Seo Dersleri 2 Domain ve Hosting Seçimi Yaparken

Bu konuyu okuyanlar

webmasteryolcu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhaba değerli arkadaşlar seo derslerimizin 2. tekniklerini yayınlamak üzere hazırladığımız bu yazımıza geçmeden bir önceki dersimiz olan ve sizler ve sitelerinizin uyması gereken seo tekniklerini ele aldığımız konuyu aşağıdaki linkten mutlaka incelemenizi tavsiye eder herkese başarılı ve kazançlı çalışmalar dilerim.
Önceki Ders: Uyulması Gereken Seo Teknikleri

Seo İçin Domain Seçimi
Evet arkadaşlar google haricinde bing, yahoo ve yandex gibi arama motorları olsada tümünü toplasan googleden alınan ziyaretçiyi gönderemiyor. O sebeple seo uzmanları genel anlamda google algoritmalarına ve güncellemelerine yönelik optimize işlemleri yapılmaktadır. En az 200 farklı algoritmaların bulunduğu google sıralamasını etkileyen etkenler arasında domainseçimi gelmektedir.

Domain Seçmeden Önce

İlk etapta projemizi belirliyoruz değerli arkadaşlar ne yapacağımıza içeriğimizin türüne karar veriyoruz. İlk uygulamamızı bende sizlerle uygulamalı olarak yapacağım. Benim projem Avon Katalog üzerine bir site olacak fakat baya bir alt kademeden site yapacağım nedeni ise aşağıda anlatacağım.

Proje Hazır Domain Seçimi
Yukarda belirttiğim Avon Katalog içerikli site yapacağımı hemen domain sitesine girip domain domain aramaya başlıyorum istediğim domain com net orh alınmış durumda olduğu için bir alt kademe proje yapmaya karar veriyoruz. Avon katalog sayıları her ay farklı farklı oluşur bende içinde olduğumuz aya uygun olarak bir domain seçimi yapacağım. Yaklaşan Kasım ayı kampanyası için http://www.avonkasimkatalogu.com domainini sizlerle uygulama için almış bulunuyorum.

Anahtar Kelimenize Uyumlu Domain Seçmek
Yukarda proje belirlerken anahtar kelimemiz meydana çıkmış olacaktır. Domain seçerkende anahtar kelimenizi içinde barındıran bir domain seçmelisiniz. Bende yaklaşan kampanya ile aranacak kelimeyi tahmin ettim ve ona göre domain seçimi yaptım domainimin 2 anahtar kelimesi mevcuttur. En önemli anahtar kelimem Avon Kasım Kataloğu bir diğer kelime ise Avon Kampanya 13 şeklinde olacaktır.

Niche Domain Seçimi
Yukarda yaptığım domain seçimi niche olayıdır arkadaşlar. Alt kademe domain seçimi olup Avon seçmedim, Avon Katalog seçmedim 3. basamaktan bir domain seçtim hedeflediğim kelimeye ulaşmam 1 hafta 10 gün sürer en geç niche domain seçmenin asıl amacıda budur.

Niche Domain Örnekleri
Google aramalarda domain adına önem vermektedir. Yukarda aldığım domainde Avon kasım kataloğu kelimesi geçiyor ben pek çalışma yapmasam bile bu site ilk sayfaya gelir sırf domainde anahtar kelime barındırması sebebiyledir. Daha az tehlike içeren niche domainler seçmeniz belki az ziyaretçi almanızı sağlasada bir çok niche site yaparak başarınızı artırabilirsiniz. Aşağıda bir kaç tane niche domain örneklerini ele alalım isterseniz.

yenigelinlikmodelleri
istanbulotobusfirmaları
ankaradilkurslari

Yukarda belirttiğim örnekleri yüzlerce binlerce sektöre uygun şekilde adresler alabilirsiniz. Tekrar söylemek gerekirse ziyaretçi sayısı mutlak ana domainlere göre az olacaksada bir kaç tane projeniz olduğunda süper bir kazanç imkanı sağlarsınız.

Niche Domainler ve EMD Güncellemesi
Google son güncellemesi ile daha çok anahtar kelime içeren domainleri hedef alındığı bilinsede gözden kaçan bir ayrıntı hani baştanda söyledim www.avonkasimkatalogu.com domaini alıp pek birşey yapmasamda ilk sayfaya gelir deyimi için geçerlidir. Evet niche olup içerik kalitesiz optimize yoksa google EMD güncellemesinden zarar görürsünüz ama siteniz güncel ve özgünse hiç bir sorun olmayacaktır.

Seo Hosting Seçimi
Hosting alırken mutlaka seo çalışmaları dikkate alınmalı ve aşağıda yer alan hususlara dikkate alınmalıdır. Bunların en başında site açılış hızı gelmektedir. Sitenizin hızlı açılmasını sağlayacak hosting firmaları kesintilerin en az yaşandığı firmaları seçmelisiniz.

Site Açılış Hızı
Google arama sitesine girin saniyenin 4/1 süresince yani 25 sanisede açıldığını göreceksiniz. Sitenin hızlı açılması seo için önemli etkenlerdenden birisidir. Sitenin hızlı açılması ilk etapta sunucuya bağlı olup bir diğer etapsa sitenizin ve dosyalarınızın boyutlardıır. Sunucuda dikkate dilmesi gereken sunucunun size yakın olmasıdır. Yani Türkiyede hizmet veren sunucu firmalarından almanız hızınızı yurtdışından alacağınız hosttan daha hızlı olacaktır.
Sistemin işleyişi şu siz sunucuya dosyanızı koyarsınız gelen ziyaretçi sitenize geldiğinde düğmeye basar hadi bakalım site getir şu dosyaları der ve sistem bir koşu dosyaları almaya gider bu durumda Türkiyedeki bir sunucuya gitmekmi hızlı olur yurtdışındaki sunucuya gitmekmi tabiki en yakın olana olacaktır.

Sabit İp Kullanımı
İmkanınız varsa önem verdiğiniz siteler için mutlaka sabit ip kullanmanızı öneririm. Hosting aldığınız yerden yıllık 20-30 TL ödeyerek sabit ip alarak yüzlerce site ile aynı ipde yer almaktan kurturulursunuz.

Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Hosting firması sizi vezirde eder rezilde o nedenle mutlaka kaliteli, gelişmiş ve güvenilir firmaları tercih etmelisiniz. Sunucu Türkiyede Türkiye lokasyon olmalıdır. Sunucu sık sık kesilmemeli kapanmamalıdır. Kapalı kalan sunucuda sitenize arama motoru botlarıda ziyaretçide ulaşamaz kalite kaybına index silinmesine neden olur. Türkiyeden sunucu almanız Türkiye lokasyon anlamına gelmez mutlaka lokasyonu sormalısınız. Adam amerikadan almanyadan kiralayıp satanlar mevcuttur. Yani her Türkiyeden alınan hosting Türkiyede bulunmayacağını unutmayınız.

Evet değerli arkadaşlar bir siteye, projeye başlamadan önce seo için dikkat edilmesi gerekenleri gördük bu dersimizinde sona gelmiş bulunmaktayız bir sonraki derste görüşmek üzere Allaha emanet olunuz.
Kaynak: Seo Dersleri 2