Secure boot enabled yapmak

Bu konuyu okuyanlar

colognebar10

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Arkadaslar bios menusunu kurcalarken secure bootu enabled yaptım save diyip çıktıktan sonra yeniden baslattığımda windows u başlatamıyorum karşıma bu geliyor bilgim olmadığı için yardımlarınızı bekliyorum iyi akşamlar şimdiden teşekkürler

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Ne geldiğini eklememişsiniz ancak BIOS menüyü tekrar açıp "Secure Boot"u kapatınız. Sorununuz çözülür.

colognebar10

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Ne geldiğini eklememişsiniz ancak BIOS menüyü tekrar açıp "Secure Boot"u kapatınız. Sorununuz çözülür.
Hocam windows başlamıyor karşıma direk bu ekran çıkıyor ne yapcağımı bilmiyorum
15943197262136778124129056391645.jpg

Mesaj otomatik birleştirildi:

Kalite icin kusra bakmayın çektiklerimi kabul etmedi dosyanin boyutu buyuk oldugu icin

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Bilgisayar açılırken sürekli BIOS'a girme tuşuna basın yoksa otomatik burası açılır.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
Arkadaslar bios menusunu kurcalarken secure bootu enabled yaptım save diyip çıktıktan sonra yeniden baslattığımda windows u başlatamıyorum karşıma bu geliyor bilgim olmadığı için yardımlarınızı bekliyorum iyi akşamlar şimdiden teşekkürler
BIOS'a girip Secure Boot'u Disabled yapın.

colognebar10

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Bilgisayar acilir acilmaz karsima bu cikiyor herhangi bi acilma ekranu fln yok siyah ekran beliriyo acilirken bu cikiyo hemen

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
Bilgisayar acilir acilmaz karsima bu cikiyor herhangi bi acilma ekranu fln yok siyah ekran beliriyo acilirken bu cikiyo hemen
Sisteminizin markasına bağlı olarak güç tuşuna basar basmaz BIOS tuşunuza basmaya başlayın.

colognebar10

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Oldu arkadaslar tesekkurler bi soru daha sorsam yardimci olabilirmisiniz?

colognebar10

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Arkadaslar pardon olmadi disabled yaptim ama yine bu ekran cikiyo

colognebar10

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Arkadaslar pardon olmadi disabled yaptim ama yine bu ekran cikiyo
Asıl benim
Tabii, seve seve. Nedir sorunuz acaba? Sorununuzun çözüldüğüne sevindim bu arada.
Sorunum aslında uefi yapmaktı
Ben bilgisayarımı 6 sene önce almıştım. İlk aldığımda içinde Windows 8 yüklüydü ve açılırken Casper logosuyla gayet seri bir şekilde açılıyordu. Kullanırken bir süre sonra harddisk bozuldu. Formatıydı, harddiskiydi falan bilgisayarcıya tamir ettirdik. Windows 10 yükledi. O zamandan beri Windows logosuyla açılıyor. Bilgisayar 1:20 dakika gibi bir sürede açılıyor, sistem bilgisinden BIOS'a baktığımda eski yazıyor. AIDA64 indirip sonuçlara baktım, aşağıya bırakacağım. Bu bilgisayardan anakart değiştirilmiş olabilir mi? Değiştirilmemişse UEFI destekliyor mu, destekliyorsa nasıl kurabilirim? Şimdiden teşekkürler. O zamanlar bilgisayar hakkında pek bilgim ilgim yoktu, ondan bilmiyorum anakartı falan.

Windows 10 logosuyla açılırken Phoenix falan falan bir şey yazıyor. System utilities F2 yazıyor, normalde bu yoktu. Formattan sonra olmaya başladı. Bu yazının altında minik bir bar var, 2 saniyede doluyor bu yazı gidiyor ve Windows 10 logosu kalıyor.

