Sıcak Gelişme: İstanbul Sözleşmesi'nin İlk İmzacısı Türkiye, Sözleşmeden Çekildi!

Bu konuyu okuyanlar

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,194
İstanbul Sözleşmesi'nin ilk imzacısı olan Türkiye, kadınlardan gelen itirazları göz ardı ederek sözleşmeden çekildi. Karar Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Resmi Gazete'de yayınlandı. 11 Mayıs 2011'de imzaya açılmış ve 1 Ağustos 2014'te yürürlüğe girmiş olan sözleşme, uzun zamandır uygunlanmıyor oluşu ile gündemdeyken yeterli adımların atılmaması sonrasında tepkiler de oluşmuştu.

istanbul-sozlesmesi.png

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise şu açıklamada bulundu:​
  • "Dünden bugüne Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde kadınların toplumsal, ekonomik, siyasi ve kültürel hayata daha fazla katılmaları için verdiğimiz mücadeleyi kararlılıkla sürdürüyoruz."​

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise:​
  • "Kadına yönelik şiddet her şeyden önce bir insanlık suçudur ve bu suçla mücadele bir insan hakları meselesidir. Bu doğrultuda şiddetle mücadelemizi dün olduğu gibi bugün de yarın da sıfır tolerans ilkesi ile kararlılıkla sürdüreceğiz."​
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu:​
  • "Her gün kadına yönelik şiddet haberlerinin olduğu bir ülkede bir gece yarısı #İstanbulSözleşmesi’nden çıkıldığının duyurulması çok acıdır. Bu, her görüşten kadının yıllardır verdiği mücadeleyi hiçe saymaktır. Her şeye rağmen kazanan “eril akıl” değil kadınlar olacaktır."​
Avukat ve Aktivist Feyza Altun ise sözleşmeden bu şekilde ayrılınmayacağınu söylerek şunları belirtti:​
  • "Yayınlanan kararname hukuken hiçbir şey ifade etmiyor. Anayasanın 90. maddesi varken biz bu sözleşmeye hâlâ tarafız. İstanbul Sözleşmesi'ne hâlâ tarafız, sorumluyuz. İstanbul Sözleşmesi bizimdir."​

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Benim anlamadıklarım;
1- Bu sözleşmeye neden karşılar? Nesi kimi rahatsız ediyor?
2- Bu sözleşme uzun zamandır uygulanmıyor zaten. Nasıl rahatsız edebiliyor? Uygulandıktan sonra bakın iyi mi kötü mü.
3- Adı "İstanbul Sözleşmesi" olan bir sözleşmeden Türkiye olarak çekilmek çok saçma durmuyor mu? Senin şehrinin, senin tarihi şehrinin adı olan bir sözleşmeden çekiliyorsun. Ha sözleşme bir şekilde ülkeye zarar verir çıkarsın ama onu da görmüyoruz. Anlamakta zorlanıyorum.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,397
Kadınların haklarını koruyan tabi erkeklerin haklarını da gözeterek geniş çaplı bir yasa çıkarılması gerekir. Ayrıca uluslararası sözleşmeler sıralamaya göre kanunlar ile aynı sıradadır. Ve bu sözleşmeyi imzalayan ülkeler bunu farklı amaçla kullanıp siz uygulamıyorsunuz da diyebilirler. Sözleşmenin adı İstanbul Sözleşmesi değil bu imzalandığı yer İstanbul olduğu için verilen bir addır. Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi bu sözleşmenin tam adıdır.

hakancalis

Müdavim
Reaksiyon puanı
957
Kadınların haklarını koruyan tabi erkeklerin haklarını da gözeterek geniş çaplı bir yasa çıkarılması gerekir. Ayrıca uluslararası sözleşmeler sıralamaya göre kanunlar ile aynı sıradadır. Ve bu sözleşmeyi imzalayan ülkeler bunu farklı amaçla kullanıp siz uygulamıyorsunuz da diyebilirler. Sözleşmenin adı İstanbul Sözleşmesi değil bu imzalandığı yer İstanbul olduğu için verilen bir addır. Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi bu sözleşmenin tam adıdır.
Doğru diyorsunuz genel olarak insan haklarını savunan bir sözleşme olsa iyi olur birini yüceltirken birini düşürüyor

