Sistemimi yükseltmek istiyorum.İşlemci tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

prekazka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Herkese merhabalar.Aşşağıda bulunan sistemimi yükseltmek daha iyi bir işlemci satın almak istiyorum.İşlemci konusunda i5 9600KF ile Ryzen 5 3600X arasında kalmış durumdayım.Aktif olarak CS:GO oynuyorum diğer fps türü oyunları da oynuyorum.Bazı öngöremediğim ve bilgi sahibi olmadığım şeyler hakkında soru sormak istiyorum.

1) Ryzen 5 3600X alırsam 4.4GHZ Overclocklu kullanacağım mevcut anakartım yeterli gelecek mi ? Gelmeyecek ise sistemime uygun anakart tavsiyesi alabilir miyim ?
2) Ryzen 5 3600X i 4.4GHZ de kullanırsam içinden çıkacak fan soğumasına yeterli olur mu ?
3) İntel'e geçiş yaparsam anakart,soğutma vs. ekstra işler çıkacak.Buna değer mi ?
4) Aralarında belirttiğim oyunlarda ve normal performansta ne kadar fark olur ?

Çok fazla bilgi sahibi olmadığımdan umarım gereksiz veya yanlış sorular sormamışımdır,şimdiden herkese teşekkür ederim.

SİSTEMİM

-MSI B350M GAMING PRO AMD Çipset Soket AM4 DDR4 3200MHz(OC) VGA DVI HDMI

-Thermaltake View 27 600W 80 Plus USB 3.0 4 Fanlı Panoramik Cam Pencereli Kasa

-GSKILL 16GB (2X8GB) Ripjaws V Siyah DDR4 3200Mhz CL16 Dual Kit Ram

-AMD Ryzen R5 2400G Soket AM4 3.6GHz / 3.9GHz 6MB Önbellek 65W 4 Çekirdek Vega 11 GPU İşlemci

-ADATA 120GB SSD Disk ASU650SS-120GT-C

-SEAGATE ST1000DM010 Barracuda 1TB 64MB 7200rpm SATA 6.0Gb/s HDD

-Gigabyte GTX 1070 G1 Gaming 8GB 256BİT EKRAN KARTI

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
Ankart işlemciyi destekliyor (en güncel BIOS olduğu zaman). Onun dışında güçlü bir anakarta benzediği için OC'ta bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum fakat OC ederken fazla aşırıya kaçırmamanızda yarar var o anakart ile.

@met 35, @Emir Aydın
Mesaj otomatik birleştirildi:

Onun dışında OC ederken bir soğutma almanız şart.

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
Öncelikle 3600x zaten boost hızı 4.4ghz siz bu işlemciyi serin tutarsanız kendisi en ufacık işlemlerde bile 4.4ghz çalışacaktır zaten. Yok ben sürekli boost hızında tutmak istiyorum 4.4ghz sabit dursun diyorsanız işlemciye yazık etmiş olursunuz.

prekazka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ankart işlemciyi destekliyor (en güncel BIOS olduğu zaman). Onun dışında güçlü bir anakarta benzediği için OC'ta bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum fakat OC ederken fazla aşırıya kaçırmamanızda yarar var o anakart ile.

@met 35, @Emir Aydın

Onun dışında OC ederken bir soğutma almanız şart.

biostan boost ile 4.4ghz de sabit çalıştıracağım üzerine çıkmıcam.Performans bakımından anakart eksik kalır ise anakartı değiştirebilirim ama yeterli gelecekse gerek yok tabi

Öncelikle 3600x zaten boost hızı 4.4ghz siz bu işlemciyi serin tutarsanız kendisi en ufacık işlemlerde bile 4.4ghz çalışacaktır zaten. Yok ben sürekli boost hızında tutmak istiyorum 4.4ghz sabit dursun diyorsanız işlemciye yazık etmiş olursunuz.
biostan boost ile 4.4de sabit çalıştırcam üzerine çıkmayacağım şuandaki ryzenide 3.9 da sabit kullanıyorum ne gibi veya neden yazık edip sorun çıkarsın onu anlamadım açabilir misiniz

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
cs go içinde 9600K alıp, 5ghz de kullanıp,fps leri uçurmak var.Ama iyi bi soğutucu, düzgün bi overclock anakartı, vs derken paranızda biraz uçar. :)
Bence 3600 alın. 4,4 ghz pek yapamazsınız ama yine de ,4,2 rahat olur.

Ryzenlerin oyunlarda intel ile halen tam yakalayamaması,(cinebench gibi testlerde aynı performansı hatta fazlasını vermesine rağmen)raw memory latence nin yüksek olması. Fazla fps için ramlere yüklenin yani.68 ns civarı ideal.cl yi düşürmeye çalışın.

ddddd.PNG

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
biostan boost ile 4.4ghz de sabit çalıştıracağım üzerine çıkmıcam.Performans bakımından anakart eksik kalır ise anakartı değiştirebilirim ama yeterli gelecekse gerek yok tabi
Anakartlık bir sorun yok ryzen işlemcileri sürekli boost hızında çalıştırmakta pek mantıklı değil zaten boost hızlarına çok kolay çıkabiliyorlar onun için. Kendim 3600 kullanıyorum 4.2ghz oyunlarda sabit duruyor 52 dereceyi geçmiyor.

prekazka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Anakartlık bir sorun yok ryzen işlemcileri sürekli boost hızında çalıştırmakta pek mantıklı değil zaten boost hızlarına çok kolay çıkabiliyorlar onun için. Kendim 3600 kullanıyorum 4.2ghz oyunlarda sabit duruyor 52 dereceyi geçmiyor.
bilmediğim için anlamadım sanırım :) şimdi boost yapmazsam kendi standart ayarlarında 3.8 olan hızı 4.2 ye kendi mi çıkıyor biz mi çıkartacağız o kısmı anlamadım açıksası bilmiyorumda.Şuan kullandığımda biosta Game modu açtığımda 3.9 ghz oluyor :)

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
bilmediğim için anlamadım sanırım :) şimdi boost yapmazsam kendi standart ayarlarında 3.8 olan hızı 4.2 ye kendi mi çıkıyor biz mi çıkartacağız o kısmı anlamadım açıksası bilmiyorumda.Şuan kullandığımda biosta Game modu açtığımda 3.9 ghz oluyor :)
İşlemcilerde bir stock hız olur birde boost hızı olur bu sıcaklığına işlem yoğunluğuna v.b konulara göre değişir csgo tekli çekirdek kullandığı için işlemcide işlem yoğunluğu olmayacaktır onun için kendisi en son hızına çıkacaktır tabi serin olursa.

prekazka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
cs go içinde 9600K alıp, 5ghz de kullanıp,fps leri uçurmak var.Ama iyi bi soğutucu, düzgün bi overclock anakartı, vs derken paranızda biraz uçar. :)
Bence 3600 alın. 4,4 ghz pek yapamazsınız ama yine de ,4,2 rahat olur.

Ryzenlerin oyunlarda intel ile halen tam yakalayamaması,(cinebench gibi testlerde aynı performansı hatta fazlasını vermesine rağmen)raw memory latence nin yüksek olması. Fazla fps için ramlere yüklenin yani.68 ns civarı ideal.cl yi düşürmeye çalışın.

Ekli dosyayı görüntüle 85932
CL düşürmeyi nasıl başaracağım belirttiğim gibi çok bilgi sahibi değilim :)

İşlemcilerde bir stock hız olur birde boost hızı olur bu sıcaklığına işlem yoğunluğuna v.b konulara göre değişir csgo tekli çekirdek kullandığı için işlemcide işlem yoğunluğu olmayacaktır onun için kendisi en son hızına çıkacaktır tabi serin olursa.

Allah'ın kulu isimli arkadaş 240mm lik sıvı soğutucu önermiş söylediklerinizi baz alarak 120mm yeterli olur mu 240mm mi almalıyım o zaman ?

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Oyun konusunda intele uyumlu olduğu için, çoğu oyunlar daha başarılı işler çıkarıyor intel tarafında. Fakat amd de testlerde inteli geçer durumda tabi oyunlarda intel kadar değil ama yakın durumda diğer kullanım işleri için amd daha iyi gibi.

Allah'ın kulu isimli arkadaş 240mm lik sıvı soğutucu önermiş söylediklerinizi baz alarak 120mm yeterli olur mu 240mm mi almalıyım o zaman ?
240 mm daha iyi olur gibi. Ben arctic'in sıvı soğutucusunu kullanıyorum. Tam fiyat performans ürünü. Oyunlarda ultrada 60 geçmiyor. Sıvı soğutmada pompanın görevi ve fanların rpmleri ve iç fanın sıvıyı iyi düzgün bir biçimde dağıtması çok önemli. Bunun içinde fanların oldukça iyi olması lazım. Tabiki borularınında kalın olması çok önemli.

Son düzenleme:

prekazka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Oyun konusunda intele uyumlu olduğu için, çoğu oyunlar daha başarılı işler çıkarıyor intel tarafında. Fakat amd de testlerde inteli geçer durumda tabi oyunlarda intel kadar değil ama yakın durumda diğer kullanım işleri için amd daha iyi gibi.

Açıkçası intel ile amd arasında kalmamın tek sebebi intele geçersem ekstra masraf çıkması.Yeterli bütçem olsa yada sıfırdan sistem toplayacak olsam intel sistem oluştururdum.Elimdeki sistem ile 3600X in vereceği performansı kestiremediğimden ve çokta bilgim olmadığından almadan önce bilgi sahibi olmam gerektiğini düşündüm.Tamamen oyun odaklı kullanıyorum bilgisayarı.

