sistem.

unplugged

Asistan
Reaksiyon puanı
27
A320 anakarta güncel Ryzen takmanız teorik olarak evet çalıştırır fakat tam verim alamazsınız. Anakartın güç beslemeleri yetersiz kalacağından turbo frekanslarına çıkamaz. Ek olarak güç yongaları sürekli işlemciye güç yetiştirmek için yüksek baskı altında çalışacağından ısınacaktır, bu da anakart ömrünü kısaltıyor. O yüzden en azından ikinci el sağlam bir üreticiden B serisi anakart almanız işlemci yükseltmeniz için en sağlıklısı olur. Zaten sisteminizde şu an tek göze batan parça işlemciniz. İşlemciden sonra PSU ve M2 Ssd değiştirdiğiniz taktirde bir süre daha rahat götürür o sistem.
Bu videoda a320m-k, x570 chipset anakarta göre hem singlethreaded hem multithreaded cinebench R20de daha yüksek sonuçlar elde edildiğini gördüm(7:19). Isınma bir problem olabilir ancak videoda soğutmayla çözülmüş gibi duruyor. Ne kadar doğru bilmiyorum ancak, baskı altında kalacak olan donanımın anakart değil de PSU olabileceği ve patlayıp diğer donanımlara da zarar verebileceği hakkında bir yazı okumuştum. Ssd'yi hızından veya markadan dolayı mı değiştirmemi öneriyorsunuz? 700tl altında önerebileceğiniz PSU var mı?

Hamza Sağlam

Doçent
Reaksiyon puanı
751
Bu videoda a320m-k, x570 chipset anakarta göre hem singlethreaded hem multithreaded cinebench R20de daha yüksek sonuçlar elde edildiğini gördüm(7:19). Isınma bir problem olabilir ancak videoda soğutmayla çözülmüş gibi duruyor. Ne kadar doğru bilmiyorum ancak, baskı altında kalacak olan donanımın anakart değil de PSU olabileceği ve patlayıp diğer donanımlara da zarar verebileceği hakkında bir yazı okumuştum. Ssd'yi hızından veya markadan dolayı mı değiştirmemi öneriyorsunuz? 700tl altında önerebileceğiniz PSU var mı?

Video yalandan ibaret dediğine göre. Çünkü X570 çipsetler sentetik testlerde B550 çipsetli anakartlara göre daha fazla puan verir...

Reaksiyon puanı
8,007
Burada bu konu hakkında deneyimimiz, bilgimiz olduğu için konuşuyoruz yoksa neden size boşu boşuna masraf yaptıralım? Uzun süre işlemciyi dandik bir anakartta yüke sokun bakalım güç beslemeleri yüksek ısıya kaç ay dayanabilecekmiş. PSU zaten görevi güç çıkışı yapmak 550W civarı bir PSU o sistem için zorlanmaz bile neden patlasın?

Hamza Sağlam

Doçent
Reaksiyon puanı
751
Burada bu konu hakkında deneyimimiz, bilgimiz olduğu için konuşuyoruz yoksa neden size boşu boşuna masraf yaptıralım? Uzun süre işlemciyi dandik bir anakartta yüke sokun bakalım güç beslemeleri yüksek ısıya kaç ay dayanabilecekmiş. PSU zaten görevi güç çıkışı yapmak 550W civarı bir PSU o sistem için zorlanmaz bile neden patlasın?

Zaten yetersiz PSU olursa patlamaz bile. Sistemi kapatır o kadar.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Her videoda gördüğünüz anlık değerleri boşverin . Vrm leri yani güç devreleri zayıf ve bi de soğutucusuz 320M çipsetli anakartlar ile güçlü işlemciler kullanmak, olacak iş değildir. Bakınız aşağıda 2700X işlemci ile 320M anakartı kullanırken anakrtın VRM lerini cihaz ile ölçmüşler. Canlı kanıt.

126 derece..Hangi bileşen, bu sıcaklığa uzun süre dayanır veya verimli olarak işlemciyi besler. Hiç mantığınız alıyor mu.40-50 derecede çalışan anakartlarda var.

resized-image-Promo.jpeg

Reaksiyon puanı
8,007
Her videoda gördüğünüz anlık değerleri boşverin . Vrm leri yani güç devreleri zayıf ve bi de soğutucusuz 320M çipsetli anakartlar ile güçlü işlemciler kullanmak, olacak iş değildir. Bakınız aşağıda 2700X işlemci ile 320M anakartı kullanırken anakrtın VRM lerini cihaz ile ölçmüşler. Canlı kanıt.

126 derece..Hangi bileşen, bu sıcaklığa uzun süre dayanır veya verimli olarak işlemciyi besler. Hiç mantığınız alıyor mu.40-50 derecede çalışan anakartlarda var.

Ekli dosyayı görüntüle 172016
Üstte aynısını dedim lakin arkadaş bize inanmıyor Youtubeda sadece olumlu sonucu paylaşan kanallara inanıyor.

unplugged

Asistan
Reaksiyon puanı
27

Ekli dosyayı görüntüle 172016
Bu görselde ne olduğunu bilmiyorum. "Canlı kanıt":
Üstte aynısını dedim lakin arkadaş bize inanmıyor Youtubeda sadece olumlu sonucu paylaşan kanallara inanıyor.
İnanılacak pek de bir fark göremedim. Sen gördün mü?

Reaksiyon puanı
8,007
Bu görselde ne olduğunu bilmiyorum. "Canlı kanıt":
İnanılacak pek de bir fark göremedim. Sen gördün mü?
Zaten bu testler yalan demedik? Kısa vadede performans sorunu yaşatır da demedik? Sen kullan güç yongaların uzun süre 100-130 derece arasında çalışsın bizim için sıkıntı değil kullan. Sonuçta insanlar "bilgisiz" olduğu için B serisi X serisi çipsetlere para veriyor değil mi ? :D

Yakın zamanda anakartım bozuldu, sistemim yandı , işlemcim bozuldu tarzı konu açmamanız dileğiyle giriş seviye A320 anakartınız ve yeni güçlü işlemciniz ile iyi kullanımlar dilerim.

unplugged

Asistan
Reaksiyon puanı
27
Zaten bu testler yalan demedik? Kısa vadede performans sorunu yaşatır da demedik? Sen kullan güç yongaların uzun süre 100-130 derece arasında çalışsın bizim için sıkıntı değil kullan. Sonuçta insanlar "bilgisiz" olduğu için B serisi X serisi çipsetlere para veriyor değil mi ? :D

Yakın zamanda anakartım bozuldu, sistemim yandı , işlemcim bozuldu tarzı konu açmamanız dileğiyle giriş seviye A320 anakartınız ve yeni güçlü işlemciniz ile iyi kullanımlar dilerim.
Sağ ol.