Silinmiş Sanılan Dosyalaın Gerçekte Silinememesi......

sam@

Üyecik
Herkes işletim sisteminde gereksiz dosyalarını "shift+delete" kombinasyonuyla sonsuza dik siler...Ama "Glary Utilities"vb.programlarla dosyalar geri dönüştürülebiliyor....Dün işletim sistemimi tarattığımda 16000 adet silinmiş dosyanın aslında geri dönüştürülmeye hazır olduğunu gördüm...Üstelik 10 gb yer kaplıyorlardı....Acaba biri bana dosyaları neden silemediğimizi söyleyebilir mi?
 

kaberdey

Profesör
Harddiskler adresleme mantığı ile çalışır. Yapı olarak Küçük birimlerden oluşurlar ve her birimin bir adresi vardır. Harddiske birşey kaydettiğimiz zaman boş olan birimlere verielr girilir ve bu verilerin girildiği birimlerin adresleri de kaydedilir, tekrar erişim istendiğinde bu adres kullanılarak bilg oradaki veriyi alır ve kullanır, Dosya silme işlemi yaptığımızda da birimdeki veriler değil birimlerin adresleri silinir, böylece bilgisayar o verileri göremez yerlerini "boş" olarak değerlendirir.

Kullandığınız program da birbiriyle ilgili birimlerdeki verileri birleştirerek dosyaları (eğer üzerlerine başka dosyalar yazılmamışsa) eski haline getirir.

Umarım anlaşılır olmuştur.

NOT: silinmiş ancak programla görebildiğiniz ve 10 gb yer kaplıyor dediğiniz dosyalar bilgisayara göre harddiskinizde yer kaplamaz.
 

leylak

Doçent
bi gercek var ki neyi silersen sil, aslinda silinmiyor
bilgisayar mühendileri tabiki daha iyi biliryorlardir !
 

alacam

Asistan
Herkes işletim sisteminde gereksiz dosyalarını "shift+delete" kombinasyonuyla sonsuza dik siler...Ama "Glary Utilities" vb.programlarla dosyalar geri dönüştürülebiliyor....Dün işletim sistemimi tarattığımda 16000 adet silinmiş dosyanın aslında geri dönüştürülmeye hazır olduğunu gördüm...Üstelik 10 gb yer kaplıyorlardı....Acaba biri bana dosyaları neden silemediğimizi söyleyebilir mi?
Birdaha hepsini kalın yapma banlanırsın.Zaten moderatöre bildirdim.Değiştirirler.
 

rise

Linux, Windows, ...
Yönetici
Moderatör
Gerçekte silinmiş sandığımız şeylerin çoğu küçük birkaç işlemle geri getirilebiliyor maalesef.
Tuneup Utilites gibi bazı programların yardımı dokunabilir dosyayı öğütme/yok etme (shredder) konusunda. Silinen verinin üzerinden tekrar yazıp silerek işlem yapıyor.
 

Son mesajlar

Üst