Yardım Sigara bağımlılığından kurtulan var mı?

Bu konuyu okuyanlar

moralfabe 👾

unisex vatandas
Katılım
25 Temmuz 2020
Mesajlar
2,065
Reaksiyon puanı
6,585
Puanları
113
Daha önce bu şekilde birden keserek bırakmıştım. Açıkcası beynin öyle oyunlar oynuyor ki anlatamam. Yoksunluk belirtileri ortaya çıkınca öyle bir hal alıyor ki çevreni görmüyorsun, kendini görmüyorsun, yemeği eğlenmeyi aklının ucundan bile getirmiyorsun. Zombi gibi sigara peşinden koşuyorsun. Tek düşündüğün sigara oluyor. Millet irade falan diyor ama alakası yok. Bu bir bağımlılık. Uyuşturucudan da farkı yok. Ama bırakmanın en etkiliside birden keserek bırakmak. Azaltma vs işe yaramaz. Çünkü gün içerisinde 2 3 sigara az veya çok içiyorsun genelde. Bu azaltma olmuyor. Birden kesmek en mantıklısı her zaman için
Mesaj otomatik birleştirildi:


Nikotin bandı verdi pazartesi günü sabah uyandığımda sigara içmeyip bandı yapıştıracağım. İnşallah bir daha da içmeyeceğim.
inşallah
 

KaTaRaN

Müdavim
Katılım
20 Aralık 2019
Mesajlar
2,738
Reaksiyon puanı
2,454
Puanları
113
Yaş
27
Hadi bir güncelleme yapalım. Pazartesi günü 4 5 tane içtim ama bu içişlerimde hiçbir etki göremedim boşa duman çekiyorum gibi geliyordu. Salı günü de 2 3 tane içtim aynı etkiyi gösterdi. Bende bugün hiç sigara içmedim. Hiç aramadım da. Canım sigara istemiyor. Öyle aklımada gelmiyor. Elim ayağım boş kalmış gibi de hissetmiyorum. Bant sanırım bende işe yaradı. Öyle sinirlilik ruh hali değişimi agresif alıngan içine kapanık halimde yok. Normal zamanda nasılsam öyleyim. İçmiyorum da. Sanırım artık sigara içmeyen insanların davrandığı şekilde davranmalıyım. Bırakma düşüncesinde olan kişilere tavsiyem deneyin. Daha önce kendi kendime bırakmaya çalışarak çok eziyet etmişim. Daha önce kıymetlimiss gibi dolaşırken şimdi problem yok. Harbi la ben sigara değil nikotin bağımlısıymışım. Halbuki kendimi psikolojik olarak bağımlı sanardım. Nikotin ne olacak ki derdim. Gerçek çok farklıymış. Öyle işte gençler. Sorun cevaplayalım.
 

ömerim55

Müdavim
Katılım
19 Kasım 2018
Mesajlar
2,185
Reaksiyon puanı
1,312
Puanları
113
Öyle kolay bırakılmaz bu meret. Yeşilay'a başvurursanız bir ilaç (champix) veriyorlar. Bu konuda çok etkili bir ilaç. Sigaradan tiksindiriyor sizi. Bence bırakmak isteyen herkes denemeli. Bırakmaya karar verip azmedip bu ilaca başlayıp da bırakamayanı daha görmedim çevremde.
 

azrasönmez

Öğrenci
Katılım
2 Kasım 2022
Mesajlar
28
Reaksiyon puanı
7
Puanları
3
Yaş
25
evet insan istediğinde bırakabiliyor kafana koyman yeterli,şahsen ben çok zayıfladığım ve vücudum çok güçsüzleştiğini fark ettiğimde bırakasım geldi ve bıraktım
 

43t

Müdavim
Katılım
13 Ağustos 2019
Mesajlar
2,083
Reaksiyon puanı
1,407
Puanları
113
Arkadaş ortamımda içenler olduğu için merak ediyordum. 1 ay içinde sadece 4 tane içtim sonra bir daha içmemiştim. Bende mi çelik irade var yoksa bırakması mı kolay anlamadım.
Bu mesajı görünce gülesim geldi. Çünkü bu mesajı yazdıktan kısa bir süre sonra sigara denilen illete devam ettim. En son günde yarım paket bitirecek raddeye gelince bırakma kararı aldım. 1 aydır ağzıma sürmüyorum, aşırı canım istiyor fakat daha bu yaşta ciğerlerime yazık etmek istemiyorum.
 

ConfickerBelasi

Müdavim
Katılım
8 Ekim 2011
Mesajlar
53,643
Reaksiyon puanı
15,682
Puanları
113
Yaş
45
2017 sonundan beri sigara içmiyorum ve istesem de içemem zaten 20 yıl önce 2TL olan şey 40TL olmuş iken mümkün değil yerel duman avcıları da çok ateşli...
 
  • Beğen
Reactions: 43t

stinghardyzz

Müdavim
Katılım
24 Ekim 2014
Mesajlar
3,257
Reaksiyon puanı
741
Puanları
113
ben 1 sene önce bıraktım kafama koydum inat ettim zor oldu ama bıraktım
 

hakanyargici

Profesör
Katılım
7 Ekim 2022
Mesajlar
1,148
Çözümler
5
Reaksiyon puanı
727
Puanları
113
Yaş
21
Şans eseri fark ettim konuyu. 4. ayı geçtim sanırsam, artık gün saymayı bıraktım.

O dönem olan ani hava değişikliği sinüslerimi tıkamış, her sigara içtiğimde başım ağrıyordu. Kendimi toplayana kadar içiyim dedim ve 1 hafta sonra dışardayken sigara içmediğimi fark ettim. Bırakmayı hiç düşünmüyordum fakat sağlık açısından sıkıntılı bir arkadaş olduğu için içmeyeyim dedim. Düşündüğümden kolay bıraktım :D.
 
Üst