Soru Şeriat ve lâiklik ne demektir

Bu konuyu okuyanlar

Murataltug

Profesör
Reaksiyon puanı
2,832
ingiliz ajanı veya ögrencileridir.
Hepsinin isimlerini ezbere bilirler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kardeşim senin durumun çok vahim şeriatı inkâr edenin dinimizden durumu nedir öğrenmeni tavsiye ederim bilmeden konuşmak hiç yakışık almaz evet şeriat adı altında Atatürke saldıran ölmüş bir adama küfür eden Müslüman olamaz peki sen şeriat düşmanı olmayı cemaat düşmanı olmayı kimden öğrendin biz tabiki ortadoğuyu savunmuyoruz tam aksine şeriatı kirlettiklerini anlatıyoruz sistemi çökerttiklerini söylüyoruz şeriat hem sahabeler hem de Osmanlı zamanında uygulandı 1000 yıl boyunca devlet en güzel çağını yaşadı bitti evet İslamcılık adı altında cumhuriyet düşmanlığı yapandan elbette nefret et çünkü bende Hitler gibi benim ırkım üstün ırktır diyenden laiklik adı altında cemaat ve şeriat düşmanlığı yapandan nefret ediyorum benim için en üstün yol Kuraan yoludur itaat edecek tek lider efendimiz sav. dir diğerlerini saygı ve rahmetle anarım ve herkes bir kuldur elbette yanlışları vardır senden ricam şeriat düşmanlığı yapmadan önce ne anlama geldiğini öğren fetva makamını elbette eleştir ama eleştirilerin yapıcı olsun saygı beklemeden önce saygı duymayı öğren sahte şeriat yerin dibine batsın yaşasın gerçek şeriat işittik ve iman ettik inşAllah birde şeriat kelimesi kuraanda yada hadislerde geçiyormu islam büyükleri şeriat konusu hakkında ne diyor öğren bilmediğin şeye nasıl düşman olursun insanların fobileride yerin dibine batsın

Reaksiyon puanı
773
Kardeşim senin durumun çok vahim şeriatı inkâr edenin dinimizden durumu nedir öğrenmeni tavsiye ederim bilmeden konuşmak hiç yakışık almaz evet şeriat adı altında Atatürke saldıran ölmüş bir adama küfür eden Müslüman olamaz peki sen şeriat düşmanı olmayı cemaat düşmanı olmayı kimden öğrendin biz tabiki ortadoğuyu savunmuyoruz tam aksine şeriatı kirlettiklerini anlatıyoruz sistemi çökerttiklerini söylüyoruz şeriat hem sahabeler hem de Osmanlı zamanında uygulandı 1000 yıl boyunca devlet en güzel çağını yaşadı bitti evet İslamcılık adı altında cumhuriyet düşmanlığı yapandan elbette nefret et çünkü bende Hitler gibi benim ırkım üstün ırktır diyenden laiklik adı altında cemaat ve şeriat düşmanlığı yapandan nefret ediyorum benim için en üstün yol Kuraan yoludur itaat edecek tek lider efendimiz sav. dir diğerlerini saygı ve rahmetle anarım ve herkes bir kuldur elbette yanlışları vardır senden ricam şeriat düşmanlığı yapmadan önce ne anlama geldiğini öğren fetva makamını elbette eleştir ama eleştirilerin yapıcı olsun saygı beklemeden önce saygı duymayı öğren sahte şeriat yerin dibine batsın yaşasın gerçek şeriat işittik ve iman ettik inşAllah birde şeriat kelimesi kuraanda yada hadislerde geçiyormu islam büyükleri şeriat konusu hakkında ne diyor öğren bilmediğin şeye nasıl düşman olursun insanların fobileride yerin dibine batsın

Ölmüş adam dedigin adam olmasaydı.

Şu an sagına soluna bak bakalım hangisinden çok var.

Şeriat la yönetilen Osmanlı nın son hali.

20220613_105350.jpg

Ölürken bile Halkına 45 Fabrika Bankaya 128 Milyar dolar bırakan bir lider.

Ülkedeki fabrikalar satılırsa...

Topraklar Vatandaşlıklar satılırsa...

getirisi olmayan ve sözleşmeli borçlu işler yapılırsa ülkede kalkınmaZ...

Neden mi sıgınmacılar gitmeden ekonomi düzelmez...

Vergi kaçırarak sigortasız çalıştırarak Türk işçisinin hakkını yemiş olursunuz o kaçırdıgınız vergiler Türk halkının cebinden çıkmak zorunda kalır.