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,194
İstanbul Sözleşmesi nedir? Nasıl korur? Kimi korur? Neyden korur? Kısa bir özet geçelim, bilmeyen arkadaşlar da bilgilensin.
  • Tam adı Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesidir.​
  • İstanbul Sözleşmesi'ne göre kadına yönelik şiddet insan hakkı ihlalidir.​
  • Kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmayı ve kadının insan haklarını korumayı amaçlar.​
  • Şiddetin temelinde toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yattığını belirler.​
  • Devletlerin şiddeti bitirmek için toplumsal cinsiyet eşitliğini hem yasalarında hem de toplumsal yaşamda hayata geçirmesi gerektiğini belirtir.​
  • Irk, dil, din, görüş, ulusal veya sosyal köken, cinsel yönelim, cinsiyet, sağlık durumu, medeni hal, sosyal statü ayrımcılığı yapmadan korur.
  • Özel sektör ve medya da dahil olmak üzere, toplumu kadına karşı şiddetin bir insan hakları ihlali olduğu konusunda bilinçlendirmeye çağırarak korur.​
  • Eşitliği ve ayrımcılıkla müdaheleyi okul müfredatına ekleyerek, şiddete karlı farkındalığı erken yaşta kazandırarak korur.​
  • Şiddete uğrayan veya uğrama tehlikesi olan tüm kadınları ve kız çocuklarını korur.​
  • Birlikte yaşayıp yaşamadığı bakılmaksızın, ev içi şiddete uğrayan veya uğrama tehlikesi olan kadınları, çocukları, yaşlıları, engellileri, mültecileri, LGBTİ+'ları, kısacası herkesi korur.
  • Eşin, eski eşin veya partnerin, abinin, babanın veya diğer aile bireylerinin, kısaca en yakınımızdakilerin şiddetinden korur.​
  • İşinizde, okulunuzda, çarşıda, toplu taşımada, sokakta vs. şiddet ve tacizden korur.
Kadını yüceltme gibi bir durum yok, yalan yanlış bilgilere inanmayın.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,397
Doğru diyorsunuz genel olarak insan haklarını savunan bir sözleşme olsa iyi olur birini yüceltirken birini düşürüyor
Dikkat ederseniz ben sözleşmenin içeriği hakkında tek bir şey demiyorum. Bahsi geçen sözleşmenin kadını yükseltip erkeği düşürdüğünü de demiyorum. Ben sadece sözleşmeye taraf olan ülkelerin bunu amacı dışında kullanarak bak biz uyguluyoruz ama siz uygulamıyorsunuz vs. gibi konuya müdahil olabileceklerini belirtiyorum. Ayrıca ülkemizde şu an ki kadın haklarına dair yasa bazı konularda eksik durumdadır. Erkeklerin haklarını da ihlal etmeden kadınların haklarını tam kapsamlı koruyabilecek bir yasa veya düzenleme çıkarılmalıdır.

hakancalis

Müdavim
Reaksiyon puanı
957
Dikkat ederseniz ben sözleşmenin içeriği hakkında tek bir şey demiyorum. Bahsi geçen sözleşmenin kadını yükseltip erkeği düşürdüğünü de demiyorum. Ben sadece sözleşmeye taraf olan ülkelerin bunu amacı dışında kullanarak bak biz uyguluyoruz ama siz uygulamıyorsunuz vs. gibi konuya müdahil olabileceklerini belirtiyorum. Ayrıca ülkemizde şu an ki kadın haklarına dair yasa bazı konularda eksik durumdadır. Erkeklerin haklarını da ihlal etmeden kadınların haklarını tam kapsamlı koruyabilecek bir yasa veya düzenleme çıkarılmalıdır.
Tabiki ben kendi düşüncemi söyledim zaten ama bazı maddeler sıkıntılı bence bazı maddeler*

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,397
Şunu unutmayalım LGBT'ler miras hakkı,vatandaşlık hakkı vs. gibi konularda diğer vatandaşlarla aynı hakka sahiplerdir. Sadece şu an için çocuk edinme ve evlenme hakları yoktur. Hatta şu an itibariyle bir erkek veya kadından maddi olarak daha üst seviyede oldukları da görülüyor. Asıl amaç kadınların haklarını korumak olmalıdır.

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
Mevzu nedir bilmiyorum ama yne iç karışıklık çıkacakmış gibi his var ?

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,194
Dün gece haberi görünce açtım okudum sözleşmeyi şuan çok merak ediyorum ülkemizi sözleşmede rahatsız eden şey nedir? Bununla alakalı açıklama yapıldı mı ben mi farkedemedim?

