Sen bizi gömersin kertenkele!

Bu konuyu okuyanlar

Kriptograf

Profesör
Godzilla%20vs%20Kong%202.jpg


Godzilla’yı nasıl bilirsiniz efendim? Biz kıytırık karton gökdelenleri ezen mutant dinozor kostümü giymiş Japon bir adam olarak biliriz. Siz de böyle biliyorsanız doğru yoldasınız. Yok bilgisayarla yapılmış, gözleri fıldır fıldır Amerikan Godzilla’sını biliyorsanız, sizi ekmek dolu fırına ya da yazımıza alalım. Hangisi kolayınıza geldiyse.

İlk Godzilla filmi taa 1954’ün Kasım ayında gösterime girmişti. Yani nükleer deney kurbanı kertenkelemiz bu sene 51 yaşını doldurdu. Godzilla ya da orijinal ismiyle Gojira, hem suda hem karada yaşayabilen, 50 metrelik devasa bir boya sahip, dinozora benzer uydurma bir yaratık. Gojira, “gorilla” ve Japonca balina anlamına gelen “kujira” kelimelerinden türemiş. Toho Film tarafından ilki 1954’te çekilen toplan 28 filmin kahramanı kendisi. Tabii hiçbiri 1998’de Roland Emmerich tarafından çekilen Amerikan versiyonu kadar görkemli ve kötü değil.

28 filmin hepsini izlemediysek de zannetmiyoruz ki izlemediklerimiz o kadar kötü olabilsin. Olamasın. Dünya hasılatı bakımından o yılın en çok iş yapan filmi olduysa da serinin hayranları tarafından ayakta yuhalanmıştı. Yani eminiz yuhalanmıştır. Yuhalanmış olsa gerek ki 2004’te çekilen Japon filmi “Godzilla: Final Wars”da Amerikan Godzilla’sı, orjinal Gozira tarafından kuyruk darbeleri ve radyoaktif nefes ile öldürülüyor.

Godzilla’nın en büyük özellikleri kendi kendine çoğalabilmesi, aslında karada yaşasa da suda da hiç fena olmaması, kendisine karşı geliştirilen her türlü robot, silah ve yaratığa karşı duracak kadar dayanıklı olması, en önemlisi de ejderha gibi ateş çıkarabilmesi. Kendisi ilk olarak savaş karşıtı bir mesaj vermek için yaratılmış ve nükleer ateşli nefesi de soğuk savaş dönemine gönderme olsa da zamanla bu özellikleri unutulup gitmiş ve Godzilla devasa bir pop kültür nesnesi haline gelmiş.

Nükleer denemeler yapılan Bikini Adaları’nın yakınlarındaki Oto Adası’nda doğması, nükleer bombaların dünyaya neler yapabileceğini göstermek için yaratılmış olmasının sebebi. Zaten filmlerin ilk örnekleri, alenen bu konunun üzerinde duruyor. Kendisini, kömür karasından kahverengiye uzanan dinozor vücudu, ufak gözleri, küçük ön ayakları, kocaman ve yıkıcı kuyruğu ve diken gibi yüzgeçlerinden tanıyabilirsiniz. Hiçbiri olmadıysa, ağzından mavi renk nükleer ateş püskürten 50 metrelik bir kertenkeleye bakının.

İlk filmi, 1955’te Amerika’da da gösterilmiş, 1956’da ilk Amerikan versiyonu “Godzilla, King of the Monsters” çekilmiş. Japonya’da çekilen tüm filmler, dönemlerinin sosyal ve politik olaylarına göndermeler taşıyor. 1960 ve 70’lerde çekilen filmlerin dağıtıcı firması, bu filmleri tüm dünya televizyonlarına çok ucuza satınca minik canavar da tüm dünyada tanınmış. Godzilla ömrü boyunca türlü türlü canavarla kapıştıysa da şimdiye dek (Amerikan olanı dışında) en çok hasılat yapan film, King Kong ile karşı karşıya geldiği olmuş. Tamamen ticari bir deneme olan bu filmi saymazsak, Godzilla’nın esas düşmanları Mothra, Rodan ve Varan.
-----------------------------------------------------------------------------------
İlginç haber die bir bölüm olsaydı oraya yazardım ama yoktu.Artık ufak çapta bir sapkınlık için kusura bakmayın...
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst