Şirketler Adil Kullanım Kotasını (AKK) neden koyar?

pesimist

Rektör
Onursal Üye
Şirketler açısından baktığımızda AKK'yi niye koyarlar? Şirketlere ek yük mü getiriyor bu veri transferleri? Amaçları nedir?

AKK olmasa batarlar mı?

REDFOKS

Rektör
AKK olayı başlı başına bir saçmalık şirketler için ise iki katı saçmalık bence

S4B0T4J

Profesör
Neden koyarlar biliyormusunuz? TTNET adlı numaradan sabahları telefonuma 8LİMİTSİZ paketine geçin AKK olmadan doya doya nete bağlanın diye mesaj atmak için.

FIRTINA_SEM

Asistan
AKK ile ilgili müşteriyi kazıkladıklarını düşünüyordum ta ki aşağıdaki videoyu izleyene kadar.

Yeterli alt yapı yok internet sınırsız olursa kullanıcıların büyük bölümü yüklenecek ve herşey çökecek :)

[video=youtube;fxgO-QrWQlY]http://www.youtube.com/watch?v=fxgO-QrWQlY&feature=player_embedded[/video]

xarax

Asistan
"Adil kullanım" denmesi saçma bir kere.Verilen hizmete istenen ücret adil mi ki?. Bana göre bu tabir asıl niyetin üstündeki bir örtü sadece. Kota konulmasının başka bir nedeni var.
Tahminim altyapıyı zorlamamak için çünkü yılların bakır kablolarıyla verilebilecek hız malum. Bir de üstüne herkes yüksek hızda(?) yüklenirse ne olur kimse doğru düzgün kullanamaz, şikayetler artar, müşteri kaçar. O zamanda yatırım yapmak gerekir. yatırım demek maliyet artışı demek. TTnet'in, "nasıl olsa bu işte tekelim" diye düşündüğünü varsayarak "ne yatırımı, olduğu kadarıyla idare ederiz yada yavaştan alalım işi" deyip geçeceğini biliriz. Diğer Internet Servis Sağlayıcılarının da büyük oranda TTnet altyapısını kullandığını düşünürsek "Adil Kullanım" kurnazlığı hepsinde geçerli. Birde "... Mbit'e kadar sınırsız(burada sınırsız kelimesi anlam değiştiriyor.)" kurnazlığı var. orası başka bir konu.
diğer bir tahmin, eğer yurtdışı veri trafiği bir maliyet ise trafiği düşürmek için olabilir.

pesimist

Rektör
Onursal Üye
Yüklense yüklense millet ne kadar yüklenebilir ki? Hızım düşmüyor hurraaaaaa diye herkes bir şeyler indirmek istemez bence. Downloadçılar ve normal internette takılan kesim bellidir. Bu kadar kasmanın bir anlamı yok gibi bence.

En çok veri trafiği hangi bölgede yaşanıyorsa o bölgenin alt yapı çalışmalarını ona göre artırmaları lazım bence.

deatmania

Rektör
Milleti download' dan soğutmaktır belki de :)

Veya düşük paketlere Akk koyarak, kullanıcıların yüksek paketleri almasını sağlamaktır.

YellowRed

Rektör
altyapıları kaldırmadığı için. özellikle türk telekomun ptt döneminden kalma eski altyapısı 8 mb gibi hızları vermeye yeterli değil. forumda 1 mb hızı dahi zor aldığını söyleyen kullanıcılar mevcut.

burda bence sorumlu devlet yani BTK...

madem altyapın kaldırmıyor, o zaman kaldırabileceği hızları pazarla. insanlara "8 mb'e kadar" deyip 1 mb satma!

ancak devlet buna göz yumuyor. aynı parayı ödeyen bir vatandaş 8 mb hız alırken diğeri 1 mb zor alıyor. devlet de bunda hiçbir haksızlık/adaletsizlik görmüyor.

yetmezmiş gibi limitisiz tarifeye "adil" adı altında kota konuyor. insanlara "20 mb görünümlü 1 mb" hız satılıyor. doğan görünümlü şahin misali... devlet buna da göz yumuyor.

işin tuhafı bu sözde "adil" olan kotayı aşınca düşülen hız her tarifede aynı. 8 mb hız da 1 mb'e düşüyor 100 mb hız da...

bu uygulama gerçekten "adil" olsa, hız düşürmenin belli bir oranı olurdu.

onu da geçtim, bu "adil" kullanım kotası nasıl göre belirleniyor, o da belli değil. 50 gb kotayı neye göre belirlemişler? hangi kriterleri baz almışlar?

