Şehirlerarası otobüslerde devrim gibi karar!

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Müdavim
12 Mart 2011
35,206
10,327
293
Şehirlerarası otobüslerde devrim gibi karar!

1390977355395.jpg

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü, Türkiye'yi yasa boğan kazaların ve can kayıplarının önüne geçmek için bazı radikal önlemleri gündemine aldı.

Türkiye, son bir haftada peş peşe meydana gelen 2 trafik kazasıyla yasa boğuldu. 24 Ocak'ta Kayseri'de yaşanan kazada 21; 27 Ocak'ta Sivas'ta meydana gelen kazada ise 9 kişi yaşamını yitirdi. Her 2 kazada da otobüslerde yazlık ve dişleri erimiş "kabak" lastiklerin kullanıldığı saptandı. Yine her 2 kazada da çarpma sonrasında savrulan yolcuların bazıları otobüsün altında ezilerek can verdi.

İLK ÖNLEM KEMER

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü, Türkiye'yi yasa boğan kazaların ve can kayıplarının önüne geçmek için bazı radikal önlemleri gündemine aldı. Önlemlerden ilki tüm şehirlerarası otobüs yolcuları için emniyet kemeri takma zorunluğu getirilmesi.

Ulaştırma Bakanlığı kaynakları, halen yalnızca şoför, host-hostes ve ön koltuklar için kemer zorunluğu bulunduğunu belirterek, tüm yolcular için kemer takma zorunluğuna geçişi öngörecek bir uygulama öncesinde bazı hazırlıkların yapılması gerektiğini vurguladı.

Kaynaklar, bu konuda teknik bazı çalışmalar yapıldığını belirterek, "Mevcut otobüs filosu incelendi. Otobüslerin hemen hemen tamamında tüm koltuklarda emniyet kemeri bulunuyor. Kemer takma zorunluğuna ilişkin bu çalışmalar tamamlandıktan sonra İçişleri Bakanlığı ile temas kurulacak. Tarafların anlaşması halinde Karayolları Trafik Yönetmeliği'ne bir madde eklenebilir" dendi.

DİJİTAL TAKOGRAF DÖNEMİ

Otobüsler için ikinci kritik uygulama seyahat anında hız ölçümü yapan takograflarla ilgili olacak. Mevcut analog takograflara, dışardan müdahale edilebiliyor. Bu nedenle otobüsün yaptığı gerçek hızı tespit etmek çoğu zaman mümkün olmuyor. Analog yerine belli bir takvimde dijital ya da elektronik takograflara geçilecek. Böylece, dışardan müdahaleler engellenecek. Hız tespiti net olarak yapılabilecek. Bu konuda Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın çalışmaları devam ediyor.

KAPLAMA LASTİKLER İÇİN TOPLANTI

Ulaştırma Bakanlığı, son kazalarda bir kez daha öne çıkan "kaplama lastik" konusunda da Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'yla bir toplantı yapacak. Ulaştırma Bakanlığı kaynakları, toplantıda "kaplama lastikler"le ilgili uygulamada ortaya çıkan ihmal ya da eksiklerin tartışılacağını söyledi.

Sanayi Ürünleri Üretimi ve Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü, Türkiye genelinde geçen yıl başlattığı denetim kapsamında 50 ilde toplam 245 firmada inceleme yaptı. Bu firmalardan sadece 17'sinin Tip Onayı Belgesi'ne sahip olduğu, 141 firmanın belgesinin bulunmadığı, 19'unun yönetmelik dışı olduğu tespit edildi.

KaynaK

serhat_1379

Asistan
13 Aralık 2012
342
1
16
Ayyaş hükümetler daha yeni farkına vardılar otobüste kemerin olduğunu. Nerdeydiniz binlerce kişi ölürken.

olympuskiller

Müdavim
Müdavim
23 Mart 2008
1,474
7
218
Kemer takmanın yolcunun insiyatifine bırakılacağı hiç bir çözüm bizim ülkemizde işe yaramaz.

Mg.

Müdavim
Müdavim
18 Ocak 2010
2,070
24
218
bizim insanımız öleceğini bilse yine o kemeri takmaz

Odessa

Müdavim
Müdavim
19 Haziran 2013
3,760
432
263
Olması gerekenleri radikal kararmış gibi göstermiyorlar mı insanı sinir ediyorlar.

