Sevgi ve Hoşgörüden yoksunuz...!

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
617
Sevgi ve hoşgörü...!
Neredeyse yok denecek kadar tükendi. Sevginin ne demek olduğunu unuttuk bi çoğumuz. Hoşgörüden bi haberiz. Kimse kimseye değer vermiyor, ama değer bekliyor.
Bencilleşiyoruz bunun farkındayız. Ancak farkında olduğumuzun farkında değiliz.

Dünyayı yaşanacak hale getiren en önemli etken olan sevgi ve hoşgörü artık yok. Bu yüzdendirki dünya yaşanacak bi yer olmaktan çıkmış durumda.

Menfaat beklemeden iyilik yapmak ve bir canlıyı sedece sevmek için sevmek. Ne kadarda uzak geliyor. Bizim sevgilerimizde hep cünkü var. Seviyorum çünkü....
Halbuki nedensiz olmalıydı sevgi sadece Allah için sevmeliydik.

Şimdi kime sorsak ben hoşgörülüyüm der. Bana sorsalar bende söylerim.
Ama şöyle bi düşününce sokakta çimlere basarken ya da bir çiçeği dalından koparırken onlarında canlı olduğu geliyor mu aklımıza? Gelmiyor...
Peki hosgörü bunun neresinde?
Uzun uzun anlatmak yerine Mevlana Hz. Sözlerini paylaşmak istiyorum sizinle...!

“Sevgiden bulanık sular arınır ve duru bir hale gelir. Sevgiden dertler şifa bulur.”

“Değil mi ki, sen bensin; ben de senim. Kendi kendimizle bunca savaşmamız da ne? Aslında hepimiz aynı madeniz. Aklımız başımızda. Dünyada nice diller var, ama hepsi de anlam bakımından bir.”

“Sevgiden bakırlar altın kesilir, dertler sevgiyle derman olur ve ölüler sevgiden dirilir.”

“Gönülden gönüle pencere var. Bu sevgi daima çoğalsın, kükresin, coşsun, çünkü Allah katında en makbul olan şey, Allah rızası için insanları sevmektir.”

“Ey dost, sevgiyle eşiz, dostuz seninle, her nereye ayak basarsan yeryüzü kesiliriz sana.”

“Gönül birliği, dil birliğinden daha iyidir.”

“Şefkat ve merhamette güneş gibi ol, başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol, cömertlikte akarsu gibi ol, hiddet ve öfkede ölü gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.”

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Katılıyorum yoksunuz

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,773
---ölüler sevgiden dirilir----

Baya abartmışsınız yada bunu yazan birisi abartmış. Bunu yazan kimse Aklına şüphe ederim.

Reaksiyon puanı
617
---ölüler sevgiden dirilir----

Baya abartmışsınız yada bunu yazan birisi abartmış. Bunu yazan kimse Aklına şüphe ederim.
Bunu yazan mevlana celalettin rumi hz leri. Orda bahsedilen ölü kalbi ölmüş umudu kalmamış vs. İnsanlardır

Gökçe Asena

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,127
İnsanlık olarak Dünyayı yaşanılabilir kılacağımıza öldürüyoruz, Birbirimize sevgiyle yaklaşacağımıza kin ve nefretle uzaklaşıyoruz. İnsanlık için kendi içinde ki en yüce mahkeme olan vicdan ve merhamet öldüyse, kişi nefsinin kölesi haline geldiyse şu dünyadan sanırım sevgi ve hoşgörü beklemek neredeyse imkansız...

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,773
Sevenlerin gözü kördür. Başıma geldi sonradan iyiki defolup gitti dedim :D Zaten bişeye benzemiyordu Kezban tipli huehuhuheuhe :D

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Sevenlerin gözü kördür. Başıma geldi sonradan iyiki defolup gitti dedim :D Zaten bişeye benzemiyordu Kezban tipli huehuhuheuhe :D

Özellikle sanal aşklar başından beri saçmaydı esas onlar iyice batırdı

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
He Aynen. Sanal Aşk mı olur kardeşim ya? :D Mönitörü yada telefonu mu seviyorlar? :D

1 haftada satanları da var sonra ulaşamıyorsun falan çok fena baş ağrıtıyor bu adet yeni genç ortamından kaynaklanıyor eski aşklar falan hepsi hikaye oldu :)

