Şifrelerinizi Nasıl Kaydediyorsunuz?

Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Merhaba arkadaşlar. Şifrelerinizi kullandığınız internet tarayıcısına mı kaydediyorsunuz yoksa bir şifre yöneticisi programa mı kaydediyorsunuz?

Şifre yöneticisi programlar aslında benim işimi kolaylaştırabilir. Ama bu zamana kadar hiç kullanmadım.

Sizce şifre yöneticisi programlara güvenmeli miyiz ya da hangisine güvenebiliriz? Ben tam olarak güvenemiyorum çünkü zaman zaman bazı şifre yöneticisi programların hacklendiği ile ilgili haberleri görüyoruz internette.

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,179
Ben beynime güveniyorum.

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,050
Ben telefona yazıyorum. Bi'de samsung pass kullanıyorum. Geçen telefon garantiye gitti. Yedeklememiştim. Çoğunu sıfırlamak zorunda kaldım. En azından mailimi biliyorum.

Mtn S

Onursal Üye
Emektar
Reaksiyon puanı
15,334
Defterim var ona yazıyorum en güvenlisi. :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Defterim var ona yazıyorum en güvenlisi. :)
Hadi diyelim bir-iki tanesini yazdın. Ama 50-60 tane şifreyi nasıl yazacaksın?
Onu geçtim lazım olduğunda o kadar şifrenin içinde sana gerekeni nasıl bulacaksın?
Hadi bunların hepsini geçtim bir yere gittiğinde defterini unuttun ve diyelim ki şifreyi girmen gerekti. O zaman ne yapacaksın? :D

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Ben de defter kullanıyorum, planlamasını yaptıktan sonra şifreleri kolayca bulabilirsin. Dijital aleme pek güvenmiyorum :D

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Lastpass ve benzeri şifre yöneticilerini kullanan oldu mu peki?

Aslında açık kaynak kodlu ve kendini kanıtlamış bir şifre yöneticisi olsa kullanmak isteyebilirim.

Mtn S

Onursal Üye
Emektar
Reaksiyon puanı
15,334
Hadi diyelim bir-iki tanesini yazdın. Ama 50-60 tane şifreyi nasıl yazacaksın?
Onu geçtim lazım olduğunda o kadar şifrenin içinde sana gerekeni nasıl bulacaksın?
Hadi bunların hepsini geçtim bir yere gittiğinde defterini unuttun ve diyelim ki şifreyi girmen gerekti. O zaman ne yapacaksın? :D
Her şifrenin nereye ait olduğunu belirtip yazıyorum. Şifrelerim zaten çok karmaşık ve çok uzun değil. Çok fazla hesabım yok. 3 tane mail adresime kayıtlı hesaplar var. Telefonumda ve bilgisayarımda oturumlar açık ve şifreleri cihaz otomatik tanıyor o yüzden problemim yok. :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Her şifrenin nereye ait olduğunu belirtip yazıyorum. Şifrelerim zaten çok karmaşık ve çok uzun değil. Çok fazla hesabım yok. 3 tane mail adresime kayıtlı hesaplar var. Telefonumda ve bilgisayarımda oturumlar açık ve şifreleri cihaz otomatik tanıyor o yüzden problemim yok. :)
İşte benim en az 50 tane şifrem vardır. :D Hadi en çok kullandığım 3-5 tanesini hatırlıyorum diyeyim. Diğerleri için çözüm bulmam gerek. :)

Mtn S

Onursal Üye
Emektar
Reaksiyon puanı
15,334
İşte benim en az 50 tane şifrem vardır. :D Hadi en çok kullandığım 3-5 tanesini hatırlıyorum diyeyim. Diğerleri için çözüm bulmam gerek. :)
Sürekli dışarda mısın? Yoksa İnternet Cafede mi? O kadar hesaba ayrı ayrı bakmak çok vakit ister. :D

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,063
yada pc mobil eşitlemesi var mı bu lastpass ın

mthncvdr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Farklı Şifreler Koymayan birisi olarak kendimi belli etmemeliyim sanırım. Burçlar konumuzla alakalı olmayabilir ama benim gibi yay burcu olanların Hep aynı şifreleri koyduğunu okumuştum. :D Ve Artık Hotmail (Gmail Yada herhangi bir email) şifresini hatırlamak yeterli kalıyor. Sonuçta tüm hesaplarımızı maillerimize bağlıyoruz...