üstelik "adil" kullanım kotasını rahatlıkla aşmayı sağlayacak servisler de kota haricinde bırakılmamış. tivibu, ttnet müzik, playstore, steam gibi tamamen yasal ve "para karşılığı" alınan servislerden indirilen veriler de kotaya dahil. bu nasıl bir "adalettir" allah aşkına? ben para sayıp hizmet satın alıcam ama kotam dolduğu için ağız tadıyla kullanamicam?

nerden baksan elle tutulur yanı yok bu işin...

eSa

Dekan
Yasaklı
Yılların bakır teli :)

Firma olarak Fibere geçtik geçicez, binamızın içine kadar tip11 kutusunu koydular, yaklaşık 2 km. fiber kablo çekildi. sadece sistemin aktif hale gelmesini ve işlemlerinin bitmesini bekliyoruz. Anlıyacağınız hızın en tepesinden yakalamış olacağız. tüm ses ve data fiber üstünden olacak, eski bakır kabloların hepsini toplayıp alacaklar. Eeee nerde kaldı şimdi eski teller ?

Şirket olarak kullanımda aylık ortalama 120 gb. civarındayız. İyi kota vurmuyor demeyin hemen. Çünkü şu an hattımız yavaş olduğu için tüm downloadlar (windows updateler dahil) firewal üzerinden kapalı, film, müzik, facebook, youtube vs. Şimdi ben sevineyim mi? Fibere geçicez 100MB. internetimiz olacak diye. Hiç bir şeyi açamıyorum yine. Sen ver ferrariyi ama kullanma tozlandıkça kapı önünde yıka dur. Tabi bir de işin upload tarafı var ki, sorma gitsin. Uzak masaüstü bağlantıları için fibere geçicez rahat edicez diye düşünürken. 100 mb. hızın uploadı yine 1 mb. El insaf, bari 10Mb. yapın. Mailler gelecek 2 sn. de sen göndereceksin 2 dakikada :)

Yaz yaz bitmez. Telekom ile kaç defa konuştum, yerinde ziyaret ettim, ama nafile. Gerekirse 2 kat para vereyim, şu kotayı biraz yukarı çekelim diye ama yok maalesef. Şimdi iyi mi yapıyoruz, kendimize kötülük mü ediyoruz. belli değil. Tabii ki bunlar iyi şeyler. Teknoloji neyi gerektiriyorsa, yapılacak olan o. Ama sen bu kadar yatırım yap (tahminen 100K) , sonra elini kolunu bağla, hadi kullan böyle de.

Sabırla bu adil kullanım noktasının -en azından şirketler için- kalkmasını veya biraz daha esneklik kazanmasını bekleyeceğim. Yapacak bişey yok.

seckyn

Profesör
Bugüne kadar kaç kez çökmüş altyapılar herkes yüklendi diye acaba :D Birşeyi yasaklamak sadece ona meyili arttırır :mrgreen: Acaba bu uygulamadan sonra herkes 8 mbiti alabiliyormu ? Eğer hala 8 mbit neti 4 mbitin altında alan varsa o zaman bu uygulamayı at çöpe gitsin. Altyapısı kaldırmaması çok normal ben bizim buralarda ttnetin bir çalışma yaptığını görmedim. Tüm altyapı ptt zamanından kalma.

engerex

Dekan
Yüklense yüklense millet ne kadar yüklenebilir ki? Hızım düşmüyor hurraaaaaa diye herkes bir şeyler indirmek istemez bence. Downloadçılar ve normal internette takılan kesim bellidir. Bu kadar kasmanın bir anlamı yok gibi bence.