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465

Dediğim gibi ben ryzen 3600 ile coolermaster lite120 kullanıyorum sıvı soğutucuyu takacağınız yer iyi hava alıyor ise 120mm çok rahat yetecektir. Pubg, read dead redemption 2'de bile 4.2ghz sabit şekilde kullanıyorum boşta ise 2.8ghz'lara kadar düşüyor.

prekazka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Dediğim gibi ben ryzen 3600 ile coolermaster lite120 kullanıyorum sıvı soğutucuyu takacağınız yer iyi hava alıyor ise 120mm çok rahat yetecektir. Pubg, read dead redemption 2'de bile 4.2ghz sabit şekilde kullanıyorum boşta ise 2.8ghz'lara kadar düşüyor.

Thermaltake View 27 kasam. Benim fikrim çok iyi hava alacağını düşünmüyorum çünkü sıvı soğutucuyu takabileceğim yer bile yok gibi.Görünürde kocaman kasa oysa..

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
Thermaltake View 27 kasam. Benim fikrim çok iyi hava alacağını düşünmüyorum çünkü sıvı soğutucuyu takabileceğim yer bile yok gibi.Görünürde kocaman kasa oysa..
İlla sıvı soğutucu olacak diye birşey yok tabi görüntüye çok takmıyorsanız daha düşük fiyatlara daha iyi soğutmaya sahip hava soğutmalar var.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Eğer ki kasanın ön tarafında takılacak yer, boşluk varsa oraya da takılabilir. Arkadaşın dediği de doğru hava soğutmalarda sıvı soğutmaya eşdeğerleri var.

prekazka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Eğer ki kasanın ön tarafında takılacak yer, boşluk varsa oraya da takılabilir. Arkadaşın dediği de doğru hava soğutmalarda sıvı soğutmaya eşdeğerleri var.
hava soğutma benim için daha iyi olur tavsiyelerinize açığım 500TL ye kadar çıkabilirim

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Ben soğutucuyu 633 tl ye almıştım. Amazon Almanyadan.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Pompa üstündeki fan ne işe yarıyor o markanın hava soğutmaları çok iyidir sıvı soğutması olduğunu bilmiyordum.
İçindeki sıvıyı devir daim yapıyor. Ve içinden macunu da çıkıyor.

Hem fiyat olarak uygun hemde baya iyi soğutuyor.

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
6 tane bakır borulu çoğu sıvı soğutmaya kafa atacak bir hava soğutma.

İçindeki sıvıyı devir daim yapıyor. Ve içinden macunu da çıkıyor.

Hem fiyat olarak uygun hemde baya iyi soğutuyor.
Suyu çeviren parça kapalı devre olur harici bir fan daha var onu sormuştum ama vrm soğutmasına ise yarıyormuş sıvı soğutma için çok gerekli bir şey değil aslında ama extreme overclok girdiği zaman işin içine 1mhz daha fark ettirebilir.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839

Suyu çeviren parça kapalı devre olur harici bir fan daha var onu sormuştum ama vrm soğutmasına ise yarıyormuş sıvı soğutma için çok gerekli bir şey değil aslında ama extreme overclok girdiği zaman işin içine 1mhz daha fark ettirebilir.
Evet doğrudur. Tam hatırlamıyorum. Ama o fan da sanki kapalı gibi duruyor. Öyle detaylı incelemedim. Bu arada ürün çok güzel.

prekazka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

Evet doğrudur. Tam hatırlamıyorum. Ama o fan da sanki kapalı gibi duruyor. Öyle detaylı incelemedim. Bu arada ürün çok güzel.

banada makul geldi bunu alabilirim

prekazka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

Tekrar bi sorum var cevap verirseniz memnun olurum. 3600X yerine 3600 alıp Arctic Freezer 34 eSports Duo soğutucu alsam yeterli gelip soğutmayı karşılar mı overclocksuz ? Yoksa önceden önerdiğiniz CM MasterAir MA610P mi yeterince soğutur ve performans olarak Arctic etki eder mi ?

prekazka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ryzen 5 3600 işlemci ve Scythe fuma 2 SCFM-2000 soğutucu siparişlerini verdim.Önerileriniz ve yardımlarınız için herkese teşekkürler

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
Ryzen 5 3600 işlemci ve Scythe fuma 2 SCFM-2000 soğutucu siparişlerini verdim.Önerileriniz ve yardımlarınız için herkese teşekkürler
Hayırlı uğurlu olsun boşta oda sıcaklığında oyun yükü altında 48 derecede stres testinde 65 derece olur en fazla. Birde ram yüzünden canın birini havaya takman gerekebilir başka bir derdi yok.