LittleMonster

Müdavim
Müdavim
23 Ağustos 2013
3,230
33
228
Avrupada yıllardır yapılanın daha yeni farkına vardılar :))
Bu muymuş devrim ;) Olması gerekeni yapılıyor zaten

pcwolf

Müdavim
Müdavim
21 Ocak 2009
7,545
33
228
Sövmedim desem yalan olur, radikal kararmış.
Onlarca insan ölsün sen daha yeni uyanık radikal kararını al.

Ahbârî

Müdavim
Müdavim
6 Ekim 2009
6,274
346
263
ilginç. hani o kadar otobüsle yolculuk yaptım. hatırlamıyorum koltuklarda kemer olduğunu. yanda bi kolçak var o kadar. ben mi görmedim acaba? herkes bişeyler diyor da.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

çok yolculuk yapan bi abimizi de soralım. [MENTION=63117]friendly[/MENTION] abi, kemer var mı abi?

ilyastrk

Öğrenci
14 Ocak 2014
39
0
0
Dün bi yolculuk yaptım ilk kez kemer takmam için beni uyardılar bende taktım neyse
Arka taraflarda adamın biri takmak zorunda değilim felan dedi muavin cezası var efemdim onu geçin sizin can güvenliğiniz için önemli felan dedi adam yine takmadı

Türkiyede türklerde bu kafa oldukdan sonra bir sürü yasa çıksa neye yarar

Ahbârî

Müdavim
Müdavim
6 Ekim 2009
6,274
346
263
Kemer ben hiç görmedim..
Lakin 2014 itibari ile ben iş seyahatlerimi şirketin aracı ile yapıyorum.. :)
daha bi ay olmuş abi. hayırlı olsun :D abi buralara yolun düşerse gezeriz :v

haftaya yolculuk var, özellikle kontrol edecem kemeri. varsa ne ala ama yoktur.

Ahbârî

Müdavim
Müdavim
6 Ekim 2009
6,274
346
263
ahbari, alışabildin mi oralara, nasıl geçiyor hayat?:)
elhamdulillah hocam. ama çok kalınacak yer değil. pek bi espirisi yok. doğma büyüme ankara sonra istanbul olunca tabi :) haftaya inşallah bi istanbula gidecez nasipse. bi hava alacaz inşallah hocam :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Kabak lastikle seyahate çıkmayı engellesinler. 8 saatten fazla süren yolculuklara yedek şoförsüz çıkmayı engellesinler. Buz tutan karayollarını tuzlasınlar ve daha sık aralıklarla uyarı levhaları assınlar. Anlık olarak hız takibinin yapılabildiği ve hız sınırı aşıldığında derhal sürücünün ikaz edilebildiği merkezler kursunlar. İlköğretimden itibaren emniyetli seyahat dersleri versinler. İşte ancak o zaman devrim olmuş olur.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Müdavim
12 Mart 2011
35,206
10,327
293
elhamdulillah hocam. ama çok kalınacak yer değil. pek bi espirisi yok. doğma büyüme ankara sonra istanbul olunca tabi :) haftaya inşallah bi istanbula gidecez nasipse. bi hava alacaz inşallah hocam :)

e madem istanbula gelecen uğrayıver şu garibin yanına, içelim şööle köpüklüsünden bir osmanlı gayfesi be ahbari...
001_smile.gif

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Ayyaş hükümetler daha yeni farkına vardılar otobüste kemerin olduğunu. Nerdeydiniz binlerce kişi ölürken.

Hükümetle ne alakasi var?

Türklerde bu zihniyet oldugu sürece hicbir halt olmaz. Kemer yerine kemer tokasini takarlar vesselam.

Nato mermer nato kafa.

Ahbârî

Müdavim
Müdavim
6 Ekim 2009
6,274
346
263
Hükümetle ne alakasi var?

Türklerde bu zihniyet oldugu sürece hicbir halt olmaz. Kemer yerine kemer tokasini takarlar vesselam.

Nato mermer nato kafa.
arkadaş bu keşfi daha önce yapmış fakat hükümet yapamamış. hiç de söylememiş insafsız :p

djvietnam

Müdavim
Müdavim
5 Temmuz 2011
3,306
8
218
bakanlık şöyle oturup konuşmuşlardır ( evet arkadaşlar yeterince ölüm sayısına ulaşıldı hadi önlem alalım) giden canlar geri gelirmi kaç ocak söndü kaç yuva yandı onlar rahat koltuklarında oturup rahat yataklarında uyumaya devam etsinler sandıkta görüşücez sizlerle

Ali TEMEL

Müdavim
Müdavim
17 Kasım 2006
4,654
92
228
Bizim milletimiz arkadan bağlar kemeri ötmesin diye, yasa çıksa, bu yasayı çıkaranın.... diye başlarlar.