En çok veri trafiği hangi bölgede yaşanıyorsa o bölgenin alt yapı çalışmalarını ona göre artırmaları lazım bence.

Metro çalışması esnasında kopan kabloların yerine yıllarca yenisini döşemeyen Telekom yoğun trafiğin olduğu bölgelere mi yatırım yapacak? Bana zor geliyor. Telekomu satın alırken devlete taahhütte bulunduğu yıllık yatırımdan öte gidemez.

burns206

Profesör
iyi de sorun bakir tel degilki buradan pekala bulgaristan yunanistan uzerine baglayip o hatlardan ileri baglanti kurmak mumkun. ancak dis hat kiralari ttnete fazla geliyo ki boyle bi uygulama cikartmis. :p
ttnet disaridan gelenler baglantilar icin ucret aliyo gidenler icin ucret oduyo. ayni telefon gibi benim bildigim . bu sebeple kari dusuyo.
ayrica hepsine uygulanmiyo gibi .

yani 100~ liraya 6mbps sinirsiz internet var isteyene.
tabi 16 da 200 civari biseye denk geliyodur .
diger kampanyalar sadece musteriyi hosnut etmek (bir cesit kandirmak oluyo :p )**

ama tabi yazili olarak sozlesmede yer aldigi icin sozlu olarak belirtilmese de musteriyi kaziklamis olmuyolar. sadece enayi yerine koymus oluyolar sanirim :p

neskalii

Profesör
Bence sebepleri şunlar:::

1.Dandik alt yapısı

2.İşine gelmemesi ki yurt dışı çıkışları yetmiyo ( youtube yi bile kendi serverından veriyodu)

3.Alt yapıya yatırım yapmaması ki ben hiç görmedim yaptığını duymadımda

4.tekel olması yetkili tüm kurumların lehine çalışması..

saygılar..

Toughwolf

Asistan
Hatirladigim kadariyla adil kullanim olayi devletin sirketlere vadettigi hizi belli bir yuzde dahilinde vermesi zorunluluguyla geldi. TT alt yapiyi yenilemeden 8Mbite gecti. Bazi bolgelerde internet asiri yogunluktan web siteleri bile acilmaz hale geldi. Devletin zorunlulugundan yirtmak icin sozlesmelere AKKyi koydu. Sikinti olan yerlere hemen uygulamaya basladi. Diger yerlere daha sonra uygulamaya gecti. Turkcell de ayni sekilde yeni kurdugu yetersiz olan altyapisi sebebiyle AKKya gecti. (Kisisel analizdir, sirket ici baglanti olmayinca varsayimlar hatali olabilir.:p)

Benim merak ettigim vodafone borusan telekomu aldi ama daha sonra hic haberi cikmadi. Acaba vodafonenun son kullaniciya veya sirketlere interneti gelistirmek icin projeleri var mi?

O.Z.

Asistan
yatırım yapmak çok pahalı geliyor, yamayarak bir şekilde toplam bant genişliğinizi cüzi miktar arttırabiliyorsunuz ama daha fazla abone istiyorsunuz. olay bundan ibarettir.

alt yapı alternatifleri olmalı. yoksa uydu, 3g vb haricinde kablolu alt yapılar ttnetin alt yapısını kullanıyorlar. yasalarla onlara verilen belirli miktardaki kotalar korunmuş. oysa bunun yerine iki adet altyapı olsaydı? sahibi firmalar için yatırım yapma mecburiyeti doğmuş olmaz mıydı? ya da müşteri kaybetme korkusuyla daha çok indirim, hız vb olmaz mıydı? zamanında sadece bir telefon operatörü varken herkes rahatlıkla telefonda konuşabiliyor muydu? şimdi bakın, ne olursa olsun günde saatlerce telefonda konuşanlar var.