Sistem Toplama (3500 TL)

Bu konuyu okuyanlar

Epicoza

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Merhabalar,

Bütçem başlıkta da belirttiğim üzere 3500 TL'dir. World Of Tanks ve Dota 2 gibi oyunları maksimum grafiklerle rahat oynayabileceğim bir sistem toplamayı istiyorum. Tabii ki ilerleyen yıllarda konfigürasyonda upgrade yoluna gideceğim. Bunu da göz önüne almakta fayda var.

İntel skylake i5 6600k işlemci sanırım işimi görür. Ancak geri kalan donanım bileşenleri için çok kararsız kaldım ve yeri geldi bütçemi aştım. Sizlerin de önerisiyle nasipse nisan ayı içerisinde alım yapacağım.

Şimdiden önerileriniz için teşekkür ederim.

Alecont

Müdavim
Reaksiyon puanı
509
Bütçeyi 100 TL aştım eğer kuruş yukarı çikamam derseniz hiç önermem ama SSD yi çıkarabilirsiniz. Upgrade etmek istediğiniz için PSU yu üst düzey seçtim istediğiniz gibi yükseltebilirsiniz. Hayırlı olsun :) bu sistemle dota 2 yi falan geç çoğu üst düzey oyunu ultrada oynarsın.
IMG_20160330_210848.JPG

Epicoza

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
İlgin için teşekkür ederim aşmasına aşarım 100 tl birşey değil ancak takdir edersin ki bunun sınırı yok o 100 lira 200-300 tl'ye çıkıyor min. Sistemde farkettiğim i5 6600k cpu fansız geliyor dolayısıyla da bi cpu fan almak gerekiyor. İşlemciyi overlock yapmadığın sürece 30$'lık soğutucu iş görür gibime geliyor ve maiyeti biraz daha düşürebilmek adına şöyle bir sistem nasıl olur acaba?

Adsız.jpg

Alecont

Müdavim
Reaksiyon puanı
509
Maliyeti daha da düşürebiliriz o anakart fazlalık. B150m Bazooka tercih edin. Kasayı kalite olarak bilmiyorum ama PSU su iyi. Ramleride Kingston HyperX Fury 8 GB 2133 Mhz Ddr4 tercih edin. Soğutucuyu da benim önerdiğim daha iyi zaten bunlari yapinca daha ucuza geliyor.
Edit: Ayrica o PSU ile ileride istediğiniz gibi sistemi yükseltebileceğinizi düşünmüyorum.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Overclock yapılamayan anakarta 6600K gerekmez, 6600 yapılabilir.
6600K alınacaksa eğer Z170 anakart fazlalık değil gerekliliktir. 600W 80+ Güç kaynağı da upgrade'e açıktık, SLI veya Crossfire yapmayı düşünmüyorsanız tabi.

Epicoza

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Maliyeti daha da düşürebiliriz o anakart fazlalık. B150m Bazooka tercih edin. Kasayı kalite olarak bilmiyorum ama PSU su iyi. Ramleride Kingston HyperX Fury 8 GB 2133 Mhz Ddr4 tercih edin. Soğutucuyu da benim önerdiğim daha iyi zaten bunlari yapinca daha ucuza geliyor.
Edit: Ayrica o PSU ile ileride istediğiniz gibi sistemi yükseltebileceğinizi düşünmüyorum.

Hi-level seçtiğimi siz söyleyince farkettim tabii ki dediğiniz gibi kingston olacaktır o. Soğutucuyu değerlendirmeye alıyorum zaten kafamda buna benzer birşey vardı ama sinerji'de göremediğimden seçtim yaklaşık birşey.

Overclock yapılamayan anakarta 6600K gerekmez, 6600 yapılabilir.
6600K alınacaksa eğer Z170 anakart fazlalık değil gerekliliktir. 600W 80+ Güç kaynağı da upgrade'e açıktık, SLI veya Crossfire yapmayı düşünmüyorsanız tabi.

Dediğiniz gibi 6600k almayı düşünüyorum bu yüzden z170 seçtim ki ilerde elimi kolumu bağlamasın. Öte yandan crossfire ve SLI düşüncem yok. Uzun zamandır mobil olduğumdan laptop ile takılıyordum. Dolayısıyla en azından şimdilik öyle bir düşüncem yok. Kasanın keyfini sürmek istiyorum sadece :)

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Sabit diski WD 1 TB yapın, kodu EZEX olan, 20 dolar daha ucuz ve bir farkı yok.
Anakartın 4 RAM yuvası var, çift modül alsan bile ilerde yükseltmeye açık 2 tane yuva kalıyor geriye, o yüzden Dual Kit al, 2x4 2666 MHz ramlar var 50 Dolar onlar da. XMP ile 2666 MHz'ye çıkar anakartta 2133MHz yazmasına aldırmayın XMP'siz hız o.
Asus ise AMD tarafında iyi değil deniyor daha çok Sapphire Nitro serisi öneriliyor o yüzden 380X'i Sapphire Nitro ile değişebilirsin. Tercihine kalmış ama HDD'yi mutlaka dediğim gibi WD yap, Seagate'in $20 fazla olması saçmalık.

Epicoza

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Sabit diski WD 1 TB yapın, kodu EZEX olan, 20 dolar daha ucuz ve bir farkı yok.
Anakartın 4 RAM yuvası var, çift modül alsan bile ilerde yükseltmeye açık 2 tane yuva kalıyor geriye, o yüzden Dual Kit al, 2x4 2666 MHz ramlar var 50 Dolar onlar da. XMP ile 2666 MHz'ye çıkar anakartta 2133MHz yazmasına aldırmayın XMP'siz hız o.
Asus ise AMD tarafında iyi değil deniyor daha çok Sapphire Nitro serisi öneriliyor o yüzden 380X'i Sapphire Nitro ile değişebilirsin. Tercihine kalmış ama HDD'yi mutlaka dediğim gibi WD yap, Seagate'in $20 fazla olması saçmalık.

Ramlerde tek slot 8 GB almamın sebebi bazı ödemelerim var bittikten sonra 3 adet daha 8 GB ram alıp 32 GB'a çıkarmak. Ama dediğiniz gibi 2133 Mhz yerine 2666 Mhz tercih edeceğim. HDD tarafında ise dediğiniz EZEX hakkında biraz araştırma yapınca ne kadar doğru tespit olduğunu gördüm. Ekran kartı tarafında Asus'un marka değerine güvendiğim için asus tercihim. Zaten onun kafamdaki ömrü maksimum 2 senedir. Akabinde tercihimi yine Asustan ama nvidia tarafından kullanacağım. Keza nvidia'da oldukça başarılı olduğunu düşünüyorum.