Bu konuyu okuyanlar

Diss2text

Öğrenci
Reaksiyon puanı
43
Merhabalar, yeni sistem toplayalı yaklaşık 2 yıl oluyor gayet memnunum ama size de bir danışmak istedim. Sistem bilgilerimi belirteyim:

İşlemci: AMD Ryzen ™ 5 2600X 3.6GHz (Turbo 4.2GHz) 6 Core 12 Threads 19MB Cache AM4 İşlemci

Anakart: Gigabyte B450M S2H AMD B450 2133MHz DDR4 Soket AM4 mATX Anakart (bios update ile 3200MHz destekliyor)

Bellek(RAM): Kingston DDR4 8 GB 3200MHz HyperX Fury Bellek RAM

Ekran Kartı: Sapphire Nitro+ AMD Radeon RX 580 8G OC 256 Bit GDDR5(DX12)PCI-e3.0 Ekran Kartı

Harddisk(SSD): Adata SU630 480GB 520-450MB/s SSD

Kasa: Dark Guardian 4x12CM RGB LED Fanlı, Full Cam Yan ve Mesh Ön Panel, USB 3.0 Bilgisayar Kasası

Güç Kaynağı: High Power 750W 80+ Gold Performance GD Aktif PFC Güç Kaynağı

İşlemci Soğutucusu: Dark Freezer X124,12CM Kırmızı LED'li, Intel LGA 775/115X/1366/2011/2066, AMD AM2/AM3/AM4/FM1/FM2, 4PIn PWM Fanlı, 5X Isı Borusu, Direkt Kontak İşlemci Soğutucu

2 gün önce işlemci soğutucusunun fanı bozuldu. Zaten performansından pek memnun değildim, değişme imkanı olursa öncelikle onu değişeceğim. Ardından para biriktirip bir parçayı güçlendirmek istiyorum aklımda ram'e bir 8 gb daha ekleyerek 16 gb yapmak var. Bir yandan da (ben alırken bilmiyordum ama şu sıralar karşıma çıktı) sanırım SSD kronik sorunluymuş. Ne sorunu var tam olarak bilmiyorum ama şuan bana hiç sorun yaratmadı. Önce ram mi artırayım yoksa bu ssd yi mi değiştireyim? Ayrıca ileride başka güçlendirebileceğim parçalar neler olabilir? Mesela ekran kartından memnunum ama ilerde yetmezse şuanki işlemcim, AMD-NVIDIA tarafında hangi kartlara kadar yetebilir. Yorumlarınızı bekliyorum.

İsimyok08

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,107
Sistemin gayet güzel. 2 yıl geçmesine rağmen hayla yolu var o sistemin :) SSD kronik sorunlu. (Fakat sorun yaşamadıysan boşver.) 8GB Ram eklemeni öneririm. İlk ekran kartı değilde işlemci yükselttmeni öneririm. PSU olarak güzel seçim yapmışsın. İleriye dönük olmuş. Anakart olarak da aynı şekilde . Yeni nesil Ryzen'leri destekleyecek (Ki zaten destekliyor.)

Diss2text

Öğrenci
Reaksiyon puanı
43
Sistemin gayet güzel. 2 yıl geçmesine rağmen hayla yolu var o sistemin :) SSD kronik sorunlu. (Fakat sorun yaşamadıysan boşver.) 8GB Ram eklemeni öneririm. İlk ekran kartı değilde işlemci yükselttmeni öneririm. PSU olarak güzel seçim yapmışsın. İleriye dönük olmuş. Anakart olarakda aynı şekilde . Yeni nesil Ryzen'leri destekleyecek (Ki zaten destekliyor.)

Kronik sorunludan kasıt ne acaba, pek bilgim yok da bilginiz var mıdır sizin? Ben bir sorun yaşamadım dediğim gibi.

İşlemci olarak ise zamanında bütçem ona yetmişti. Yükseltebilirsem Ryzen 5 3600 veya 3600x mi alayım yoksa bunları almayıp, acele etmeden biriktirerek daha üst bir model mi alayım, tavsiye var mıdır model olarak. Ram'i güçlendireceğim ilk olarak. Ram ile birlikte bir de işlemci soğutucu değişecek oldum. Bozuldu şuan, fanın bobinleri yanmış. Fan ayrı olarak satılıyorsa onu alacağım yoksa konu açtım yine burada, (bakabilirsiniz siz de) ayrı bir soğutucu alacağım. Ardından sıradaki hedef olarak dediğiniz gibi ekran kartı yerine işlemci güçlendiririm o zaman. Güçlendireceğim için ileriye dönük bir soğutucu alsam iyi olacak bu durumda.

Teşekkür ederim size de, ilginiz ve yorumunuz için.

İsimyok08

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,107
Kronik sorunludan kasıt ne acaba, pek bilgim yok da bilginiz var mıdır sizin? Ben bir sorun yaşamadım dediğim gibi.

İşlemci olarak ise zamanında bütçem ona yetmişti. Yükseltebilirsem Ryzen 5 3600 veya 3600x mi alayım yoksa bunları almayıp, acele etmeden biriktirerek daha üst bir model mi alayım, tavsiye var mıdır model olarak. Ram'i güçlendireceğim ilk olarak. Ram ile birlikte bir de işlemci soğutucu değişecek oldum. Bozuldu şuan, fanın bobinleri yanmış. Fan ayrı olarak satılıyorsa onu alacağım yoksa konu açtım yine burada, (bakabilirsiniz siz de) ayrı bir soğutucu alacağım. Ardından sıradaki hedef olarak dediğiniz gibi ekran kartı yerine işlemci güçlendiririm o zaman. Güçlendireceğim için ileriye dönük bir soğutucu alsam iyi olacak bu durumda.

Teşekkür ederim size de, ilginiz ve yorumunuz için.
Yükseltmeye acele etme. O sistemin daha gideri var :) Yavaş yavaş daha iyi parçalarla donat.
Kronik sorun: Fabrika üretimi hatalı olan veya kalitesiz malzeme kullanılan SSD'lerde oluşan sorun. Sizde sorun yok diye başkalarına önermeyin! SSD kanadında Toshiba (KIOXIA) ürünleri başarılı değil.

Çözümü nedir?

Bazı sorunlar yazılımsal olabiliyor. Markalar firmware güncellemesi ile çözebiliyorlar. Bazı
sorunlar ise donanımsal olabiliyor, bu yüzden çözümü yoktur.

• Adata SU630 ve SU650: 6XX serisinin sorunlu olduğu söyleniyor.
Sorunlar:
  1. Okuma ve yazma hızı düşüklüğü.
  2. Ani takılma ve donma sorunları.
  3. Yüksek sıcaklıklarda çalışma.
  4. Firmware yüklerken sorun çıkarması.
  5. Sistem kilitlenmeleri, siyah ekran ve mavi ekran sorunlarına sebep olması.
  6. BIOS menüsünde bazen gözükmemesi.
  7. Sağlığı hızlı düşüyor.
Kullanıcı yorumları:
Ekli dosyayı görüntüle 127877Ekli dosyayı görüntüle 127878
Burada arkadaş güzel bir şekilde anlatmış :)

Diss2text

Öğrenci
Reaksiyon puanı
43
Yükseltmeye acele etme. O sistemin daha gideri var :) Yavaş yavaş daha iyi parçalarla donat.

Burada arkadaş güzel bir şekilde anlatmış :)

Tamamdır hocam, gideri olduğuna sevindim. O zaman şuan bozulan işlemci soğutucu işini halledeyim, yükseltebilirsem ram alacağım 8 gb bir tane daha. Gerisini ise yavaşça biriktiririm, aceleye gerek yok. İndirim vs. kovalarım iyi bir şeyler çıkarsa sizlere danışırım yine almadan önce.

Bir de ne olur ne olmaz crystal mark ile mi ölçülüyor bu değerler, bilgim yok. Oradan test ederim. Ben bir gariplik, donma takılma, performansında sorun sezmedim ama sağlığı ne durumda bilmiyorum. İçimin rahat etmesi açısından bir bakayım teste sokabilecek miyim. İyi günler, çok yardımınız dokundu.

İsimyok08

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,107
Tamamdır hocam, gideri olduğuna sevindim. O zaman şuan bozulan işlemci soğutucu işini halledeyim, yükseltebilirsem ram alacağım 8 gb bir tane daha. Gerisini ise yavaşça biriktiririm, aceleye gerek yok. İndirim vs. kovalarım iyi bir şeyler çıkarsa sizlere danışırım yine almadan önce.

Bir de ne olur ne olmaz crystal mark ile mi ölçülüyor bu değerler, bilgim yok. Oradan test ederim. Ben bir gariplik, donma takılma, performansında sorun sezmedim ama sağlığı ne durumda bilmiyorum. İçimin rahat etmedi açısından bir bakayım teste sokabilecek miyim. İyi günler, çok yardımınız dokundu.
Crystaldiskinfo indir. Kullanımı zaten çok basit. Hemen sağlığını görürsün. Hız testi için Crystaldiskmark indir.

Ram alırken mümkünse aynı Ram'den alın . İşlemci soğutucusunu da halledersiniz.

Son mesajlar