Bu konuyu okuyanlar

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Benim sorularım siber güvenlikçi nedir? Nasıl olunur? İş imkanları nelerdir? Nasıl başlamalı, devam etmelidir? Forumumuzda bulunuyor mu? Özellikle 7-11 yaş olup sadece Darkcomet vs. kullanıp hem yasadışı iş yapıp hem de kendine "HACKER oldum" diyenlere diyecekleri nelerdir? Bu yola girmek isteyenlere, "Ben Bilgisayar/Yazılım Mühendisi olmak istiyorum ama yanında Siber Güvenlikçi olsam iş imkanım artar." diyenlere önerileri nelerdir? Eğer ayıp olmazsa maaşları nelerdir?

Evet yukarıda verilen sorular fazla ama önemli sorular. İnternette bu sorular hakkında çok fazla bilgi kirliliği bulunuyor. Doğru kaynak bulmak çok zor. Forumda bir konuya ulaşamadım. Eğer aramızda kendini bu yolda geliştirmiş olanlar, profesyonel olarak yapanlar varsa diyeceklerini dinlemek çok güzel olacaktır. Lütfen bilgi kirliliği yapmayalım. Güvenilir bir konu olsun. Umarım bu soruların cevaplarını arayanlara yardımcı oluruz.

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,612
Siber Güvenlikçi Değilim Ama Öğreniyorum İleride Serfitikamı Alıp Ben de Güvenlikçi Olacağım :). Siber Güvenlikçi Zaten Adından Anlaşılacağı Gibi İnternetin Polisidir. 7-11 Yaş Arası Heçkırlara Lamer Denir :D. Tahminen Evet Siber Güvenlikçinin İş İmkanı Daha Fazla Gibi Gibi. Maaş Ortalama Birşey, Nerede Nereye Kime Kimlerle Nasıl Çalıştığına Bağlı. Ömer Çıtağın Röportajı Vardı Onu Bir İzle;
Ömer Çıtak'ın Kitabını da Almanı Tavsiye Ederim;
Ethical Hacking-Offensive&Defensive
(stok olduğunda alırsın :D)

Ayrıca Siber Güvenlikçi Olunca Zaten Yazılım Mühendislerinin Bildikleri Şeyleri Bilmiş Oluyorsun.

AMA (her iş gibi bu işin de bir ama'sı var.); Serfitika Almak Hiç Ama Hiç Kolay Değil. Düşün, Sadece Sınava Girmesi 1000 Dolara Yakın. Ucuz Olanlar da Dandik Serfitika Veriyordur.

Yani Devlet Seni Görmezse Biraz Sıkıntı.

defacerGLD

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,068
Benim sorularım siber güvenlikçi nedir? Nasıl olunur? İş imkanları nelerdir? Nasıl başlamalı, devam etmelidir? Forumumuzda bulunuyor mu? Özellikle 7-11 yaş olup sadece Darkcomet vs. kullanıp hem yasadışı iş yapıp hem de kendine "HACKER oldum" diyenlere diyecekleri nelerdir? Bu yola girmek isteyenlere, "Ben Bilgisayar/Yazılım Mühendisi olmak istiyorum ama yanında Siber Güvenlikçi olsam iş imkanım artar." diyenlere önerileri nelerdir? Eğer ayıp olmazsa maaşları nelerdir?

Evet yukarıda verilen sorular fazla ama önemli sorular. İnternette bu sorular hakkında çok fazla bilgi kirliliği bulunuyor. Doğru kaynak bulmak çok zor. Forumda bir konuya ulaşamadım. Eğer aramızda kendini bu yolda geliştirmiş olanlar, profesyonel olarak yapanlar varsa diyeceklerini dinlemek çok güzel olacaktır. Lütfen bilgi kirliliği yapmayalım. Güvenilir bir konu olsun. Umarım bu soruların cevaplarını arayanlara yardımcı oluruz.
Cebinde kağıt varmı sertifika için

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
YouTube üzerine Gökay Beşken kanalında doğru bilgiler mevcut.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Ben şimdilik küçük küçük çalışıyorum. Eğer sertifika sahibi olmak hayatımda bir katkı sağlayacaksa kağıt bulunur. Üniversite için para biriktiriyorum zaten ben neredeyse hiç harcama yapmıyorum. Sosyal hayatım 0'a yakın olduğundan dışarıda bir harcamam yok. :) Udemy'de kuponlarla ücretsiz olan bir sürü kursa sahibim dediğim gibi küçük küçük çalışıyorum. Bir tanesini sevdim şöyle linkini veriyorum buradan çalışıyorum. Learn Ethical Hacking in 2020: Beginner to Advanced!
Gelecekte Bilgisayar/Yazılım Mühendisi olmak istediğimden dolayı yavaş yavaş kendimi geliştiriyorum. Önümdeki sınavı atlattıktan sonra kendimi 3 yıl boyunca yazılımlara vereceğim. İlk önce başladığım ama sınav yüzünden yarım kalan Web Tasarımı, daha sonra acemi siber güvenlikçilikle birlikte Python öğrenmeyi düşünüyorum. Eğer siber güvenlikçilik hoşuma giderse bu yolda devam edeceğim. (ki şu ana kadar gayet güzel gidiyor nmap gibi programlarla port tarama gibi şeyleri öğrendim. (tabi local ağımda deniyorum bunları)) Benim için böyle devam ediyor.

Kendimi daha çok geliştirmem için sizler ne önerirsiniz?