Sigara tiryakileri için 'siyah devre' başlıyor

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

neet

Guru
Onursal Üye
Kapalı alanda sigara içilmesi yasağından sonra, 1 Ekim 2014’ten itibaren sigara ile mücadelede yeni bir devre başlıyor.Açık havada sigara içilen alanlarda kısıtlamaya gidilirken, paketlerde de ‘kara’ devre başlıyor.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tütünle mücadelede yeni yasaklar ve denetimlerin biran evvel başlaması talimatı verdiğini ifade eden Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bu çerçevede sigara paketlerinin kararacağını, marka isimlerinin de kodlanarak satılacağını dedi.
Müezzinoğlu, 2014-2018 Tütünle Mücadele Strateji Raporunun nihayet halinin hazırlandığını ve Başbakanlığa gönderildiğini belirtti. Milliyet’te dün yer alan habere göre, sigaraya ilişkin yeni yasaklar ve denetimlerin 1 Ekim 2014’te paket düzenleme olarak başlayacağı öğrenildi. Kanuni ve yasal düzenlemeler yetişemezse uygulama tarihinin en geç 1 Ocak 2015 olarak belirlendiğini söyleyen Müezzinoğlu, “Sigara paketleri bir ve düz renk olacak. Markaları ve amblemleri silinecek. Sigaralar isimleriyle değil numaralı kod isimleriyle satılacak. Böylelikle sigara paketleri çocuklar için cazip bir algı oluşturmayacak. İletişim uzmanları siyah paket üzerinde çalışmalarını devam ettiriyor. Biz 1 Ekim’de uygulamaya başlarız kim dava açarsa açsın” diye söyledi.
POLİS DENETLEYECEK
Yeni yasak paketinin hastane ve mektep bahçesi, cafe ve restoranların aleni bölümlerini de kapsayacağını belirten Müezzinoğlu, “Nargile kafeler iç, yiyecek meşrubat hizmeti veren mekânların aleni alanlarında, sigara içmek kısmen yasaklanacak. Açık alandaki masaların sadece 4’te 1’i sigara içenler için ayrılacak. Bu yasal zorunluluk olacak. Sigara denetimleri kaymakamlıklardan alınarak valiliklere verilecek. Böylelikle zabıta yerine polis sigara denetimi yapacak” diye konuştu.

AktifMedya
 
Üst
stat counter