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,773
1 haftada satanları da var sonra ulaşamıyorsun falan çok fena baş ağrıtıyor bu adet yeni genç ortamından kaynaklanıyor eski aşklar falan hepsi hikaye oldu :)
Adamlar kolaya kaçıyor işte. Sonu da böyle olur zaten. Benim senaryom çok farklı sadece Sanal manal değil Kız başkasıyla evlendi derken Ağır bir taş kalktı üstümden :D

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,773
kimseyi dış görünşüyle aşağılama...
Kimse sevgilisinin Kötü görünüşte olmasını istemez. İstemesenizde böyledir hayat. :)

Kedi ulaşamadığı ciğere mundar dermiş:D

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ekli dosyayı görüntüle 33926
Aslında Uzun hikaye deyatlara inmek istemiyorum. Ciğer işi filan benlik değil olanı söylerim. Ne zaman sevmeyi bıraktım varya yüz görünüşü bana tuhaf geldi.
Oysaki onu görerken başının üzerinde kelebekler uçuşuyordu. Oda Makyajı filan abartıyordu ondan olabilir :D

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
Kimse sevgilisinin Kötü görünüşte olmasını istemez. İstemesenizde böyledir hayat. :)

Aslında Uzun hikaye deyatlara inmek istemiyorum. Ciğer işi filan benlik değil olanı söylerim. Ne zaman sevmeyi bıraktım varya yüz görünüşü bana tuhaf geldi.
Oysaki onu görerken başının üzerinde kelebekler uçuşuyordu. Oda Makyajı filan abartıyordu ondan olabilir :D
eyvallah..

Reaksiyon puanı
617

Kimse diye genelleme yapmayalım örneğin benim icin dış görünüşün hiç bi önemi yok. İnsanın kalbi güzel olsun. Gerisi boş. Karekteri olmayan bi insan dünyanın en yakışıklısı olsa kaç yazar. Bir insanın gönlünde merhamet varsa o dünyanın en güzelidir benim için...!

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,773
Kimse diye genelleme yapmayalım örneğin benim icin dış görünüşün hiç bi önemi yok. İnsanın kalbi güzel olsun. Gerisi boş. Karekteri olmayan bi insan dünyanın en yakışıklısı olsa kaç yazar. Bir insanın gönlünde merhamet varsa o dünyanın en güzelidir benim için...!
Sevgi bir çiçek gibidir. İlk başlarda gür açar kokusu etrafı sarar, Sonradan Gittikçe Solur ve çiçek büzüşür. :)

1 Çiçek diyorum sadece Demeyin ki onun yerinde birdaha çiçek doğar. O çiçekde başka bir sevgi olur.

1 sevgi - 1 Çiçek gibi :)

Reaksiyon puanı
617
Sevgi bir çiçek gibidir. İlk başlarda gür açar kokusu etrafı sarar, Sonradan Gittikçe Solur ve çiçek büzüşür. :)

1 Çiçek diyorum sadece Demeyin ki onun yerinde birdaha çiçek doğar. O çiçekde başka bir sevgi olur.

1 sevgi - 1 Çiçek gibi :)
Gerçek sevgi toprağa dikilen fidan gibidir gün geçtikce büyür ve daha fazla yer kaplar. Ama gerçek olmayan sevgi dalından koparilan bir çicek gibi gün geçtikçe solar...!

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,773
Yaaa neyse artık ben Gerçek sevginin olduğuna pek inanmıyorum. Böyle sevgi dolu insanların olduğuna seviniyorum ama Sevgiliniz size yanlış yaparsa benden size selam olucak :)
Sevgililere aittir. Çünkü Hayatta Öyle bir senaryolar gördü ki bu gözler Ohhhooooo.... Neyse fazla uzatmıyım

Son düzenleyen moderatör:
Reaksiyon puanı
617
Yaaa neyse artık ben Gerçek sevginin olduğuna pek inanmıyorum. Böyle sevgi dolu insanların olduğuna seviniyorum ama Sevgiliniz size yanlış yaparsa benden size selam olucak :)
Sevgililere aittir. Çünkü Hayatta Öyle bir senaryolar gördü ki bu gözler Ohhhooooo.... Neyse fazla uzatmıyım
Ben gerçek sevgi yaşıyorum gibi bişey demedim sadece gerçek sevginin ne olduğunu söyledim. Ve gerçekten gerçek sevgi yok denecek kadar az.