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Farklı Şifreler Koymayan birisi olarak kendimi belli etmemeliyim sanırım. Burçlar konumuzla alakalı olmayabilir ama benim gibi yay burcu olanların Hep aynı şifreleri koyduğunu okumuştum. :D Ve Artık Hotmail (Gmail Yada herhangi bir email) şifresini hatırlamak yeterli kalıyor. Sonuçta tüm hesaplarımızı maillerimize bağlıyoruz...
En tehlikelisi her yerde aynı şifreyi kullanmak. :)

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Niye bilmiyorum ama bende bu zamana kadar beynime depolamayı seçtim tüm bilgileri. Ve o yüzdendir ki kullanıcı adlarımı, şifrelerimi , maillerimi unuttuğum çok oluyor. Hatta bilgilerini unuttuğum için giremediğim hesaplarım yeniden açmak zorunda kaldığım accountlarım'da mevcut. Ben en iyisi bu şifre saklama işini bir düşüneyim... Gerek real gerek dijital. Dün ne yediğimi unuturken böyle bir cesareti nasıl gösteriyorum acaba orası merak konusu, bana göre açıklaması üşengeçlik.

mthncvdr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
En tehlikelisi her yerde aynı şifreyi kullanmak. :)

Buna tabi ki hak veriyorum. Ancak beni tedirgin edecek bir durum yok. Birilerinin bana şantaj yapmayı düşüneceğini ihtimalini hiç düşünmüyorum. Zaten işinin ehli insan çalmak istiyorsa illaki çalacaktır. diğer türlü ortak kullandığım hesaplarıma ayrı şifreler koyuyorum. Birazcık kişiliğimin fazla rahat olmasıyla alakalı sanırım. :)

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Abi ben de şifre yöneticisi kullanmayı düşünüyorum. Ama güvenemiyorum. :) İnternette görüyoruz yok Lastpass hacklendi yok şu hacklendi falan. :)

Hiç sıkıntısını gördün mü Lastpass'ın?

Lastpass'ın chrome web mağazasına göre 7 milyon kullanıcısı var. Hacklense ve o veriler işlense bile bana sıra gelme olasılığı çok az. Olur da hacklenirse, ve sıra bana gelirse önem verdiğim tüm siteler 2FA ile korunmakta. Çok korumak istediğim siteler için ise Lastpass'a asla yazmadığım ve unutmadığım 8 haneli şifrem var.

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,179
50-60 tane şifreyi beynine kaydedebilir miydin? :)
Nema Problema.
Ben bu forum şifresini rastgele bir şey yapmıştım. Böyle wqeqweqw gibi. Sonra girmeye başlayınca Şifre yenilettim. Forum otomatik olarak büyüklü küçüklü kapkarmaşık 0 modem şifresi gibi bir şey verdi. Daha ilk gördüm ezberledim 3 senedir o şifre :D

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Nema Problema.
Ben bu forum şifresini rastgele bir şey yapmıştım. Böyle wqeqweqw gibi. Sonra girmeye başlayınca Şifre yenilettim. Forum otomatik olarak büyüklü küçüklü kapkarmaşık 0 modem şifresi gibi bir şey verdi. Daha ilk gördüm ezberledim 3 senedir o şifre :D
Aslında ben de karışık bir şeyi ezberlemiştim. Ama söz konusu 50'den fazla şifre olunca hangi birini ezberleyebilirim? :D

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,179
Aslında ben de karışık bir şeyi ezberlemiştim. Ama söz konusu 50'den fazla şifre olunca hangi birini ezberleyebilirim? :D
Benim kilit ve oldukça zor bir şifrem var.
onu buldunuzmu %50'sini halledersiniz hesaplarımın.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Benim kilit ve oldukça zor bir şifrem var.
onu buldunuzmu %50'sini halledersiniz hesaplarımın.
Herkesin bir kilit(ana) şifresi vardır bence. :)
Benimki de var. Ama sadece bir-iki yerde kullanıyorumdur.

Firefox'un Pocket özelliğini mi kullansam?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
Screenshot_2017-04-06-21-06-24.png

şifrelerin koruyucusu...

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Yedek gmaillerde ayrı şifre, asıl youtube hesabında ayrı şifre, sdn'de ayrı şifre, yarı güvenli sitelerde farklı şifre, güvenliksiz şifrelerde farklı şifre.
Hafıza kaybı yaşamam İnşAllah, 8 tane de mailim var.

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
50-60 tane şifreyi beynine kaydedebilir miydin? :)
5-6 tane kalıplaşmış şifre kombinasyonu belirle. Böylece yüzlerce site de olsa kalıplaşmış şisfrelerini unutman imkansızdır. Bende hiö bi yere yazmıyorum kaydetmiyorum yöntemim budur.