Şifreleri unutmamak icin ne yapılmalı

Bu konuyu okuyanlar

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Merhaba arkadaşlar yine benim aklıma deli bir soru takıldı... banka şifrelerini unutulur oldu.. Helede mobil bankacılık şifreleri..
Bunun nedenleri çok ama birden fazla bankayı kullandığımız için şifreleri ya unutuyoruz yada biribirine karışıyor... bu sorunu çözmek için öneriniz var mı??

ᵀᴬᴺᴷ

Asistan
Reaksiyon puanı
192
Bu site güvenen olacağını pek sanmıyorum..
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben şifrelerimi hatırlıyorum... genel olarak sıkıntı..
Yandex Disk'e not alabilirsin. Telefonuna not edebilirsin. Not defterine not edebilirsin.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,397
Ben tüm banka uygulamalarını aynı şifre yapıyorum 6 ayda bir değiştiriyorum. Banka kartlarım ise tek şifre bu yüzden hangi banka hangi şifre diye merak etmiyorum. Ayrıca tüm hesap ve uygulama şifrelerimi bir kağıtta yazılı tutuyorum evde duruyor.

MMTKR

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
520
lockwise kullanıyorum mozilla vakfına ait güvenilir

Dertsizali

Reaksiyon puanı
2,177
Bence not olayı biraz sakıncalı kaybolma çalınma yırtılma riskleri var

26¥¥26

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,554
Şifreleri hedeflerin yap.Mesela istediğin bir ekran kartı.

MMTKR

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
520
Ben tüm banka uygulamalarını aynı şifre yapıyorum 6 ayda bir değiştiriyorum. Banka kartlarım ise tek şifre bu yüzden hangi banka hangi şifre diye merak etmiyorum. Ayrıca tüm hesap ve uygulama şifrelerimi bir kağıtta yazılı tutuyorum evde duruyor.
çok riskli değil mi hocam kötü niyetli insanlar şifrenizin birini öğrense bütün banka hesapbınıdaki milyon dollarları kendi hesaplarına aktarabilir ki defter not tutmak daha riskli birçok meraklı akraba var dır burnunu sokabilir gereksiz yerlere

Dertsizali

Reaksiyon puanı
2,177
çok riskli değil mi hocam kötü niyetli insanlar şifrenizin birini öğrense bütün banka hesapbınıdaki milyon dollarları kendi hesaplarına aktarabilir ki defter not tutmak daha riskli birçok meraklı akraba var dır burnunu sokabilir gereksiz yerlere
Aynen

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,397
Hiç riski yok bence 6 ayda bir şifre değiştiriyorum. Şifrelerimin olduğu kağıt ise bir not kağıdı öyle defter içine yazıp kenara koymuyorum. Zaten misafir gibi bir derdim olmadığından hiç sorun çıkmıyor.Zaten milyon dolarlarım olmadığı için endişelenmiyorum bundan.

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Lastpass çok uzun süredir kullandığım bir uygulama. Mobil içinde uygulaması mevcut. Bütün şifrelerini her yerde tek bir alanda kullanabilirsin. Sadece şifre saklamak için ise gene uzun süredir kullandığım (şirket şifreleri için) KeePass2 işini (ücretsiz) görecektir. Her ikisinde de bir adet master şifre belirlemen ve ezberlemen yeterli olacaktır

Reaksiyon puanı
36
Merhaba arkadaşlar yine benim aklıma deli bir soru takıldı... banka şifrelerini unutulur oldu.. Helede mobil bankacılık şifreleri..
Bunun nedenleri çok ama birden fazla bankayı kullandığımız için şifreleri ya unutuyoruz yada biribirine karışıyor... bu sorunu çözmek için öneriniz var mı??
Her gün değiştirmelisin :D

İsimyok08

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,107
B12 vitaminini eksik etme :) Bi yere değişik bir dilde not et. (Ben PC algoritma dili ile yazdım. Ve şifreli bir rar dosyasının içine attım. Rar şifresi ise çok basit.)

Dertsizali

Reaksiyon puanı
2,177
Bence ezberlenmesi lazım... Yahu konu benle alakalı değil genellikle unutulur büyükler biraz daha unutkan veya karıştırıyor.. onlar için sordum ?

Tuxs

Asistan
Reaksiyon puanı
208
Bu duruma bende çare aradım şifre kullandığım platformlar daha fazla arttıkça artık çözümü not defterine yazıp onuda winrar'a şifreleyerek sakladım.

Dertsizali

Reaksiyon puanı
2,177
Bu duruma bende çare aradım şifre kullandığım platformlar daha fazla arttıkça artık çözümü not defterine yazıp onuda winrar'a şifreleyerek sakladım.
Bu aslında biraz çözüm ama büyükler winrar dan pek anlamazlar...

panzr

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,487
Not Defterine ya da Google Keep'e yazabilirsin.

kabare_01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
bende bu konuda sıkıntı yaşayanlardandım... telefonun not kısmı en mantıklı olanı her zaman elinin altında ve senden baska kimsenin ulaşamayacağı bir yerde neticede şifre var telefonlarda:)

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Şifrelerinin değerli olduğunu düşünüyorsan kendi kriptografini geliştir.
Ve şifrelerini yazılı bir şekilde kodlamaya başla :)

Dertsizali

Reaksiyon puanı
2,177
bende bu konuda sıkıntı yaşayanlardandım... telefonun not kısmı en mantıklı olanı her zaman elinin altında ve senden baska kimsenin ulaşamayacağı bir yerde neticede şifre var telefonlarda:)
Şimdi garip bir soru daha ya telefon çalınırsa mesela 2019 da gece annemin telefonu çalındı eve hırsız girdi... bizimkiler google hesabını açmış bende mail adresini bile bilmediğim için kurtaramadım resimleri vs...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şifrelerinin değerli olduğunu düşünüyorsan kendi kriptografini geliştir.
Ve şifrelerini yazılı bir şekilde kodlamaya başla :)
Ben zaten biliyorum da anlatamıyorum kendim için değil... unutanlar için açtım ??

fatih1430

Asistan
Reaksiyon puanı
113
benim standart kullandığım 5 şifre var sürekli onları kullanırım 6 ay da ber değişse bile onlar değişmez onlardan birini kullanırım 12 rakamlı harf rakam karışık

kabare_01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
telefon çalınırsa olan soru için cevap veriyorum :) mail kart vs. gibi bilgilerin her zaman yedekleri olmalı hele ki bu konularda sıkıntı yaşayan bir insansanız not etmelisiniz ben çok garantici bir insan olduğum için bunu her zaman yapıyorum. yoksa hırsız örneğinde kendi ayağına sıkmış olursun çok sıkıntı

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
kağıda yazsan silinme, kaybolma, yırtılma gibi riskler var. Şifre uygulamalarına da çok güvenemiyorum nedense içime sinmiyor. Ben şu an için wordde yazıyorum hesap açtıkça güncelliyorum.