Siirtte, 1 milyon kişiye iş vaadi!

Bu konuyu okuyanlar

cacar

Profesör
2002 seçimlerinin en tartışılan ismi olan ve dolandırıcılıktan tutuklanan Jet Fadıl, 256 bin nüfuslu Siirt'te 1 milyon kişiye iş sözü verdi! Üstelik , bu vaadleri de avukatı adına yapıyor.

2002 seçimlerinin en tartışılan ismi olan ve Siirt’ten bağımsız milletvekili seçilen, ancak seçimin iptali sonucu dolandırıcılıktan tutuklanan Jet Fadıl, yine sahneye çıktı. Siirt’te 8 bağımsız milletvekilinden biri olan Bilal Veysi Yaşar, Jet Fadıl’ın avukatı. Fadıl Akgündüz de avukatı için, Siirt’te seçim çalışmalarına başladı.

Yaşar için 2 seçim bürosu açıldı, 14 tane de Mercedes jeep gönderildi. Jet Fadıl avukatı adına da seçim vaatlerinde bulunuyor. Avukat Yaşar, milletvekili seçilirse Fadıl Akgündüz de Siirt’te otomobil fabrikası açacak. Siirtspor’u da 1. Lige çıkaracak. Jet Fadıl, 265 bin nüfuslu Siirt’te, 1 milyon kişiye de iş imkanı sağlayacağı sözü verdi.

YURT DIŞINDAYKEN SEÇİLDİ
Fadıl Akgündüz ismi, Jetpa adında bir otomobil pazarlama şirketi kurmasıyla başladı. Akgündüz, “İmza’’ adıyla yüzde yüz Türk malı bir otomobil üreteceğini açıkladı. Yurt dışındaki işçileri şirketine ortak yapma vaadi ile, 5 milyon 867 bin mark topladı. Yaklaşık 200 kişinin “dolandırıcılık” iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğu ve hakkında soruşturma açılan Akgündüz 2000 yılında yurt dışına çıktı.

Bağcılar Cumhuriyet Savcılığı Akgündüz hakkında 207 kişiyi dolandırmaktan gıyabi tutuklama kararı aldı. Karar İnterpol’e iletildi. İsviçre’de olduğu tespit edilen Akgündüz için daha sonra Adalet Bakanlığı da iade talebinde bulundu. Akgündüz 2002 yılı Kasım ayı öncesi ise avukatı Veysi Yaşar aracılığı ile yurt dışında olmasına rağmen Siirt’ten bağımsız milletvekili adayı oldu ve seçildi. Akgündüz’ün milletvekili seçilmesinin ardından hakkındaki gıyabi tutuklama kararı ertelendi ve kırmızı bülten kaldırıldı. Milletvekili seçilmesinin üzerine Akgündüz, Türkiye’ye geldi. Mazbatasını havaalanında avukatından aldı.

İKİ YIL YATTI
Ancak AKP, Siirt’in Pervari ilçesinde 3 sandık kurulunun oluşturulmadığı ve 1 sandığın da kırıldığı iddiasıyla YSK’ya başvurdu. YSK 3 Aralık 2002’de Siirt seçimlerini iptal etti.

YSK’nın kararıyla Akgündüz’ün ve AKP’den Mervan Gül'ün, CHP’den de Ekrem Bilek’in milletvekillikleri düştü. AKP de, 312’den hükümlü olan Recep Tayyip Erdoğan’ın yasağının kalkması için Anayasa’nın 76. maddesini değiştirdi ve 9 Mart 2003’te yenilenen Siirt seçimlerinde Mervan Gül, birinci sıradaki yerini Tayyip Erdoğan'a bırakarak seçimden çekildi. Erdoğan Siirt’ten milletvekili seçilince 58. hükümetin başbakanı Abdullah Gül istifa etti. Yeni hükümeti de Erdoğan kurdu. Dokunulmazlığı kalkan Akgündüz, 10 Aralık 2002’de tutuklanıp Kartal cezaevine kondu.

Akgündüz için nitelikli dolandırıcılık suçundan 494 yıl ile bin 235 yıl arasında hapis cezası istendi. Akgündüz, yargılandığı Bakırköy 8’inci Ağır Ceza Mahkemesince 150 milyar kefalet karşılığında, 4 Mart 2004’te tahliye edildi. Akgündüz Almanya’daki vatandaşları dolandırdığı için 4 yıl 2 ay hapse mahkum edildi, cezasını çekip tahliye edildi. Akgündüz bir yıldan fazla süreyle hapis cezası aldığı ve yüz kızartıcı suç işlediği için seçilme yasağı kapsamında bulunuyor.

Kaynak: http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=253142
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst