Setup Dosyası Nasıl Oluşturulur?

Bu konuyu okuyanlar

By Maskely

Doçent
Reaksiyon puanı
508
Günlerdir yapmaya uraştığım bir program bugün bitti. Yaptığım, bir sürü klasörden oluşan program sadece C diskinin ana dizinindeyken çalışıyor. Ben programın nereye kurulacağını sormadan, direk kurulan setup dosyasını nasıl oluşturabilirim? (Zoom Meetings'in setup dosyası gibi)

lamer

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Hangi programlama dilini ve IDE'yi kullandığın önemli, farklı yöntemleri var. Örneğin visual studio üzerinde c# ile bir gui projesi oluşturduysan, vs üzerinden build sekmesi aracılığıyla deploy edebilirsin. Java için IDE üzerinden yapabileceğin gibi Inno gibi ek bir program kullanabilirsin.
Not: Bunları tek bir dil ile geliştirilmiş, veritabanı, api gibi teknolojiler içermeyen basit düzeydeki projeler için söylüyorum. Bu tür projelerde programı çalışır bir şekilde deploy edebilmen için ek gereksinimlere ihtiyaç duyarsın ve nispeten karmaşık bir süreçtir.

By Maskely

Doçent
Reaksiyon puanı
508
Hangi programlama dilini ve IDE'yi kullandığın önemli, farklı yöntemleri var. Örneğin visual studio üzerinde c# ile bir gui projesi oluşturduysan, vs üzerinden build sekmesi aracılığıyla deploy edebilirsin. Java için IDE üzerinden yapabileceğin gibi Inno gibi ek bir program kullanabilirsin.
Not: Bunları tek bir dil ile geliştirilmiş, veritabanı, api gibi teknolojiler içermeyen basit düzeydeki projeler için söylüyorum. Bu tür projelerde programı çalışır bir şekilde deploy edebilmen için ek gereksinimlere ihtiyaç duyarsın ve nispeten karmaşık bir süreçtir.
C# ile projeyi oluşturdum. Proje, içinde api içeriyor. Ne gibi ek gereksinimlere ihtiyacım var?

lamer

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Visual Studio'da C# projesi hazırladıysan, build & publish seçeneklerinden adım adım halledebilirsin. Visual Studio zaten deploy gereksinimlerini çoğunlukla kendisi yerine getiriyor. Ek gereksinime ihtiyaçtan kastım, api ile bir veritabanına bağlanmak, veri çekmek gibi hizmetler setup dosyasına çevirdiğinde çalışmayabilir. Deploy ile ilgili değil, deploy sonrasında çalışabilir halde olabilmesi için demek istedim.

Son mesajlar