Ayarları sıfırlayın, ana menüde "Load Optimized Defaults" seçeneği olmalı onu seçerek devam edebilirsiniz.
Ayarları sıfırlayın, ana menüde "Load Optimized Defaults" seçeneği olmalı onu seçerek devam edebilirsiniz.
2 sexenej var load legacy os default ve load windows 8 defaults hangisi

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Anamenüde şöyle bir seçenek olması lazım.
Screenshot_5.jpg

Ben bilgisayarımı 6 sene önce almıştım. İlk aldığımda içinde Windows 8 yüklüydü ve açılırken Casper logosuyla gayet seri bir şekilde açılıyordu. Kullanırken bir süre sonra harddisk bozuldu. Formatıydı, harddiskiydi falan bilgisayarcıya tamir ettirdik. Windows 10 yükledi. O zamandan beri Windows logosuyla açılıyor. Bilgisayar 1:20 dakika gibi bir sürede açılıyor, sistem bilgisinden BIOS'a baktığımda eski yazıyor. AIDA64 indirip sonuçlara baktım, aşağıya bırakacağım. Bu bilgisayardan anakart değiştirilmiş olabilir mi? Değiştirilmemişse UEFI destekliyor mu, destekliyorsa nasıl kurabilirim? Şimdiden teşekkürler. O zamanlar bilgisayar hakkında pek bilgim ilgim yoktu, ondan bilmiyorum anakartı falan.

Boot kısmında "Fast Boot" seçeneği olmalı onu enabled yapmanız gerekiyor. Ayarlarınızı sıfırladıktan sonra aktif edebilirsiniz.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Araştırdım ancak Casper'ın Phoenix anakart kullandığı hakkında bir bilgi bulamadım. Bence anakartınızı değiştirmiş. :/ UEFI destekli olup olmadığını AIDA64/CPU-Z gibi uygulamalardan anakart modelini araştırıp öğrenebilirsiniz ama Phoenix markası zaten UEFI üretiyor yüksek ihtimalle UEFI'dir.

Edit: Ayrıca BIOS içinde UEFI ayarları bulunur.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Araştırdım ancak Casper'ın Phoenix anakart kullandığı hakkında bir bilgi bulamadım. Bence anakartınızı değiştirmiş. :/ UEFI destekli olup olmadığını AIDA64/CPU-Z gibi uygulamalardan anakart modelini araştırıp öğrenebilirsiniz ama Phoenix markası zaten UEFI üretiyor yüksek ihtimalle UEFI'dir.
Benim de aklıma geldi, umarım öyle bir durum yoktur :)

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Bu sekmede "UEFI Boot" Disabled yazıyor, onu enabled yapın. Daha sonra ise Boot sekmesi altından "Fast Boot" seçeneğini aktif edin. UEFI'nin çalışması için format atmanız gerekiyor.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Win8 Defaults seçeneğini seçebilirsiniz, muhtemelen ayarlarınızı UEFI'ye göre geri yükleyecektir.

colognebar10

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Bu sekmede "UEFI Boot" Disabled yazıyor, onu enabled yapın. Daha sonra ise Boot sekmesi altından "Fast Boot" seçeneğini aktif edin. UEFI'nin çalışması için format atmanız gerekiyor.
Dosyalarımı daha yedeklemedim bundan once windowsa donmenin yolu yokmu

Edit: Ayrıca BIOS içinde UEFI ayarları bulunur.
Aida dan aldigim ekran goruntusu

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (1).png
    Ekran Görüntüsü (1).png
    212.8 KB · Görüntüleme: 228

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682

Anlaşılan bilgisayarcı UEFI olmadan Win10 kurmuş bu durumda "Load Legacy OS Default" seçeneğini seçin ve sisteminizi başlatın, yedeklemelerinizi yaptıktan BIOS'a girip UEFI'yi aktif edin ve Fast Boot'u aktifleştirin format USB'nizi hazırlayıp format atın.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554

Arkada başka bir forum var ayıp ettiniz. :)
Keşke anakart modelini öğrenebilseydik burada sadece BIOS sürümü yazıyor.

colognebar10

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Arkada başka bir forum var ayıp ettiniz. :)
Keşke anakart modelini öğrenebilseydik burada sadece BIOS sürümü yazıyor.
Kusra bakmayın sizin kadar ilgili olmadı hiç biri ?

Bir de buraları kurcalarken sunu gordum
IMG_20200709_221148.jpg

colognebar10

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Exit menusunden load setup defaults u sectim hala sorun devam ediyo ama bu sefer pci lan diye bir secenek daha geldi pci lan 3.sıraya yerlesti windows boot manager 4.siraya

Exit menusunden load setup defaults u sectim hala sorun devam ediyo ama bu sefer pci lan diye bir secenek daha geldi pci lan 3
15943224420845974789411077306245.jpg
.sıraya yerlesti windows boot manager 4.siraya