Aslında sözleşmede rahatsız olunacak bir kısım yok. Yukarıda da kısa bir özet geçtim, okuyan anlar zaten. Sözleşme üzerinden algı yapılıyor. Hükümet şimdiye kadar sözleşmeyi uygulamamakla beraber sözleşme haricinde de kadın haklarına dair bir adım atmadı.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Şunu unutmayalım LGBT'ler miras hakkı,vatandaşlık hakkı vs. gibi konularda diğer vatandaşlarla aynı hakka sahiplerdir. Sadece şu an için çocuk edinme ve evlenme hakları yoktur. Hatta şu an itibariyle bir erkek veya kadından maddi olarak daha üst seviyede oldukları da görülüyor. Asıl amaç kadınların haklarını korumak olmalıdır.

Ne alakla bunun sözleşmeyle bir alakası mı var?

Hollywoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,462
Mevzu nedir bilmiyorum ama yne iç karışıklık çıkacakmış gibi his var ?
Hocam bu kadar vaka varken öğrencileri sınav yaptıklarında çıkmadıysa şuanda çıkmaz.Halkımız çok tepkisiz duruyor.Mesela o sınavlar olurken hiçbir velinin isyan çıkardığını görmedim hep öğrenciler sesini duyurmaya çalıştı.Bazı kesim var diyorsun onlara İstanbul Sözleşmesi çekildi diye adamın verdiği yanıt "Vardır bir bildikleri".Artık bir şeylerin değişmesi gerek çok kötü durumdayız.

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
Hocam bu kadar vaka varken öğrencileri sınav yaptıklarında çıkmadıysa şuanda çıkmaz.Halkımız çok tepkisiz duruyor.Mesela o sınavlar olurken hiçbir velinin isyan çıkardığını görmedim hep öğrenciler sesini duyurmaya çalıştı.Bazı kesim var diyorsun onlara İstanbul Sözleşmesi çekildi diye adamın verdiği yanıt "Vardır bir bildikleri".Artık bir şeylerin değişmesi gerek çok kötü durumdayız.
Sakin bir günü yokki ülkemizin zaten

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Kadına şiddetin bu kadar fazla olduğu bir yerde önce bu sorunu çözmeden genel insan haklarını savunan bir kanun çıkaramazsın, çıkarmamalısın. Çünkü şu an ortada ne insanlık var ne eşitlik. Pek çok erkeğin, işi cinsiyetleştirmeyin demesini bir türlü çözemiyorum. Bu ülkede kadınlar öldürülmeye devam ettikçe herhangi bir eşitlikten bahsedemeyiz çünkü. Bir toplumun gelişmişliği, o toplumdaki kadınların aldıkları roller ile doğru orantılıdır. Atatürk kadınlar için boşuna bu kadar uğraşmadı...

TeknoLocks

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
332
bu ülkede yaşamayın demenin resmi halidir bu karar .Beyin göçü veriyoruz diye ağlıyorlar acaba neden beyin göçü veriyor bu ülke şahsen ben kednimi güvende hisstemiyorum ülkede ve 4 sene sonra yazılım mühendisi olacağım bir aksilik olmasa ilk işim bu ülkeden defolup gitmek olacak teşekkürler %51

hakancalis

Müdavim
Reaksiyon puanı
957
Kadına şiddetin bu kadar fazla olduğu bir yerde önce bu sorunu çözmeden genel insan haklarını savunan bir kanun çıkaramazsın, çıkarmamalısın. Çünkü şu an ortada ne insanlık var ne eşitlik. Pek çok erkeğin, işi cinsiyetleştirmeyin demesini bir türlü çözemiyorum. Bu ülkede kadınlar öldürülmeye devam ettikçe herhangi bir eşitlikten bahsedemeyiz çünkü. Bir toplumun gelişmişliği, o toplumdaki kadınların aldıkları roller ile doğru orantılıdır. Atatürk kadınlar için boşuna bu kadar uğraşmadı...
Ben zaten kadınlara bir şey demiyorum genel insan haklarını korursak iki tarafında zarar görmeyeceğini söylüyorum

Hollywoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,462
Ölen erkeklerin gündeme düşmemesine ne diyorsun peki? Tamam en çok kadınlar ölüyor ancak son dönemlerde erkekleri kendi cinsinden daha aşağıda görme olayı çıktı.Ben açık açık söyleyeyim bu ülkede asla KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ olamaz.Yok zihniyet geride sorun orada.

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
bu sefer kendi kafalarına sıktılar..
Ancak bu sefer de erkeklerle kadınların haklarını koruyacak yeni bir sözleşme olursa sorun belki düzelir...