Bir kişi zengin olurken Halk fakirleşmeye devam eder.

Türk işçisi çalıştırmaya çalışan yer ile.

Az maaşa çalısan sıgınmacı ile çalısan dükkan rekabete girerse Türk iş yerleride kapanır.

Daha kötüsü yabancılara kaybettirdiginiz üretim tesisleri işyerleri de elden giderse vay halinize.

Bu cözüm deyil felakete götürür.

Türk Halk ı işsiz kalır.

Ne anlatırsam anlatıyım anlamıyacaklar olacaktır.

Ekonomi ancak üreterek işsiz ise iş ögreterek.
Yeni teknolojiler arayarak ileri daima ileri şeklinde kalkınır duran ileri gitmiyor demektir ileri gitmeyen geri gider.

20220613_111853.jpg
Screenshot_20220613-013101_Twitter.jpg

Vatanını bırakıp kaçanlarada söylediklerine eminim.

Herkes ölünce sevdiginin yanına gider diyenlere söyle

Savaştan kaçmış bir milletin ettigi dua kabul olmaz kıldıgı namaz kabul olmaz.

ŞEHİTLİK mertebesi bu yüzden vardır.

Kendilerini Allah ın Peygamberin Yolunda sanıp gaflete düşmesinler.

Onlar lanetletmişlerdir.

Son düzenleme:

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,095
Muratcım, yazına bir ekleme yapayım:

Laiklik, dinsizlik demektir. Kök kelimesi Laicus: dinsel olmayan demektir. Ana maddesi saygı değildir. Sadece devletin yönetim kademelerinin dini referansla yönetilmemesini içerir.

Atatürk kendi ifadesiyle din ve lâiklikle ilgili görüşlerini şöyle açıklamaktadır:

"
Lâiklik, yalnız din ve dünya işlerinin ayrılması demek değildir. Bütün yurttaşların vicdan, ibadet ve din hürriyeti de demektir. (1930)
Lâiklik, asla dinsizlik olmadığı gibi, sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için, gerçek dindarlığın gelişmesi imkânını temin etmiştir. (1930)
Din bir vicdan meselesidir. Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir. Biz dine saygı gösteririz. Düşünüşe ve düşünceye karşı değiliz. Biz sadece din işlerini, millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyor, kasıt ve fiile dayanan tutucu hareketlerden sakınıyoruz. (1926)
"

Kaynak: Atatürk İlkeleri

Lâiklik, ne dinsizliktir, ne de dine karşıt bir ilkedir. Din ve vicdan özgürlüğünün bir ifadesidir.

trLinuX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
43
Tartışmaya tekrar katılmayacaktım ama fikrimi beyan etmek istedim.

Şeriat ile Laiklik sandığınız kadar zıt değildir.

Osmanlı şeriat ile yönetildi dememizin sebebi, divanda alınan kararların Şeyhulislam tarafından İslam dinine uygun olup olmadığına dair fetva verilmesidir. Onun dışında zaten isteyen istediği inanca mensup olabiliyordu. Laiklikten farkı dediğim gibi kararların İslama yönelik alınmasıdır.

Laiklik, herkesin din ve vicdan özgurluğunu tesis eder. Laiklik dinsizlik değildir. Her inanca saygı duymaktır.

Şeriat la yönetilen Osmanlı nın son hali.

Ekli dosyayı görüntüle 171266

Görselin konumuzla pek alakası yok. Osmanlının hep son çökuş yıllarından örnek veriyorsunuz da Şeriatla ne ilgisi var anlamış değilim.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
773
Tartışmaya tekrar katılmayacaktım ama fikrimi beyan etmek istedim.

Şeriat ile Laiklik sandığınız kadar zıt değildir.

Osmanlı şeriat ile yönetildi dememizin sebebi, divanda alınan kararların Şeyhulislam tarafından İslam dinine uygun olup olmadığına dair fetva verilmesidir. Onun dışında zaten isteyen istediği inanca mensup olabiliyordu. Laiklikten farkı dediğim gibi kararların İslama yönelik alınmasıdır.

Laiklik, herkesin din ve vicdan özgurluğunu tesis eder. Laiklik dinsizlik değildir. Her inanca saygı duymaktır.

