Semptom göstermeyen pozitif COVID-19 vakaları tabloda yer almıyor!

Bu konuyu okuyanlar

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Biri ortamda bu hastalığı kapsa her gün saatlerce aynı ortamda vakit geçirdiğiniz için ötekilerin kapmama ihtimali yok.

Hiçbiriniz o evden çıkmıyor olsanız neyse. Herkesin farklı hayatı var. Maske takmıyorsunuz, toplumu düşünmüyorsunuz, ananızı babanızı düşünmüyorsunuz burda PANDEMİ ŞÖYLE PANDEMİ BÖYLE. Abicim yaşınız mı küçük yoksa algı kuracak yapı mı yok anlamıyorum. Sokaklar siz gibilerle dolu.

Şikayet ettiğin devlet ve ilgili sağlık bakanlığı aramızda daha çok hasta olduğunu söylüyor. SEMPTOM YOK, TANI YOK diyor siz bu haberi paylaşıyorsunuz ama AYNI ORTAMDAYIZ ZATEN diyip maske takmıyorsunuz. Bu ne lahana turşusu bu ne perhiz ?

@Hakkı Alkan bey abi 1 milyon aboneniz var tüm videolarınız maskesiz. Sevgili editörümüz, sitem ettiği konuda kendinin de taşıyıcı olma potansiyeli varken siz ne düşünüyorsunuz acaba abicim koca ekibin maskesiz olmasına ? Sizce iyi bir örnek misiniz ?

@Mustafa.Demiral
neyi komik bulduğunu anlatabilirsen hep birlikte gülebiliriz. yada seviyeni anlayabiliriz.
mikrofon sende
Sonuçta akşama kadar aynı odanın içerisinde dip dipe çalışıyorlar. Yedikleri içtikleri aynı masadalar ve sabahtan akşama kadar aynı mekanda oldukları için illaki maskeleri çıkartmak gerekiyor yemek için olsun vs. Zaten youtube da kapalı yada açık alanda maskeyle video çeken sayısı iki elin parmaklarını geçmez.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
@Yasiin
Ünvanın profesör, avukat olsa anlarım.
İş ortamında bizde yanyanayız ama masalarımız mesafeli. Eldivenlerle çalışıyor maskeyi yemek harici indirmiyoruz. Yemek saatlerimiz düzenli, maskesiz, elini yıkamadan giriş yasak. Klima, vantilatörler kapalı ki açılırsa kapılar, pencereler açılıyor.

Ben evimde ailemden odamı ayırmışım, yemeğimi ayırmışım. Sen geliyor x,y,z nin avukatlığına savunuyorsun. Hakkı abi kurallara uymasaydı şimdi bu arkadaşların hepsine bulaşmazmıydı sence ? Yoksa SDN ofisinin bağışıklığı mı var ?

Arkadaş devleti yalanla, eksik bilgi vermekle suçlarken; kendinin veya çalışma arkadaşının taşıyıcı olma ihtimalini göz ardı edebiliyor. Her yer şüpheliyken, ona buna şuna sitem ediyorken MASKE TAKMIYOR. Bu benim iş arkadaşım, bu benim servis arkadaşım, bu benim otobüs yoldayım diye diye bu haldeyiz bilmem ANLATABİLİYOR MUYUM, sevgili profesör arkadaşım. PArdon avukat.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Muhalifleri sevindirecek bir haber geldi...

İngilterenin Türkiye'yi Güvenli Seyahat listesinden çıkarması ile birlikte binlerce Turist Rezervasyonlarını iptal etmiş. Sevinç çığlıklarına başlayalım.

1601738767991.png

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Muhalifleri sevindirecek bir haber geldi...

İngilterenin Türkiye'yi Güvenli Seyahat listesinden çıkarması ile birlikte binlerce Turist Rezervasyonlarını iptal etmiş. Sevinç çığlıklarına başlayalım.

Ekli dosyayı görüntüle 118428

Ekonomik açıdan kötü oldu. Gerçi yaz sezonu da bitti zaten değişen birşey olmaz.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Sanki ekonomimiz çok iyiydi de kötü oldu.

Sorun şu ki bazıları ekonomi dahada kötüye gitsin diye çabalıyor... Verdikleri demeçler söyledikleri sözler sürekli ekonomi daha kötü olsun diye. Diğer ülkelerin elibe koz verecek söylemler.
Mesela daha geçenlerde CHP'li bir isim Türkiye'nin Azarbaycan'a cihatçı adamlar gönderdiği bilgileri geliyor tarzı açıklama yaptı. Ermenistan bunu referans alım Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine bizi şikayet etmiş. Zaten Avrupa yaptırım için bahane arıyor olmayan bir olay için muhalefete inanıp yaptırım yiyebiliriz.
Veya zamanında Türkiye İŞİD'i destekliyor tezini muhalefetin savunduğu gibi az yaptırım yemedik o yüzden. Veya Türkiye güvenilir değil yatırım yapmayın sözlerinden az yatırımcı kaçmadı ülkede. Veya devlet Dolar bozdururn dedikçe muhalefet halkı dolar almaya teşvik etmesi gibi. Sırf Hükümet zorda kalsında ne olursa olsun kafsında davranıyorlar ne yazık ki.

Muhalefetin duaları aynen bu :)

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Sayıları doğru açıklasınlar.

Panik vd sebeplerle bence açıklamasınlar. Başından beri evde oturmaktan kök saldım.
Gezdiğini sosyal medyadan takip ettiğim kişiler birde sayılar üstünden sallarsa çok pis döverim.
Cep telini evde bırakan, hastanenin üst katlarından atlayıp kaçmaya çalışan, salak saçma hashtag kullanıp bütün gün totosunu gezdiren, aynı ortamda "bütün gün biylikte çalışıyoz ya, maskeye ne gerek var" diyen herkesi Hindistandaki polis abiler gibi çatıra çotura dövmek istiyorum.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Sayıları doğru açıklasınlar.

"Nisan ayında testlerden pozitif çıkma oranı %20 idi; yani 5 kişiye test yapılmışsa biri pozitif çıkıyordu, bu oran şimdi %10’a düştü."

(Habertürk, Muharrem Sarıkaya Fahrettin Koca röportajı, 04.10.2020 - 02:17 | Güncelleme: 04.10.2020 - 23:31)

Kaynak: Turkuaz tablonun merkezine girdim

"Her vaka, hasta değildir. Çünkü testi pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyenler var ve büyük çoğunluğu bunlar oluşturuyor.
Test sonucu pozitif çıkanların her biri bir vakadır. Bunların büyük kısmı belirti göstermeyen taşıyıcılardır. Kalan kısmı ise hastalık bulgusu olup tedavi altına alınan hastalardır.
"

(Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilkent Yerleşkesi'nde yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalar 30.09.2020 Çarşamba)

Kaynak: Sağlık Bakanı Koca: Her vaka hasta değildir

4 Ekim Koronavirüs tablosu: 4 Ekim koronavirüs tablosu açıklandı… Bugünkü vaka sayısı…

Sağlık Bakanının ifadeleri ve açıklanan resmi veriler dikkate alındığında:

Dün açıklanan verilerin kabaca hesabı (4 Ekim 2020 Pazar)

Test sayısı: 104 bin 402
Test sonucu pozitif çıkanlar (%10): 10 bin 440
Tedavi altına alınan hastalar: Bin 429 (hasta sayısı)
Test sonucu pozitif çıkan belirti göstermeyenler/taşıyıcılar: 9 bin 011