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Ölen erkeklerin gündeme düşmemesine ne diyorsun peki? Tamam en çok kadınlar ölüyor ancak son dönemlerde erkekleri kendi cinsinden daha aşağıda görme olayı çıktı.Ben açık açık söyleyeyim bu ülkede asla KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ olamaz.Yok zihniyet geride sorun orada.
Ölen erkekler kadın şiddeti sonucu mu öldürülüyor? Arkadaşım burada tepki çekilen şey birinin ölmesinden ziyade kadınların erkekler tarafından katledilmeleri. Çocukları önünde katledilmeleri, toplum önünde katledilmeleri. Normal bir cinayetten bahsetmiyoruz. Hangi kadın çocuğunun gözü önünde bir erkeğin boğazını bıçakla kesti. Hangi kadın eski kocasını kendinden ayrıldı diye hastanelik olana kadar sokak ortasında dövdü? Hangi kadın eski sevgilisi başkasıyla görüşüyor diye bir erkeği öldürüp kurye ile ailesine yolladı? Bu olayın kendi cinsini aşağıda görme ile alakası yok. Siz halen olayı basit bir cinayet sanmaya devam edin.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013

Bu kadar kadın ölüyorken erkek cinayeti haber olmaz tabi. İstanbul sözleşmesinin bu tarz gerekçelerle iptal edilmesinin hiçbir mantıklı yönü olamaz.

Hollywoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,462
Ölen erkekler kadın şiddeti sonucu mu öldürülüyor? Arkadaşım burada tepki çekilen şey birinin ölmesinden ziyade kadınların erkekler tarafından katledilmeleri. Çocukları önünde katledilmeleri, toplum önünde katledilmeleri. Normal bir cinayetten bahsetmiyoruz. Hangi kadın çocuğunun gözü önünde bir erkeğin boğazını bıçakla kesti. Hangi kadın eski kocasını kendinden ayrıldı diye hastanelik olana kadar sokak ortasında dövdü? Hangi kadın eski sevgilisi başkasıyla görüşüyor diye bir erkeği öldürüp kurye ile ailesine yolladı? Bu olayın kendi cinsini aşağıda görme ile alakası yok. Siz halen olayı basit bir cinayet sanmaya devam edin.
İnternete baksan bin tane vaka görürsün.Haberlere çıkmadığından kadınlar hiç şiddet uygulamıyor gibi geliyor sana.Ben isterim ki iki cinsinde hakları eşit olsun ama olmuyor bu ülkede.

hakancalis

Müdavim
Reaksiyon puanı
957
Size gerçekten hak veriyorum ama benim tepkimde buna işte biz hangi kadın hangi erkeği öldürdü bilmiyoruz belki her gün bir kadın bir erkeği çocuğunun önünde öldürüyor ama haberimiz yok

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Bahsedilen kadın cinayetleri herhangi bir suça bağlı olarak gerçekleşen değil ikili sosyal ilişkilere bağlı olarak gerçekleşen cinayetlerdir. Kadın cinayeti sözünün önemlileşmesinin nedeni budur. Yoksa erkekte ölüyor tabii ama erkek ikili ilişkiler içerisinde mi ölüyor yoksa çok daha farklı suçların veya sebeblerin içerisinde mi ölüyor? Cinayetlerin sebepleri sözde namus, bilmem kocasından ayrıldıktan sonra başka biriyle ilişkisi oldu diye öldürmeler gibi şeyler.

"
2008-2018 yılları arasında gerçekleşen kadın cinayetlerinden 1260 cinayet vakasını inceleyen bir araştırma; kadın cinayetlerinde failler listesinin en başında öldürülen kadının kocasının aldığını gösterir (623). İkinci sırada sevgililer tarafından işlenen cinayetler (160), üçüncü sırada eski koca cinayetleri (94) yer alır. Dördüncü sırada yer alan "tanıdık biri tarafından işlenen cinayetler" (88), hırsızlık ve tecavüz vakaları ile gerçekleşmektedir. Ardından sırasıyla akraba cinayetleri (49), kardeşi tarafından öldürülme (48), oğlu tarafından öldürülme (48), babası tarafından öldürülme (38), yabancı biri tarafından öldürülme (18) gelmektedir.

2019 yılında öldürülen kadınların ise 134'ü evli olduğu eşi tarafından, 51'i birlikte olduğu erkek tarafından, 29'u akrabası tarafından, 25'i eskiden evli olduğu erkek tarafından, 25'i oğlu, komşusu, çocuğuyla aynı okulda veli olan kişi gibi tanıdığı kişiler tarafından, 8'i eskiden birlikte olduğu erkek tarafından, 19'u tanıdık, 15'i babası, 13'ü kardeşi, 3'ü de tanımadığı kişiler tarafından öldürüldü
"