Görselin konumuzla pek alakası yok. Osmanlının hep son çökuş yıllarından örnek veriyorsunuz da Şeriatla ne ilgisi var anlamış değilim.
senin Din yaşama na engel olan bir durummu var din kardeşi adı altında gelen mülteci ve sıgınmacıların yaptıklarıda ortada bu kadar suistimal üstüne birde şeriat isteme sebebiniz Türkiye yi bölme projesimi açık açık söyleyin bilelim bu kadar birşeyler anlatmama ragmen anlamamanız işinize gelmedigi içinmi.

açık ve net tek cümle yazıyorum.

HAYALİ KÜRDİSTAN OLANUN MEKANI KABRİSTAN OLUR.

trLinuX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
43
senin Din yaşama na engel olan bir durummu var din kardeşi adı altında gelen mülteci ve sıgınmacıların yaptıklarıda ortada bu kadar suistimal üstüne birde şeriat isteme sebebiniz Türkiye yi bölme projesimi açık açık söyleyin bilelim bu kadar birşeyler anlatmama ragmen anlamamanız işinize gelmedigi içinmi.

açık ve net tek cümle yazıyorum.

HAYALİ KÜRDİSTAN OLANUN MEKANI KABRİSTAN OLUR.
Kusura bakmayın ama haddinizi bilmeniz gerek, durduk yere kimseye hain damgası vuramazsınız.

Bence siz beni anlamıyorsunuz.
Laiklik duzgun uygulandığı takdirde daha uygun olacağını izah ettim. Mehmetçiğimiz kendi vatanı olmadığı halde Suriyede savaşıyor, artık yavaştan ulkelerine dönmeleri gerek dedim. Bu yorumlarımdan bunları mı çıkardınız. Lutfen açıklayın. Ayrıca Turk bir Muslumanım. Başka bir millete ve etnik bir kökene mensup olsam bile böyle bir hakkınız yok.

Emin olun çok daha ağır bir cevap verebilirdim ancak sizi kırmak istemiyorum.

Reaksiyon puanı
773
Kusura bakmayın ama haddinizi bilmeniz gerek, durduk yere kimseye hain damgası vuramazsınız.

Laiklik duzgun uygulandığı takdirde daha uygun olacağını izah ettim. Mehmetçiğimiz kendi vatanı olmadığı halde Suriyede savaşıyor, artık yavaştan ulkelerine dönmeleri gerek dedim. Bu yorumlarımdan bunları mı çıkardınız. Lutfen açıklayın. Ayrıca Turk bir Muslumanım. Başka bir millete ve etnik bir kökene mensup olsam bile böyle bir hakkınız yok.

bak güzel kardeşim tekrar tekrar anlatmamın bir anlamı yok burası yüzde yüz müslüman bir ülke deildir bizim her dini inanca saygımız vardır.

din şeriat senin için bu kadar önemli ise tek amacın gayen bu ugurda yaşamaksa arap ça yı iyi ögrenip

arap ülkelerine yerleşebilirsin kapılar açıktır.

benim sana güzel dilde anlatıyorum.

Murataltug

Profesör
Reaksiyon puanı
2,832

Adam diyorki şeriat demek ülkeyi bölmek demektir şeriat isteyen ya Allah arabistana gitsin ondan sonra diyor ki şeriat demek tarikat demektir yani adam ı Allah tatlı akıldan etmiş ayetleri inkar eden insana verilen selam bile heba olup gider yani tam bir komedyen bu arkadaş ben cevap yazmaktan yoruldum matrak bir çocuk gül geç böylelerine kafaya takma böyle insanlardan sosyal medyada çok üstüne bas geç yada kaldır çöpe at sadaka sayılır engelleme tuşu yok engellenmiyor sürekli karşıma çıkıyor beyni yıkanmış sayıklayıp duruyor müslümanım diyip şeriatı inkar edenden hayır gelir mi hiç

Reaksiyon puanı
773
Adam diyorki şeriat demek ülkeyi bölmek demektir şeriat isteyen ya Allah arabistana gitsin ondan sonra diyor ki şeriat demek tarikat demektir yani adam ı Allah tatlı akıldan etmiş ayetleri inkar eden insana verilen selam bile heba olup gider yani tam bir komedyen bu arkadaş ben cevap yazmaktan yoruldum matrak bir çocuk gül geç böylelerine kafaya takma böyle insanlardan sosyal medyada çok üstüne bas geç yada kaldır çöpe at sadaka sayılır engelleme tuşu yok engellenmiyor sürekli karşıma çıkıyor beyni yıkanmış sayıklayıp duruyor müslümanım diyip şeriatı inkar edenden hayır gelir mi hiç
herşeyi bi tarafından anlamana şaşırmadım.

ben diyorumki şu anda din nin bu kadar suistimal edildigi bir yerde şeriat istemek nelerin olabilecegini görmemek demektir beyni yıkanan varsa sizsiniz.

şu anda sıgınmacılar ve mülteciler kalsın diyenler bilsinki

ölen ve tecavüze ugrayan çocukların kanları ellerindedir.

trLinuX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
43
bak güzel kardeşim tekrar tekrar anlatmamın bir anlamı yok burası yüzde yüz müslüman bir ülke deildir bizim her dini inanca saygımız vardır.

din şeriat senin için bu kadar önemli ise tek amacın gayen bu ugurda yaşamaksa arap ça yı iyi ögrenip

arap ülkelerine yerleşebilirsin kapılar açıktır.

benim sana güzel dilde anlatıyorum.
Ustam, mesajları okumuyorsun herhalde. Bana ithamlarda bulunuyorsun ama konuyu baştan okursan farkedeceksin ne demek istediğimi.

Moderatör şuraya el atsa bari, kafayı sıyıracağım.

Reaksiyon puanı
773
Konuşacak pek birşey yok hocam. Sadece durduk yere anlamsız cevaplar vermeniz ilginç kaçtı.
Anlamsız deyil şu anda birileri ülke için planlar yapmaktalar.

Özele gelirsen rahat rahat konuşuruz

Size soruyorum şu anda Atatürk le ilgili gittiginiz Camilerde fetva verenler varmı.

Şu anda trLinux ve murataltug soruyorum gittiginiz derneklerde veya Camilerde Atatürk le ilgili fetva verenler varmı

Son düzenleme:

trLinuX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
43
Anlamsız deyil şu anda birileri ülke için planlar yapmaktalar.

Özele gelirsen rahat rahat konuşuruz

Size soruyorum şu anda Atatürk le ilgili gittiginiz Camilerde fetva verenler varmı.

Şu anda trLinux ve murataltug soruyorum gittiginiz derneklerde veya Camilerde Atatürk le ilgili fetva verenler varmı

Merak etmeyin, neyin ne olduğunu bizde biliyoruz. Ben sizin demek istediğinizi anlıyorum.
Sanki bu işlerin sorumlusu benmişim gibi konuşuyorsunuz, onu kastediyorum.

Reaksiyon puanı
773
Merak etmeyin, neyin ne olduğunu bizde biliyoruz. Ben sizin demek istediğinizi anlıyorum.
Sanki bu işlerin sorumlusu benmişim gibi konuşuyorsunuz, onu kastediyorum.
Benim şu anda gözlerimden gitmeyen bir çocuk resmi var.

Birilerinin gelipte afganları övmesi agır geliyor.

20220614_220115.jpg

Laiklik şu anda üfürükçülük büyücülük ve kendini evliya gibi göstermek isteyenleride engellemektedir.

20220614_234216.jpg

Bu ülkenin bir tarihine baksınlar ne işkenceler çektik ne zulmler gördük.

Vatan dedigin savaş oldugunda kaçtıgın yer deyildir.

Şehitlik mertebesi neden vardır bir düşünsünler.

Bizim akrabamız savaşmam diyenlere söylüyorum.

Bu Vatan ugruna abisi asker olup kardeşi daga cıkıp terör örgütleri içinde olup kardeşini gözünü kırpmadan öldürenler vardır.

Oglu öldügünde Vatan saolsun bir oglum daha var oda feda olsun diyenler vardır.

Saymakla bitmez.

Ön yargılı davrandıklarımdan özür diliyorum isteyen istedigini yazabilir.

Sinirler bu aralar gergin.

Son düzenleme:

Wankula

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Konu çok basit açıklaması da öyle şeriat dini kurallar bütünü.Aklınıza gelebilecek her şeyde dinin getirdiği kuralları esas almaktır. bakın islamiyetde ki şeriatdan bahsediyorum ortadoğu da uygulanan değil.Laiklik din ve devlet işlerinin ayrılması yani dinin yönetime etkisinin olmaması.Savaş yıllarında osmanlı yıkıldıktan sonra halifeliğin yönetime etkisini ve bundan sonra da din adı altında ülke yönetiminde yanlış hamleler yapılıp kullanılmasın diye getirilen sistem.Bu sisteme göre devletin dini yoktur(dinin yönetimde etkisi yoktur).Herkes dinini özgür yaşayabilir.Aslında ayrıştırsak da İslamda ki şeriat ile Laiklik aşırı çelişmemektedir.Sadece Laiklik de bir din adamına sorulmaksızın sadece anayasaya bakılarak karar verilir kısaca tanımları bu.Aynı Hz muhammed(s.a.v)in yaptığı gibi herkesi dininde özgür bırakır(hz muhammed(s.a.v)in döneminde vergi verilmesi şartı ile)din de özgürlük tanıması gibi.Şeriat ve laiklik tamamen karşıt anlamlar değildir bir çok ortak noktaları vardır.Şeriatı orta doğu ülkelerinde uygulanan zannedenlerin sayısı bir hayli çoktur.

Konu çok basit açıklaması da öyle şeriat dini kurallar bütünü.Aklınıza gelebilecek her şeyde dinin getirdiği kuralları esas almaktır. bakın islamiyetde ki şeriatdan bahsediyorum ortadoğu da uygulanan değil.Laiklik din ve devlet işlerinin ayrılması yani dinin yönetime etkisinin olmaması.Savaş yıllarında osmanlı yıkıldıktan sonra halifeliğin yönetime etkisini ve bundan sonra da din adı altında ülke yönetiminde yanlış hamleler yapılıp kullanılmasın diye getirilen sistem.Bu sisteme göre devletin dini yoktur(dinin yönetimde etkisi yoktur).Herkes dinini özgür yaşayabilir.Aslında ayrıştırsak da İslamda ki şeriat ile Laiklik aşırı çelişmemektedir.Sadece Laiklik de bir din adamına sorulmaksızın sadece anayasaya bakılarak karar verilir kısaca tanımları bu.Aynı Hz muhammed(s.a.v)in yaptığı gibi herkesi dininde özgür bırakır(hz muhammed(s.a.v)in döneminde vergi verilmesi şartı ile)din de özgürlük tanıması gibi.Şeriat ve laiklik tamamen karşıt anlamlar değildir bir çok ortak noktaları vardır.Şeriatı orta doğu ülkelerinde uygulanan zannedenlerin sayısı bir hayli çoktur.
Ortadoğu da gördüğümüz şeriatın bir çoğu bozulmuşdur.Ve yıllardır olduğu gibi din kullanılarak insanlar istenildiği gibi yönetilmek istenilmiştir.Aslında şeriat kuran da yazan kuralların ta kendisidir.Eklenme veya çıkarılma yapılamaz.Türkiyeye laiklik getirilmesinin bir nedeni de ülke genelinde kuva yi milliye karşıtı fetva veren hocaların çıkması.Din kullanılarak Türkiye ye saldıranların önüne geçmek içindir.Tamamen nesnel açıkladım.Teşekkürler.

Halifenin yönetimde söz sahibi olması ülkenin bir iç isyana sürüklenmesi tehlikesi de bulunduğu için laikliğin getirilmesi farklı bir nedenidir.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
773
Neymiş şeriat isteyenler maaş almıcakmış devleti yönetenler maaş almasa ne olur yolsuzluk yaptıkdan sonra her türlü daha büyük paraları zimmetine geçirebilir böyle akıl dışı konuşmalar yapanlar beyni yıkanmış insanlardır.

Maaş almak istemeyen almayabilir veya bağış yapabilir.

Adalet herkese lazım.

Bak güzel kardeşim Türkiyedeki şeriat isteyen tayfalar kendi çıkarları dogrultusunda istemekde Şeyhler çıkamıyorsa bil ki Laiklik sayesindedir.

Devlet yönetimine ortak çıkmak için...

20220619_011811.jpg

images.jpeg-1.jpg

Atatürk sevmiyorum diyen ve hakaret eden Yobaz tayfası.

Hava bombardımanında Gözlerinin birine şarapnel gelerek Gazi ünvanını aldıgınıda bilmez.

Bu ülkeyi düşmanı denize dökerek Vatanı kurtardıgınıda

Hala şu anda ters kelepçe tutuklanması ülkeden atılması veya ........ yapan fetva veren Türk düşmanları içlerimizde bunların ihbar edilmesi gerekmekte.

Bunlar sanmasın yanlarına kalacak....

Türkiyenin gelecegi bu deyil güzel kardeşim

Dua Namaz kula kul olmak için yapılmaz Allah için kılınır.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
773
" ŞEHİDİN VAR TÜRKİYE "
Pençe-Kilit Harekâtı'nda açılan taciz ateşi sonucu Askerimiz Piyade Uzman Çavuş Sercan Baş Şehit oldu.
Türk milletinin başı sağ olsun.

Ekli dosyalar

• 20220622_231426.jpg
    20220622_231426.jpg
    95.2 KB · Görüntüleme: 8